• NPRCz 2.0 na rok 2023

        •  

           

          Teatrzyk “Brzydkie Kaczątko” 

          W ramach NPRC 2.0 7 marca b.r. nasze oddziały przedszkolne gościły u siebie Teatr WARIACJA z przedstawieniem pacynkowym “Brzydkie Kaczątko" na motywach bajki J.Ch. Andersena i do muzyki P. Czajkowskiego z baletu “Jezioro łabędzie”. Spektakl bardzo podobał się przedszkolakom. Zarówno gra aktorów, muzyka jak i scenografia wywarły na dzieciach ogromne wrażenie. Przedstawienie zakończyły gromkie brawa małych widzów. 

          Katarzyna Piętka

          Światowy Dzień Dzikiej Przyrody u “Motyli”

          W ramach projektu edukacyjnego "Bliżej Pieska" i w oparciu o zakupione książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 “Motyle” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Dzikiej Przyrody. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o chronionych gatunkach zwierząt w Polsce, uczestniczyły w dyskusji na temat zagrożeń, jakie przyrodzie niesie człowiek i dowiedziały się skąd wzięło się dzisiejsze święto. Przedszkolaki wykonały plastelinowe figurki ukochanych zwierząt i ćwiczyły się w dodawaniu, by odkodować sylwetkę rysia - przedstawiciela dzikich kotów, zamieszkującego Polskę i będącego pod ścisła ochroną. 

          Katarzyna Piętka

          Kiełkujący marzec z NPRCz 2.0

          Przypominamy, że w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nasza biblioteka szkolna bierze udział w akcji czytelniczej pt. NIEKALENDARZ 2024. 

          Wyzwanie składa się z 12 kart z zadaniami na każdy miesiąc zachęcającymi do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę. 

          Powoli żegnamy się z zimą i rozpoczynamy kiełkujący marzec pełen nowych wyzwań dla miłośników czytania. 

          Wyzwania na marzec to: 

          Wybierz się na spacer z audiobookiem i zaobserwuj znaki nadchodzącej wiosny! 

          Książek nie ocenia się po okładce, ale może warto spróbować? Sięgnij po lekturę z zieloną okładką. 

          Świętujmy razem Światowy Dzień Poezji, może czytając wiersze Czesława Miłosza?

          Zapraszam do biblioteki po kartę wyzwań na marzec.

          Anna Kowalczyk

          Działamy jako Ratownicy Czytelnictwa

          Nasza biblioteka po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiego programu Ratownicy Czytelnictwa realizowanego przez Fundację Powszechnego Czytania. Nowa odsłona akcji odbywa się pod hasłem: “Odkrywamy nowe lądy”, a nawiązuje do wpłynięcia na głębię, aby dziecko dzięki książkom mogło w pełni się rozwijać, wyrastać w zdrowym środowisku. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa poprzez wspólne akcje angażujące całe środowisko szkolne, zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania dla przyjemności. 

          Zapraszam do wspólnego czytania! 

          Anna Kowalczyk

          Dzień Języka Ojczystego u Motyli

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w środę 21 lutego grupa IV obchodziła Dzień Języka Ojczystego. Poranek upłynął wśród głośnego śmiechu, które wzbudziły “Opowiadania do chichotania” Renaty Piątkowskiej, a zajęciom dywanowym towarzyszyła mapa Polski. Przedszkolaki śledziły na mapie przebieg granic naszego państwa, lokalizację głównych miast, bieg Wisły, Odry i Warty oraz linię dostępu do Morza Bałtyckiego i pasma górskie okalające Polskę od południa. Motyle odszukiwały litery charakterystyczne tylko dla języka polskiego tj. “ą” “ę”, “ń” czy “ż”, dziwiąc się, że “ó” i “u” brzmi tak samo. Przedszkolaki wysłuchały płytę z polskimi legendami autorstwa Wandy Chotomskiej czytanymi przez Wiktora Zborowskiego. Do “Legendy o Czechu, Lechu i Rusie”, “Złotej Kaczki” oraz “Legendy o Warsie i Sawie” dzieci wykonały malunek temperami. Podsumowaniem zajęć była “Polska wykreślanka”. Motyle spisały się na medal.

          Katarzyna Piętka 

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI

          9 lutego w bibliotece odbyła się uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych. Piękny występ do piosenki: Witajcie w naszej bajce z "Akademii Pana Kleksa" przygotowały uczennice z klasy 7a. Dziewczyny wcieliły się w postacie ze znanych dzieciom bajek: Gabrysia J. - Alicja w Krainie Czarów, Ula K. - Czerwony Kapturek, Marysia L. - Baba Jaga z Jasia i Małgosi, Daria G. - Dziewczynka z zapałkami, Hania Cz. - Pan Kleks oraz Zosia K., która wystąpiła jako Królowa Książka. Było wesoło i kolorowo, pierwszaki z zaciekawieniem oglądały występ, a następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i wyprawkę czytelniczą ufundowaną przez INSTYTUT KSIĄŻKI w ramach kampanii: Mała Książka - Wielki Człowiek. Wielu pierwszoklasistów wypożyczyło swoją pierwszą książkę... 

          Małgorzata Gotowiec, Anna Kowalczyk

            „Ważki” w bibliotece            

          „Ważki” w ramach tematu "Jak powstaje książka" odwiedziły bibliotekę szkolną. Pani bibliotekarka na podstawie filmu opowiedziała dzieciom proces powstawania książek, następnie pokazała najmniejszą i największą, a także najcieńszą i najgrubszą. Dzieci miały okazję obejrzeć wiele różnych, ciekawych książek. Jedną z nich była książka obrazkowa pt. ,,Drzewo", z której dzieci ułożyły układankę w rozmiarze XXL. Na koniec Ważki wykonany piękne, kolorowe zakładki do książek. Bardzo lubimy wizyty w szkolnej bibliotece i spotkania z naszą szkolną p. bibliotekarką. W najbliższym czasie planujemy kolejne... Ważki już nie mogą się doczekać! Zatem do zobaczenia p. Aniu!

          Joanna Wasiak

          Rozwiązanie konkursu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          Wraz z końcem I semestru nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu literacko-plastycznego pt. „Słoń Trąbalski”. Był to drugi z cyklu konkurs naszego przedszkola, realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a poświęcony twórczości polskich poetów. Bohaterem tej edycji został Julian Tuwim. Udział w konkursie wzięło 27 uczestników z oddziału przedszkolnego. Dzieci miały za zadanie wykonać ilustrację do wybranych wierszy poety, z czym poradziły sobie znakomicie. P. Ania Kowalczyk zadbała o to, aby rozdaniu nagród towarzyszyła, wypożyczona z Biblioteki Pedagogicznej m.st. W-wy, wystawa poświęcona Tuwimowi. Specjalnie na tę uroczystość został zaproszony p. Dyrektor, który osobiście wręczył dzieciom nagrody oraz gratulował wygranej. Na koniec jako ciekawostkę P. Ania przeczytała klasyczne dzieło J. Tuwima „Lokomotywa” w gwarowej wersji, czyli w języku śląskim i góralskim. Nietuzinkowe wersje wiersza bardzo przypadły do gustu wszystkim obecnym. 

          Katarzyna Piętka, Anna Szyszko, Anna Kowalczyk

          NIEKALENDARZ

          Zaczynamy LUTY OD SERCA czytelniczymi wyzwaniami NIEKALENDARZA NPRCz 2.0. 

            

          1. Poznaj bliską Ci osobę jeszcze lepiej - przeczytaj jej ulubioną książkę! 

          2. Miłość ma różne oblicza, przekonaj się o tym wypożyczając książkę o przyjaźni między człowiekiem a zwierzakiem. 

          3. W walentynki wyznaj komuś swoją sympatię dzieląc się ulubionym cytatem z książki! 

            

          Pobierz materiały z biblioteki szkolnej i podejmij wyzwanie książkowego NIEKALENDARZA.  

          O szczegóły pytaj w bibliotece.

          Anna Kowalczyk

          Lubimy wizyty w szkolnej bibliotece...

          11 stycznia klasa 2a odwiedziła bibliotekę szkolną i wypożyczyła lekturę "Psie troski" autorstwa Toma Justyniarskiego. To nowy tytuł w naszej bibliotece, zakupiony z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Przy okazji wizyty, uczniowie zobaczyli prace konkursowe, wykonane przez dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz obejrzeli wystawę, której tematem jest życie i twórczość znanego poety Juliana Tuwima. Wystawa została wypożyczona z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie.  

          Katarzyna Galas

          KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ

          Nasza szkolna biblioteka bierze udział w wyzwaniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 
          “KSIĄŻKOWY NIEKALENDARZ”, czyli kalendarz z wyzwaniem czytelniczym na każdy miesiąc. 

          NIEKALENDARZ to inspiracje do aktywności z książką dla młodych czytelników i nie tylko. 

          NIEKALENDARZ składa się z 12 kart, z 3 zadaniami na każdy miesiąc, które zachęcą do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę. 
          Karty z wyzwaniami na kolejne miesiące będą do odebrania w bibliotece szkolnej od 1 lutego 2024 roku. 
          Pamiętajcie, żeby do końca każdego miesiąca dostarczyć do biblioteki kartę z rozwiązanymi zadaniami. 
          Przewidziane drobne nagrody za ich realizację. 
          Dodatkowo Czytelnicy już teraz mogą odebrać od nas “KSIĄŻKOWE BINGO” oraz dyplom z gratulacjami za jego realizację!  
          Książkowe bingo to zabawa, która będzie trwać do końca 2024 roku.  
          Zapraszam wszystkich chętnych czytelników do zabawy!!!  

          Projekt i realizacja należą do kolektywu Mamy Projekt, a świetne ilustracje przygotował Tomasz Kaczkowski. 

          Anna Kowalczyk

          Skarpetkowy zawrót głowy

          Projektem edukacyjnym klasy 2a, zrealizowanym w listopadzie w ramach NPRCz 2.0, była “Moja skarpetkowa pacynka" na podstawie lektury “Przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. Cały tydzień (tyle trwał projekt!) uczniowie chodzili do szkoły w dwóch różnych skarpetkach. Wykorzystując domowe skarpetki bez pary oraz materiały z recyklingu, dzieci wykonały piękne pacynki, które przypominały ulubione zwierzątka, postacie z bajki lub wymarzone przytulanki. Wszystkie prace trafiły na przygotowaną przez panią bibliotekarkę wystawę. Można je było podziwiać podczas szkolnej imprezy Senior dla Juniora. Ponadto uczniowie rozwiązywali quizy z użyciem tablicy multimedialnej, rysowali swoją ulubioną skarpetę, która występowała w lekturze oraz wymyślali zabawne historyjki. Ostatniego dnia projektu, klasa 2a odwiedziła bibliotekę szkolną i wysłuchała fragmentów książki “Kostek na wakacjach", gdzie jednym z bohaterów jest również skarpetka - pan Piętka. Na koniec wszyscy wzięli udział w sesji fotograficznej. W galerii zdjęć znajdują się efekty pracy uczniów i uczennic.  

