• z życia Szkoły 2023/2024

        •  

           

          Kolejny wtorek, jako "Dzień bez telefonu"

          Kolejny wtorek, jako "Dzień bez telefonu" upłynął na różnorodnych aktywnościach. Mimo, że nie wszyscy są zadowoleni z rozłąki z telefonem, to jednak "kropla drąży skałę". Dzisiaj była "salsa", planszówki, zabawy interaktywne i kolorowanki. Mamy nadzieję, że uda się wpoić uczniom przekonanie, że warto ze sobą "być", rozmawiać, bawić się bez ciągłego "towarzystwa" telefonu. Nie jest lekko, ale próbujemy!

           

          Jak Mieszko chrzest przyjmował?

          Wioletta Pawlak

          Wyjście kl. 5a do Muzeum z Klasą😊

          Dnia 12.04.2024 r. uczniowie kl.5a uczestniczyli w lekcji muzealnej pt.:"Szkoła sprzed 120 lat", z której dowiedzieli się jak wyglądał świat dzieci i młodzieży, a jak szkoła i praca uczniów na początku XX wieku. Dzieci obejrzały wystawę "Powrót do szkoły" stanowiącą rodzaj elementarza, a przedstawionej za pomocą abecadła. W ten sposób pokazano historię Murowanki - pierwszej szkoły w ówcześnie podwarszawskim Wawrze, którą utworzono w 1903 r. z inicjatywy mieszkańców. Uczniowie mieli możliwość siedzenia w specjalnych ławach szkolnych, a także pisania piórem i specjalnym do tego atramentem - praktyczne ćwiczenia kleksomanii. Ogromna mapa "WAWER - moje miejsce" umożliwiała zlokalizowanie położenia domu rodzinnego każdego ucznia. Była to niezwykła podróż w przeszłość.  

          Małgorzata Matoszko-Epa

          Zajęcia profilaktyczne z Policją z Referatu ds. Nieletnich

          Od wtorku, tj. 9 kwietnia, zajęcia profilaktyczne z klasami 1 - 3 oraz 7a prowadziły panie z Policji, z Referatu ds. Nieletnich. W klasach młodszych poruszano bardzo ważne tematy związane z bezpieczeństwem w domu, w szkole, w drodze do szkoły oraz na ulicy. Klasy starsze poznały, co to znaczy odpowiedzialność nieletnich i związane z tym ponoszenie przewidzianych przez przepisy prawne konsekwencji zachowania własnego czy innych osób. Zajęcia były wartościowe, merytoryczne i dające wiele do myślenia. Mamy nadzieję, że każdy z naszych uczniów wziął sobie do serca przestrogi i rady udzielone przez Policję. 15 kwietnia kolejny cykl zajęć dla klas 7- 8, na których będą też poruszane kwestie cyberprzemocy oraz dopalaczy. 

          Aneta Moryń

          Dzień bez telefonu

          Zgodnie z hasłem Dnia bez telefonu komórkowego Graj i żyj w realu 9 kwietnia, każdy z uczniów podczas przerw mógł wyrazić i napisać - co myśli o niekorzystaniu ze smartfonu. Okazało się to nie takie proste. Nie mniej jednak znaczna część uczniów przyłączyła się aktywnie i na wesoło do akcji.  Uczniowie mogli pobyć ze sobą podczas zajęć HATA/JOGA na świeżym powietrzu, grając w krótkie gry planszowe, gry podłogowe, kolorując kolorowanki, czytając książki. Chętnych, by zagrać w planszówki nie brakowało.  Byli też tacy, którzy do szkoły przynieśli swoje ulubione gry z domu. W szkole pojawiły się więc m.in. szachy, warcaby, gry smart games, domino, bierki, dobble. 
          Uśmiech, radość i gwar szkolnego korytarza wskazuje, że warto czasem odłożyć telefon, 
          by pobyć z drugim człowiekiem w realu, a negatywna ocena tego pomysłu świadczy tylko o tym, iż jest KONIECZNY. 

          Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. 
          Kolejne WTORKI bez telefonu przed nami :) 

          W związku z ogromnym zainteresowaniem grami planszowymi informujemy, iż na każdej przerwie w WTORKI w dniu akcji bez telefonu na trzecim pawilonie od 8:45 do 12:55 będę wystawione stoliki do gier, również w środę na CICHEJ PRZERWIE 10:35 - 10:45 będzie okazja, by pograć w planszówki. 

          Specjaliści PPP

          "Jak odpoczywać, aby poradzić sobie ze stresem"

          Paulina Urbaniak oraz Antonia Gilewicz z kl. 3b wzięły udział w konkursie pt. "Jak odpoczywać, aby poradzić sobie ze stresem". Dziewczynki przygotowowały prace plastyczne związane z tym tematem.

          Gratulacje

          Wielkanocne obrazki harmonijkowe

          Wielkanocne obrazki harmonijkowe wykonane przez trzecioklasistów na lekcjach religii. 

          Dorota Ząberg

          Opowieści podróżują, unosząc się na skrzydłach…

          2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. 

          „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” – to hasło tegorocznego święta książki, a gospodarzem obchodów w 2024 roku jest Japońska Sekcja IBBY. IBBY wierzy, że rozwijanie wyobraźni prowadzi do wzajemnego zrozumienia i tolerancji. 

          Klasa 1b świętowała ten dzień w bibliotece szkolnej. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom różnorodne wydania baśni Andersena oraz przeczytała ,,Brzydkie kaczątko” używając japońskiego teatrzyku kamishibai. Na koniec uczniowie wykonali wspólną pracę plastyczną - dostojnego łabędzia. Spotkanie było dla uczniów doskonałą lekcją tolerancji i empatii. 

          Anna Kowalczyk, Agnieszka Wróbel

          Klasa 5b na lekcji WFu w Hangarze 646

          27 marca klasa 5b była w Hangarze 646 na lekcji WFu. Była to nagroda, którą uczniowie wygrali w akcji Rowerowy Maj 2023. Po wysiłku fizycznym zjedliśmy pyszne ciacho w Ciacho Cafe 😊 

          Maria Karwowska

          Lekcja o mediach społecznościowych

          Klasa 6A na lekcji w kinie przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Lekcja dotyczyła mediów społecznościowych, jak wpływają na nasze codzienne życie, czy mogą być toksyczne? Natomiast film “Dancing Queen” który został wyświetlony po lekcji poruszał wiele ważnych treści związanych z relacjami międzyludzkimi. To był dobrze wykorzystany czas! 

          Agnieszka Żarnowiecka

          Klasa 6b na wystawie Pająków i skorpionów

          Na wystawę ptaszników, skorpionów i czarnych wdów wybrała się klasa szósta. Przewodniczka po wystawie - p. Ola okazała się pasjonatką świata stawonogów, a tym samym opowiedziała przeróżne ciekawostki uczniom. Nie obyło się bez adrenaliny, czyli kosmatej Ani na naszych dłoniach. 

          Dorota Ząberg, Izabela Sabak

          Klasa 6a na wystawie pająków i skorpionów

          Klasa 6a swoją wiedzę z biologii o pajęczakach mogła poszerzyć odwiedzając wystawę pająków i skorpionów. Co odważniejsi mieli okazję bliżej zapoznać się z ptasznikami, także emocji było sporo!  

          Agnieszka Żarnowiecka

          “Dzień radości, życzliwości i uśmiechu” 

          Radość, uśmiech i życzliwość – oto hasło ostatniego dnia „Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego”. W szkole było kolorowo, tanecznie, wesoło i bardzo kulturalnie. Każdy poziom klas i oddziałów przedszkolnych ubrany był w przydzielony wcześniej kolor, zatem było różnokolorowo, a purpurowy, niebieski, zielony, żółty, czerwony, biały, pomarańczowy, granatowy i szary rozświetlał szkolne korytarze. Uczniowie mogli nakarmić „głodnego” POCHWAŁOZBIERACZA dobrym słowem, poznać znaczenie życzliwości i uśmiechu w życiu społecznym (gazetka), rozwiązać rebusy i zagadki dotyczące uczuć. Każdy mógł skorzystać z kart dobrych myśli, które pomagają w panowaniu nad emocjami. Wszyscy otrzymali emblematy uśmiechniętej „emotki” oraz życzenia dobrego dnia. Wiele radości sprawił uczniom „emotkowa fotobudka", z której cieszyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele 😊. Przerwy można było spędzić tańcząc na sali gimnastycznej „salsę”, grając w logiczne gry planszowe oraz malując symbole uczuć. Na lekcjach dzieci omawiały temat emocji i ich znaczenia w relacjach społecznych. Najmłodsze dzieci skorzystały ze spektaklu teatru Kimishibai, który zawierał przepiękne przesłanie dotyczące wzajemnego wsparcia i dzielenia się życzliwością. Z uśmiechem zakończyliśmy TZP w SP nr 86, mając nadzieję, że zdobyta przez uczniów wiedza będzie dla nich pomocna i przydatna w życiu.

           

          SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄ, kl. 3b

          Na zakończenie obchodów Tygodnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole uczniowie klasy 3b, ubrani w radosne, żółte stroje, spotkali się z pielęgniarką szkolną. Odpowiedziała ona szczegółowo na nurtujące dzieci pytania i problemy dotyczące zdrowia psychicznego oraz sposobów dbania o własny "dobrostan".  

          Grażyna Mijalska

          Dzień empatii i kolorowej skarpety

          Czwartek to w kalendarzu Tygodnia Zdrowia Psychicznego ,,Dzień empatii i kolorowej skarpety". Jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa włożyliśmy wielobarwne, niedopasowane skarpetki. Cała społeczność szkolna przygotowana była wzorowo do obchodów tego dnia. W czasie zajęć w klasach i grupach przedszkolnych nie brakowało dyskusji o tym, czym jest empatia i akceptacja, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka. Podczas warsztatów w bibliotece odkrywaliśmy kolejne emocje, nazywając je i segregując. Do Bibliotecznej Apteczki trafiły książki o empatii i relacjach.  

          Grupa przedszkolna Mrówki wysłuchała pięknej bajki o skarpetce Fredzi. Maluchy pochwaliły się swoimi skarpetkami ,,nie do pary" oraz wypełniły kolorami kontury smutnych skarpetek. Przedszkolaki wykonały cudowne gniotki, które pomogą rozładować negatywne emocje. Nasi uczniowie podczas przerw mieli okazję wykonywać zadania logiczne z hasłem ,,skarpeta" oraz wypełniać kolorami wykonturowane skarpetki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ,,skarpetowa fotobudka" oraz przypinki - skarpetki wykonane w technice 3D. W świetlicy szkolnej uczniowie wykonali gazetkę, której motywem przewodnim były skarpety, zaś w starszych klasach, na lekcjach języka polskiego, uczniowie odpowiadali na pytanie, dlaczego warto pomagać oraz pisali listy z ofertą pomocy. Na lekcji języka angielskiego klasa 6c zaprojektowała emotki z nowym słownictwem dotyczącym uczuć i emocji.  

          To był wspaniały dzień na wzajemne poznanie i zrozumienie :)

          Pierwszy dzień wiosny

           

          Dzień dbałości o siebie i swoje ciało 

          Środa w Tygodniu Zdrowia Psychicznego to ,,Dzień dbałości o siebie i swoje ciało" - w tym zdrowa dieta, aktywność fizyczna, sen, relaks. W szkole uczniowie mogli skorzystać ze zdrowych przekąsek, ćwiczeń, jogi, gimnastyki środlekcyjnej, przerw relaksacyjnych w bibliotece. Odbyły się warsztaty, prelekcje i godziny wychowawcze na temat zdrowego trybu życia i zdrowia psychicznego. Na korytarzach pojawiły się nowe gazetki np. Zdrowie psychiczne i książki - co mają ze sobą wspólnego, Domowe zasady ekranowe, Zasady zdrowego odżywiania. W oddziałach przedszkolnych promowaliśmy zdrowy styl życia z akcentem na ruch i zdrowe ,,kanapki". Odbyły się też warsztaty o empatii, tolerancji i mocy słów.  

          Dbajmy o siebie, swój dobrostan, "częstując" się miłymi słowami codziennie, nie tylko od święta...

          Finał konkursu recytatorskiego “Warszawska Syrenka”

          Dnia 19.03.24 r odbył się finał konkursu recytatorskiego “Warszawska Syrenka''  

          Wzięli w nim udział 4 uczniów z naszej szkoły: 

          Kamila Surynt  kl.5c 

          Kacper Kondeja kl.5c 

          Antonina Ligęza kl.3a 

          Emilia Siecińska kl.3a. 

          Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. 

          Kamila Surynt swym oryginalnym wykonaniem wiersza Juliana Tuwima “Dwa wiatry” zdobyła I miejsce w kategorii klas IV-VI. 

          Serdeczne gratulacje dla zwyciężczyni i wszystkich uczestników konkursu!

          Anna Jaworowska

          "Dzień uważności, skupienia na własnych emocjach"

          “Warto rozmawiać – Dzień dialogu”

          Pierwszy dzień Tygodnia Zdrowia Psychicznego przebiegał w szkole pod hasłem: “Warto rozmawiać – Dzień dialogu”. W zaproponowanych naszej społeczności szkolnej działaniach były: Dzień bez telefonu!, gry planszowe na przerwach, prezentacja multimedialna dotycząca komunikacji międzyludzkiej, Savoir‑vivre w dialogu - zajęcia w klasach 1-3, Savoir-vivre w dialogu z osobą niepełnosprawną – gazetka, plakaty, zakładki do kolorowania z cytatami na Wiosnę ZP, słoik “dobrych myśli”, Specjalna Skrzynka Marzeń, informacja dla rodziców “Czym jest Poradnia Zdrowia Psychicznego Online?” – przesłana librusem, emotki na korytarzu i w bibliotece oraz wiele działań w przedszkolu na temat dialogu, wartości rozmów i komunikacji, dbania o własne potrzeby. A biblioteka szkolna przez cały tydzień zaprasza po ,,miłe i dobre słowo”, książki z Bibliotecznej apteczki, Poranki z bajeczką – warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków oraz długie przerwy z książką, wygodną pufą i muzyką relaksacyjną.

           

          Problem hałasu i jego wpływu na codzienne życie

          W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego na godzinie wychowawczej w kl. 5a poruszany był problem hałasu i jego wpływu na codzienne życie. Na podstawie różnych materiałów zostały wymienione źródła hałasu. Dzieci przedstawiały sposoby, aby ograniczyć jego emisję. Podawane były przykłady aktywności o różnym stopniu głośności. Uczniowie zastanawiali się, które dźwięki są dla nich przyjemne, a które dokuczliwe. Na koniec dzieci rozwiązały krzyżówkę dot. tematu lekcji. 

          Małgorzata Matoszko-Epa

          Promowanie zdrowia psychicznego na technice

          Na lekcjach techniki uczniowie promowali w tym tygodniu zdrowie psychiczne. Wykonali znaki, które nakazują pożądane zachowania, ostrzegają przed złymi emocjami, niewłaściwym trybem życia i niezdrowymi posiłkami.  

          Były również zakazy przemocy, mobbingu..... 

          Wszystkie pomysły dzieci prezentują 

          Beata Gąssowska 

           

          Cukierki z pozytywnymi myślami

          Uczniowie otrzymali od pani Psycholog cukierki z pozytywnymi myślami.

           

          Tydzień Zdrowia Psychicznego w 3b

          W ramach “Wiosna Zdrowia psychicznego” w naszej klasie zorganizowaliśmy gry dramowe mające na celu przypomnienie podstawowych zasad savoir-vivre w różnych miejscach, właściwych zachowań między ludźmi, utrwalanie umiejętności i organizacji pracy w grupach, stymulowanie aktywnego udziału uczniów w zajęciach.  

          Grażyna Mijalska

          Rekolekcje Wielkopostne 2024

          Rekolekcje wielkopostne przygotowujące do świąt za nami. Chętni uczniowie wzięli w nich udział w Parafii Św. Benedykta. Interaktywne zadania, piosenki, świadectwa przygotowali klerycy Seminarium Warszawsko-Praskiego. Była też drama opracowana przez naszych uczniów. Ciekawy wzór Jonasza i bł. Carlo Acutisa (patrona internetu) zainteresował uczniów. 

          Dorota Ząberg, Piotr Gawryszewski

          Dzień Kobiet i Mężczyzn w klasie 3 b

          Dzień ósmy marca w naszej klasie był świętowany w oryginalny sposób. Zmierzyły się ze sobą dwie drużyny: dziewczynek i chłopców. Konkursowe konkurencje polegające na rysowaniu lub przedstawianiu ruchem wylosowanych haseł oraz rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych zakończyły się remisem. Na wszystkich uczestników czekały słodkie nagrody. 

          Grażyna Mijalska

          Świętowanie “Dnia Kobiet” 

          Dzień 8 marca stał się w naszej szkole nie tylko okazją do świętowania „Dnia Kobiet”, ale i powodem do zbiórki charytatywnej na rzecz potrzebujących uczniów. W wesołej atmosferze zapewniliśmy przepyszne „słodkości”, własnoręcznego wypieku w postaci ciasteczek owsianych, cynamonowych ślimaczków i bułeczek drożdżowych. Było miło, pachnąco i pożytecznie 😊 

          Aneta Moryń, Joanna Wasiak, Anna Kowalczyk

          Jak podbić Mickiewiczem Amerykę?  

          6 marca klasa 7a odwiedziła Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 26 przy ul. Błękitnej, aby wziąć udział w warsztatach literacko- cyfrowych na bazie lektury ,,Dziady". Uczniowie obejrzeli prezentację o wątkach z utworów Adama Mickiewicza, które pojawiają się w grach komputerowych i w popkulturze oraz w wierzeniach słowiańskich. Następnie wszyscy wzięli udział w grze terenowej z kodami QR na motywach II części ,,Dziadów". Na zakończenie uczestnicy otrzymali od prowadzącej, pani Moniki Rudnickiej, egzemplarz komiksu opisującego najważniejsze wydarzenia historyczne na terenie dzielnicy Wawer.

          Teresa Keler, Anna Kowalczyk

          Bieg Tropem Wilczym 

          W Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - 1 marca 2024 r., prawie 80 uczniów z klas 5-8 wzięło udział w patriotycznym biegu „Bieg Tropem Wilczym – Szkoła Biegnie”.  

          Wydarzenie było zorganizowane jako część akcji ogólnopolskiego projektu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, do którego zakwalifikowała się nasza szkoła.  

          Organizacja tego patriotycznego biegu, okolicznościowa wystawa oraz zadania edukacyjne dla uczniów miały na celu upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944–1963. 

          Chwała Bohaterom❤️ 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 

          Warto podkreślić, że z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie naszym biegiem, dlatego jeszcze raz dziękujemy za udział zapraszamy za rok😀 

          Wioletta Pawlak

          Sklepik z serduszkiem

          Z OKAZJI 14 lutego działał sklepik z serduszkiem, który umilał uczniom walentynkowy tydzień. Oprócz słodkości każdy kupujący dostawał walentynkę, którą do piątku można było wysyłać w szkolnej poczcie.

          Samorząd Uczniowski z opiekunami

          L’UOMO UNIVERSALE 

          czyli człowiek renesansu, to postać wybitna, która ujawniała wiele talentów w różnych dziedzinach. I to jest prawidłowe HASŁO GRY SZKOLNEJ KOPERNIK, w której wzięli udział uczniowie klas 4-8 z okazji DNIA NAUKI POLSKIEJ. Do gry przystąpiły 22 zespoły, z których 4 stanęły na podium: 

          I miejsce  

          Maks P. i Rafał W. z klasy 7c 

          II miejsce 

          Aleksandra W. i Jan S. z klasy 5b 

          III miejsce 

          Zuzia P. i Zuzia K. z klasy 6a ex aequo Magda K. i Justyna K. z klasy 6a 

          Gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy za rok do wspólnej zabawy. 

          Małgorzata Gotowiec i Wioletta Pawlak

          Walentynki 2024 

            

          Walentynkowy koncert była to okazja do wysłuchania utworów o miłości, pośpiewania hitów oraz obejrzenia nowych układów tanecznych. Publiczność pomogła organizatorom koncertu śpiewając z wielkim zapałem walentynkowe karaoke. 

          Dorota Ząberg, Elżbieta Kabała, Róża Szułdrzyńska

          Metody aktywizujące na katechezie

          Lekcja metodą projektu o odkrywaniu swojego powołania na podstawie biblijnych historii. Projekt realizowany w szóstych klasach na religii. 

          Dorota Ząberg

          Moja rodzina - drzewo genealogiczne, kl. 2b

          Prace wykonali uczniowie klasy 2b. 

          Małgorzata Jankowska

          Projekcja filmu “Światła historii”, kl. 2b i 2c

          Klasy 2b i 2c były w kinie na projekcie filmu “Światła historii”. Dowiedziały się o ważnych wydarzeniach państwa polskiego: jak powstało nasze państwo, kto był królem, rozbiorach Polski, wojnach, Konstytucji 3Maja, i innych ważnych datach dziejach Polski. Rozwiązywały zagadki. Miały możliwość zobaczenia dawnego rycerza. 

          Małgorzata Jankowska, Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          II Szkolny Festiwal Nauki na Korynckiej 

          Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej Nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka. 

          Albert Einstein

          23 lutego bawiliśmy się na Festiwalu Nauki zorganizowanym z okazji państwowego święta DNIA NAUKI POLSKIEJ obchodzonego od 2020 r. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Na naszej imprezie zagościł sam MIKOŁAJ KOPERNIK, który wraz z wierszem A. Łakomiaka przybył do cukierni i rozmyślał o kosmosie. 

          Uczniowie, których interesuje kosmos i postać wielkiego astronoma wzięli udział w GRZE SZKOLNEJ KOPERNIK. 

          Na festiwalu wszyscy mieli okazję przekonać się, że nauka to świetna zabawa:  

          odbyły się ciekawe pokazy multimedialne w Mobilnym PLANETARIUM SYRIUSZ, wystąpił zespół taneczny z piosenką W UKŁADZIE SŁONECZNYM. Uczniowie z klas 8 przygotowali ciekawe eksperymenty przyrodnicze. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich pokazy doświadczeń z suchym lodem, które przeprowadziła p. Kwiatkowska. Odbyły się także dwa pełne emocji turnieje: TURNIEJ SZACHOWY I TURNIEJ KOSTKI RUBIKA.  

          Zapraszamy za rok!

          Małgorzata Gotowiec i Wioletta Pawlak

          Podsumowanie 32. Finału WOŚP

          20 lutego w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy odbyło się podsumowanie 32. Finału WOŚP. Był to idealny moment, żeby podziękować wszystkim sztabom, które brały udział w tym wspaniałym wydarzeniu. Wspomniano i wyróżniono tych wszystkich, którzy najmocniej zaangażowali się w organizację tegorocznego finału. Pani Ania – koordynatorka szkolnego wolontariatu, przyjęła z rąk burmistrza Norberta Szczepańskiego podziękowanie za wsparcie i zaangażowanie naszych wolontariuszy w działania na rzecz WOŚP.

          Anna Kowalczyk 

          Dzień Babci i Dziadka

          Wychowawczynie klas II

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI

          9 lutego w bibliotece odbyła się uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych. Piękny występ do piosenki: Witajcie w naszej bajce z "Akademii Pana Kleksa" przygotowały uczennice z klasy 7a. Dziewczyny wcieliły się w postacie ze znanych dzieciom bajek: Gabrysia J. - Alicja w Krainie Czarów, Ula K. - Czerwony Kapturek, Marysia L. - Baba Jaga z Jasia i Małgosi, Daria G. - Dziewczynka z zapałkami, Hania Cz. - Pan Kleks oraz Zosia K., która wystąpiła jako Królowa Książka. Było wesoło i kolorowo, pierwszaki z zaciekawieniem oglądały występ, a następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i wyprawkę czytelniczą ufundowaną przez INSTYTUT KSIĄŻKI w ramach kampanii: Mała Książka - Wielki Człowiek. Wielu pierwszoklasistów wypożyczyło swoją pierwszą książkę... 

          Małgorzata Gotowiec, Anna Kowalczyk

          Nagrodziliśmy uczestników akcji “Przeczytam 52 książki w 2023 roku”

          Po raz czwarty uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim wyzwaniu czytelniczym “Przeczytam 52 książki…”. Na listach pojawiły się: lektury, komiksy, powieści przygodowe, detektywistyczne, fantastyczne, audiobooki i wiele innych.  

          8 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie akcji oraz wręczenie dyplomów i nagród tym, którzy w roku 2023 przeczytali 52 lub więcej książek.  

          Nagrody książkowe zostały zakupione z dotacji NPRCz 2.0. 

          Wszystkich chętnych podjęcia się wyzwania w 2024 roku zapraszamy do biblioteki po listy do zapisywania przeczytanych książek.

          Anna Kowalczyk

          SPOTKANIE Z WARSZAWSKIM KATARYNIARZEM

          Podczas warsztatów Fundacji ART pt. "Jak KATARYNIARZ historie prawi" uczniowie klas trzecich mili okazję spotkać się z warszawskim kataryniarzem. 

          Prowadzący te zajęcia, w sposób przystępny dla dzieci, przybliżyli im historię stolicy, legendy z nią związane, ważniejsze miejsca, pomniki i zabytki. Prawdziwą atrakcją był Kataryniarz z prawdziwą katarynką, który opowieści o Warszawie udźwiękowił graniem na tym oryginalnym instrumencie i śpiewem dawnych piosenek. Opowiedział jak zbudowany jest katarynka. Niektórym nawet udało się na niej zagrać.   

          Grażyna Mijalska

          Lekcja filmowa o życiu w Warszawie podczas II wojny światowej

          7 lutego klasa 7b wybrała się do Kinoteki. Uczniowie wzięli udział w lekcji filmowej o życiu w Warszawie podczas II wojny światowej, a następnie obejrzeli wzruszający film "O psie, który wrócił do domu 2" 

          Barbara Adamczyk 

          Podsumowanie akcji Przeczytam 52 książki w 2023 roku!

          Przyszedł czas na podsumowanie wyzwania czytelniczego "Przeczytam 52 książki w 2023 roku”. 

          Celem akcji było zachęcenie uczniów do wypożyczania książek, rozwijanie ich kompetencji czytelniczych oraz dobra zabawa. 

          Wystarczyło odwiedzić bibliotekę szkolną, odebrać specjalną listę i zapisywać tytuły przeczytanych książek. 

          Wyzwanie ukończyło 9 czytelników, którzy łącznie przeczytali 864 książki (o 109 więcej niż w 2022 roku): 

          Radosław Żurawski 3a – 160 książek 

          Jan Sieciński 5b – 122 książki 

          Lena Dziok 6c – 104 książki 

          Antonina Ligęza 3a – 99 książek 

          Nina Gutowska 6c – 91 książek 

          Antonina Gilewicz 3b – 90 książek 

          Kaja Strycharz 3b – 77 książek 

          Paulina Urbaniak 3b – 69 książek 

          Maria Karwowska – 52 książki 

          Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. 

          Za podjęcie wyzwania i realizację czytelniczych planów w bibliotece szkolnej czekać będą dyplomy i nagrody. Na ich wręczenie zapraszamy w czwartek (8 lutego) na drugiej długiej przerwie, o godz. 12:35. 

          Nagrody książkowe zostały zakupione z dotacji pozyskanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. 

          Zapraszamy do udziału w tegorocznej akcji “Przeczytam 52 książki w 2024 roku”. Karty wyzwań są do odbioru w bibliotece szkolnej. 

          Anna Kowalczyk 

          NIEKALENDARZ

          Zaczynamy LUTY OD SERCA czytelniczymi wyzwaniami NIEKALENDARZA NPRCz 2.0. 

            

          1. Poznaj bliską Ci osobę jeszcze lepiej - przeczytaj jej ulubioną książkę! 

          2. Miłość ma różne oblicza, przekonaj się o tym wypożyczając książkę o przyjaźni między człowiekiem a zwierzakiem. 

          3. W walentynki wyznaj komuś swoją sympatię dzieląc się ulubionym cytatem z książki! 

            

          Pobierz materiały z biblioteki szkolnej i podejmij wyzwanie książkowego NIEKALENDARZA.  

          O szczegóły pytaj w bibliotece.

          Anna Kowalczyk

          Biblioteka rzuca wyzwanie miłośnikom literatury…

          Po raz kolejny nasza biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim wyzwaniu czytelniczym: “Przeczytam 52 książki w 2024 roku!”. 
          PRZECZYTAM 52 KSIĄŻKI W 2024 r. to internetowe wyzwanie, które wymyślił krakowski aktywista MARCIN GNAT i już od 9 lat zachęca do przeczytania 52 książek w roku. Jak łatwo wyliczyć – jest to jedna książka tygodniowo. 

          Dlaczego warto wziąć udział w wyzwaniu: 
          – jest to świetna zabawa 
          - kształtujemy nawyk czytania 
          – polecając akcję innym promujemy czytelnictwo i zachęcamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki 


          Listy do wpisywania książek są do odebrania w bibliotece szkolnej. 
          Podzielcie się z Nami swoimi lekturami! 
          Spisujcie tytuły przeczytanych książek. 
          Na Mistrzów Czytelnictwa czekają dyplomy i czytelnicze niespodzianki. 

          A już niedługo ogłosimy wyniki akcji z 2023 roku! 

          Anna Kowalczyk

          Zośka - piłka własnej roboty, czyli zabawy podwórkowe z dawnych lat

          Dzieci z klasy I a wykonywały na zajęciach swoją własną piłkę, zwaną popularnie zośką (nazwa gry/piłki nie pochodzi od imienia żeńskiego). Do wykonania piłki potrzebna była skarpeta i ryż oraz sznurek do związania, ponadto poznały zasady i reguły gry, które są następujące: 

          Wymagania terenu: grać i trenować można praktycznie wszędzie. 

          Ilość i wiek uczestników: od 1 do kilkunastu uczestników w wieku od 7 lat. 

          Niezbędne akcesoria: zośka, czyli mała szmaciana/wełniana piłka wypełniona piaskiem lub ziarnem np. ryżem. 

          Reguły gry: w zośkę można grać na różne sposoby, możemy w pojedynkę ćwiczyć sztukę podbijania zośki – z czubka grzbietniej części stopy wyrzucamy ją w górę i łapiemy również na stopę. W grupie można konkurować w zawodach „kto podbije zośkę najwięcej razy” lub stojąc w kole odrzucać do siebie zośkę – tak, by nie spadła na ziemię. Ten z zawodników, który nie przyjmie zośki przez co upadnie ona na ziemię, odpada. Wygrywa ten, kto jako ostatni zostanie w kole. Na dworze można urządzić mini boisko – zaznaczyć 2 bramki w przeciwległych jego końcach i podbijając zośkę zmierzać w kierunku bramki przeciwnika. Kiedy będziemy wystarczająco blisko próbujemy strzelić gola, wykopując zośkę w powietrzu wprost do bramki.  

          Warto zachęcić dzieci do poznawania zabaw ich dziadków i pokazać im gry, które być może okażą się ciekawą alternatywą dla wirtualnego świata. 

          Joanna Walczak

          Dzień Klocków LEGO

          Klasa 4a na zajęciach (nie)zwykłej matematyki obchodziła Dzień Klocków LEGO. Uczniowie konstruowali budowle, w których ukryły się bryły geometryczne. Wszyscy świetnie się bawili.

          Barbara Adamczyk

          Drzewo rodowe

          Genealogia to nauka zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie pokrewieństwa i powinowactwa. Uczniowie klasy 2c bawili się w badaczy historii swoich rodzin i pięknie przygotowali drzewa rodowe. 

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Nagrody za talenciaki!!!

          Nasza szkoła brała udział w akcji sklepów Lidl „Szkoły pełne talentów”. To już druga edycja programu. Od października do grudnia intensywnie zbieraliśmy talenciaki, które zostały wymienione na nagrody. Za zebrane w tym roku punkty nasza szkoła otrzymała: zestaw 12 piłek Skin-Soft, 2 zestawy Giga Bierek, 3 zestawy jajek-grzechotek, model układu słonecznego, zestaw 4 tamburyn, 20 okrągłych poduszek wraz ze stojakiem, 2 pakiety klasycznych gier planszowych, pakiet 6 gier edukacyjnych, pakiet 6 gier logicznych, zestaw 30 chust do żonglowania, zestaw do nauki ułamków. Nagrody zostały przekazane do sal lekcyjnych, przedszkolnych, sali gimnastycznej, biblioteki oraz do specjalistów. 

          Dziękujemy wszystkim uczniom, przedszkolakom, rodzicom i nauczycielom, którzy przynosili talenciaki oraz wolontariuszom, którzy skanowali je na konto naszej szkoły.  

          Anna Kowalczyk

          Innowacja “Teatr Kamishibai w czasach koronawirusa" 

          "Nowe szaty cesarza" Wydawnictwa Kokoszka obejrzane w Teatrzyku Kamishibai to okazja do porozmawiania z trzecioklasistami o prawdzie i szkodach, które wywołują oszustwa i kłamstwo. 

          Dorota Ząberg

          Gry "Księga Jonasza"

          Najlepsze gry do lekcji to te, które stworzą sami uczniowie, korzystając ze swoich pomysłów i kreatywności. Tak powstawały gry w piątych klasach do tematu o Jonaszu. 

          Dorota Ząberg

          HU, HU, HA (CZY) ZIMA ZŁA?

          Uczniowie klasy 3b "oceniali" zimę wyszukując w zespołach plusy i minusy tej pory roku. Świetna zabawa i integracja. 

          Grażyna Mijalska

          Zabawa karnawałowa, kl. 1b

          Agnieszka Wróbel

          Zagadki kosmosu

          Klasa 7b na godzinie wychowawczej zgłębiała zagadki kosmosu. Pan Andrzej Gąsowski opowiadał o planetach i gwiazdach. Uczniowie brali udział w eksperymentach i pilnie słuchali opowieści Pana prowadzącego. Dowiedzieli się dlaczego Ziemia wciąż krąży wokół Słońca, jaka jest różnica wielkości Słońca i innych planet, jakie są odległości w kosmosie. Zajęcia były baaardzo ciekawe 

          Barbara Adamczyk

          32. Finał WOŚP w Wawrze

          Po raz drugi w naszej szkole zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (sztab #7093). 

          W czwartek i piątek (11 i 12 stycznia) wolontariusze Maciek Bednarczyk z 5c i Michał Bednarczyk z 7c będą kwestować w szkole na przerwach.  

          Wypatrujcie PUSZEK WOŚP na szkolnych korytarzach lub wrzucajcie grosiki do wirtualnej e-Skarbonki https://eskarbonka.wosp.org.pl/gyteninyby 

          Gramy i zbieramy pieniądze dla “oddechu po pandemii” dla dzieci i dorosłych.  

          Pamiętajcie, 32. Finał WOŚP w Wawrze już 28 stycznia w Kulturotece w Falenicy (ul. Walcownicza 2). 

          O godz. 13 na Wielkiej Scenie pokaz Kamili Surynt z 6c, grupy przedszkolnej Ważki w piosence “Lubimy bajki”, a o 16:45 zobaczymy uczennice z 7a w piosence Sanah “Nic dwa razy”.  

          Link do wydarzenia i programu: 

          https://facebook.com/events/s/fina%C5%82-wielkiej-orkiestry-swiat/272572542501493/ 

          Będzie się działo!!! 

          Koordynator WOŚP: Anna Kowalczyk

          Samorząd Uczniowski

          Zarząd Samorządu Uczniowskiego na kolejnym spotkaniu wymyśla ciekawe aktywności na kolejny miesiąc. Przegląda też pomysły, które wpłynęły do skrzynki samorządowej. 

          SU

          Skarpetkowy zawrót głowy

          Projektem edukacyjnym klasy 2a, zrealizowanym w listopadzie w ramach NPRCz 2.0, była “Moja skarpetkowa pacynka" na podstawie lektury “Przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. Cały tydzień (tyle trwał projekt!) uczniowie chodzili do szkoły w dwóch różnych skarpetkach. Wykorzystując domowe skarpetki bez pary oraz materiały z recyklingu, dzieci wykonały piękne pacynki, które przypominały ulubione zwierzątka, postacie z bajki lub wymarzone przytulanki. Wszystkie prace trafiły na przygotowaną przez panią bibliotekarkę wystawę. Można je było podziwiać podczas szkolnej imprezy Senior dla Juniora. Ponadto uczniowie rozwiązywali quizy z użyciem tablicy multimedialnej, rysowali swoją ulubioną skarpetę, która występowała w lekturze oraz wymyślali zabawne historyjki. Ostatniego dnia projektu, klasa 2a odwiedziła bibliotekę szkolną i wysłuchała fragmentów książki “Kostek na wakacjach", gdzie jednym z bohaterów jest również skarpetka - pan Piętka. Na koniec wszyscy wzięli udział w sesji fotograficznej. W galerii zdjęć znajdują się efekty pracy uczniów i uczennic.  

          Katarzyna Galas

          W świecie bohaterów “Kamieni na szaniec”

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 klasa 8b na lekcjach języka polskiego omawiała przeczytaną wcześniej lekturę obowiązkową pt. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Uczniowie przygotowali prezentacje pozwalające w atrakcyjny sposób utrwalić zagadnienia omawiane na lekcjach, przypomnieć sylwetki głównych bohaterów, najważniejsze akcje sabotażowe i dywersyjne opisane w lekturze. Utworzony został quiz w aplikacji Kahoot, dzięki któremu młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą treści utworu.                   

          Metoda lekturowego pudełka sprawdziła się również jako forma podsumowania wiadomości o lekturze. Aby zamknąć lekturę w pudełku, wystarczy do jego środka włożyć rekwizyty kojarzące się z treścią książki. Pudełka uczniów wypełnione były między innymi rysunkami malowanymi na murach w ramach akcji Małego Sabotażu, krótkimi biogramami Alka, Rudego i Zośki, znakami Polski Walczącej.                          

          Uczniowie wykonali także zakładki do książek z ilustracjami nawiązującymi do "Kamieni na szaniec", które następnie przekazali do szkolnej biblioteki.

          Prezentacja_-_Kamienie_na_szaniec

          Agnieszka Ornoch

          Fabryka bombek

          Klasy 2b i 2c odwiedziły Fabrykę Bombek na Trakcie Brzeskim. Uczniowie poznali proces powstawania bombki, a następnie samodzielnie ozdabiali bombki świąteczne, które potem zabrali do domu. 

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Musimy pamiętać!

          27 grudnia to dla mieszkańców Wawra dzień szczególny... 

          84 lata temu doszło do okrutnej, niemieckiej zbrodni na niewinnej ludności Wawra. 

          Każdego roku, na Placu Straceń odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tej zbrodni. 

          Oczywiście przedstawiciele naszego Pocztu Sztandarowego godnie nas reprezentowali 

          Wioletta Pawlak

          Ostatni raz w tym składzie...

          Klasa 8a przygotowała spotkanie wigilijne w piątek przed świętami. Uczestnicy składali sobie życzenia, zajadali się przygotowanymi smakołykami, obdarowywali prezentami oraz śpiewali kolędy i świąteczne piosenki. 

          Chciałoby się powiedzieć: Chwilo trwaj❤️  

          Ponieważ było to już ostatnie, takie nasze spotkanie... 

          Wioletta Pawlak

          Jasełka 2023

          Wioletta Pawlak, Barbara Adamczyk, Elżbieta Kabała, Róża Szułdrzyńska, Dorota Ząberg

          Akcja Samorządu Uczniowskiego "Świąteczny Sweterek"

          Dzisiejszego dnia nie zabrakło w szkole sweterków wzorzystych, z Mikołajami, bombkami, reniferami, itp. 

          Dorota Ząberg, Samorząd Uczniowski 

          Boże Narodzenie na świecie – lekcja odwrócona

          W ostatnim dnu nauki przed świętami, uczniowie klasy 3b przedstawili swoje prezentacje na temat niezwykłych tradycji świątecznych w wybranych krajach.  

          Grażyna Mijalska 

          Dzień świątecznego sweterka

          22 grudnia 2023r. w klasie 1B odbył się Dzień świątecznego sweterka. 
          Oto zdjęcia z tego dnia.

          Agnieszka Wróbel

          W świątecznym nastroju

          Przedłużając świąteczny nastrój klasowego spotkania wigilijnego, uczniowie klasy 3b podczas zajęć technicznych wykonali,  szopki bożonarodzeniowe. 

          Grażyna Mijalska

          Świąteczna wystawa książek

          Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta... 

          W bibliotece szkolnej została dla Was przygotowana wystawa książek o tematyce świątecznej i zimowej. Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i robienia zapasów książkowych na święta. 

          Na naszej wystawie goszczą piękne świąteczne opowiadania jak i wzruszające powieści. Tu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

          A to wszystko przy choince i wirtualnym kominku. 

          Zaczytanych świąt i smakowitej lektury pod choinką 

          życzą Panie Bibliotekarki

          Szachowy czas matematyki: mistrzowskie partie i książkowe strategie

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 pewna lekcja matematyki w klasie 6b była niezwykle intrygująca, gdyż połączyła szachy, rysowanie diagramów i odczytywaniem danych. Pierwszym zadaniem uczniów było przedstawienie wygranych partii znakomitych szachistów na diagramie. Następnie, korzystając z wypożyczonych książek z biblioteki, zgłębiali wiedzę na temat strategii i taktyki w szachach. Na zakończenie lekcji odbyły się emocjonujące partie szachowe, gdzie uczniowie mieli okazję zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.  

          Lekcja nie tylko rozwijało umiejętności matematyczne związane z analizą diagramów, lecz także kształciło zdolności badawcze uczniów. To fascynujące połączenie matematyki, szachów i badań literaturowych z pewnością przyczyniło się do rozwinięcia umiejętności poznawczych i logicznego myślenia uczniów 

          Izabela Sabak

          Świąteczne spotkanie w klasie 3 b

          Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w klasie 3b odbyło się wigilijne spotkanie klasowe. Uczniowie przypomnieli sobie tradycyjne zwyczaje związane z tymi świętami. Samodzielnie nakryli do stołu, złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Wspólnie odśpiewali popularne kolędy. Na zakończenie spotkania uczennice Tonia Gilewicz i Gabrysia Starzyńska obdarowały wszystkich własnoręcznie wykonanymi kartkami z życzeniami świątecznymi i drobnymi upominkami. 

          Grażyna Mijalska

          „Coraz bliżej święta”

          Serdecznie zapraszamy na zimowy koncert talentów „Coraz bliżej święta” już w najbliższy wtorek 19.12. Poczujemy świąteczna atmosferę w piosenkach, kolędach i pastorałkach… Będzie śpiewanie, granie i tańczenie! Uczniowie z kl. Ill i IV wystąpią podczas 4 lekcji, uczniowie klas starszych na 5 lekcji. Już niebawem relacja z wydarzenia!

          Róża Szułdrzyńska, Elżbieta Kabała

          Wyjście na lodowisko, kl. 6a

          Z okazji mikołajek klasa 6a wybrała się na lodowisko. Wrażeń było mnóstwo, wszyscy spróbowali swoich sił na lodzie, świetnie się bawili i pomagali sobie nawzajem. Na lodowisku śmigał też z dziećmi pan Piotr Kościuch. Wróciliśmy do szkoły cali, zdrowi i bardzo zadowoleni. 

          Agnieszka Żarnowiecka-Kokot

          “Psie troski..." - zwierzęta też czują

          “Psie troski”, to książka Toma Justyniarskiego, która ukazuje jak rodzi się prawdziwa przyjaźń między chłopcem i jego psem. Książki zostały zakupione z funduszy NPRCz 2.0. Suczka Betty, którą poznali uczniowie - była początkowo nieufna i wystraszona. Po czasie zaprzyjaźniła się z Adamem, chłopcem, który ją wziął ze schroniska. Pewnego dnia dziecko nie wróciło ze szkoły. Rodzice szukali syna, ale bezskutecznie. Do poszukiwań włączyła się wtedy Betty. To ona znalazła w przydrożnym rowie potrąconego przez samochód Adama. Historia dla wszystkich kończy się szczęśliwie...  

          Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opowiadali historię psa ze schroniska. Na zajęciach poznali różne rasy psów i w ramach projektu wykonali ilustracje o psach. Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się w stosunku do obcych zwierząt. Wykonały również plakaty o pracy psów ratujących życie ludzkie i tych, które pomagają ludziom w ich codziennym funkcjonowaniu. Zrobiły też ilustracje swoich zwierząt domowych, wśród których nie zabrakło kotków, żółwia czy rybek. Na koniec dzieci poznały piosenkę “Kundel bury” i wspólnie ją wykonały. Podsumowaniem było wykonanie karmnika dla ptaków, bo 2b dba o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele nie byli zimą głodni. Projekt edukacyjny został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Małgorzata Jankowska

          PLANETO NIE ZNIKAJ!

          Klasa 7C zajęła się problemem związanym z klimatem. Wszyscy wiedzą i czują, że klimat ulega radykalnej zmianie, czego wyraźnym przykładem jest jego ocieplenie. Czytając książkę PALMY NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM szukaliśmy odpowiedzi na ważkie pytania o przyczynach zmian klimatu. Największą radość sprawiła lektura książki 123SUPERCIEKAWE FAKTY O KLIMACIE. Nasze refleksje i przemyślenia poparliśmy pracami plastycznymi i transparentem PLANETO NIE ZNIKAJ

          Martyna Jodłowska

          Kochamy zwierzęta

          Książka pt. „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia z pięknymi ilustracjami Dariusza Wanata, która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki szkolnej, opowiada o przygodach kota, który rozrabia, a mimo tego jest kochany przez rodzinę, u której mieszka. Lektura ta stała się podstawą do stworzenia projektu pt. „Kochamy zwierzęta”, który powstał w związku z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i w którym wzięła udział klasa 2c. 

          Na początku wszyscy uczniowie przeczytali książkę i wyszukali ważne informacje o osobach, które ją tworzyły. Następnie każde z dzieci samodzielnie spróbowało pisemnie odpowiedzieć na dwa pytania tj. o czym była lektura oraz co w niej najbardziej mu się podobało. Na zajęciach uczniowie rozmawiali na temat zwierząt, mówili o tym, jak opiekują się swoimi pupilami, co w nich najbardziej lubią. Wypożyczyliśmy audiobook z naszej biblioteki i uczniowie wysłuchali kilku najciekawszych fragmentów książki, po czym wykonali plastelinowe koty, które znalazły się na wystawie. Na zakończenie uczniowie nauczyli się piosenki, dawniej wykonywanej przez zespół Fasolki, pt. „Każdy ma jakiegoś bzika”, która opowiada właśnie o zwierzęcych pupilach i wspólnie ją odśpiewali. 

          To był ciekawy projekt, który sprawił dzieciom wiele radości. 

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Spotkanie w Domu Opieki Matuzalem

          Dziś uczniowie naszej szkoły odwiedzili jak co roku podopiecznych 

          w Domu Matuzalem. Było to serdeczne Bożonarodzeniowe spotkanie. Wspólnie spędzony czas, śpiewanie kolęd, rozmowy, dały wszystkim dużo radości. 

          Dzieci dostrzegły, że tak niewiele potrzeba, aby drugi człowiek się uśmiechnął. 

          Beata Gąssowska

          Kalendarz Adwentowy

          Kalendarz adwentowy tworzony każdego dnia przez uczniów. Nastawiony na kształtowanie wartości takich jak: radość, bliskie relacje, pomoc innym, kreatywność, itd. 

          Dorota Ząberg

          Dzień Czapki Mikołaja

          Akcja, do której zaprosił Samorząd Uczniowski 6 grudnia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Każdy, kto był tego dnia w czapce Mikołaja na przerwie i lekcji - nie był pytany. Dzięki zaangażowaniu uczniów był to miły i Mikołajowy dzień!  

          Dorota Ząberg, Samorząd Uczniowski

          Projekt czytelniczy Prawa Dziecka

          Projekt czytelniczy "Prawa dziecka" został zrealizowany w klasie lV b w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie posłuchali historii opisanych przez Pana Marka Michalaka. Był on Rzecznika Praw Dziecka w latach 2008-2018. Klasa tworzyła graficzne znaki o prawach dziecka. Udało nam się spotkać osobiście z Panem Rzecznikiem, który podpisał wszystkie swoje książki znajdujące się w naszej szkolnej bibliotece. #narodowyprogramrozwojuczytelnictwa 

          Dorota Ząberg

          POMOCNICY MIKOŁAJA

          Uczniowie kl.3a odwiedzili oddział przedszkolny „Pszczółki, aby pomóc młodszym kolegom i koleżankom napisać list do św. Mikołaja. Poradzili sobie wzorowo i w nagrodę od p.Kasi - wychowawczyni oddziału przedszkolnego otrzymali odznaki -Pomocnicy Mikołaja. Trzecioklasiści zadowoleni ze swej roli bawili się wspólnie z dziećmi, a na koniec młodsi starszym i odwrotnie śpiewali piosenki o tematyce świątecznej.

          Grażyna Abratowska

          Kuchnia molekularna

          Uczniowie klas drugich brali udział w warsztatach Akademii Małego Kuchcika. W programie były ciekawe eksperymenty z suchym lodem i ciekłym azotem. Dzieci mogły spróbować dymiących soczków, zimnych chrupek i pysznych owocowych lodów. 

          To był naprawdę ekscytująco spędzony czas.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk 

          “Dziadek do orzechów" w roli głównej...

          Zainspirowani widowiskiem “Dziadek do orzechów” obejrzanym w galerii immersyjnej Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina, uczniowie klasy 3b odwiedzili szkolną bibliotekę w poszukiwaniu książki o tym samym tytule. Tu natrafili na świąteczną wystawę książek, na której odnaleźli różne wydania “Dziadka do orzechów” E.T.A. Hoffmanna,  zimowej opowieści znanej zarówno dzieciom jak i dorosłym na całym świecie. W miłej, świątecznej atmosferze, z wirtualnym, płonącym w tle kominkiem, zostały odczytane wybrane fragmenty lektury. Dzieci poznały libretto do baletu Piotra Czajkowskiego i wykonały ilustracje do scen, które najbardziej zapadły im w pamięci.  

          Wizyta w bibliotece była wyjątkową okazją, by wprawić się w świąteczny nastrój… 

          Projekt zrealizowany został w ramach NPRCz 2.0.  

          Grażyna Mijalska 

          Czy wiem, co jem?

          Na to pytanie odpowiedzi szukała grupa uczniów klasy 4a, która uczęszcza na zajęcia (nie)zwykłej matematyki. Uczniowie liczyli zawartość cukru w niektórych produktach. Następnie odpowiednią ilość odmierzali na wadze i wsypywali do torebek. Ilość cukru w ulubionych słodyczach i napojach była dla nich dużym zaskoczeniem. Plakat można oglądać na szkolnym korytarzu. Może innym też da do myślenia. 

          Barbara Adamczyk

          Mikołajki w kl. 2b 

          6 grudnia dzieci z klasy 2b odwiedził Mikołaj. Uczniowie zaśpiewali mu piosenkę a on wręczył im podarunki. Były to kostki magic cube,z których potem nasze pociechy układały różne figury i kształty. Dzień upłynął w miłej atmosferze wspólnych zabaw. 

          Małgorzata Jankowska

          Pakowanie paczek na Kresy

          Wolontariusze i harcerze z naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w akcji Paczka na Kresy. Sortowanie i pakowanie darów odbyło się 9 grudnia w Warszawie, przy ul. Bartyckiej. Jesteśmy dumni, bo nasza młodzież, mimo dnia wolnego, licznie i z wielkim zaangażowaniem wsparła akcję. 

          Anna Kowalczyk

          Kopernik byłby zachwycony…

          Od dawna wiadomo, że żeby się czegoś nauczyć trzeba zaangażować jak najwięcej zmysłów, Tak też się dzieje, jak uczeń musi stworzyć swoją książkę tematyczną. LAPBOOK to idealny sposób na naukę. Uczniowie klas 6 wykonali piękne LAPBOOKI pt.  Życie i działalność Mikołaja Kopernika. Dzięki temu zadaniu mieli okazję rozwijać różne umiejętności, uczyć się samodzielności i pogłębić wiedzę o czasach, w których żył Mikołaj Kopernik, jego dokonaniach i odkryciach. Wiele prac zachwyca pomysłowością i kreatywnością. I choć ROK KOPERNIKOWSKI 2023 dobiega końca to uczyć się o nim wciąż trzeba, gdyż nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Wystawa prac uczniów znajduje się w sali geograficznej. 

          Małgorzata Gotowiec

          Mikołajki w klasie 6a

          Mikołajki w klasie 6a upłynęły już w świątecznej atmosferze. Po prezentach przyszedł czas na wspólne dekorowanie pierniczków, cześć z nich powiesiliśmy na naszej klasowej choince. Mimo późnej pory nikt nie spieszył się do domu. 

          Agnieszka Żarnowiecka-Kokot

          Mikołajki w kl. 1b 

          Dzisiaj dzieci odwiedził Święty Mikołaj, wręczył prezenty w postaci kubeczków z imieniem dzieci oraz słodycze. W tym dniu można się było przebrać w stroje Mikołajkowe lub założyć czapkę Mikołaja. 
          Kto miał czapkę Mikołaja - nie był pytany!

          Agnierszka Wróbel

          W FABRYCE NORBLINA 

          Z okazji mikołajek rodzice uczniów klas 3a i 3b zorganizowali wycieczkę do galerii Art Box Experience w Fabryce Norblina.  Uczniowie obejrzeli  spektakl oparty  na słynnym balecie Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Widowisko zachwyciło muzyką, bajkowymi projekcjami i oszałamiającymi efektami specjalnymi. Po prezentacji uczniowie udali się na zwiedzanie ekspozycji ponad 400 posrebrzanych produktów  platerowanych, produkowanych w dawnej wytwórni  oraz obejrzeli stare,  unikatowe maszyny fabryczne służące do ich produkcji. 

          Grażyna Abratowska, Grażyna Mijalska

          8C w mikołajkowej atmosferze...

          6 grudnia tuż po kolejnej części egzaminu próbnego, w galowych strojach i w czapkach Mikołaja spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej. Świąteczny wystrój biblioteki wprawił wszystkich w dobry nastrój, a klasowy Mikołaj rozdał drobne słodkości. 

          Małgorzata Gotowiec

          Morał w baśni Księżniczka na ziarnku grochu

          W dniach 28 - 29 listopada 2023 r. omawialiśmy lekturę pt. Księżniczka na ziarnku grochu Hansa Christiana Andersena. Bogato ilustrowane książki zostały zakupione do Biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każde dziecko otrzymało egzemplarz do obejrzenia. Odczytany tekst opowieści, zainspirował nas do zilustrowania tej pięknej historii. Powstały obrazy i figury. Morały, jakie płyną z baśni, skłoniły nas do rozmowy na poważne, życiowe tematy. Szukania w sobie cech, jakie pozwalają nam być mądrymi, młodymi ludźmi. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że zawsze należy wierzyć w to, czego się pragnie, dążyć do swojego celu, być szczerym, prawdomównym i dobrym dla innych. Te cechy odnaleźli też w sobie uczniowie i uczennice klasy 1b. 
          Po omówieniu lektury dzieci wykonały prace plastyczne związane z tematem zajęć. Prace można było obejrzeć na wystawie w Bibliotece. 
          Projekt czytelniczy został zrealizowany w ramach NPRCz 2.0. 

          Agnieszka Wróbel

          Światowy Dzień Pluszowego Misia w kl. 1b

          Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole odbył się 29.11.2023r. 
          Tego dnia dzieci mogły przynieść ze sobą do szkoły swoje misie. Mogły się też przebrać w stroje misiów. 
          Była zabawa z misiami, prezentacja na temat misiów, konkurs największego i najmniejszego misia. Nasz kolega - Bolesław Górny zajął I miejsce w kategorii Największy Pluszowy Miś. 
          Ten dzień bardzo miło będziemy wspominać!

          Agnieszka Wróbel

          Ogólnopolski projekt BohaterON w Twojej szkole – zrealizowany!

          Klasy I-III, tj. klasa 2a i 3a przystąpiły wraz ze starszymi klasami do projektu BohaterON w Twojej szkole. Dzieci wykonały pocztówki z życzeniami dla powstańców, wypełniały karty pracy na temat wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Dzieci z zaciekawieniem oglądały film na temat mieszkańców Warszawy, którzy musieli opuścić swoje rodzinne miasto. Historia rodziny Spiraszewskich zamieszczona na stronie muzeum Dulag121 jest prawdziwym świadectwem tamtych czasów. Uczniowie oglądali spektakl "Nie bajka "o Powstaniu Warszawskim w wykonaniu Teatru Lalek na Mokotowie. Na koniec dokonali wpisu, który potwierdzał wzięcie udziału klas I-III Szkoły Podstawowej nr 86 w projekcie BohaterON w Twojej szkole. 

          Dzieci chętnie uczestniczyły w projekcie, dzieliły się informacjami na temat swoich dziadków i pradziadków bohaterów rodzinnych, którzy przeżyli powstanie. 

          Historie zasłyszane od rodziców i dziadków były ciekawie i wzruszające.   

          Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w specjalnych lekcjach poświęconych historii Powstania Warszawskiego. Aby godnie upamiętnić Powstańców założyli patriotyczne stroje oraz przygotowali symbole Polski Walczącej. Oglądali filmy polecane w projekcie BohaterON. Rozwiązywali quiz wiedzy dotyczący historii Powstania Warszawskiego, a na zakończenie śpiewali pieśni powstańcze i dokonywali wpisów z życzeniami dla Powstańców w specjalnej aplikacji.  

          Wioletta Pawlak/Katarzyna Galas

          ZAPRASZAMY PO KSIĄŻKOWE NOWOŚCI!

          Zakupy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakończone!  

          Wszystkie książki zostały opisane, opracowane i wprowadzone do systemu e-biblioteka.  

          Do rąk naszych czytelników trafiło 531 nowych książek i 21 audiobooków. Zakupione książki, to przede wszystkim nowości rekomendowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.  

          Wśród nich są książeczki z powiększoną czcionką, te dla naszych najmłodszych, którzy dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Nie zapomnieliśmy też o najstarszych uczniach, którzy znajdą wiele pozycji na tematy interesujące nastolatków. Pojawiło się wiele komiksów, naukokomiksów i komiksów paragrafowych, których do tej pory brakowało na bibliotecznych półkach. Miłośników serii z pewnością ucieszą serie wydawnicze, które pozwolą dłużej cieszyć się przygodami ulubionych bohaterów. Jest wiele książek historycznych, fantastycznych, detektywistycznych, przyrodniczych, traktujących o sprawach ważnych, a czasami trudnych. Dokupiliśmy też nowe lektury.  

          Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.  

          Zapraszamy do odwiedzania biblioteki! 

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec

          Zwycięzcy w konkursie MODEL UKŁADU SŁONECZNEGO

          1 grudnia na festynie astronomicznym KOSMICZNE HISTORIE w Dobrzyniu nad Wisłą odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu MODEL UKŁADU SŁONECZNEGO. 
          Organizatorem konkursu była Astrobaza w Dobrzyniu nad Wisłą. 
          Wśród 5 prac naszych uczniów, 3 zostały nagrodzone. 
           
          Kategoria uczniowie klas IV-VI: 
          II MIEJSCE ex aequo  
          Jan Traczewski kl VI A 
           
          Wyróżnienia: 
          Ida Bartkowiak kl IV B 
           
          Kategoria uczniowie klas VII-VIII: 
          II MIEJSCE 
          Joanna Kałużyńska kl VII B 
           
          Gratuluję zwycięzcom pomysłowości i kreatywności! 

          Małgorzata Gotowiec

          Gang Mocniaków - akcja zakończona!

          Meldujemy wykonanie zadania! Zakończyliśmy akcję z naklejkami z Biedronki. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za każdą przyniesioną naklejkę, a wolontariuszom za wyklejanie książeczek. Dzięki naszemu zaangażowaniu uzbieraliśmy 1140 naklejek, które wymieniliśmy na 19 maskotek z Gangu Mocniaków. Do tego dołożyliśmy 19 z poprzednich edycji. W sumie, za pośrednictwem grupy SOS - MIESZKAŃCY WAWRA RODZICOM Z CZD, przekazaliśmy 38 pluszaków dzieciom z Centrum Zdrowia Dziecka, za co otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie.  

          Anna Kowalczyk Danuta Sadowska

          Klasy 5 w Teatrze Capitol na spektaklu pt. “Kopciuszek”

          W dniu 01.12., klasy 5a, 5b i 5c wybrały się do Teatru Capitol na spektakl pt.: "Kopciuszek". Współczesna wersja bajki, wyrazista gra aktorska oraz częsta interakcja z publicznością przypadły dzieciom do gustu, zaś spotkanie ze Świętym Mikołajem było zwieńczeniem poprzednich atrakcji. 

          Elżbieta Kabała, Małgorzata Matoszko-Epa, Maria Karwowska

          Serwus! Idziemy z odwagą - Kamienie na szaniec...

          Jeszcze w listopadzie, klasy 8a i 8c uczestniczyły w bardzo ciekawym spacerze: szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec. Spacer rozpoczęliśmy przy Pomniku Kopernika, następnie przeszliśmy do Placu Krasińskich, pod Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego a zakończył się przy Arsenale. W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili dawną siedzibę Gestapo, przy Al. Szucha, a obecnie Muzeum Walk i Męczeństwa, miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu, teren słynnej akcji pod Arsenałem, więzienie Pawiak, a na cmentarzu na Powązkach oddaliśmy cześć pamięci bohaterom Kamieni na szaniec, którzy tam zostali pochowani. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to lektura-legenda. Wspaniała opowieść o przyjaźni i ideałach, którą każdy młody człowiek powinien przeczytać i wziąć udział w właśnie takim, bardzo angażującym spacerze.  

          Wioletta Pawlak, Małgorzata Gotowiec, Marta Augustyniak

          Audiobooki w naszej bibliotece 

          W naszych zbiorach pojawiły się audiobooki, czyli tak zwane książki mówione. Słuchanie audiobooków niesie za sobą korzyści takie jak: poprawa koncentracji, skupienia czy stymulacja wyobraźni. Ich słuchanie pozwala na poszerzenie słownictwa, ale również osłuchanie się z akcentem i wymową. 

          Zakupu dokonano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025". 

          Anna Kowalczyk

          NIEPODLEGŁOŚCIOWE ZMAGANIA – podsumowane!

          Składamy serdeczne podziękowania za udział w projekcie. 58 uczniów zrealizowało zaproponowane zadania. Jesteśmy pod wrażeniem Waszego zaangażowania, wytrwałości - wiemy, że trzeba było poświęcić swój wolny czas, aby je w 100 % zrealizować. 
          Zadania miały różnorodny charakter, były zadania online, wspólne recytowanie wiersza Polska w szkole:) aktywnie spędzony dzień 11 listopada oraz (dla niektórych skomplikowany) niepodległościowy escape room. Ale daliście radę, jesteście Wspaniali!!! 
          Przy okazji dziękujemy Rodzicom za pomoc i mobilizowanie swoich pociech do udziału w Niepodległościowych Zmaganiach. 
           
          Do zobaczenia za rok…

          Nauczyciele historii :) 

          Warsztaty w FabLab 

          Uczniowie klasy 2c odwiedzili ponownie FabLab Pobite Gary na ul. Błękitnej w Wawrze. Brali tam udział w dwugodzinnych warsztatach muzycznych. Poznawali skrzypce i instrumenty perkusyjne. Jak zwykle w tym miejscu atmosfera była bardzo miła, dzieci grały, śpiewały i dobrze się bawiły. 

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Klasa 3 b w Kulturotece

          W pierwszym dniu grudnia uczniowie  klasy 3b uczestniczyli w warsztatach na temat Japonii w Kulturotece przy ul. Błękitnej. Omówione zostały zagadnienia związane z historią, kulturą i geografią Japonii, a także dzisiejszym życiem Japończyków. Dzieci podczas prezentacji  zobaczyły jak wygląda japoński alfabet, czym różni się nasze codzienne życie i zwyczaje, oraz jakie osiągnięcia cywilizacyjne  zawdzięczamy Japończykom. Na zakończenie warsztatów uczniowie oglądali mangowe komiksy znajdujące się w zbiorach biblioteki. 

          Grażyna Mijalska

          Andrzejkowe wróżby w 2c

          „Listopad, gdy już kończy dzień. I gwiazdka się pokaże. 

          Spotkamy się przy blasku świec. Tak, jak tradycja każe. 

          Zaszczeka pies. Gęś złapie ser. I buty staną w rzędzie. 

          Na wodę wosk wyleje się. I tajemniczo będzie.” 

          Dawno temu wieczorem w wigilię świętego Andrzeja tradycja nakazywała dziewczętom uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia, dlatego brały one udział we wróżbach. Dziś jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka i w takiej właśnie zabawie wzięli udział uczniowie klasy 2c. Dowiedzieli się m.in. jaki będzie ich szczęśliwy numer, co ich spotka w nadchodzącym roku i na jaką literę będzie się rozpoczynać imię ich przyszłego wybranka/wybranki. Bawili się przy tym doskonale. 

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Klasy 3a i 3b w Słomczynie

          28 listopada uczniowie kl.3a i 3b wzięli udział w wycieczce do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio” w Słomczynie. To ciekawy obiekt, który wprowadził dzieci w świat obróbki drewna w nawiązaniu do zagadnień z zakresu przyrody, edukacji ekologicznej i techniki. W prostej i ciekawej formie uczniowie poznali współczesne urządzenia do obróbki drewna oraz stare techniki stolarskie i archaiczne narzędzia. W części praktycznej dzieci wykonały drewniane organizery - przyborniki na biurko, które ozdobili według własnego pomysłu. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami i zakupem drobnych upominków. Wszyscy wrócili pełni wrażeń, nowej wiedzy i umiejętności. 

          Grażyna Mijalska, Grażyna Abratowska

          „Jadą, jadą misie, tra la la la la la...” 

          Przy słowach tej piosenki wszystkie dzieci z klas pierwszych i drugich prezentowały swoje misie, rozpoczynając w ten sposób uroczyste obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który co roku wypada 25 listopada. Było dużo radości, śpiewu i zabawy. Dzieci wykonały taniec z misiami animowane przez starszych przedstawicieli Samorządu Szkolnego. W czasie specjalnie z tej okazji przygotowanej prezentacji dowiedziały się wiele o historii pluszowego misia oraz jego święta. Pani bibliotekarka przygotowała wystawę książek, których bohaterami są różne misie, dzieci oglądały ją z wielkim zainteresowaniem. Podczas imprezy odbył się również konkurs na najmniejszego  
          i największego misia, ich właściciele otrzymali nagrody książkowe zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Spotkanie zakończyło się tańcem misiów, w czasie którego, śpiewając piosenkę „Pokochaj pluszowego misia”, dzieci prezentowały wszystkim swoje ukochane misie.  

          Wydarzenie tym razem zostało zorganizowane w ramach projektu czytelniczego realizowanego przez klasę I a w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

          Joanna Walczak 

          Spotkanie na temat wpływu czytania na rozwój dzieci

          25 listopada 2023 roku biblioteka szkolna, we współpracy z oddziałami przedszkolnymi, zorganizowała spotkanie dla rodziców, którego tematem był “Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. W przygotowanej strefie promującej czytanie znalazły się plakaty, ulotki, zakładki oraz prezentacja multimedialna “Książka – twój skarb!”. 

          Zebrani dowiedzieli się, że dzięki czytaniu dziecko zdobywa i uzupełnia wiadomości. Codzienne czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny; jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania. Przedstawione zostały również zalety czytania wpływające na rozwój osobowości dzieci. 

          Ponadto została zaakcentowana wartość terapeutyczna książki, istotna w pokonywaniu różnego rodzaju problemów dnia codziennego. W głównej mierze podkreślono ogromną rolę rodziny w kształtowaniu kultury czytelniczej młodych ludzi oraz tworzeniu właściwego klimatu do obcowania z książką. 

          Rodzice dowiedzieli się, że głośne czytanie ma wiele zalet, m.in. wpływa na rozwój umysłu i psychiki dziecka oraz dostarcza nowych informacji o świecie. Spełnia także ważną rolę w kształtowaniu mowy, wpływa na powodzenie w nauce czytania i pisania. 

          Spotkanie odbyło się podczas dorocznej imprezy szkolno-rodzinnej Senior dla juniora, dlatego frekwencja i zainteresowanie strefą promującą czytanie była ogromna. 

          Wydarzenie miało na celu promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa w ramach realizacji postulatów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. 

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec, Katarzyna Piętka 

          Przedstawienie pt. „Czarodziej”

          Uczniowie klas 2b i 2c mieli wielką przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. „Czarodziej” w Teatrze Palladium. Była to opowieść o dziewczynce, która wierzyła w magię. Mogliśmy obserwować wiele magicznych sztuczek przygotowanych przez aktorów. Uczniowie byli zachwyceni pokazanym im światem. 

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk 

          XIX edycja imprezy szkolno-rodzinnej „Senior dla Juniora”

          W sobotnie przedpołudnie, 25 listopada 2023 roku, podwoje Szkoły Podstawowej nr 86 przy ulicy Korynckiej 33, otworzyły się dla całej społeczności szkolnej i lokalnej. Pod hasłem „W krainie bajek”, odbyła się zakończona ogromnym sukcesem kolejna już, XIX edycja uroczystości „Senior dla Juniora”, której głównym celem było pozyskanie środków na wsparcie uczniów szkoły.  

          Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Dzielnicy Wawer: zastępca burmistrza p. Łukasz Jeziorski, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer p. Zdzisław Gójski, radna p. Sandra Spinkiewicz i przedstawicielka władz oświatowych - główny specjalista p. Joanna Kucharska. Wśród miłych i oczekiwanych gości byli również absolwenci, uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele szkoły. Atrakcji było mnóstwo, a każdy mógł przenieść się w świat bajek za przyczyną „Alicji w krainie czarów”, która to bajka była scenograficznym motywem przewodnim sobotniego święta. Już od samego progu, goście musieli przejść przez „dziurkę od klucza”, aby dostać się do środka. W każdym zakątku szkoły można było odnaleźć odniesienia do „Alicji…”. Po zachwycających, nawiązujących do bajek, występach przedszkolaków oraz uczniów klas I -III, sceną zawładnął zespół uczniów z klasy 7a, który promował Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Część artystyczną zakończył tańcem i piosenką zespół taneczno-wokalny z klasy 5c.  

          Goście, po atrakcjach kulturalnych, mogli oddać się miłym doznaniom kulinarnym, które zadowoliły każde podniebienie. W kawiarence królowały ciasta, ciasteczka i słodkie smakołyki upieczone przez rodziców. Popcorn cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, natomiast dorośli gustowali w bigosie i kiełbaskach na gorąco.  

          Poza tym, każdy mógł skorzystać z oferty handlowej i zakupić zakładki, kartki i stroiki świąteczne wykonane przez dzieci, biżuterię, czapki, szaliki, apaszki, świece zapachowe, bombki, książki. Na najmłodszych czekały zajęcia interaktywne: gra w szachy, gry planszowe, warsztaty pracy w drewnie, malowanie buziek, ćwiczenia na spostrzeganie. Zwieńczeniem dnia była aukcja wartościowych prac i kolekcjonerskich przedmiotów, którą prowadzili rodzice. Środki pozyskane z aukcji będą przeznaczone na pomoc i wsparcie uczniów SP nr 86.  

          „Senior dla Juniora” to nieodłączny element życia Szkoły Podstawowej nr 86. Każda edycja była satysfakcjonująca i osiągała swój podstawowy cel. Teraz jednak poziom uroczystości, oferta dla uczestników i atrakcje były bardzo bogate i starannie dopracowane. Warto podkreślić, że zaangażowanie nauczycieli w przygotowania było ogromne, a współpraca z Radą Rodziców doskonała. Razem pracujemy na rzecz DZIECI! 

          Aneta Moryń

          Kiermasz książek używanych

          Kiermasz książek używanych, zorganizowany w naszej szkole podczas wydarzenia ,,Senior dla juniora”, to kolejne działanie promujące czytelnictwo w ramach NPRCz 2.0. 

          Przedsięwzięcie spotkało się z dużym entuzjazmem społeczności szkolnej.  Zarówno uczniowie, jak i dorośli najpierw chętnie oddawali swoje, już dawno przeczytane książki, a następnie nabywali inne. W ten sposób książki dostały drugie życie. 

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec

          Czy szkoła to drugi dom?

          Mamy nadzieję, że podczas Nocy Filmowej w szkole, odpowiedź na to pytanie znalazły klasy 7B i 8A. 

          Noc z piątku na sobotę nasi uczniowie spędzili w szkole. Przynieśli materace, śpiwory, założyli wygodne ubrania i zamieszkali w sali 152 

          A jak spędzali ten czas? 

          Na pogaduszkach, oglądaniu filmów (w repertuarze: horrory, “Shrek" i “Jak zostać smokiem") grali w planszówki, twistera, uczyli się tańczyć Belgijkę, rozwiązywali matematyczne łamigłówki przygotowane przez Panią B. Adamczyk, grali w tenisa stołowego, a przede wszystkim spędzali wspólnie czas... 

          Oczywiście była uroczysta, wspólna kolacja, w postaci zamówionej pizzy:), tosty i POPCORN. 

          Wszyscy byli tak bardzo podekscytowani taką formą pobytu w szkole, że nikt nie zamierzał spać... 

          Już planujemy następne spotkanie

          Wioletta Pawlak, Barbara Adamczyk 

           

          Wyjście klasy 8b do Wawerskiej Biblioteki Publicznej

          27 listopada uczniowie klasy 8b odwiedzili Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 26 przy ul. Błękitnej 32, aby wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Bibliotekę z okazji andrzejek. Młodzież obejrzała prezentację o wątkach z utworów Adama Mickiewicza, które pojawiają się w grach komputerowych i w popkulturze, wysłuchała opowieści o wierzeniach słowiańskich, wróżbach, zwyczajach związanych z dniem św. Katarzyny i św. Andrzeja. Następnie uczniowie wzięli udział w grze terenowej z kodami QR na motywach II części "Dziadów". Miłym akcentem kończącym zajęcia było losowanie wróżb andrzejkowych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy egzemplarz komiksu opisującego najważniejsze wydarzenia historyczne na terenie dzielnicy Wawer, z autografem autorki, Pani Moniki Rudnickiej. 

          Agnieszka Ornoch

          Zakładki dla dzieci z CZD 

          Te różnorodne zakładki do książek wykonane własnoręcznie przez naszych uczniów zostaną wysłane do Centrum Zdrowia Dziecka. 

          Beata Gąssowska

          Konkurs Recytatorski "Wierszowany Zwierzyniec”

          W Szkole Podstawowej nr 216 "Klonowego Liścia" 21.11.2023 r. odbył się Wawerski Konkurs Recytatorski "Wierszowany Zwierzyniec”. Naszą szkołę reprezentowali: Jagoda Kozioł z klasy III b, Alicja Pańkowska z klasy IIIb, oraz Gustaw Grabowski z klasy I c.   

          Grażyna Mijalska 

          Klasa 8A zrealizowała projekt, pt. OBRZĘDY I TRADYCJE ANDRZEJKOWE

          PROJEKT ZREALIZOWANY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023. 

          W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 8A zrealizowała projekt, pt. OBRZĘDY I TRADYCJE ANDRZEJKOWE.  

          Czary - mary, wosk się pali 

          I dotyka klucz ze stali. 

          Wosk się leje, w wodę wpada, 

          Przyszłość twoją przepowiada. 

          Tradycje andrzejkowe mają niesamowicie długą historię. Andrzejki, czyli dzień świętego Andrzeja obchodzony jest z 29 na 30 listopada. W czasie dnia i nocy wróży się przyszłość z wosku lanego najczęściej przez klucz, oraz urządza zabawy. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłości, ich zamążpójścia. Wróżby na Andrzejki traktowały więc poważnie, a obecnie jest to wesoła, wspólna zabawa chłopców i dziewcząt. Kiedyś chłopcy mieli swój wieczór wróżb w wigilię św. Katarzyny - 24 listopada, dziś święto to nie jest już obchodzone… 

          Dlatego na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 8a zapoznawali się z obrzędami andrzejkowymi, które zostały opisane w następujących książkach wypożyczonych z naszej biblioteki: Polskie tradycje doroczne, Renaty Hryń - Kuśmierek, Polskie obrzędy i tradycje w wierszu, zabawie i piosence, Katarzyny Bayer i Adama Wacławskiego oraz Andrzejki Wojciecha Śliwerskiego. W tych ciekawych pozycjach znaleźliśmy wróżby wykorzystujące symbolikę cyfr, czyli numerologię. Wówczas każdy z nas na podstawie dnia swoich urodzin poznał przyszłość i cechy swojego charakteru. Entuzjaści numerologii twierdzą, że jest to w ogóle najstarsza wiedza magiczna świata.  

          Ponadto, uczniowie losowali ciasteczka z wróżbą, lali wosk przez specjalny klucz i sprawdzali na ścianie co symbolizują powstałe figury woskowe… 

          A na koniec zajęć „wróciliśmy do współczesności”, za pomocą quizu przygotowanego w aplikacji Kahoot. Uczniowie sprawdzili, kto wykaże się największą wiedzę o andrzejkowych tradycjach. Na zwycięzców czekały nagrody 

          Całe spotkanie nie mogłoby się odbyć bez pomocy i zaangażowania Rodziców klasy 8a, którzy przygotowali smakołyki na poczęstunek oraz ciasteczka z wróżbą i rekwizyty do lania wosku.  Dlatego składamy ogromnie podziękowania za tę nieocenioną pomoc 

          Wioletta Pawlak

          Jak to jest mieszkać w Japonii? - projekt klasy 8c zrealizowany w ramach NRPCz 2.0 

          W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 8C zrealizowała projekt pt. Jak to jest mieszkać w Japonii? na podstawie książki Zofii Fabjanowskiej-Micyk BANZAI. Ta książka to wspaniała podróż po Japonii, pięknie prezentuje kulturę Japonii: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o japońskim piśmie i języku, jedzeniu na macie, ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, sztukach walki, kreskówkach i komiksach – i wielu innych japońskich ciekawostkach. Każdy uczeń miał za zadanie przeczytać wybrany rozdział z książki, a następnie zaprezentować kolegom i koleżankom w jak najciekawszy sposób zdobytą wiedzę. Były piękne rysunki, plakaciki, filmiki, dymiący wulkan Fudżi, drzewko Bonsai, degustacja pysznej herbatki z ciasteczkami, a nawet sushi z użyciem pałeczek. Uzupełnieniem projektu była Bajka o Żabach (z Osaki i Kioto) z teatrzykiem kamishibai, którą uczniom przeczytała pani Gotowiec. Ta książka po prostu zachwyca innością, wciąga i daje dużo emocji. POLECAMY!

          Małgorzata Gotowiec

          Misiowa wystawa książek

          Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, odbyła się w naszej szkole misiowa akademia, na której nie zabrakło wystawy książek, których bohaterami są misie. Wśród nich znalazły się popularne tytuły takie jak: “Kubuś Puchatek", “Miś Uszatek", “Miś Tuliś”, “Dziadek i Niedźwiadek”, “Pamiętnik Czarnego Noska”, “Miś Yogi”, “Miś zwany Paddington" i wiele, wiele innych. Książki zaprezentowane na wystawie pochodziły z księgozbioru biblioteki szkolnej oraz prywatnego pani bibliotekarki. Wystawa powstała z okazji realizowanego projektu czytelniczego klas pierwszych w ramach NPRCz 2.0. 

          Anna Kowalczyk

          Zaśpiewaj ze mną... Muzyczne spotkanie z poezją

          W sobotę 25 listopada na uczestników imprezy szkolno - rodzinnej  ,,Senior dla juniora” czekała niespodzianka. Uczennice klasy 7a, w ramach realizowanego projektu, zaśpiewały piosenkę „Nic dwa razy” z płyty Sanah zatytułowanej „Sanah śpiewa poezyje”. Tekst utworu stanowi wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”.  Przepiękne wykonanie poruszyło zarówno nauczycieli, uczniów, jak i rodziców, którzy zebrali się tego dnia w sali gimnastycznej. Po zejściu ze sceny, uczennice obdarowały przybyłych zakładkami wykonanymi z okazji Roku Wisławy Szymborskiej, upamiętniającymi Noblistkę oraz przypominającymi o jej twórczości starszym i młodszym czytelnikom. 

          Projekt edukacyjny zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Anna Kowalczyk, Teresa Keler 

          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka “Po pierwsze człowiek”

          Zarząd Samorządu Uczniowskiego wziął dzisiaj udział w Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Prawa Dziecka “Po pierwsze człowiek”. Zorganizowała ją Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wawer, która zwbrała postulaty od przybyłych uczniów. Gościem specjalnym był - Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018 p. Marek Michalak. Na konferencji byli przedstawiciele władz Dzielnicy Wawer oraz Unicefu.  

          Dorota Ząberg 

          Zarząd SU

          Dzień Życzliwości w 3b

          21 listopada - Dzień Życzliwości i Pozdrowień to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi.  Celem tego święta jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji, propagowanie takich wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Uczniowie naszej klasy uczcili ten dzień zamieszczeniem na Drzewie Życzliwości karteczek z pozytywnymi hasłami. Niektóre dzieci miały oryginalne nakrycia głowy z *życzliwymi* napisami, a Ala Pańkowska wykonała bransoletki przyjaźni dla koleżanek, a kolegów obdarowała słodyczami.

          Grażyna Mijalska

          Przesłuchanie do konkursu “Do Hymnu!”

          16 listopada odbyło się w naszej szkole przesłuchanie konkursowe "Do Hymnu". Nasz szkolny chór liczył sobie 395 osób! W uroczystej atmosferze, w strojach galowych, z zapałem i ciekawością zaśpiewaliśmy trzy pieśni hymniczne: Hymn Polski, ROTĘ, oraz PIEŚŃ POWSTANIA STYCZNIOWEGO. BRAWO za DYKCJĘ, INTERPRETACJĘ, CZYSTOŚC i WYRAZISTOŚĆ!!! to właśnie były kryteria oceny jury, które przyjechało nagrać nasze wystąpienie. Na wyniki nadal czekamy, natomiast PROJEKT wspólnego śpiewu został ZAKOŃCZONY! 

          Róża Szułdrzyńska 

          Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          W Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia klasy 5a i 4a sprawdzały swoją wiedzę z mnożenia w zakresie 100. Były iloczynowe wróżby, wykreślanki, gra w łapanie much, a na koniec jak zwykle, najwięcej emocji dostarczyła gra w bamboozle. Najważniejsze, że tabliczka znów została powtórzona. 

          Barbara Adamczyk

          Klasa 7b w Centrum Nauki Kopernik 

          Klasa 7b przygotowywała się do sprawdzianu z chemii w nietypowy sposób. Uczniowie udali się na lekcję do Centrum Nauki Kopernik. Po 1,5 godzinnych warsztatach ich wiedza o powietrzu znacznie się poszerzyła. Po lekcji uczniowie zwiedzali wystawę i świetnie się przy tym bawili. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo ciekawa. 

          Barbara Adamczyk

          “Krótka wyprawa po Indiach”

          17.11.23r. uczniowie kl. 5a uczestniczyli w zajęciach kulturowych pt.: "Krótka wyprawa po Indiach", które odbyły się w Kulturotece przy ul. Błękitnej 32. Dzieci dowiedziały się o kulturze i zwyczajach tego kraju. Zobaczyły typowe stroje noszone na co dzień przez mieszkańców oraz inne - przeznaczone na wyjątkowe okazje. Nauczyły się także kilku słów w języku hindi. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały tańce Bollywood z muzyką indyjską w tle oraz wiele innych ciekawostek związanych z tym krajem. Na koniec uczniowie mieli szansę zrelaksować się biorąc udział w ćwiczeniach jogi. 

          Małgorzata Matoszko-Epa

          Dzień Życzliwości 21 listopada 2023

          Każdego ucznia, który chciałby doświadczać życzliwości w szkole i nie tylko - zapraszamy do włączenia się w Międzynarodowy Dzień Życzliwości, który przypada we wtorek 21 listopada 2023r. Kapelusz Życzliwości - to akcja polegająca na założeniu tego dnia ciekawego nakrycia głowy z przyczepioną kartką, a na niej wyraźnie i czytelnie wypisanym życzliwym słowem/zdaniem. Życzliwy nauczyciel tego dnia nie będzie pytał takiego życzliwego ucznia. W "Kapeluszu Życzliwości" można być tego dnia na każdej lekcji. 

          Dorota Ząberg, Grażyna Abratowska, Grażyna Mijalska

          Projekt WAWER – MOJE MIEJSCE NA ZIEMI UKOŃCZONY! 

            

          Milo nam ogłosić, że aż 62 uczniów naszej szkoły ukończyło z sukcesem projekt Wawer - moje miejsce na Ziemi.  

          Wszystko zaczęło się od udostępnionej szkole przez Fundację Muzeum z Klasą wędrującej wystawy "Powrót do szkoły. Elementarz". Wystawa została obejrzana i omówiona na lekcjach we wszystkich klasach. 

          Następnie przez pięć kolejnych tygodni dzieci wykonywały zadania, najczęściej dwa online 
           i jedno w terenie. Dowodem na wykonanie zadania w terenie było zdjęcie wykonane na tle obiektów pojawiających się w zadaniach. Efektem finalnym projektu miał być plakat przygotowany ze zdjęć wykonanych w trakcie projektu o tytule złożonym z wyrazów, które dzieci dostawały  
          w informacji zwrotnej w trakcie wykonywania kolejnych zadań na platformie Teams. 

          Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem podjęli rozwiązywanie kolejnych zadań, zaangażowali również do pomocy swoich rodziców. Plakaty wykonane przez nich zostały wyeksponowane na specjalnej wystawie, która cieszyła się w szkole bardzo dużym zainteresowaniem.  

          Dnia 10 listopada odbyło się uroczyste zakończenie projektu, które uświetniła swoją obecnością Pani Magdalena Piotrowska, przedstawicielka Fundacji Muzeum z Klasą.  

          Uczestnicy projektu mogli zobaczyć specjalny film dokumentujący realizację przez nich kolejnych zadań. Wyróżnione plakaty zostały nagrodzone, a wszyscy finaliści dostali specjalne certyfikaty potwierdzające udział w projekcie i wykonanie wszystkich zadań.  

          Jednak największym sukcesem uczniów i całego przedsięwzięcia jest ogromne zaangażowanie tak dużej grupy uczniów, a przy okazji także ich rodzin w poznawanie historii, tradycji i kultury ich "małej Ojczyzny", jaką jest Wawer. 

          Wioletta Pawlak, Joanna Walczak 

           

          ŻYCZENIA DLA POLSKI

          Czego dziś można życzyć Polsce? Uczniowie kl. 3a nie musieli się długo zastanawiać. Podczas lekcji upamiętniającej rocznicę odzyskania niepodległości przygotowali wspaniałe życzenia dla naszej Ojczyzny.  

          Grażyna Abratowska

          Mamy nowych mieszkańców w pracowni biologicznej

          Z warsztatów przyrodniczych klasa 6a przywiozła dwa patyczaki rogate i straszyka karmelowego. Zamieszkały w terrarium obok naszych ślimaków afrykańskich. Zwierzaki mają troskliwych opiekunów i spore grono odwiedzających je podczas przerw uczniów :) 

          Agnieszka Żarnowiecka-Kokot

          Narnia oczami uczniów...

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 klasa 5b, zainspirowana lekturą “Opowieści z Narnii”. Lew, czarownica i stara szafa" C. S. Lewisa, podjęła się wykonania makiet, okładki i zakładek do książki. Prace przedstawiają tytułową krainę widzianą oczami uczniów. Do ich stworzenia wykorzystane zostały różnorodne materiały: styropian, papier, wata, bibuła, krepina, tasiemki, używano farb plakatowych, kredek, plasteliny a nawet klocków lego. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, zaangażowaniem, pomysłowością oraz umiejętnością pracy w grupie. Prace zostaną wystawione w bibliotece szkolnej. Będzie je można podziwiać podczas tegorocznej imprezy Senior dla Juniora. 

          Maria Karwowska 

          "Szkoła do hymnu”

          I w tym roku włączyliśmy się w akcję "Szkoła do hymnu”. Wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

          #SzkołaDoHymnu

          Wioletta Pawlak

          Klasa 6a na warsztatach w Szkole Twórczej Nauki Vinci

          Uczniowie klasy 6a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w Szkole Twórczej Nauki Vinci. Zajęcia z udziałem żywych zwierząt, takich wąż mahoniowy, żółw stepowy, kawie domowe czy agama brodata wzbudziły duży entuzjazm wśród dzieci. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o zwierzakach, które mogli z bliska zobaczyć. Obserwowali kameleony, drzewołazy, podskoczka mułowego, a także poznali różne bezkręgowce, krocionogi, szarańcze, modliszki, straszyki  patyczaki rogate i olbrzymie ślimaki afrykańskie. Spotkanie z mieszkańcami Vinci było świetną okazją do pogłębienia więzi z naturą, rozbudzania troski o Ziemię i szacunku do wszystkich istot żywych, które ją zamieszkują. Z zajęć wszyscy wyszli z uśmiechami na twarzy, naładowani dużą dawką pozytywnej energii, którą emanują Trenerzy tego miejsc. Nauka może być świetną zabawą! 

          Agnieszka Żarnowiecka-Kokot

          Podziękowanie za Narodowe Czytanie

          Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Dostaliśmy również wyjątkowe wydanie powieści “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, które dołączymy do księgozbioru biblioteki szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz organizatorom tego wydarzenia i czekamy na przyszłoroczną edycję, podczas której będziemy czytać fragmenty “Kordiana” Juliusza Słowackiego.

          Anna Kowalczyk 

          Otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom za udział w akcji "Szkoła pamięta"

          W tegorocznej inicjatywie Ministerstwa Edukacji i Nauki wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że znaleźliśmy się wśród 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli, którzy okazali troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.   

          Ministerstwo Edukacji i Nauki  

          #szkołapamięta

          Podziękowanie dla Wolontariuszy!

          Otrzymaliśmy podziękowanie od Toyoty Radość za współpracę przy organizacji 5. Biegu z Radością. Organizator docenił pracę wolontariuszy i przygotował im gadżety - upominki (do odbioru w bibliotece szkolnej). Dziękujemy i polecamy się za rok.  

          Anna Kowalczyk 

          “Poznaj łazienki” - lekcja w Łazienkach Królewskich

          W piękny, słoneczny, listopadowy dzień, klasa 7b wybrała się do Łazienek Królewskich. Uczniowie wzięli udział w lekcji "Poznaj Łazienki ", w czasie której zwiedzali Pałac na Wyspie oraz rozwiązywali różne zadania. Po lekcji spacerowali pięknymi alejkami, podziwiając mieszkańców parku - pawie i wiewiórki. 

          Barbara Adamczyk

          Prace uczniów na technice

          Uczniowie na technice wykorzystują ekologiczne materiały do prac twórczych. Klasy 6 zrobiły ramki do zdjęć i obrazów a czwartoklasiści pomysłowe zwierzęta z gałęzi i kory drzew.  

          Beata Gąssowska

          Różnimy się? To piękne!

          Realizując projekt czytelniczy, zaplanowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, uczniowie klasy 1c wysłuchali i omówili zabawną i niezwykle wzruszającą lekturę ,,Czarna owieczka" Jana Grabowskiego oraz wykonali na zajęciach technicznych przepiękne owieczki. Do ich wykonania wykorzystali watę i rolki po papierze toaletowym.  Podsumowaniem projektu była wizyta w bibliotece szkolnej, gdzie dzieci przebierały się za mieszkańców gór oraz miały okazję obejrzeć różne wydania omawianej książki. Wszyscy wyciągnęli z lektury wspaniałą lekcję, że ,,Trzeba każdemu pozwolić być tym, czym jest! I kochać go takim, jakim jest"...

          Agata Bany

          Klasa Vc na warsztatach teatralnych

          Klasa Vc udała się dziś do Teatru Rozmaitości na warsztaty teatralne. Były one znakomitą okazją do tego, by uczniowie wykazali się bujną wyobraźnią oraz umiejętnością współpracy. 

          Elżbieta Kabała

          "Razem w klasie"

          Uzyskaliśmy zaświadczenie od Fundacji Szkoła z Klasą za zrealizowanie programu wspierającego integrację "Razem w Klasie". 

          Dorota Ząberg, Joanna Walczak

          Kolejne Talenciaki zapełniają naszą skrzynkę

          Na ten moment mamy prawie 9 tysięcy zarejestrowanych talenciaków. To już naprawdę ostatni tydzień akcji w sklepach Lidl! Tylko do 5.11.2023 r. kasjerzy wydają Talenciaki za dokonane zakupy. To ostatni moment na ich odbiór! Zachęcamy do przekazywania talenciaków na konto naszej szkoły. Specjalne skrzynki, do których można wrzucać kupony, są umieszczone przy wejściach do szkoły i w bibliotece szkolnej. Liczymy na Państwa wsparcie, za które z góry dziękujemy. Jeśli ktoś z Państwa nie zdąży przed 5 listopada przekazać kuponów, prosimy się nie martwić - TALENCIKI można przypisywać do 19 listopada!!! 

          Anna Kowalczyk 

          Uczniowie kl. 3a odwiedzili miejsce pamięci narodowej

          Uczniowie kl.3a odwiedzili miejsce pamięci narodowej, jakim jest Cmentarz Ofiar Wawra. Przypomnieli sobie historię wawerskiego mordu.  Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych mieszkańców Wawra i Anina. 

          Grażyna Abratowska

          Zagadki logiczne z gry “Escape room”

          Na zajęciach (nie)zwykłej matematyki, uczniowie klasy 4a zamienili się w detektywów i rozwiązywali zagadki logiczne z gry "Escape room". Wszyscy świetnie się bawili, a zajęcia jak co tydzień skończyły się zdziwieniem "co, już dzwonek, a mogłaby pani zostać z nami jeszcze jedną godzinę?" 

          Barbara Adamczyk

          #Szkoła Pamięta - Klasa 3 b na Placu Straceń

          W przeddzień Dnia Zmarłych uczniowie klasy 3b odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej przy ulicy 27 Grudnia. Przypomnieli sobie historię związaną z tym miejscem, uczcili minutą ciszy poległych i zapalili symboliczne znicze.   

          Grażyna Mijalska

          Cudowny świat pana Kleksa – Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”  

          PROJEKT ZREALIZOWANY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023. 

          W ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 4 a wykonała zakładki do lektury. Na pracach zostały utrwalone postacie z książki - pan Ambroży Kleks czy szpak Mateusz, niesamowite miejsca, tj. wejścia do bajek czy sama akademia. Wspaniałym doświadczeniem były też lekcje kleksografii czy przędzenia liter. 

          Marta Augustyniak

          Paczka na Kresy Boże Narodzenie 2023

          W niedzielę 29 października ruszyła XV edycja akcji Paczka na Kresy - Boże Narodzenie 2023 organizowana przez Fundację Kresy w potrzebie. W godzinach popołudniowych w XXVI LO w Aninie odbyło się przy ognisku spotkanie organizacyjne, w którym wzięli również udział wolontariusze z naszej szkoły. W ramach działania, do najbardziej potrzebujących wsparcia Polaków na Łotwie i Litwie, przed Bożym Narodzeniem trafią paczki z niezbędnymi artykułami. Nasi wolontariusze zadeklarowali pomoc w pakowaniu i dostarczeniu paczek rodakom żyjącym na Kresach. Już niedługo w szkole ruszy zbiórka kalendarzy na rok 2024, które będą rozdawane naszym rodakom podczas wizyt w domach.

          Anna Kowalczyk, Danuta Sadowska

          Pan Eko Samochodzik

          28 października grupa wolontariuszy i harcerzy naszej szkoły wzięła udział w projekcie ekologicznym Pan Eko Samochodzik, skierowanym do mieszkańców Dzielnicy Wawer. W wydarzeniu wzięło udział ponad 160 osób w różnym wieku. Uczestnicy posprzątali lasek przy ulicy Bartoszyckiej, a następnie przeszli do Szkoły Podstawowej nr 76 im. 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, gdzie czekały na nich warsztaty z tworzenia karmników i instrumentów z materiałów ekologicznych, zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz ognisko z kiełbaskami. Na koniec odbyło się uroczyste wręczenie szyszek wolontariackich klubom, stowarzyszeniom, organizacjom pozarządowym współpracującym z Wawerskim Wolontariatem Bibliotecznym. Nasza szkoła otrzymała "Szafirową Szyszkę”, którą z rąk koordynatora p. Marcina Świderskiego odebrała Anna Kowalczyk.  

          Anna Kowalczyk

          #SZKOŁA PAMIĘTA…

          W tych najbliższych dniach, w szczególny sposób wspominamy zmarłych. Porządkujemy ich groby, zapalamy znicze, przywołujemy w pamięci polskich bohaterów, którzy w różny sposób walczyli o Polskę.  Właśnie taką ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta” organizuje  MEiN. Celem jej jest zorganizowanie różnych działań upamiętniających ważne postaci lub wydarzenia z historii. Nasza szkoła włączyła się  w tę inicjatywę  w różnej formie. Powstała mini wystawa upamiętniająca zasłużonych Polaków, którą  mają możliwość obejrzeć wszyscy uczniowie. Samorząd Uczniowski  uporządkował miejsce pamięci narodowej,  czyli  pobliski Plac Straceń przy ul. 27 grudnia oraz w imieniu calej społeczności uczniowie klasy 8b zapalili znicze. O lokalnych wydarzeniach, czyli zbrodni w Wawrze pamiętają też najmłodsi, którzy wraz ze swoimi wychowawczyniami zapalili znicze na Placu Straceń. 

          Podczas lekcji historii uczniowie poznawali bohaterów Powstania Warszawskiego i w specjalnej aplikacji składali życzenia i podziękowania Powstańcom w ramach akcji BohaterON.  

          Nasi wolontariusze, w niedzielę 29 października wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym XV edycję akcji Paczka na Kresy - Boże Narodzenie 2023 organizowanej przez Fundację Kresy w potrzebie. W ramach działania, do najbardziej potrzebujących wsparcia Polaków na Łotwie i Litwie, przed Bożym Narodzeniem trafią paczki z niezbędnymi artykułami i przygotowywać je będą m.in. wolontariusze SP86. 

          Klasy 8 niebawem wezmą udział w patriotycznej wycieczce „Szlakiem Szarych Szeregów”, gdzie  historia powstania Organizacji Małego Sabotażu „WAWER”  łączy się z naszą historią lokalną, czyli  zbrodnią z 27 grudnia 1939 roku. 

          Mamy nadzieję , że te wszystkie działania pomogą zrozumieć młodym ludziom potrzebę kultywowania pamięci, bo tylko od nas zależy czy ocalimy  pamięć o naszych  przodkach.

          Wioletta Pawlak

          CIEKAWE SPOTKANIE

          25 października uczniowie kl.3a gościli Panią Ewę Kołaczyńską -mamę Radka, która jest architektką krajobrazu oraz autorką niezwykłej książki pt. „O.G.R.Ó.D.” 

          Podczas spotkania Pani Ewa opowiedziała o pracy architekta oraz o niesamowitych ogrodach z całego świata, które opisała w swojej książce. Poznaliśmy ogród latający, podwodny, kieszonkowy, kosmiczny, kamienny, trujący, składany, pionowy i wiele innych. Wiemy już, że praca architektów krajobrazu wymaga dużej pracowitości, wyobraźni i kreatywności. 

          Poznana wiedza stała się inspiracją do zaprojektowania, a następnie zespołowego wykonania makiet parków i terenów zielonych z wykorzystaniem materiałów naturalnych i odpadowych. Zajęcia nawiązywały również do omawianej wcześniej lektury „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej i były uzupełnieniem realizacji projektu edukacyjnego w ramach NPRCz 2.0 

          Dziękujemy Pani Ewie za niezwykłą lekcję, która dostarczyła wszystkim dużo wiedzy i radości.    

          Grażyna Abratowska

          NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE 

          Przyszły kolejne paczki z nowymi książkami zakupionymi w ramach NPRCz 2.0.  

          Weronika, Oliwia i Natalia znalazły wśród nich tytuły, które je zainteresowały. Na pewno i Wy znajdziecie coś ciekawego dla siebie. Warto dodać, że zakupy książek były konsultowane z uczniami, rodzicami i nauczycielami naszej szkoły. 

          Anna Kowalczyk, Małgorzata Gotowiec

          W drodze ze Stasiem i Nel – Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” 

          W ramach projektu  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023 klasa 6c wykonała zakładki do lektury. Uczniowie odwołali się do miejsca wydarzeń, czyli gorącej Afryki  oraz flory i fauny egzotycznego kontynentu. 

          Marta Augustyniak

          Poznanie bogactwa i różnorodności kultur Azji

          Klasy 8a, 8b, 8c miały okazję obejrzeć wystawy stałe pośwìęcone bogatej kulturze Azji. 

          W Muzeum Etnograficznym wystawę: Azjatyckie drogi, zaś w Muzeum Azji i Pacyfiku wystawę: Podróże na wschód. Ogromna ilość eksponatów zgromadzona na obu wystawach uzmysłowiła uczniom, jak zróżnicowana jest kultura i religia Azji, jak barwna, kolorowa i inna niż nasza. Na lekcji muzealnej: Indie od Himalajów po Malabar, poruszane były tematy dotyczące religii, kast, ubioru, języka, flagi Indii. 

          Wycieczka dostarczyła zapewne wszystkim wielu wrażeń. 

          Małgorzata Gotowiec, Wioletta Pawlak, Agnieszka Ornoch, Marzena Witkowska

          Zajęcia origami w klasie I a

          Origami to sztuka składania papieru wywodzaca się z Japonii. Według badań, dzieci składające papier szybciej nabierają sprawności manualnej, lepiej rysują i wycinają oraz sprawnie i logicznie myślą. Uczniowie klasy I a w tym roku szkolnym rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą, piszą i czytają pierwsze litery, uczą się matematyki. Podczas poznawania kolejnych liter często wykonują prace techniką origami związane z aktualnie omawianym na lekcji tematem. Wykonywali już samoloty, domki i koty. Składanie origami to doskonała zabawa, która przy okazji służy wszechstronnemu rozwojowi dzieci.

          Joanna Walczak

          JAK TO ZE LNEM BYŁO… 

          „Jak to ze lnem było?” - pod takim tytułem odbyły się w październiku warsztaty literacko-techniczne w klasie 3c. Uczniowie dowiedzieli się jak zaczęto uprawiać len i tkać płótno. Poznali kolejne etapy uprawy i obróbki lnu, a następnie wykonali rożne prace wykorzystując lniane płótno. Były to pacynki, zakładki do książek, broszki, a nawet obrazy nawiązujące tematyką do treści bajki Marii Konopnickiej. Prace trafiły do biblioteki szkolnej i już niedługo będzie je można obejrzeć na wystawie zorganizowanej z okazji imprezy Senior dla Juniora. Projekt został zrealizowany w ramach NPRCz 2.0.  

          Grażyna Żurawska

          Klasa 3a i 3b w teatrze Capitol

          Uczniowie klas trzecich byli w teatrze Capitol na multimedialnym, barwnym, nieco szalonym i bardzo muzycznym przedstawieniu pt. „Piotruś Pan”. Z zainteresowaniem obejrzeli niezwykłe przygody Piotrusia w wykonaniu młodych, niewiele starszych od uczniów aktorów. Spektakl uświetniły ciekawe efekty dźwiękowe i akustyczne. 

          Grażyna Mijalska, Grażyna Abratowska

          Kl. 7a i 7c na musicalu “Friends” w teatrze Capitol

          20.10.23 r. klasy 7a i 7c w teatrze Capitol obejrzały piękny, szalony, roztańczony, pełny emocji i wzruszających piosenek musical Friends w wykonaniu młodych artystów. Spektakl ten porusza ważne tematy, mówi o tym, że wzajemnie panujące wśród młodzieży hejtowanie, nie jest już modne! 

          Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami oraz wykład na temat tolerancji wśród rówieśników w szkole.

          Wychowawcy: Teresa Keler, Martyna Jodłowska

          W Konkursie Wiedzy o Józefie Wybickim na podium...

          Uczennica Ewa Kwaśniak z klasy 6b zdobyła II miejsce w Konkursie Wiedzy o Józefie Wybickim.  

          Ewa przygotowała ciekawą wycieczkę szlakiem miejsc związanych z Józefem Wybickim oraz wykazała się wiedzą o nim w specjalnym teście. 

          Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów :) 

          Wioletta Pawlak

          Klasy 6b i 7a na wycieczce w Modlinie 

          18 października klasy 6b i 7b spędziły w Twierdzy Modlin. Braliśmy udział w zawodach strzeleckich oraz grze terenowej, po której nagrodą było ognisko z kiełbaskami. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Twierdzy. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał różne historie związane z tym miejscem. Zwiedzaliśmy budowle podziemne i chodniki kontrminowe, gdzie w jednym z nich mieszkały nietoperze a w innym panowały "egipskie ciemności". Byliśmy również w Muzeum Kampanii Wrześniowej, gdzie w specjalnej komorze mogliśmy poczuć się jak w schronie przeciwlotniczym.  Zwiedzaliśmy również militarny park zewnętrzny. Pogoda dopisała, humory również, więc wycieczkę uznajemy za bardzo udaną 😊 

          Barbara Adamczyk, Izabela Sabak

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa klasa 5a

          "Chłopcy z Placu Broni"

          Podczas omawiania lektury szczególną uwagę zwróciłam na takie aspekty jak: 

          - dobre relacje w grupie rówieśniczej,  

          - umiejętność komunikowania się bez agresji, 

          - zdolność rozwiązywania konfliktów. 

          Zadaniem uczniów było ułożenie scenek i pokazanie sposobów na pokojowe rozwiązanie głównego konfliktu oraz kilku pomniejszych, które zadziały się między wrogimi ugrupowaniami bohaterów lektury.  

          Na zakończenie słuchaliśmy piosenki "Freedom to choose love" ukraińskiego zespołu Atmasfera, która śpiewana była na koncercie na rzecz pokoju między Rosją a Ukrainą. Przesłaniem utworu jest to, że każdy ma tę wolność by wybrać miłość do drugiego człowieka a nie nienawiść, także wymowa utworu jest uniwersalna i ponadczasowa. 

          Elżbieta Kabała 

          Kości zostały rzucone - (Nie)zwykła matematyka

          Klasa 5b na matematyce utrwalała cechy podzielności liczb wykorzystując kości do gry. Uczniowie rzucali kostki i tworzyli liczby z wyrzuconych oczek. Następnie sprawdzali czy utworzona liczba jest podzielna przez 2, 3, 4 ,5 9, 10, 25 a może 100?  

          Maria Karwowska

          Jak zmierzyć wysokość Słońca?

          W chłodny, lecz słoneczny poranek dzisiaj klasa 7a na lekcji terenowej z geografii zmierzyła wysokość Słońca nad horyzontem na szkolnym trawniku. Aby wykonać to zadanie uczniowie ustawili gnomon, a następnie poprowadzili sznurek od czubka gnomonu do końca cienia rzucanego przez gnomon. Zmierzyli powstały w ten sposób kąt padania promieni słonecznych na Ziemię, czyli wysokość Słońca. Przy użyciu kompasu sprawdziliśmy także kierunek cienia. 

          Wszelkie pomiary i obserwacje uczniowie starannie zanotowali, aby wykonać własne rysunki z obserwacji. 

          Uczniowie przekonali się jak proste to zadanie. 

          Małgorzata Gotowiec

          (Nie)zwykła matematyka

          Klasa 4a na zajęciach (Nie)zwykłej matematyki, w niezwykły sposób powtarzała tabliczkę mnożenia 😀  
          Uczniowie grali w gry, porozumiewali się za pomocą szyfru matematycznego i dobrze się przy tym bawili. Zapraszamy na (nie)zwykłe zajęcia w każdy poniedziałek 😊 

          Barbara Adamczyk

          Ślubowanie uczniów klas I

          Rozpoczął się już nowy rok szkolny, a dla pierwszoklasistów to początek nowego etapu w ich życiu. Po pierwszym miesiącu adaptacji do nowych warunków, nauki i zabawy uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez pana dyrektora na uczniów. Część artystyczna w wykonaniu dzieci zachwyciła i wzruszyła obecnych na uroczystości rodziców i nauczycieli, a dzieci bardzo się ucieszyły z poczęstunku i pięknych pamiątek, które przygotowali im rodzice. Życzymy pierwszakom wielu sukcesów w nauce.

          Wychowawczynie klas I

          „TAJEMNICE LITER I DRUKU”  

          11 października klasa 5b wzięła udział w warsztatach "Tajemnice liter i druku”, które poprowadził Hans Lijklema – holenderski projektant, autor książek poświęconych tematyce typografii, projektowaniu graficznemu, ilustracji i komiksowi. Uczestnicy warsztatów poznali w skrócie drogę od wynalazku Gutenberga do komputerowych fontów. Pan Hans przedstawił przykładowe znane i doceniane przez projektantów kroje liter i źródła, z których można je pozyskać. Dzieci przekonały się, że każdy może stworzyć swój własny krój pisma, mając do dyspozycji tylko kartkę papieru i coś do pisania. Na spotkaniu odbył się również pokaz klasycznego druku, oparty na metodzie używanej w pierwszych prasach drukarskich. Prowadzący zaprezentował DRUK na prasie dociskowej własnego pomysłu i konstrukcji Uczniowie odkryli, czym różnią się od siebie kaligrafia, liternictwo i typografia. Serdecznie dziękujemy Wypożyczalni dla Dzieci nr 87 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Aninie za gościnne przyjęcie a Panu Hansowi za wartościowe warsztaty i mnóstwo przydatnej wiedzy. Spotkanie było wprowadzeniem do projektu czytelniczego, który będzie realizowała klasa 5b w ramach Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Maria Karwowska Anna Kowalczyk

          Europejski Dzień Języków Obcych 

          Wrzesień  2023 roku tradycyjnie  upłynął nam w atmosferze obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Zwracając uwagę na różnorodność językową,  uczniowie wykonali projekty plastyczne i multimedialne w formie komiksów.  Uczniowie klas I-VIII brali aktywny udział w lekcjach lingwistycznych poprowadzonych przez nauczycieli języków obcych. Wykazali się dużą znajomością informacji na temat innych krajów. Poznawali ciekawostki o innych państwach oraz uczyli się podstawowych zwrotów w różnych językach obcych, np.: koreańskim, niemieckim i włoskim. 

          Nauczyciele języka angielskiego

          The Royal Cafe  

          The Royal Cafe przygotowana przez Samorząd Uczniowski obsługiwała pracowników szkoły z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Ciekawe menu zachęcało do spróbowania Królewskiej Energii i Dworskich Smakołyków. Samorząd Uczniowski witał wchodzących do szkoły pracowników specjalnymi koronami. Wszyscy zostali ugoszczeni po królewsku.  

          Dorota Ząberg

          Biblioteka - tu kwitnie WYOBRAŹNIA

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku odbywa się pod hasłem: „TU KWITNIE WYOBRAŹNIA”. 

          Jak co roku w październiku biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.  

          Zachęcamy uczniów do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki by coś wypożyczyć, poczytać na miejscu, porozmawiać o książkach...

          Anna Kowalczyk

          Klasy 6a i 6c na lekcji biologii w Ogrodzie Botanicznym UW 

          Jak różnorodne są rośliny? Jak odbywają dalekie podróże? Tego dowiedzieli się uczniowie klasy 6a i 6c podczas lekcji biologii w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

          Agnieszka Żarnowiecka-Kokot, Marta Augustyniak

          Nagrody za TALENCIAKI!

          Dzięki Wam mamy już ponad 3500 talenciaków! Bardzo dziękujemy za wsparcie i prosimy o więcej. W minionej edycji za zebrane talenciaki otrzymaliśmy: 2 zestawy diatoniczne, 3 pakiety planszówek, zestaw do lekkoatletyki, zestaw zegarów, zestaw dziesięciu piłek do ręcznej, 3 zestawy instrumentów, zestaw tangramów, hałasomierz.  

          Przypominamy, że akcja trwa do 5 listopada. 

          Anna Kowalczyk 

          JESIENNY SPACER

          Jeden z najcieplejszych jesiennych dni wykorzystaliśmy na spacer do pobliskiego lasu. Uczniowie  kl.3a zostali podzieleni na grupy, z której każda miała za zadanie  zebrać określony  materiał przyrodniczy. Radość z pobytu w lesie i   zaskakująco ciekawe okazy przyniesione z lasu, uczniowie dumnie prezentowali  w sali lekcyjnej.  Oprócz kolorowych liści, kory drzew, szyszek i żołędzi, udało się znaleźć kilka jadalnych grzybów. 

          Grażyna Abratowska

          Dzień Szkolnej Pielęgniarki 

          7 października obchodzimy Dzień Szkolnej Pielęgniarki. Z tej okazji uczniowie podziękowali p. Agnieszce za pomoc i ratowanie z różnych opresji. Ofiarowali jej w imieniu społeczności szkolnej kwiaty, dyplom uznania i portret bł. Hanny Chrzanowskiej. Za przyczyną tej błogosławionej mamy w szkołach pomoc medyczną w osobie szkolnych pielęgniarek.  

          Dorota Ząberg

          “Katarynka” NPRCz 2.0

          nagranie

          "W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” podjęłam się z uczniami klasy Vc prób zrozumienia i doświadczenia świata osób niewidomych. Celem doświadczenia było zwrócenie uwagi uczniów na problem niepełnosprawności, zwiększenie ich wrażliwości na drugiego człowieka oraz umiejętność docenienia zdrowia własnego i bliskich. Temat zaczerpnęłam z lektury pt.: "Katarynka".  

          Uczniowie mieli zasłonięte oczy, dotykali różnych przedmiotów, "przeglądali" publikacje stworzone z myślą o osobach niewidomych, wsłuchiwali się w opis niewidomej dziewczynki - bohaterki "Katarynki", a także starali się zapisać temat lekcji w odpowiednim miejscu w zeszycie.  

          Na zakończenie zajęć, uczniowie, mówili o swoich przemyśleniach płynących z tego doświadczenia, a także o trudnościach jakie napotkali podczas prób wykonywania rutynowych, szkolnych czynności. 

          Elżbieta Kabała 

          Dzień Chłopaka w kl. 5b 

          Klasa 5b świętuje Dzień Chłopaka w kinie Cinema City Promenada. Uczniowie wspólnie wybrali film i obejrzeli "Kompas szkieletora". Po seansie filmowym były pyszne lody oraz inne słodkości 😊 

          Maria Karwowska 

          SPOTKANIA Z MUZYKĄ ETNICZNĄ I AFRYKAŃSKĄ 

          Klasa 6c świętowała Dzień Chłopaka w rytm muzyki etnicznej i afrykańskiej. Gościem był pan Gwidon Cybulski - muzyk multiinstrumentalista, wokalista, autor piosenek, pedagog, założyciel i lider zespołu Gadająca Tykwa, wykonującego muzykę autorską, inspirowaną etniczną muzyką kultur świata. 

          Mieliśmy okazję obejrzeć niezwykłe instrumenty, posłuchać wyjątkowej muzyki, a w końcu też zagrać na wyjątkowych instrumentach, wykonanych z owoców, patyków, bambusa, tykw - m.in. balafonach, ngoni czy didgeridoo. 

          Marta Augustyniak

          Wycieczka klas ósmych do Gdańska 

          29 września trzy klasy ósme (8a, 8b, 8c) miały okazję wybrać się na jednodniową wycieczkę do Gdańska.  

          Tym razem podróż postanowiliśmy odbyć pociągiem PKP INTERCITY, co było dla uczestników miłym zaskoczeniem, gdyż dotychczas zazwyczaj środkiem transportu wykorzystywanym podczas wycieczek był autokar. 

          Tego dnia musieliśmy wcześnie wstać, bo zbiórka na Dworcu Wschodnim zaplanowana była na godzinę 6.30. Pół godziny później wsiedliśmy do pociągu, który miał zawieźć nas do Gdańska.  

          Po trzech godzinach komfortowej podróży dotarliśmy do celu. Gdańsk przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Zwiedzanie miasta, po spotkaniu z panią przewodnik, rozpoczęliśmy od spaceru ulicą Długą. Przy gdańskim Długim Targu - wizytówce miasta, pełniącej rolę rynku, podziwialiśmy Dwór Artusa, fontannę Neptuna, pod którą zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, oraz urzekające swą architekturą, pięknie rzeźbione zabytkowe kamienice. 

          Następnie zwiedziliśmy wnętrze Bazyliki Mariackiej - największej świątyni Europy zbudowanej z cegieł, która jest zjawiskowym dziełem pod każdym względem i może pomieścić aż 25 tysięcy wiernych. 

          Kolejnym punktem programu był rejs statkiem na Westerplatte - historyczny półwysep, który stał się symbolicznym miejscem wybuchu II wojny światowej. Na trasie 45- minutowego rejsu po Motławie mijaliśmy obszary stoczniowe, nabrzeża przemysłowe z towarami eksportowymi największego portu w Polsce, obserwowaliśmy pracę portowców, którzy załadowują statki. 

          Nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża - monumentu upamiętniającego bohaterską obronę Westerplatte. 

          Podążając śladami historii, po powrocie z rejsu, udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej, które przez dwie godziny zwiedzaliśmy z audio-przewodnikami. Już na początku ogromne wrażenie zrobił na wszystkich nowoczesny budynek muzeum. W środku można było zobaczyć między innymi uliczkę przedwojennego miasta, sowieckie i hitlerowskie plakaty propagandowe, modele karabinów z czasów wojny, ścianę zbudowaną z replik walizek ludzi wywożonych do obozu zagłady, setki zdjęć pomordowanych Żydów czy rekonstrukcję zburzonego miasta. Wizyta w muzeum była ogromnym przeżyciem, ponieważ uświadomiła nam ogrom zniszczeń i cierpienia, które niosła ze sobą wojna. Była ważną lekcją historii. 

          Po opuszczeniu muzeum udaliśmy się na szybki posiłek do przydworcowej restauracji McDonald’s, a następnie na dworzec PKP, ponieważ nieubłaganie zbliżał się czas powrotu do stolicy. 

          Do Warszawy dotarliśmy około godziny 21.30. Na peronie czekali już rodzice, którzy przyjechali odebrać swoje dzieci z dworca. 

          Był to dzień naprawdę intensywnego zwiedzania. Program wycieczki był bardzo ambitny i napięty, ale daliśmy radę i udało się nam go zrealizować. 

          W ósmej klasie na lekcjach historii oraz języka polskiego podejmowana jest tematyka wojenna. Celem naszej wycieczki było pogłębienie wiedzy historycznej na temat II wojny światowej oraz kultywowanie pamięci o bohaterach oraz ofiarach tego nieludzkiego czasu. 

          Wioletta Pawlak, Agnieszka Ornoch, Małgorzata Gotowiec, Marzena Witkowska

           

          Różnica między "kościołem" a "Kościołem" 

          Uczniowie klasy 1c poznają różnice między "kościołem" a "Kościołem" i rysują siebie jako rodzinę Pana Jezusa. 

          Piotr Gawryszewski

          PROJEKT CZYTELNICZY W KLASIE 3B

          Do realizacji projektu organizowanego w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klasy 3b wybrali książkę pt.: „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. W domu dzieci zapoznały się z treścią lektury. W klasie odczytywały z odpowiednią intonacją przygotowane ulubione fragmenty książki i odtwarzały wybrane dialogi głównych bohaterów. Na zajęciach technicznych uczniowie wykonali modele Zagród - Południowej, Północnej i Zachodniej. Tak powstała mini makieta części wioski Bullerbyn, którą można obejrzeć na wystawie w bibliotece szkolnej.

          Grażyna Mijalska

          Narodowe Czytanie “Nad Niemnem”

          28 września w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie 2023. To już 12. odsłona akcji promującej czytelnictwo. W tym roku czytaliśmy “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Oprócz fragmentów opisujących piękno krajobrazu i przyrody, opisu Mogiły i historii powstania rodu Bohatyrowiczów opowiedzianej przez Anzelma, mogliśmy podziwiać występ szkolnego chóru w piosence “Ja pójdę górą, a ty doliną” oraz Pieśni z Powstania Styczniowego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa różnych wydań powieści oraz kadry z filmu “Nad Niemnem”. 

          Jak co roku otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościowy stempel, którym można opieczętować swoje egzemplarze powieści Elizy Orzeszkowej. Pieczęć dostępna jest w bibliotece szkolnej.  

          Wszystkim czytającym, którzy w tym roku przyjęli nasze zaproszenie, składamy serdeczne podziękowania. 

          Spotkanie zostało zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  

          Poniżej fotorelacja z tego ważnego literackiego wydarzenia. 

          NPRCz 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowe Centrum Kultury 

          Koordynatorki szkolnego Narodowego Czytania  

          Anna Kowalczyk, Aneta Kamola, Marta Augustyniak, Elżbieta Kabała, Róża Szułdrzyńska

          Wybory do Samorządu Uczniowskiego 

          27 września 2023 roku przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. 

          Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas IV - VIII. W głosowaniu wzięło udział 265 uczniów wybierających swoich przedstawicieli spośród 6 kandydatów. 5 głosów nie zostało uznanych. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza. 

          Do pracy w Prezydium Samorządu Uczniowskiego, zgodnie z kolejnością wynikającą z liczby głosów, zostali wybrani następujący uczniowie: 

          Przewodnicząca SU – Pola Nazaruk z 8b uzyskując 66 głosy 

          Zastępca – Antoni Urmański z 7a uzyskując 40 głosów 

          Zastępca – Mikołaj Kaszyński z 7b uzyskując 63 głosów 

          Do Zarządu Samorządu Uczniowskiego zostali wybrani ci, którzy uzyskali największą ilość głosów: 

          Zofia Kiewra 7a, Ida Bartkowiak 4b, Natalia Pazio 4a, Eryk Teresiński 6a, Zuzanna Bąk 8c, Aleksander Wojciechowski 7b, Jakub Chojko 6c, Urszula Kamińska 7a, Gabriela Jaworska 7a, Piotr Stachyra 8c. 

          Naszym kandydatem do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wawer został Mikołaj Kaszyński z 7b z wynikiem 135 głosów. 

          Gratulujemy!!!! 

          Opiekunowie SU: Danuta Sadowska, Anna Kowalczyk, Dorota Ząberg

          Wycieczka do Miasta Przygód - Mandoria

          26.09. klasy 7a i 7c integrowały się na wspaniałej wycieczce w Mieście Przygód – Mandoria w największym w Europie  parku rozgrywki  pod dachem. 

          Wystrój parku nawiązuje do europejskich miast handlowych z epoki renesansu. 

          Uczniowie pogłębili swoją wiedzę z zakresu występowania minerałów  w Polsce i na świecie oraz ich praktycznego zastosowania. 

          Głównym i najbardziej atrakcyjnym punktem programu były różnorodne atrakcje, z których dzieci mogły korzystać do woli, wracając do czasu beztroskiego dzieciństwa. 

          Największym zainteresowaniem cieszył się najszybszy i najdłuższy roller- coaster Carrara oraz mocarna karuzela Kilof. 

          Po wyczerpujących rozrywkach, posileni smacznym obiadem, szczęśliwie wróciliśmy do Warszawy. 

          Wychowawcy 7a, 7c - Teresa Keler, Martyna Jodłowska

          Nowi lokatorzy  

          W tym roku szkolnym mamy nowych lokatorów. Są nimi afrykańskie ślimaki olbrzymie.

          Czy filtry pomagają, czy szkodzą?

          Pilotaż "Fake kNOw more" to okazja do autorefleksji uczniów na temat sposobów kształtowania własnego wizerunku w sieci.  

          Dorota Ząberg

          "Każda wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku.... albo pojedynczej kropki"  

          W Międzynarodowym Dniu Kropki uczniowie poszukiwali swoich talentów matematycznych. Najpierw uczniowie poznali historię tego dnia, przeczytali historię Vashti z książki "Kropka" następnie rozwiązywali zadania i z kropek tworzyli obrazy zwierząt. Graliśmy również w kropkowe gry.

          Barbara Adamczyk

          Po raz drugi zbieramy TALENCIAKI!!!

          Na koncie naszej szkoły jest już 1220 Talenciaków!!! By Państwa zmobilizować jeszcze bardziej do zbierania kuponów, prezentujemy nagrodę, którą szkoła otrzymała w roku poprzednim, dzięki wspólnemu zbieraniu talenciaków. To zestaw zegarów: dla uczniów do nauki określania godzin i minut oraz jeden duży zegar demonstracyjny dla nauczyciela. Dziękujemy 

          Anna Kowalczyk

          84. rocznica bitwy falenickiej. PAMIĘTAMY! 

          19 września 1939 roku na terenie Falenicy, swój ostatni bój stoczyły resztki 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych pułkownika dyplomowanego Władysława Zubosz – Kalińskiego ... 

          Aby upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń, pan dyrektor Bartłomiej Wesołowski oraz przedstawiciele pocztu sztandarowego z opiekunem wzięli udział w uroczystościach na cmentarzu w Aleksandrowie.  

          To jest zawsze ciekawa, żywa lekcja historii...

          Wioletta Pawlak

          17.09.1939 - PAMIĘTAMY! 

          Aby upamiętnić ofiary agresji ZSRR na Polskę, delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w lekcji historii pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 

          Przedstawiciele Pocztu Sztandarowego  wysłuchali bardzo interesującego, krótkiego montażu słowno-muzycznego o charakterze patriotycznym. 

          Wioletta Pawlak

          Międzynarodowy Dzień Kropki

          Międzynarodowy Dzień Kropki to okazja do poszukania swoich talentów. Pomaga w tym Teatrzyk Kamishibai "Dzień Kropki", który opowiada historię tego święta i wyjaśnia jego sens.  

          Dorota Ząberg

          Warsztaty w Pijalni Czekolady E.Wedel, kl. 5a i 5b 

          W dn.15.09.23r. uczniowie kl. 5a i 5b uczestniczyli w warsztatach w Pijalni Czekolady E. Wedel. Dzieci zapoznały się z historią rodziny Wedlów oraz procesem produkcji znanych wyrobów czekoladowych tego rodu. Następnie dzieci przystąpiły do części praktycznej, dekorując słynne torciki wedlowskie, które potem zabrały do domu, aby w gronie rodzinnym móc je skonsumować. Na miejscu w ramach degustacji uczniowie zjedli czekoladowy deser, delektując się jego smakiem podczas wzajemnych rozmów. Tego dnia w trakcie wspólnego spaceru uczniowie poznawali znane miejsca i obiekty zabytkowe Warszawy tj. most Poniatowskiego, ulica Kubusia Puchatka, Pałacyk Sanguszków, słynna ulica Chmielna oraz miejsca martyrologii Polaków, które obecnie znajdują się pod opieką drużyn harcerskich, do których należą nasi uczniowie. 

          Małgorzata Matoszko-Epa, Maria Karwowska 

           

          Dzień Kropki na matematyce 

          "Każda wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku... albo pojedynczej kropki". W Międzynarodowym Dniu Kropki uczniowie poszukiwali swoich talentów matematycznych. Najpierw uczniowie poznali historię tego dnia, następnie rozwiązywali zadania i z kropek tworzyli obrazy zwierząt. Wielu z nich rozwiązało zadania na 6. Graliśmy również w kropkowe gry 

          Nauczyciele matematyki

          NA FARMIE DYŃ 

          14 września uczniowie klasy 3a i 3b uczestniczyli w wycieczce do Farmy Dyń w Powsinie. Na miejscu czekało wiele niespodzianek. W mini zoo karmili różne zwierzęta- króliki, kozy, kaczki, kury, indyki, gęsi oraz alpaki. Z radością korzystali z innych przygotowanych atrakcji: trampolin, huśtawek, jeździe na tyrolkach czy gokartach. W labiryncie ustawionym ze słomy odbyły się tańce przy muzyce.  Na koniec każde dziecko miało możliwość wybrania na polu dyni i zabrania jej do domu. Wycieczka była bardzo udana. 

          Grażyna Abratowska, Grażyna Mijalska

          "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI"

          Wzięliśmy udział w 30 Akcji Sprzątania Świata, która w tym roku odbywa się pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI".

          Agnieszka Żarnowiecka-Kokot 

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 

            

          Uczniowie 4 września powitali uroczyście rok szkolny. Najpierw na patio pojawili się uczniowie klas I - III. Pierwszoklasiści poznali swoich wychowawców.  

          Później przyszli uczniowie klas IV-VI. Jako ostatni przywitali nowy rok szkolny uczniowie klas VII-VIII 

          Na rozpoczęciu roku szkolnego swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Pan Norbert Szczepański oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Pani Renata Potrzebowska, Radny Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Pan Zdzisław Gójski oaz ksiądz Mariusz Lech - proboszcz naszej parafii. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych