• NPRCZ 2018

Nasza szkoła przystąpiła do

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2018.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

1.  Celem programu jest promocja czytelnictwa poprzez udzielenie wsparcia finansowego na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) do szkolnej biblioteki –beletrystyka, można zakupić lektury szkolne, audiobooki.

2. Kwota dofinansowania na zakup nowości wydawniczych przyznana naszej bibliotece to ok.15000zł .

3. Po otrzymaniu wsparcia (maj/czerwiec) szkoła zobowiązana jest do: zrealizowania co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole(czerwiec/wrzesień/październik), z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

4. Ważne informacje dotyczące działań w ramach programu pojawią się na szkolnych tablicach, stronie biblioteki oraz w kolejnych ogłoszeniach.

5. Jest to ogromne wsparcie finansowe dla naszej biblioteki i dla całej szkoły.

Czytaj, by być pewnym siebie,
          Czytaj, by być w siódmym niebie,
          Czytaj, żeby więcej wiedzieć,
          Czytaj, żeby jaśniej myśleć,
          Czytaj, żeby poznać świat,
          Czytaj, nieważne ile
          masz lat.

Bo ludzie sukcesu dużo czytają,
          Chociaż niby czasu nie mają.
          Jak to robią? - powiem ci,
          Cały sekret w tym też tkwi,
          Że szybkiego czytania techniki poznali,
          Więc czytali, czytali i
          jeszcze czytali,
          Aż się takimi mądrymi stali.

Na co czekasz? - pytam się
          Na kurs już dzisiaj zapisz się.

wiersz napisała Renata Czajęcka trenerka Intelektualnie.pl