          Katarzyna Galas

          W świecie bohaterów “Kamieni na szaniec”

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 klasa 8b na lekcjach języka polskiego omawiała przeczytaną wcześniej lekturę obowiązkową pt. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie przygotowali prezentacje pozwalające w atrakcyjny sposób utrwalić zagadnienia omawiane na lekcjach, przypomnieć sylwetki głównych bohaterów, najważniejsze akcje sabotażowe i dywersyjne opisane w lekturze. Utworzony został quiz w aplikacji Kahoot, dzięki któremu młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą treści utworu.                   

          Metoda lekturowego pudełka sprawdziła się również jako forma podsumowania wiadomości o lekturze. Aby zamknąć lekturę w pudełku, wystarczy do jego środka włożyć rekwizyty kojarzące się z treścią książki. Pudełka uczniów wypełnione były między innymi rysunkami malowanymi na murach w ramach akcji Małego Sabotażu, krótkimi biogramami Alka, Rudego i Zośki, znakami Polski Walczącej.                          

          Uczniowie wykonali także zakładki do książek z ilustracjami nawiązującymi do "Kamieni na szaniec", które następnie przekazali do szkolnej biblioteki.

          Prezentacja_-_Kamienie_na_szaniec

          Agnieszka Ornoch

          Świąteczna wystawa książek

          Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta... 

          W bibliotece szkolnej została dla Was przygotowana wystawa książek o tematyce świątecznej i zimowej. Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i robienia zapasów książkowych na święta. 

          Na naszej wystawie goszczą piękne świąteczne opowiadania jak i wzruszające powieści. Tu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

          A to wszystko przy choince i wirtualnym kominku. 

          Zaczytanych świąt i smakowitej lektury pod choinką 

          życzą Panie Bibliotekarki

          Szachowy czas matematyki: mistrzowskie partie i książkowe strategie

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 pewna lekcja matematyki w klasie 6b była niezwykle intrygująca, gdyż połączyła szachy, rysowanie diagramów i odczytywaniem danych. Pierwszym zadaniem uczniów było przedstawienie wygranych partii znakomitych szachistów na diagramie. Następnie, korzystając z wypożyczonych książek z biblioteki, zgłębiali wiedzę na temat strategii i taktyki w szachach. Na zakończenie lekcji odbyły się emocjonujące partie szachowe, gdzie uczniowie mieli okazję zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.  

          Lekcja nie tylko rozwijało umiejętności matematyczne związane z analizą diagramów, lecz także kształciło zdolności badawcze uczniów. To fascynujące połączenie matematyki, szachów i badań literaturowych z pewnością przyczyniło się do rozwinięcia umiejętności poznawczych i logicznego myślenia uczniów 

          Izabela Sabak

          "Psie troski..." - zwierzęta też czują

          “Psie troski”, to książka Toma Justyniarskiego, która ukazuje jak rodzi się prawdziwa przyjaźń między chłopcem i jego psem. Książki zostały zakupione z funduszy NPRCz 2.0. Suczka Betty, którą poznali uczniowie - była początkowo nieufna i wystraszona. Po czasie zaprzyjaźniła się z Adamem, chłopcem, który ją wziął ze schroniska. Pewnego dnia dziecko nie wróciło ze szkoły. Rodzice szukali syna, ale bezskutecznie. Do poszukiwań włączyła się wtedy Betty. To ona znalazła w przydrożnym rowie potrąconego przez samochód Adama. Historia dla wszystkich kończy się szczęśliwie...  

          Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opowiadali historię psa ze schroniska. Na zajęciach poznali różne rasy psów i w ramach projektu wykonali ilustracje o psach. Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się w stosunku do obcych zwierząt. Wykonały również plakaty o pracy psów ratujących życie ludzkie i tych, które pomagają ludziom w ich codziennym funkcjonowaniu. Zrobiły też ilustracje swoich zwierząt domowych, wśród których nie zabrakło kotków, żółwia czy rybek. Na koniec dzieci poznały piosenkę “Kundel bury” i wspólnie ją wykonały. Podsumowaniem było wykonanie karmnika dla ptaków, bo 2b dba o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele nie byli zimą głodni. Projekt edukacyjny został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Małgorzata Jankowska

          PLANETO NIE ZNIKAJ!

          Klasa 7C zajęła się problemem związanym z klimatem. Wszyscy wiedzą i czują, że klimat ulega radykalnej zmianie, czego wyraźnym przykładem jest jego ocieplenie. Czytając książkę PALMY NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM szukaliśmy odpowiedzi na ważkie pytania o przyczynach zmian klimatu. Największą radość sprawiła lektura książki 123SUPERCIEKAWE FAKTY O KLIMACIE. Nasze refleksje i przemyślenia poparliśmy pracami plastycznymi i transparentem PLANETO NIE ZNIKAJ

          Martyna Jodłowska

          Kochamy zwierzęta

          Książka pt. „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia z pięknymi ilustracjami Dariusza Wanata, która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki szkolnej, opowiada o przygodach kota, który rozrabia, a mimo tego jest kochany przez rodzinę, u której mieszka. Lektura ta stała się podstawą do stworzenia projektu pt. „Kochamy zwierzęta”, który powstał w związku z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i w którym wzięła udział klasa 2c. 

          Na początku wszyscy uczniowie przeczytali książkę i wyszukali ważne informacje o osobach, które ją tworzyły. Następnie każde z dzieci samodzielnie spróbowało pisemnie odpowiedzieć na dwa pytania tj. o czym była lektura oraz co w niej najbardziej mu się podobało. Na zajęciach uczniowie rozmawiali na temat zwierząt, mówili o tym, jak opiekują się swoimi pupilami, co w nich najbardziej lubią. Wypożyczyliśmy audiobook z naszej biblioteki i uczniowie wysłuchali kilku najciekawszych fragmentów książki, po czym wykonali plastelinowe koty, które znalazły się na wystawie. Na zakończenie uczniowie nauczyli się piosenki, dawniej wykonywanej przez zespół Fasolki, pt. „Każdy ma jakiegoś bzika”, która opowiada właśnie o zwierzęcych pupilach i wspólnie ją odśpiewali. 

          To był ciekawy projekt, który sprawił dzieciom wiele radości. 

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Projekt czytelniczy Prawa Dziecka

          Projekt czytelniczy "Prawa dziecka" został zrealizowany w klasie lV b w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie posłuchali historii opisanych przez Pana Marka Michalaka. Był on Rzecznika Praw Dziecka w latach 2008-2018. Klasa tworzyła graficzne znaki o prawach dziecka. Udało nam się spotkać osobiście z Panem Rzecznikiem, który podpisał wszystkie swoje książki znajdujące się w naszej szkolnej bibliotece. #narodowyprogramrozwojuczytelnictwa 

          Dorota Ząberg

          Morał w baśni Księżniczka na ziarnku grochu

          W dniach 28 - 29 listopada 2023 r. omawialiśmy lekturę pt. Księżniczka na ziarnku grochu Hansa Christiana Andersena. Bogato ilustrowane książki zostały zakupione do Biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każde dziecko otrzymało egzemplarz do obejrzenia. Odczytany tekst opowieści, zainspirował nas do zilustrowania tej pięknej historii. Powstały obrazy i figury. Morały, jakie płyną z baśni, skłoniły nas do rozmowy na poważne, życiowe tematy. Szukania w sobie cech, jakie pozwalają nam być mądrymi, młodymi ludźmi. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że zawsze należy wierzyć w to, czego się pragnie, dążyć do swojego celu, być szczerym, prawdomównym i dobrym dla innych. Te cechy odnaleźli też w sobie uczniowie i uczennice klasy 1b. 
          Po omówieniu lektury dzieci wykonały prace plastyczne związane z tematem zajęć. Prace można było obejrzeć na wystawie w Bibliotece. 
          Projekt czytelniczy został zrealizowany w ramach NPRCz 2.0. 

          Agnieszka Wróbel

          “Dziadek do orzechów" w roli głównej...

          Zainspirowani widowiskiem “Dziadek do orzechów” obejrzanym w galerii immersyjnej Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina, uczniowie klasy 3b odwiedzili szkolną bibliotekę w poszukiwaniu książki o tym samym tytule. Tu natrafili na świąteczną wystawę książek, na której odnaleźli różne wydania “Dziadka do orzechów” E.T.A. Hoffmanna,  zimowej opowieści znanej zarówno dzieciom jak i dorosłym na całym świecie. W miłej, świątecznej atmosferze, z wirtualnym, płonącym w tle kominkiem, zostały odczytane wybrane fragmenty lektury. Dzieci poznały libretto do baletu Piotra Czajkowskiego i wykonały ilustracje do scen, które najbardziej zapadły im w pamięci.  

          Wizyta w bibliotece była wyjątkową okazją, by wprawić się w świąteczny nastrój… 

          Projekt zrealizowany został w ramach NPRCz 2.0.  

          Grażyna Mijalska 

          Audiobooki w naszej bibliotece 

          W naszych zbiorach pojawiły się audiobooki, czyli tak zwane książki mówione. Słuchanie audiobooków niesie za sobą korzyści takie jak: poprawa koncentracji, skupienia czy stymulacja wyobraźni. Ich słuchanie pozwala na poszerzenie słownictwa, ale również osłuchanie się z akcentem i wymową. 

          Zakupu dokonano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025". 

          Anna Kowalczyk

          Taka niespodzianka!

          Dziękujemy autorowi Tomowi Justyniarskiemu  za autografy. 

          „Psie troski” to lektura szkolna pełna empatii, nauki szacunku do zwierząt i wiedzy o tym, jak wielka może być przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem.  

          Zakup dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 

          Anna Kowalczyk

          Spotkanie na temat wpływu czytania na rozwój dzieci

          25 listopada 2023 roku biblioteka szkolna, we współpracy z oddziałami przedszkolnymi, zorganizowała spotkanie dla rodziców, którego tematem był “Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. W przygotowanej strefie promującej czytanie znalazły się plakaty, ulotki, zakładki oraz prezentacja multimedialna “Książka – twój skarb!”. 

          Zebrani dowiedzieli się, że dzięki czytaniu dziecko zdobywa i uzupełnia wiadomości. Codzienne czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny; jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania. Przedstawione zostały również zalety czytania wpływające na rozwój osobowości dzieci. 

          Ponadto została zaakcentowana wartość terapeutyczna książki, istotna w pokonywaniu różnego rodzaju problemów dnia codziennego. W głównej mierze podkreślono ogromną rolę rodziny w kształtowaniu kultury czytelniczej młodych ludzi oraz tworzeniu właściwego klimatu do obcowania z książką. 

          Rodzice dowiedzieli się, że głośne czytanie ma wiele zalet, m.in. wpływa na rozwój umysłu i psychiki dziecka oraz dostarcza nowych informacji o świecie. Spełnia także ważną rolę w kształtowaniu mowy, wpływa na powodzenie w nauce czytania i pisania. 

          Spotkanie odbyło się podczas dorocznej imprezy szkolno-rodzinnej Senior dla juniora, dlatego frekwencja i zainteresowanie strefą promującą czytanie była ogromna. 

          Wydarzenie miało na celu promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa w ramach realizacji postulatów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. 

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec, Katarzyna Piętka

          ZAPRASZAMY PO KSIĄŻKOWE NOWOŚCI!

          Zakupy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakończone!  

          Wszystkie książki zostały opisane, opracowane i wprowadzone do systemu e-biblioteka.  

          Do rąk naszych czytelników trafiło 531 nowych książek i 21 audiobooków. Zakupione książki, to przede wszystkim nowości rekomendowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.  

          Wśród nich są książeczki z powiększoną czcionką, te dla naszych najmłodszych, którzy dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Nie zapomnieliśmy też o najstarszych uczniach, którzy znajdą wiele pozycji na tematy interesujące nastolatków. Pojawiło się wiele komiksów, naukokomiksów i komiksów paragrafowych, których do tej pory brakowało na bibliotecznych półkach. Miłośników serii z pewnością ucieszą serie wydawnicze, które pozwolą dłużej cieszyć się przygodami ulubionych bohaterów. Jest wiele książek historycznych, fantastycznych, detektywistycznych, przyrodniczych, traktujących o sprawach ważnych, a czasami trudnych. Dokupiliśmy też nowe lektury.  

          Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.  

          Zapraszamy do odwiedzania biblioteki! 

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec

           

          Klasa 8A zrealizowała projekt, pt. OBRZĘDY I TRADYCJE ANDRZEJKOWE

          PROJEKT ZREALIZOWANY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023. 

          W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 8A zrealizowała projekt, pt. OBRZĘDY I TRADYCJE ANDRZEJKOWE.  

          Czary - mary, wosk się pali 

          I dotyka klucz ze stali. 

          Wosk się leje, w wodę wpada, 

          Przyszłość twoją przepowiada. 

          Tradycje andrzejkowe mają niesamowicie długą historię. Andrzejki, czyli dzień świętego Andrzeja obchodzony jest z 29 na 30 listopada. W czasie dnia i nocy wróży się przyszłość z wosku lanego najczęściej przez klucz, oraz urządza zabawy. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłości, ich zamążpójścia. Wróżby na Andrzejki traktowały więc poważnie, a obecnie jest to wesoła, wspólna zabawa chłopców i dziewcząt. Kiedyś chłopcy mieli swój wieczór wróżb w wigilię św. Katarzyny - 24 listopada, dziś święto to nie jest już obchodzone… 

          Dlatego na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 8a zapoznawali się z obrzędami andrzejkowymi, które zostały opisane w następujących książkach wypożyczonych z naszej biblioteki: Polskie tradycje doroczne, Renaty Hryń - Kuśmierek, Polskie obrzędy i tradycje w wierszu, zabawie i piosence, Katarzyny Bayer i Adama Wacławskiego oraz Andrzejki Wojciecha Śliwerskiego. W tych ciekawych pozycjach znaleźliśmy wróżby wykorzystujące symbolikę cyfr, czyli numerologię. Wówczas każdy z nas na podstawie dnia swoich urodzin poznał przyszłość i cechy swojego charakteru. Entuzjaści numerologii twierdzą, że jest to w ogóle najstarsza wiedza magiczna świata.  

          Ponadto, uczniowie losowali ciasteczka z wróżbą, lali wosk przez specjalny klucz i sprawdzali na ścianie co symbolizują powstałe figury woskowe… 

          A na koniec zajęć „wróciliśmy do współczesności”, za pomocą quizu przygotowanego w aplikacji Kahoot. Uczniowie sprawdzili, kto wykaże się największą wiedzę o andrzejkowych tradycjach. Na zwycięzców czekały nagrody 

          Całe spotkanie nie mogłoby się odbyć bez pomocy i zaangażowania Rodziców klasy 8a, którzy przygotowali smakołyki na poczęstunek oraz ciasteczka z wróżbą i rekwizyty do lania wosku.  Dlatego składamy ogromnie podziękowania za tę nieocenioną pomoc 

          Wioletta Pawlak

          Jak to jest mieszkać w Japonii?

          PROJEKT ZREALIZOWANY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023. 

          W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 8C zrealizowała projekt pt. Jak to jest mieszkać w Japonii? na podstawie książki Zofii Fabjanowskiej-Micyk BANZAI. Ta książka to wspaniała podróż po Japonii, pięknie prezentuje kulturę Japonii: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o japońskim piśmie i języku, jedzeniu na macie, ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, sztukach walki, kreskówkach i komiksach – i wielu innych japońskich ciekawostkach. Każdy uczeń miał za zadanie przeczytać wybrany rozdział z książki, a następnie zaprezentować kolegom i koleżankom w jak najciekawszy sposób zdobytą wiedzę. Były piękne rysunki, plakaciki, filmiki, dymiący wulkan Fudżi, drzewko Bonsai, degustacja pysznej herbatki z ciasteczkami, a nawet sushi z użyciem pałeczek. Uzupełnieniem projektu była Bajka o Żabach (z Osaki i Kioto) z teatrzykiem kamishibai, którą uczniom przeczytała pani Gotowiec. Ta książka po prostu zachwyca innością, wciąga i daje dużo emocji. POLECAMY!

          Małgorzata Gotowiec

          „Jadą, jadą misie, tra la la la la la...” 

          Przy słowach tej piosenki wszystkie dzieci z klas pierwszych i drugich prezentowały swoje misie, rozpoczynając w ten sposób uroczyste obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który co roku wypada 25 listopada. Było dużo radości, śpiewu i zabawy. Dzieci wykonały taniec z misiami animowane przez starszych przedstawicieli Samorządu Szkolnego. W czasie specjalnie z tej okazji przygotowanej prezentacji dowiedziały się wiele o historii pluszowego misia oraz jego święta. Pani bibliotekarka przygotowała wystawę książek, których bohaterami są różne misie, dzieci oglądały ją z wielkim zainteresowaniem. Podczas imprezy odbył się również konkurs na najmniejszego  
          i największego misia, ich właściciele otrzymali nagrody książkowe zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Spotkanie zakończyło się tańcem misiów, w czasie którego, śpiewając piosenkę „Pokochaj pluszowego misia”, dzieci prezentowały wszystkim swoje ukochane misie.  

          Wydarzenie tym razem zostało zorganizowane w ramach projektu czytelniczego realizowanego przez klasę I a w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

          Joanna Walczak 

          Misiowa wystawa książek

          Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, odbyła się w naszej szkole misiowa akademia, na której nie zabrakło wystawy książek, których bohaterami są misie. Wśród nich znalazły się popularne tytuły takie jak: “Kubuś Puchatek", “Miś Uszatek", “Miś Tuliś”, “Dziadek i Niedźwiadek”, “Pamiętnik Czarnego Noska”, “Miś Yogi”, “Miś zwany Paddington" i wiele, wiele innych. Książki zaprezentowane na wystawie pochodziły z księgozbioru biblioteki szkolnej oraz prywatnego pani bibliotekarki. Wystawa powstała z okazji realizowanego projektu czytelniczego klas pierwszych w ramach NPRCz 2.0. 

          Anna Kowalczyk

          Kiermasz książek używanych

          Kiermasz książek używanych, zorganizowany w naszej szkole podczas wydarzenia ,,Senior dla juniora”, to kolejne działanie promujące czytelnictwo w ramach NPRCz 2.0. 

          Przedsięwzięcie spotkało się z dużym entuzjazmem społeczności szkolnej.  Zarówno uczniowie, jak i dorośli najpierw chętnie oddawali swoje, już dawno przeczytane książki, a następnie nabywali inne. W ten sposób książki dostały drugie życie. 

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec

          Podziękowanie za Narodowe Czytanie

          Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Dostaliśmy również wyjątkowe wydanie powieści “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, które dołączymy do księgozbioru biblioteki szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz organizatorom tego wydarzenia i czekamy na przyszłoroczną edycję, podczas której będziemy czytać fragmenty “Kordiana” Juliusza Słowackiego.

          Anna Kowalczyk 

          Zaśpiewaj ze mną... Muzyczne spotkanie z poezją 

            

          W sobotę 25 listopada na uczestników imprezy szkolno - rodzinnej  ,,Senior dla juniora” czekała niespodzianka. Uczennice klasy 7a, w ramach realizowanego projektu, zaśpiewały piosenkę „Nic dwa razy” z płyty Sanah zatytułowanej „Sanah śpiewa poezyje”. Tekst utworu stanowi wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”.  Przepiękne wykonanie poruszyło zarówno nauczycieli, uczniów, jak i rodziców, którzy zebrali się tego dnia w sali gimnastycznej. Po zejściu ze sceny, uczennice obdarowały przybyłych zakładkami wykonanymi z okazji Roku Wisławy Szymborskiej, upamiętniającymi Noblistkę oraz przypominającymi o jej twórczości starszym i młodszym czytelnikom. 

          Projekt edukacyjny zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Anna Kowalczyk, Teresa Keler 

          Narnia oczami uczniów...

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 klasa 5b, zainspirowana lekturą “Opowieści z Narnii”. Lew, czarownica i stara szafa" C. S. Lewisa, podjęła się wykonania makiet, okładki i zakładek do książki. Prace przedstawiają tytułową krainę widzianą oczami uczniów. Do ich stworzenia wykorzystane zostały różnorodne materiały: styropian, papier, wata, bibuła, krepina, tasiemki, używano farb plakatowych, kredek, plasteliny a nawet klocków lego. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, zaangażowaniem, pomysłowością oraz umiejętnością pracy w grupie. Prace zostaną wystawione w bibliotece szkolnej. Będzie je można podziwiać podczas tegorocznej imprezy Senior dla Juniora. 

          Maria Karwowska

          Różnimy się? To piękne!

          Realizując projekt czytelniczy, zaplanowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, uczniowie klasy 1c wysłuchali i omówili zabawną i niezwykle wzruszającą lekturę "Czarna owieczka" Jana Grabowskiego oraz wykonali na zajęciach technicznych przepiękne owieczki. Do ich wykonania wykorzystali watę i rolki po papierze toaletowym.  Podsumowaniem projektu była wizyta w bibliotece szkolnej, gdzie dzieci przebierały się za mieszkańców gór oraz miały okazję obejrzeć różne wydania omawianej książki. Wszyscy wyciągnęli z lektury wspaniałą lekcję, że "Trzeba każdemu pozwolić być tym, czym jest! I kochać go takim, jakim jest"...

          Agata Bany

          Cudowny świat pana Kleksa – Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”

          PROJEKT ZREALIZOWANY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023. 

          W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 4 a wykonała zakładki do lektury. Na pracach zostały utrwalone postacie z książki - pan Ambroży Kleks czy szpak Mateusz, niesamowite miejsca, tj. wejścia do bajek czy sama akademia. Wspaniałym doświadczeniem były też lekcje kleksografii czy przędzenia liter. 

          Marta Augustyniak

          CIEKAWE SPOTKANIE

          25 października uczniowie kl.3a gościli Panią Ewę Kołaczyńską -mamę Radka, która jest architektką krajobrazu oraz autorką niezwykłej książki pt. „O.G.R.Ó.D.” 

          Podczas spotkania Pani Ewa opowiedziała o pracy architekta oraz o niesamowitych ogrodach z całego świata, które opisała w swojej książce. Poznaliśmy ogród latający, podwodny, kieszonkowy, kosmiczny, kamienny, trujący, składany, pionowy i wiele innych. Wiemy już, że praca architektów krajobrazu wymaga dużej pracowitości, wyobraźni i kreatywności. 

          Poznana wiedza stała się inspiracją do zaprojektowania, a następnie zespołowego wykonania makiet parków i terenów zielonych z wykorzystaniem materiałów naturalnych i odpadowych. Zajęcia nawiązywały również do omawianej wcześniej lektury „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej i były uzupełnieniem realizacji projektu edukacyjnego w ramach NPRCz 2.0 

          Dziękujemy Pani Ewie za niezwykłą lekcję, która dostarczyła wszystkim dużo wiedzy i radości.    

          Grażyna Abratowska

          NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE 

          Przyszły kolejne paczki z nowymi książkami zakupionymi w ramach NPRCz 2.0.  

          Weronika, Oliwia i Natalia znalazły wśród nich tytuły, które je zainteresowały. Na pewno i Wy znajdziecie coś ciekawego dla siebie. Warto dodać, że zakupy książek były konsultowane z uczniami, rodzicami i nauczycielami naszej szkoły.

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec

          W drodze ze Stasiem i Nel – Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

          W ramach projektu  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 6c wykonała zakładki do lektury. Uczniowie odwołali się do miejsca wydarzeń, czyli gorącej Afryki  oraz flory i fauny egzotycznego kontynentu. 

          Marta Augustyniak

          "Każda wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku.... albo pojedynczej kropki"  

          W Międzynarodowym Dniu Kropki uczniowie poszukiwali swoich talentów matematycznych. Najpierw uczniowie poznali historię tego dnia, przeczytali historię Vashti z książki "Kropka" następnie rozwiązywali zadania i z kropek tworzyli obrazy zwierząt. Graliśmy również w kropkowe gry   

          Barbara Adamczyk

          JAK TO ZE LNEM BYŁO… 

          „Jak to ze lnem było?” - pod takim tytułem odbyły się w październiku warsztaty literacko-techniczne w klasie 3c. Uczniowie dowiedzieli się jak zaczęto uprawiać len i tkać płótno. Poznali kolejne etapy uprawy i obróbki lnu, a następnie wykonali rożne prace wykorzystując lniane płótno. Były to pacynki, zakładki do książek, broszki, a nawet obrazy nawiązujące tematyką do treści bajki Marii Konopnickiej. Prace trafiły do biblioteki szkolnej i już niedługo będzie je można obejrzeć na wystawie zorganizowanej z okazji imprezy Senior dla Juniora. Projekt został zrealizowany w ramach NPRCz 2.0.  

          Grażyna Żurawska

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa klasa 5a

          "Chłopcy z Placu Broni" 

           nagranie

          Podczas omawiania lektury szczególną uwagę zwróciłam na takie aspekty jak: 

          - dobre relacje w grupie rówieśniczej,  

          - umiejętność komunikowania się bez agresji, 

          - zdolność rozwiązywania konfliktów. 

          Zadaniem uczniów było ułożenie scenek i pokazanie sposobów na pokojowe rozwiązanie głównego konfliktu oraz kilku pomniejszych, które zadziały się między wrogimi ugrupowaniami bohaterów lektury.  

          Na zakończenie słuchaliśmy piosenki "Freedom to choose love" ukraińskiego zespołu Atmasfera, która śpiewana była na koncercie na rzecz pokoju między Rosją a Ukrainą. Przesłaniem utworu jest to, że każdy ma tę wolność by wybrać miłość do drugiego człowieka a nie nienawiść, także wymowa utworu jest uniwersalna i ponadczasowa.

          Elżbieta Kabała 

          „TAJEMNICE LITER I DRUKU”  

          11 października klasa 5b wzięła udział w warsztatach "Tajemnice liter i druku”, które poprowadził Hans Lijklema – holenderski projektant, autor książek poświęconych tematyce typografii, projektowaniu graficznemu, ilustracji i komiksowi. Uczestnicy warsztatów poznali w skrócie drogę od wynalazku Gutenberga do komputerowych fontów. Pan Hans przedstawił przykładowe znane i doceniane przez projektantów kroje liter i źródła, z których można je pozyskać. Dzieci przekonały się, że każdy może stworzyć swój własny krój pisma, mając do dyspozycji tylko kartkę papieru i coś do pisania. Na spotkaniu odbył się również pokaz klasycznego druku, oparty na metodzie używanej w pierwszych prasach drukarskich. Prowadzący zaprezentował DRUK na prasie dociskowej własnego pomysłu i konstrukcji Uczniowie odkryli, czym różnią się od siebie kaligrafia, liternictwo i typografia. Serdecznie dziękujemy Wypożyczalni dla Dzieci nr 87 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Aninie za gościnne przyjęcie a Panu Hansowi za wartościowe warsztaty i mnóstwo przydatnej wiedzy. Spotkanie było wprowadzeniem do projektu czytelniczego, który będzie realizowała klasa 5b w ramach Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Maria Karwowska Anna Kowalczyk

          Biblioteka - tu kwitnie WYOBRAŹNIA

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku odbywa się pod hasłem: „TU KWITNIE WYOBRAŹNIA”. 

          Jak co roku w październiku biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.  

          Zachęcamy uczniów do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki by coś wypożyczyć, poczytać na miejscu, porozmawiać o książkach... 

          Anna Kowalczyk

          PROJEKT CZYTELNICZY W KLASIE 3B

          Do realizacji projektu organizowanego w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klasy 3b wybrali książkę pt.: „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. W domu dzieci zapoznały się z treścią lektury. W klasie odczytywały z odpowiednią intonacją przygotowane ulubione fragmenty książki i odtwarzały wybrane dialogi głównych bohaterów. Na zajęciach technicznych uczniowie wykonali modele Zagród - Południowej, Północnej i Zachodniej. Tak powstała mini makieta części wioski Bullerbyn, którą można obejrzeć na wystawie w bibliotece szkolnej.

          Grażyna Mijalska

          Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” 

          28 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie 2023. To już 12. odsłona akcji promującej czytelnictwo. W tym roku czytaliśmy “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Oprócz fragmentów opisujących piękno krajobrazu i przyrody, opisu Mogiły i historii powstania rodu Bohatyrowiczów opowiedzianej przez Anzelma, mogliśmy podziwiać występ szkolnego chóru w piosence “Ja pójdę górą, a ty doliną” oraz Pieśni z Powstania Styczniowego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa różnych wydań powieści oraz kadry z filmu “Nad Niemnem”. 

          Jak co roku otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościowy stempel, którym można opieczętować swoje egzemplarze powieści Elizy Orzeszkowej. Pieczęć dostępna jest w bibliotece szkolnej.  

          Wszystkim czytającym, którzy w tym roku przyjęli nasze zaproszenie, składamy serdeczne podziękowania. 

          Spotkanie zostało zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Poniżej fotorelacja z tego ważnego literackiego wydarzenia. 

          NPRCz 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowe Centrum Kultury 

          Koordynatorki szkolnego Narodowego Czytania  

          Anna Kowalczyk, Aneta Kamola, Marta Augustyniak, Elżbieta Kabała, Róża Szułdrzyńska

           

          Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele! Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 86 im. Bronisława Czecha przystąpiła do realizacji projektu czytelniczego realizowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3 w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”. Otrzymana kwota 15 tysięcy wydatkowana zostanie na zakup nowości wydawniczych w postaci książek i audiobooków, zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo (w tym finansowanie nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo). W związku z tym, zwracamy się z prośbą o pomoc w stworzeniu listy zakupowej nowości wydawniczych do naszej szkolnej biblioteki. Podajcie tytuły książek/serii wydawniczych, które polecacie, które warto przeczytać, lub które chcielibyście, by znalazły się w naszej bibliotece. Swoje propozycje książkowe można składać w bibliotece szkolnej do 25 września 2023 roku (rodzice za pomocą dziennika elektronicznego). W ramach pozyskanych środków możemy kupić: - książki będące nowościami wydawniczymi, - nowe egzemplarze lektur obowiązkowych i uzupełniających, - audiobooki, - książki historyczne poświęcone historii Polski w XX wieku. Zgłoszone w wyniku konsultacji propozycje zostaną przeanalizowane pod kątem zasadności zakupu, biorąc pod uwagę przede wszystkim aktualny stan naszego księgozbioru i potrzeby czytelników. Ostateczna propozycja zakupu zostanie przedstawiona do zaopiniowania Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu.  

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec 

          Zaproponuj książki do biblioteki - ankieta 

           

          Drodzy Uczniowie klas 1-8, drodzy Rodzice i Nauczyciele! Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 86 im. Bronisława Czecha  przystąpiła do realizacji projektu czytelniczego realizowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3 w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”. 

          Jego celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych i elementów wyposażenia bibliotek. 

          W związku z tym zwracamy się z prośbą o pomoc w stworzeniu listy zakupowej nowości wydawniczych do naszej szkolnej biblioteki. Podajcie tytuły książek/serii wydawniczych, które polecacie, które warto przeczytać, lub które chcielibyście, by znalazły się w naszej bibliotece. Swoje propozycje książkowe można składać w bibliotece szkolnej do 25 września 2023 roku (rodzica za pomocą dziennika elektronicznego). 

          nprcz_2023

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych