• Warsztaty archeologiczne - grupa 4latków

     • Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach archeologicznych.

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

       Fotorelacja

     • 79 rocznica "Zbrodni Wawerskiej"

     • Dnia 27.12.2018 roku dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele oraz uczniowie uczestniczyli w obchodach 79 rocznicy niemieckiej zbrodni na mieszkańcach Wawra. Poczet sztandarowy z uczniami klasy 8b i 8c reprezentował Szkołę Podstawową nr 86 podczas mszy świętej o godzinie 11.00 w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Aninie oraz przy składaniu wieńców na Placu Straceń przy ul. 27 grudnia. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz Warszawy i dzielnicy, kombatanci, rodziny ofiar tragedii, harcerze, Policja, Straż Miejska oraz mieszkańcy. „Zbrodnia Wawerska” była pierwszą masową egzekucją ludności cywilnej dokonaną przez Niemców na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Z rąk okupanta życie straciło wtedy 107 mieszkańców Anina i Wawra.

      Małgorzata Matoszko-Epa

      Fotorelacja

     • Świąteczne przedstawienie teatralne w przedszkolu

     • Dnia 17 grudnia 2018 nasze przedszkole odwiedził TEATR TAK z przedstawieniem świątecznym "Co się stało z Mikołajem?". Wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w przedstawieniu.

      Wychowawczynie grupy 3 i 4-latków

      Fotorelacja

     • Barbórka- święto górnicze w grupie 4-latków

     • Dnia 4 grudnia 2018 roku dzieci obchodziły w przedszkolu święto górnicze- Barbórkę. Przedszkolaki zapoznały się z zawodem górnika. Dowiedziały się kim jest górnik, gdzie pracuje i na czym polega jego praca. Z tej okazji rysowały węglem codzienny i odświętny strój górnika.

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

       Fotorelacja

     • Pierniczkowe warsztaty

     • Zbliżają się święta.  W wielu domach trwa wspólne przygotowywanie potraw i słodkich wypieków, choinkowych ozdób lub drobnych prezentów - najważniejszych, bo z serca, przepełnionych uczuciem , szykowanych w tajemnicy- to wielopokoleniowa tradycja, do której należy też pieczenie i ozdabianie pierniczków.

      Pierniczki…  zapachowe smakowite ciasteczka z dobrej jakościowo mąki (żytniej lub pszennej), miodu i przypraw korzennych. Kiedyś były rarytasem, symbolem luksusu ze względu na drogie dodatki używane do ich wypieku.

      Dn.17.12. w klasie 1 b  odbyły się warsztaty z ozdabiania tych świątecznych ciasteczek.  Przy pomocy lukru i wielokolorowych posypek, każde dziecko mogło,   według własnych pomysłów, udekorować  pierniczki w różnych kształtach.

                                         Grażyna Mijalska

      Fotorelacja

       

     • Mikołaj w 01

     • Świętego Mikołaja wyczekują wszystkie dzieci, a szczególnie grzeczne. Każde dziecko z „01” bardzo grzeczne było, gdyż Mikołaj o nich pamiętał. Zanim jednak się pojawił, elfy Św. Mikołaja, czyli panie Aneta Moryń i Agata Bany przypomniały dzieciom skąd przybywa i dlaczego tak bardzo kocha dzieci, że co roku o nich pamięta. Elfy przed przybyciem Mikołaja obdarowały dzieci drobnymi upominkami, ponieważ wszystkie na to zasługiwały. Przygotowały też dzieci na spotkanie świętego i tuż po śniadaniu … wspaniały gość zawitał do grupy. Radość była ogromna! Mikołaj dobrze znał każde dziecko, pogratulował im dobrego sprawowania i obiecał, że za rok znów się z nimi spotka. Warunek jest tylko jeden: muszą być grzeczne, słuchać rodziców i nauczycieli oraz pomagać innym w potrzebie :).

      Aneta Moryń

      Fotorelacja

     • Warsztaty stomatologiczne w „01”

     • Dnia 30 listopada grupa dzielnych i żądnych wiedzy przedszkolaków z oddziału „01” wzięła aktywny udział w warsztatach stomatologicznych prowadzonych przez dyplomowane higienistki dentystyczne p. Dianę Dudę i p. Justynę Kolczarek.

      Przewodnikiem dzieci po tajemniczym świecie stomatologicznym był smok Bartek. To on tłumaczył, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, prawidłowo szczotkować zęby (przy użyciu różnego rodzaju szczoteczek) i zachowywać się podczas wizyty u dentysty. Bartek zachęcał do dbałości o zęby i uczył, że wizyty u stomatologa nie muszą być przykre, a czasami są koniecznością. Każdy, kto dba o swoje zęby, powinien regularnie spotykać odwiedzać gabinet stomatologiczny.

      Dzieci wzięły udział w warsztatach i mogły same wypełniać (plombować), borować, lakować i utwardzać plomby. Poznały podstawowe narzędzia stomatologiczne.

      Dla „zerówkowiczów” żaden dentysta nie „straszny”, a wizyta u stomatologa kojarzy się tylko z dbałością o zdrowie!

       

      Aneta Moryń

      Fotorelacja

     • Warsztaty stomatologiczne - grupa 3 i 4latków

     • Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach stomatologicznych.

      Wychowawczynie grup 3 i 4 - latków

       Fotorelacja

     • Dzień Pluszowego Misia - grupa 4latków

     • Przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia.

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

       Fotorelacja

     • „Bezpieczne zachowania w kontaktach z psem”- warsztaty dla 01

     • Troska o bezpieczeństwo dzieci jest jednym z priorytetów pracy z dziećmi. Uczymy dzieci jak bezpiecznie zachowywać się w każdej sytuacji i przewidywać konsekwencje własnych zachowań. W ramach poszerzania wiedzy o bezpiecznych zachowaniach, dzieci z oddziału 01 wzięły udział w warsztatach  dotyczących kontaktu z nieznanym psem. Mimo tego, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, jego zachowania mogą być niekiedy trudne do przewidzenia. O tym wszystkim dzieci dowiedziały się na spotkaniu z wyjątkowym gościem, psim terapeutą, pięcioletnim samoyedem o imieniu Gratka, który na co dzień pomaga ludziom w ramach „dogoterapii”. Pani Anna Świątecka, opiekunka Gratki, zapoznała dzieci z bezpiecznymi zasadami obowiązującymi w kontaktach z psem.

      Dzięki niecodziennym zajęciom dzieci dowiedziały się między innymi: jak zachowywać się w stosunku do psów nieznanych, w którym miejscu ciała można bezpiecznie dotknąć psa, w jaki sposób można nakarmić zwierzę, jak rozpoznawać „mowę ciała” psa, i jaką bezpieczną pozycję przyjąć, gdy pies atakuje. Przede wszystkim jednak dzieci pozyskały wiedzę na temat tego, że pies nie jest pluszową zabawką, czuje, ostrzega przed atakiem, broni swojego terytorium i swojej rodziny/stada. Każdy przedszkolak mógł podejść do Gratki i nakarmić pieska. Dużo przyjemności i radości sprawiły sztuczki Gratki, która zachwycała nie tylko swoim wyglądem, umiejętnościami, ale przede wszystkim usposobieniem. Wizyta Gratki wywołała uśmiech na twarzy każdego dziecka. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny.


      Dziecko i pies zasady bezpieczeństwa:

      • nie pozwalajmy dziecku bawić się ze zwierzętami obcymi, których właściciel nie wyraził na to zgody i nie zapewnił nas, że zwierzę nie wykazuje zachowań agresywnych,
      • dzieci mogą nie zdawać sobie sprawy, że nieświadomie krzywdzą zwierzę. Kiedy zauważymy, że dziecko ciągnie psa za sierść, uszy i ogon, powinniśmy natychmiast zareagować. Rozdrażnione zwierzę jest w stanie zrobić krzywdę dziecku,
      • dziecko nie powinno zbliżać się do psa śpiącego i jedzącego. Zwierzęta posiadają bardzo silny instynkt zachowawczy i mogą zaatakować w momencie, kiedy ktoś zbliża się do miski z jedzeniem. Zbudzony pies może być natomiast poirytowany i zranić dziecko w gniewie.
      • dziecko w żadnym przypadku nie może wchodzić na posesję, na której znajduje się pies. Wszystkie tabliczki ostrzegawcze muszą być respektowane.
      • dzieci nie mogą wychodzić z psem na spacer bez opieki dorosłych.
      • Na spacerze nie mają prawa zaczepiać innych zwierząt.

      Dorośli i pies:

      • dorośli nie powinni wzbudzać i utrwalać lęków u dzieci, mówiąc im, że każdy napotkany pies ugryzie,
      • zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach z obcym psem.
        

      Aneta Moryń

      Fotorelacja

     • Starsi młodszym czyli … „Senior dla Juniora” '2018

     • Od 15 lat cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 86 jednoczy się we wspólnym działaniu, na rzecz uczniów. Okazuje się, że senior może wiele zdziałać, aby uszczęśliwić juniora. Połączenie pięknej i wzruszającej uroczystości artystycznej ze szlachetną ideą pomocy charytatywnej, stało się  stałym elementem działalności szkoły. Zjednoczeni wspólną sprawą nauczyciele, dzieci i rodzice podjęli ogromny wysiłek, aby przygotować wspaniałą uroczystość.

      W tym roku, jubileusz 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, był motywem przewodnim artystycznych prezentacji. Trudno było nie uronić łzy, gdy 3-latkowie przypominali znaczenie barw ojczystych, 4-latkowie recytowali „Katechizm polskiego dziecka”, a uczniowie klas młodszych piosenkami tłumaczyli zebranej publiczności, dlaczego „...uwięziony ptak nie śpiewa”,  „...co to jest niepodległość” i na czym polega patriotyzm. Podsumowaniem części artystycznej był występ chóru szkolnego, który wykonał pieśni patriotyczne, zapraszając do wspólnego śpiewania widownię. Wszyscy młodzi wykonawcy zasłużyli na gorące oklaski i aplauz. Tegoroczny „Senior dla Juniora” zachowa się w pamięci uczestników, jako  szczególne upamiętnienie wyjątkowych zdarzeń historycznych Polski.

      Poza ogromną dawką duchowych wzruszeń, którą zapewnili przygotowani przez wychowawców uczniowie, można było również znaleźć coś dla „ciała”. Rada Rodziców patronowała kawiarence szkolnej, która oferowała wspaniałe ciasta. Bar serwował zdrowe, domowe jedzenie. Rodzice prowadzili loterię z paczkami niespodziankami oraz aukcję atrakcyjnych przedmiotów. Różnorodne stoiska  oferowały książki, ozdoby świąteczne, kosmetyki, upominki. Można było obejrzeć pokaz pływania na sucho oraz pokaz profesjonalnego iluzjonisty. Dzieci mogły spędzić czas w sali zabaw, wykonać zwierzaki z balonów, pomalować twarze, zrelaksować się w poduszkowym pokoju oraz skorzystać z escap roomu. W sali robotów zaprezentowane były prace dzieci, które zostały ocenione przez komisje konkursową.

      Wiele tych atrakcji mogło być zapewnione dzięki sponsorom, którym serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.

      Dobro dzieci jest dla nas celem nadrzędnym, dlatego już teraz planujemy kolejne, podobne  spotkanie w listopadzie'2019, na które serdecznie Państwa zapraszamy.

       

      Aneta Moryń

      Fotorelacja

     • Mikołajki w Klubie ZASTÓW

     • W ramach klasowych Mikołajek uczniowie klasy 1 b brali udział w interdyscyplinarnych warsztatach podczas których odbyła się prezentacja multimedialna, warsztaty plastyczne i ruchowe z elementami tańca. Dzieci dowiedziały się czym należy się kierować robiąc prezent dla kogoś i jak przyjmować prezenty. Odgadywały czym mógłby przybyć do nas Mikołaj.  Na zajęciach plastyczno – technicznych wykonały oryginalne ozdoby  świąteczne.

      Grażyna Mijalska

       

      Fotorelacja

     • Wycieczka do Fabryki bombek SILWERADO w Józefowie

     • „Są ich tysiące. Kuliste, świderki, szyszki, zwierzątka, w kształcie owoców czy pocztówki. Piękne niczym małe dzieła sztuki i mieniące się we wszystkich kolorach świata. Bombki.”

      Uczniowie  klasy 1 a i 1 b mieli okazję obserwować cały proces ich powstawania , który rozpoczyna się w dmuchalni, gdzie pracownicy z długich kawałków szkła, formują różne kształty. Kolejną salą jest srebrzalnia. W wielkim kotle gotuje się zwykłą wodę, a igłą z maszyny stojącej tuż obok – wstrzykuje się do każdej bombki płyn dwuskładnikowy.  Ostatni etap – ozdabianie uczniowie mogli wykonać sami, podczas warsztatów. Każde dziecko zabrało swoje dzieło do domu na pamiątkę.

      Grażyna Mijalska

      Grażyna  Abratowska

      Fotorelacja

     • Klasa 1b poznaje pracę weterynarza

     • W dniu 03.12.2018r. odbyły się w klasie 1 b  dwugodzinne zajęcia z elementami doradztwa zawodowego przeprowadzone przez Fundację na rzecz Edukacji i Zdrowia PERSPEKTYWA. Dzieci dowiedziały się jak ciekawym i trudnym zawodem jest praca weterynarza i jakie predyspozycje trzeba mieć by dobrze ją wykonywać. W czasie zajęć, przy pomocy specjalistycznych lup, uczniowie oglądali pasożyty zwierzęce, natomiast pod mikroskopem oryginalne preparaty . Dowiedziały się jakie choroby najczęściej spotykają zwierzęta, jakie są części ich  ciała oraz w jaki sposób stawiać diagnozy lekarskie.

      Grażyna Mijalska

       

      Fotorelacja

     • Klasy 7a,b w Muzeum Powstania Warszawskiego

     • Dnia 28.11.2018 roku klasy siódme odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego. Miały możliwość uczestniczenia w lekcji muzealnej „Powstańczy dzień powszedni”. Lekcja składała się z trzech etapów: wykład poparty pokazem slajdów, interaktywne zwiedzanie wystawy oraz praca podsumowująco-sprawdzająca wiedzę wyniesioną z zajęć. Temat, choć trudny, smutny i poruszający dzieci przyjęły we właściwy sposób, angażowały się w dyskusję, zadawały mądre i wnikliwe pytania, były aktywne i wyraźnie zainteresowane tym smutnym tematem z kart historii naszej ojczyzny.

       

      Martyna Jodłowska

      Małgorzata Matoszko-Epa

     • Spotkanie z pieśnią patriotyczną

     • W piątek 16 listopada nasza świetlicowa społeczność razem z zaproszonymi gośćmi: rodzicami i dziadkami licznie wzięła udział w Spotkaniu z pieśnią patriotyczną.  Dzieci i nasi goście wspólnie z wychowawcami p. Katarzyną Bogdan, p. Anną Jaworowską, p. Małgorzatą Wodzińską oraz przy akompaniamencie p. Karola Szulborskiego, który grał na akordeonie, zaśpiewali najpiękniejsze pieśni wojskowe i patriotyczne: Rotę, Pierwszą Brygadę i wiele innych. Oddaliśmy również hołd tym ludziom, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Uczennice klas 4-tych Aleksandra Szymczak i Weronika Damsz odczytały apel poległych i zasłużonych dla ojczyzny, a dzieci z klas młodszych złożyły na znak pamięci zapalone świece pod flagą Polski. Spotkanie przebiegło w podniosłej atmosferze, którą na długo zapamiętamy.

      Karol Szulborski

      Fotorelacja

     • Dzień Jeża - grupa 4latków

     • Grupa 4 latków wykonała jeże z masy Solnej na Dzień Jeża.

      Kamila Matuszewska
      Jolanta Jackiewicz

      Fotorelacja

       

     • Warsztaty EPSILON

     • W dniach 8 i 19 listopada gościliśmy w klasie 1b przedstawicieli Stowarzyszenia EPSILON  Centrum Edukacji i Profilaktyki, którzy przeprowadzili warsztaty pt.” Smutna księżniczka”. Miały one na celu kształtowanie konstruktywnych wzorców komunikacyjnych, umiejętności rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wzrost poczucia własnej wartości, budowanie właściwych postaw prospołecznych.

      Grażyna Mijalska

      Fotorelacja EPSILON 1

      Fotorelacja EPSILON 2

     • Turniej w tenisa stołowego

     • W dniu 27.11.2018r. w Szkole Podstawowej Nr 195 na ul. Króla Maciusia w Marysinie odbył się wawerski turniej w tenisa stołowego szkół podstawowych. 

      Dziewczęta młodsze wywalczyły wicemistrzostwo Wawra zdobywając srebrny medal.    
      Skład drużyny: Dzwolak Lena, Imielińska Oliwia, Kowalska Marcelina.

      Również dziewczęta starsze odniosły sukces, zajęły III miejsce zdobywając brązowy medal.    
      Skład drużyny: Bazylewicz Ola, Bieszkiewicz Ola, Hodorska Zuzia.  

      Obu drużynom serdecznie gratulujemy!

      Teresa Keler

      Fotorelacja

     • Jesienny pokaz mody - grupa 4latków

     • Za oknem pochmurna pogoda a u nas w przedszkolu w grupie 4-latków ocieplamy jesiennymi kolorami szara rzeczywistość za oknem. Jesienny pokaz mody w wykonaniu 4-latków.

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

       Fotorelacja

     • Z wizytą w księgarni „Korekty”

     • Dnia 27 listopada klasa 5b odwiedziła warszawską księgarnię Korekty. Uczniowie wysłuchali fragmentów dwóch książek: "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" (Elena Favilli, Francesca Cavallo) i "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi" (Ben Brooks) czytanych przez znanego aktora dubbingowego Jarosława Boberka.

      Oprócz wspólnego czytania i konkursu literackiego na superbohatera, odbyły się także warsztaty dotyczące prawa autorskiego i umiejętności uczciwego korzystania ze źródeł legalnej kultury w internecie.

      Spotkanie odbyło się w ramach projektu Księgarnia Marzeń, realizowanym przez Fundację Legalna Kultura animującego lokalne społeczności czytelnicze w małych, niesieciowych księgarniach.

       

      bibliotekarz Anna Kowalczyk

      → Szkolna fotorelacja

      → Fotorelacja i informacje na temat wydarzenia na stronach projektu LEGALNA KULTURA

     • Dzień Kredki - grupa 4latków

     • Dnia 22 listopada w grupie 4-latków obchodziliśmy DZIEŃ KREDKI. Tego dnia dzieci rysowaly różnymi rodzajami kredek: świecowymi, pastelowymi i ołówkowymi. Celem było poznanie różnych technik rysunku ze względu na różnorodny dobór kredek. Tego dnia dzieci uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem kredek: układanie kredek od najmniejszej do największej i odwrotnie, układanie kredek ze względu na kolory, liczenie kredek itp. 

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

       Fotorelacja

     • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - grupa 4latków

     • Dnia 20 listopada obchodziliśmy w grupie 4-latkow Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzieci poznały prawa dziecka i dokument, w którym są zapisane- Konwencja o Prawach Dziecka. Rozmawiały o swoich prawach w odniesieniu do różnych sytuacji życiowych. Ukoronowaniem Dnia o Prawach Dziecka było wykonanie pracy grupowej przez dzieci. Przedszkolaki stworzyły listę praw dziecka i przypieczętowały ich znajomość odbiciem własnej dłoni na zrobionym wspólnie plakacie. 

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

       Fotorelacja

     • Poznajemy zawody - grupa 4latków

     • Grupę 4-latkow odwiedził Pan policjant i Pani pielęgniarka.

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

      Fotorelacja

     • Wycieczka klasy 4b do fabryki czekolady „Wedel”

     • Pod koniec października mieliśmy okazję wybrać się na „najsłodszą” jak do tej pory wycieczkę.

      Przywitał nas wielki czekoladowy Miś i od razu nasza Pani Przewodnik zadała nam kilka zagadek, np. „Ile waży Miś?” Szczerze mówiąc, nikt  z nas nie miał pojęcia, że aż 750 kg! Następnie wysłuchaliśmy bardzo ciekawej opowieści o założycielach fabryki – rodzinie Wedlów i jej powstaniu oraz historii, nieodłącznie już wplecionej w życie Warszawy i jej mieszkańców.

      Następnie ubraliśmy się w specjalne stroje i weszliśmy na linię produkcyjną, gdzie oglądaliśmy jak powstają słynne wedlowskie torciki. Widzieliśmy też jak są ręcznie dekorowane. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że na dekorację jednego torcika każda z pań ma tylko niecałą minutę.

      Kolejnym punktem programu było obejrzenie filmu o etapach powstawania czekolady, poczynając od zerwania owoców kakaowca. Była też degustacja wedlowskich słodyczy i pysznej pitnej czekolady.

      Na koniec obejrzeliśmy niesamowite czekoladowe rzeźby i obrazy.

      Katarzyna Kaczanowska

      Fotorelacja

     • Od Zabawy do Sportu

     • W naszej szkole od wielu lat odbywają się zajęcia " Od Zabawy do Sportu", które są skierowane do najmłodszych uczniów klas 1-3. Jak co roku Urząd Dzielnicy Wawer w ramach programu OZDS organizuje zawdy, w których uczestniczą szkoły z Dzielnicy Wawer. W tym roku rywalizacja został podzielona na dwa dni. 13.11. odbyły się półfinały podczas których nasza szkoła nie miała sobie równych i awansowała do najlepszej czwórki z pierwszego miejsca. Podczas ścisłego finału rozgrywanego 15.11. organizatorzy przygotowali szereg ciekawych konkurencji. Zawodnicy musieli się wykazać dobrą koordynacją, zwinnością oraz szybkością. Nie zabrakło również elementów z gier zespołowych, jak koszkowka, piłka nożna oraz unihokej. Realizacja w trakcie zawodów była bardzo zacięta i wyrównana. Świadczyć o tym może końcowa klasyfikacja, w której SP 86 zajęła drugie miejsce, przegrywając ze SP109 o dwa punkty. Zawodnikom należą się wielkie brawa za sportową postawę i godne reprezentowanie naszej szkoły.

      Skład drużyny.
      F. Kuczewski, N. Paszkowska, M. Ziółkowska, O. Szeląg, R. Kisielińska, J. Kisążek, D. Stasiński, O. Witecki, J. Chmura, K. Wyszogrodzki, J. Kobus, F. Laszuk, M. Olkowski, M. Fabisiak, M. Kolejwa, A. Konaszczyc.

      Piotr Kościuch

      Fotorelacja

     • Niepodległościowe zmagania uczniów klas 4 i 5

     • Na tydzień przed 100. rocznicą  Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klas 4 i 5 mieli możliwość zastanowienia się nad tym czym jest Ojczyzna i poświęcenie dla niej, jakie są zachowania patriotyczne, kogo można zaliczyć do sławnych Polaków XX wieku, a także jaki związek miała Kasztanka z niepodległością. W formie zabawy uczniowie poznawali najważniejsze elementy naszej tożsamości narodowej. Uczniowie przynosili pudełka z informacją, co może zrobić  młody Polak dla Ojczyzny, pisali sentencje o niej, szukali sławnych Polaków, przynosili chorągiewki biało – czerwone i wspólnie recytowali wiersz Władysława Bełzy - Kto Ty jesteś? Polak mały.  Ostatnim zadaniem wyznaczonym na realizację 11 listopada było wykonanie sobie SELFIE Z FLAGĄ i dostarczenie nauczycielowi takiego zdjęcia.

      Zmagania mogli  zakończyć tylko najlepsi;  zabawa wymagała  poświęcenia czasu, uczyła wytrwałości i punktualności. Co prawda były małe wpadki lub przeoczenia godziny wspólnego spotkania na korytarzu, ale i tak  wszyscy mamy poczucie satysfakcji, że się udało.

      Każdego dnia między godziną  17  a 18.00,  uczniowie  dostawali od nauczyciela kolejne zadania do wykonania na następny dzień.

      Myślę, że w tej akcji bardzo dobrze się bawili uczniowie jak i rodzice.

      Dlatego, przy okazji składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc dzieciom w realizacji kolejnych zadań.  Rodzice wspomagali swoje pociechy, dopingowali  i pilnowali terminów. Tydzień od 5 do 11 listopada był  pełen wyjątkowych i emocjonujących doznań.

      Warto zauważyć, że w  całym projekcie wzięło udział 72 uczniów z wszystkich klas 4 i 5 i za to wielkie zainteresowanie niepodległościowymi zmaganiami, składam wszystkim uczniom serdeczne podziękowania i gratulacje. Jestem z Was bardzo dumna!!!

      Do zobaczenia za rok, przy realizacji kolejnych zadań niepodległościowych…

      W. Pawlak

     • Z Korynckiej na Górę Olimp …

     • Uczniowie klas piątych wybrali się w kolejną podróż po kulturach antycznych. Tym razem gościli na Górze Olimp. W krótkich scenkach prezentowali wybranych  bogów greckich. Uczniowie w pięknych strojach z charakterystycznymi atrybutami byli wyśmienicie przygotowani i zaangażowani w projekt. Podczas tego spotkania mieliśmy przyjemność zobaczyć, np. Zeusa, Herę, Atenę, Afrodytę, Hadesa. Aktywizujące zajęcia pomogły zapoznać się z historią mitów greckich, ponadto integrowały uczniów i uczyły odpowiedzialności za członka grupy projektowej.

       

      W. Pawlak

      Fotorelacja

     • 4d na lekcji wf – u w HANGARZE 646

     • W czwartek 8 listopada, klasa 4d wybrała się do Hangaru 646. Tam czekały na uczestników trampoliny, baseny z gąbkami, ścieżka i podłoga akrobatyczna oraz wiele innych atrakcji łączących sport z zabawą. Pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerów uczniowie wzięli udział w lekcji wychowania fizycznego. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do domu, z nadzieją, że niebawem przyjadą tu kolejny raz…

      W. Pawlak

      Fotorelacja

       

     • Dzielnicowy Turniej Piłki Koszykowej

     • Dnia 16.11.2018r. w hali sportowej przy SP 204 odbył się Dzielnicowy Turniej Piłki Koszykowej. Drużyna dziewcząt klas V-VI uzyskała tytuł wicemistrza zdobywając srebrny medal po zaciętej walce, w której ustąpiła tylko jednym punktem drużynie zwycięskiej z SP 195.

      Gratulujemy drużynie w składzie:
      Strzelczyk Maria
      Fila Róża
      Szczepańska Justyna
      Kowalska Zuzia
      Wawrzeniak Magda
      Wieczorek Zuzia
      Spinkiewicz Julia
      Batóg Kinga. 

      Nauczyciel wf- Teresa Keler

      Fotorelacja

     • Rekord dla Niepodległej

     • Szkoła Podstawowa nr 86 włączyła się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez MEN „Rekord dla Niepodległej”.

      Dnia 9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska, nauczyciele i pracownicy szkoły uroczyście odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy czuli tę szczególną atmosferę, ubrani w stroje galowe z kotylionami  z przejęciem i dużym zaangażowaniem uczcili 100 - lecie Niepodległości Polski. Były chwile wzruszenia, pamiątkowe zdjęcia i radość z wolnej Polski.

      Wioletta Pawlak

       

       

      Fotorelacja

     • "Czytający goście" - grupa 3latków

     • Dnia 15.11.2018r. odwiedziła "Grupę trzylatków Pani Anna Kowalczyk z biblioteki szkolnej.W ramach projektu "Czytający goście" pani Ania przeczytała dzieciom książkę "Ciekawska kaczuszka Omi",a następnie zapoznała przedszkolaki ze sztuką origami podczas wspólnego tworzenia głównej bohaterki książki "kaczuszki Omi". 

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

      Fotorelacja
       

     • Życzenia dla Polski

     • "Sto lat temu, po dzisięcioleciach niewoli, Polska wróciła na mapę świata. Kolejne dekady obfitowały w sukcesy i wielkie tragedie, chwile triumfu i momenty klęski. Wszystkie je Polska przetrwała".

      Uczniowie SP Nr 86, wraz z całym narodem, również świętowali 100 odzyskania niepodległości przez Polskę. Czego można życzyć naszej Ojczyźnie? Jak widzimy Jej przyszłość i za co jesteśmy Jej wdzięczni? Każdy przedstawiciel społeczności szkolnej miał mżliwość wpisania życzeń dla Polski w  ksiegę pamiatkową. Bedzie ona szczególnym darem dla nastepnych pokoleń uczniów i wspaniałą pamiątką tego wyjatkowego jubileuszu.

      Aneta Moryń

      Fotorelacja

     • Świętowanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości - grupy 3 i 4-latków

     • 9 listopada 2018r. o godz. 1111 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości grupy 3 i 4- latków zaśpiewały 4-zwrotkowy hymn narodowy. 

      Wychowawczynie grup 3 i 4-latków

      Fotorelacja

     • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

     • Grupa 4-latków dnia 08.11.2018 z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania stworzyła samodzielnie piramidę zdrowego żywienia oraz przygotowała  "Zdrowe, wesołe kanapki".

      Jolanta Jackiewicz
      Kamila Matuszewska

      Fotorelacja

     • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

     • W dniu 08.11.2018r. w ramach EUROPEJSKIEGO DNIA ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA dzieci z "Grupy trzylatków" zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania, a następnie zgodnie z poznanymi zasadami własnoręcznie wykleiły PIRAMIDĘ ZDROWEGO ŻYWIENIA. W kolejnej części zajęć wspólnie z nauczycielami dzieci przygotowywały i kosztowały różnorodne soki owocowo-warzywne.

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

      Fotorelacja

     • Pasowanie na Przedszkolaka

     • 06.11.2018r. o godzinie 16.00 pod patronatem Dyrekcji odbyła się uroczystość PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA, na którą przybyli zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie i bliscy.

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

       

     • Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w Unihokeja

     • W dniu 5 listopada w hali sportowej na ul. Poezji 5 w Falenicy odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w unihokeja. Drużyna dziewcząt  SP 86 klas V-VI zdobyła wicemistrzostwo Wawra. Dziewczęta dzielnie walczyły w finale, dopiero rzuty karne przesądziły o wyniku meczu.

      Skład drużyny: Róża Fila – bramkarz, Lena Dzwolak, Maria Strzelczyk, Zuzia Kowalska, Laura Nogal, Anna Rynowiecka, Julia Spinkiewicz.

      Serdecznie dziewczętom gratulujemy!

      opiekun- Teresa Keler

     • Wyjście na Plac Straceń - grupa 3latków

     • 31.10.2018r. grupa trzylatków uczciła pamięć poległych zapalając znicze na PLACU STRACEŃ.

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

      Fotorelacja

     • Wycieczka na "Farmę dyń"

     • 30.10.2018r. dzieci z "Grupy trzylatków" wybrały się na swoją pierwszą wycieczkę autokarową na "Farmę dyń" do Powsina.

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

      Fotorelacja

     • Warsztaty komiksowo-historyczne klasa 6b w Kulturotece 

     • 29 października klasa 6b wzięła udział w warsztatach komiksowo - historycznych, połączonych ze zwiedzaniem nowego budynku biblioteki publicznej. Spotkanie poprowadziła pani Monika Rudnicka - autorka komiksu Tajemnica 13 portali, wydanego z okazji 150-lecia powstania gminy Wawer. Na bazie wspomnianego komiksu, autorka przybliżyła zebranym historię dzielnicy, począwszy od Prasłowian poprzez okres wojen napoleońskich, okupację hitlerowską, zrywy solidarnościowe a skończywszy na współczesnym wizerunku Wawra. Uczniowie zapoznali się z bogatą historią lokalną dzielnicy, nauczyli się podstaw rysowania komiksu a także wzięli udział w konkursie wiedzy o Wawrze w postaci specjalnej gry planszowej, zaprojektowanej przez panią Monikę.

      Drugą część spotkania prowadziła pani, która na co dzień pracuje w Kulturotece. Uczniowie dowiedzieli się, co kryją regały biblioteczne, na czym polega praca bibliotekarza oraz zapoznali się z zasadami wypożyczania książek. 

      Wyjście zorganizowała biblioteka szkolna przy  współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wawer, w ramach inicjatywy realizowanej zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.

      Agnieszka Gajek
      Anna Kowalczyk

      Fotorelacja

     • Warsztaty plastyczno - techniczne EKOLOGICZNE CHOINKI

     • Dnia 30.10.2018r. w naszej klasie odbyły się warsztaty plastyczno - techniczne Ekologiczne choinki.

      Dzieci uruchomiły wyobraźnię i powstały bardzo inspirujące i kreatywne prace. Choinki  mają kształt stożka. Są ręcznie wykonane ze sznurków. Do ozdoby dzieci wykorzystały koraliki, łańcuchy, gwiazdki i różnej wielkości kółeczka. Wykonane choinki będą piękną świąteczną ozdobą w domu!
      Prace uczniów będzie można obejrzeć podczas imprezy szkolno - rodzinnej Senior dla Juniora, która odbędzie się w naszej szkole,  w sobotę 24.11.2018r.


      ⇔ A oto efekt naszych prac:

       

       

      Agnieszka Wróbel

      Fotorelacja

     • 5d na warsztatach komiksowo-historycznych w Kulturotece

     • 26.10.2018r. klasa 5d wzięła udział w warsztatach komiksowo – historycznych w nowo otwartej KULTUROTECE przy ul. Błękitnej. Spotkanie poprowadziła pani Monika Rudnicka - autorka komiksu „Tajemnica 13 portali”. Uczniowie zapoznali się z historią lokalną dzielnicy, nauczyli się podstaw rysowania komiksu oraz zagrali w grę planszową, zaprojektowaną przez panią Rudnicką.
      Drugą część spotkania prowadziła pani, która na co dzień pracuje w Kulturotece. Uczniowie dowiedzieli się, co kryją regały biblioteczne oraz zapoznali się z zasadami wypożyczania książek.

      Wyjście zorganizowała biblioteka szkolna przy  współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wawer, w ramach inicjatywy realizowanej zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.

      Maria Karwowska

      Fotorelacja

     • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny.

     • Dnia 24 października 2018r. uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej nr 86 wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach kampanii społecznej pod hasłem „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Zajęcia prowadzili Mateusz Rokicki i Jarosław Kłosiński z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Andrzej Saski z Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, Emilia Liberacka i Sławomir Bakalarski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, st. sierżant Małgorzata Gębczyńska i aspirant Katarzyna Puszczyk z Rejonowej Komendy Policji w Warszawie.

      Celem akcji było uświadomienie dzieciom i młodzieży, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy, a im bardziej jest widoczny, tym lepiej.

      Dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań, które mogą uratować własne życie, jak również innych uczestników ruchu drogowego.

      Uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod fachowym nadzorem ratownika medycznego. Uczyli się, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, mogli wykonać zabieg resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie, a także dowiedzieć, do czego służy i jak działa defibrylator. 

      Funkcjonariusze policji podczas zajęć omawiali rodzaje zagrożeń, na jakie młodzi ludzie są narażeni w codziennym życiu i jak się przed nimi chronić. W tym celu uczniowie obejrzeli film edukacyjny „…tak, chcę być bezpieczny”, poświęcony szeroko pojętym zagadnieniom bezpieczeństwa i profilaktyki. Znaleźli w nim m.in. odpowiedzi na pytania: jak poruszać się bezpiecznie po drodze, jak zachować bezpieczeństwo podczas zabaw, co  powinno się zrobić w sytuacji, gdy zaczepia nas obca osoba, czy powinno się kontynuować internetową znajomość z nieznajomym?

      Egzaminatorzy WORD-u poprowadzili pogadankę na temat konieczności posiadania karty rowerowej dla osób niepełnoletnich między 10 a 18 rokiem życia. Zwrócono także uwagę na kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz na zagrożenia wynikające z niezapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach. Młodzież miała również okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowany tor rowerowy odpowiednio wyposażeni w odblaskowe kamizelki oraz kaski na głowę.

      W trakcie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali upominki w postaci zestawów elementów odblaskowych, dzięki którym będą bardziej widoczni i bezpieczni. 

      Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a nabyte podczas nich umiejętności na pewno przydadzą się w sytuacjach praktycznych. 

      Agnieszka Ornoch

      Aneta Kamola

       Fotorelacja

     • Wycieczka na Pocztę - grupa 3latków

     • 18.10.2018r. z okazji DNIA POCZTY POLSKIEJ dzieci z "Grupy trzylatków" poznały tajniki funkcjonowania Poczty Polskiej, a następnie wybrały się na  swoją pierwszą pieszą wycieczkę do pobliskiego Urzędu Pocztowego. Tam z bliska oglądały jak działa placówka pocztowa i same wysłały kartki do bliskich.

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

      Fotorelacja

     • Warsztaty edukacyjne z elementami dogoterapii

     • 17.10.2018r. "Grupa trzylatków" brała udział w warsztatach edukacyjnych z elementami dogoterapii z psem terapeutą. Dzieci uczyły się właściwych zachowań podczas spotkania z psem.

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

      Fotorelacja

     • Ślubowanie

     • Dnia 9 października 2018 roku był dniem szczególnie ważnym dla pierwszoklasistów, gdyż zostali  pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie. Uroczystość odbyła się w obecności najbliższych i zaproszonych gości. Starsi uczniowie przyjęli pierwszaków do szkolnego grona. Każda klasa pierwsza zaprezentowała krótki programy artystyczny, po którym pan dyrektor pasował dzieci na uczniów. Miłym akcentem, integrującym społeczność szkolną ze środowiskiem lokalnym, było osobiste zapoznanie się pana dyrektora z rodzicami. W salach lekcyjnych czekały na dzieci dodatkowe niespodzianki: wręczenie okolicznościowych dyplomów i słodki poczęstunek.            

      Grażyna Mijalska, Grażyna Abratowska, Ewa Wiewióra


      Fotogaleria

     • Otwarcie ścieżki biegowej "Lucerny"

     • W dniu 19 października 2018 roku nasze dzieci z klasy 5a uczestniczyły w otwarciu ścieżki biegowej "Lucerny".

       Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Leszek Baraniewski

      Rafał Więckowski

     • Pola Nadziei

     • Nasza szkoła po raz kolejny (dziewiąty) włączyła się w akcję „Pola Nadziei”, której patronuje Fundacja „Pomóż Im” prowadząca Domowe Hospicjum dla Dzieci. Tegorocznym mottem są słowa francuskiego pisarza: Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć.

      „Pola nadziei” to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei i tworzeniu „Pól Nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum. Kampania ta ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.

      Powyższe cele są realizowane poprzez organizację szkoleń dla wolontariuszy, zajęć w szkołach i przedszkolach. 

      Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 zakupili 250 cebulek kwiatów, które 9 i 10 października posadzili w przyszkolnym ogródku. Otrzymany z zakupu cebulek dochód zostanie przeznaczony na wsparcie hospicjum.

      Dnia 16 października 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z księdzem Pawłem Smierzchalskim, pracownikiem Hospicjum Księży Marianów. Uczniowie wysłuchali wzruszających historii, poznali różne sposoby udzielania pomocy potrzebującym, dowiedzieli się, że każdy, kto chce poświęcić odrobinę swojego czasu, może zostać wolontariuszem. 

      Na zakończenie spotkania uczniowie przekazali księdzu własnoręcznie wykonane pocztówki i obrazki dla podopiecznych hospicjum.

      Aneta Moryń
      Maria Karwowska
      współpraca: Beata Gąssowska

      Fotorelacja

     • "Dzień Papieski" w Szkole Podstawowej pachniał kremówkami...

     • Nasi uczniowie, już po raz kolejny, aktywnie włączyli się w obchody osiemnastego Dnia papieskiego. W tym roku, ten dzień był wyjątkowy i szczególny, ponieważ obchodziliśmy jednocześnie 40 rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II. W Dniu Papieskim, poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych w Polsce i na świecie, przypominane jest nauczanie Jana Pawła II, ale tego dnia również odbywa się zbiórka funduszy na „żywy pomnik” Papieża – Polaka: stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

      Uczniowie, nauczyciele, rodzice i cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 86 z wielkim zapałem i hojnie włączyli się w zbiórkę funduszy na pomoc swoim, będącym w potrzebie, kolegom i koleżankom ze szkoły. Kupując ulubione ciastko Jana Pawła II, kremówkę papieską, udało nam się zebrać środki na pomoc i wsparcie dzieci z SP 86

      Dziękujemy za pomoc i udział w naszej charytatywnej akcji. Do zobaczenia za rok!

       

       

      Aneta Moryń

     • "Insekty" w szkole

     • „Insekty” w szkole

      Dzieci z oddziału przedszkolnego 01 uczestniczyły w piątek, 19 października, we wspaniałej lekcji bibliotecznej prowadzonej przez p. bibliotekarz Annę Kowalczyk. Lekcja była wyjątkowo ciekawa i obejmowała wykład, ćwiczenia z wykorzystaniem zmysłów, ćwiczenia praktyczne, pokaz wspaniałych owadzich eksponatów oraz ... bezpośredni kontakt z przedstawicielami insektów, czyli patyczakami. Radości było co niemiara!

      Każde dziecko mogło zobaczyć i dotknąć zatopionych w pleksi owadów, wcielić się w rolę entomologa, posłużyć się siatką do łapania owadów, fachowo, zgodnie z instruktażem, wyjąć owada (sztucznego) z siatki oraz przenieś go, w celu obserwacji, do pudełka ze szkłem powiększającym. W ciszy, z zamkniętymi oczami, dzieci wsłuchiwały się w odgłosy świata owadów oraz opisywały miejsca, które kojarzyły się im z usłyszanymi dźwiękami. Końcowym i kulminacyjnym elementem wykładu były bliskie spotkania z patyczakami. Odważni i chętni „zerówkowicze” śmiało mogli wziąć do rąk prześlicznego patyczaka.

      Wszystkie buzie były uśmiechnięte i zadowolone :) Dzieci otrzymały również od pani bibliotekarki, Anny Kowalczyk, piękne zakładki i kolorowankę przedstawiająca patyczaka, za co gromko i z wdzięcznością podziękowały.

      Dziękujemy pani Aniu za cudowną lekcję i czekamy na więcej!

      Aneta Moryń i Anna Szyszko

     • Trójbój lekkoatletyczny

     • W dniu 17.10.2018r. na obiekcie sportowym OSIR Syrenka ul. Starego Doktora 1 w Marysinie Wawerskim odbył się trójbój lekkoatletyczny. Dzieci startowały w trzech konkurencjach: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową oraz skok w dal. Zawody odbywały się w duchu fair play, zawodnikom sprzyjała piękna słoneczna pogoda . Drużyna chłopców w składzie : Krzemień Oliwier, Laskowski Adrian, Spinkiewicz Jan, Zaprzałek Franek, Borko Michał oraz Paszkowski Julek wywalczyła medal zajmując III miejsce. Zawodnicy zostali uhonorowani brązowymi medalami oraz otrzymali upominek dla szkoły w postaci sprzętu do ćwiczeń.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!

     • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha na podium mistrzostw Warszawy

     • Szkoła Podstawowa nr 86 im. Bronisława Czecha na podium Mistrzostw Warszawy. Finały indywidualnych biegów przełajowych odbyły się 4 października 2018 r., po raz drugi na terenach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Zawody przebiegały sprawnie, dodatkowym atutem była słoneczna pogoda. Uczniowie SP 86 licznie i godnie reprezentowali Dzielnicę Wawer w składzie: Maria Strzelczyk, Julia Spinkiewicz, Julek Paszkowski, Adrian Laskowski, Adam Ajewski oraz Kacper Dakowicz.

      Ogromnym sukcesem okazał się start w kategorii dziewcząt na dystansie 800 m - Marysi Strzelczyk, która wywalczyła podium zajmując 3 miejsce !!!.

      Gratulujemy.

      Teresa Keler

     • Dzielnicowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej

     • Podczas zawodów piłkarskich rozgrywanych w ramach Mistrzostw Dzielnicy Wawer, nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce. Mecze były rozgrywane w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przy silnym wietrze i ciągłych opadach. Mimo tych niedogodności nasi zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony, kończąc turniej z brązowymi medalami. Wielkie brawa należą się  drużynie, która wystąpiła w następującym składzie: B. Byśkiniewicz, O. Farkas, A. Pawłowicz, J. Pyzik, K. Dakowicz, B. Gawryś, O. Laskowski, M. Nadstawny, P. Świstek, F. Wernikowski.

      opiekun - piotr Kościuch

     • WARSZAWO … Pamiętamy!

     • Dnia 2 października przypadała rocznica upadku powstania warszawskiego. Uczniowie SP nr 86 wzięli udział w dwóch projektach upamiętniających bohaterów walk i  ludność cywilną Warszawy.

      Inspirując się książką Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego” chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym poświęconym sytuacji ludności cywilnej w powstaniu.

      Poniżej przedstawiam wyniki:

      I miejsce - Konrad Wasilewski, kl 3c

      II miejsce - Kinga Batóg, kl. 6a

      III miejsce -ex aequo - Jan Procner, kl. 8c /Anna Frączek, kl. 5b

       

      wyróżnienia:

      - Nina Aniserowicz, kl. 4c

      - Tomasz Kaproń, kl. 5a

      - Wiktoria Ratyńska, kl. 5d

       

      W tym szczególnym dniu,  każdy uczeń mógł uczcić pamięć powstańców zakładając patriotyczne  symbole, obejrzeć wystawę pokonkursową, a na każdej przerwie w sali 134 uczniowie mogli pośpiewać powstańcze piosenki. W myśl zasady: śpiewać każdy może … - chętnych uczniów nie brakowało. 

       Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękuję.

       Wioletta Pawlak

     • Vivat chłopcy z 4d !!!

     • Pod tym hasłem dziewczynki z kl. 4d  przygotowały moc atrakcji dla swoich 12 chłopców.

      W czasie godziny wychowawczej chłopcy brali udział w różnych konkurencjach. Rywalizowali o tytuł SUPERCHŁOPCA KL. 4D. Dziewczynki przygotowały 3 konkursy. Na początku musieli odgadnąć marki samochodów, następnie pięknie się uśmiechnąć po zjedzeniu cytryny, a na końcu rozwiązać kalambury. Wszyscy chłopcy dzielnie walczyli o tytuł SUPERCHŁOPCA. Ostatecznie, po podsumowaniu zebranych punktów, specjalna komisja ogłosiła wyniki:

      1. miejsce uzyskali ex aequo: Jakub Baczyński /Olivier Pietrzak

      2. miejsce ex aequo: Adrian Waśkiewicz /Maksymilian Olkowski

      3. miejsce otrzymał Franciszek Laszuk

      Dziewczęta udekorowały wszystkich chłopców specjalnie przygotowanymi medalami i zaprosiły na mały, słodki poczęstunek. Dzięki rodzicom chłopcy dostali upominki w postaci plasteliny slime. Na zakończenie zajęć chłopcy podziękowali dziewczynkom za przygotowaną uroczystość  i wspólnie posprzątali salę. Dziewczynki, już czekają do 8 marca...

      Wioletta Pawlak

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • Dnia 26 września 2018 roku  w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Nauczyciele przeprowadzili  lekcje europejskie  na temat kultury i języków krajów wspólnoty. Podczas przerw słuchaliśmy piosenek w różnych językach obcych. Uczniowie i nauczyciele ubrali się tego dnia w kolorach flag i symboli krajów europejskich.
      W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych odbył się konkurs promujący naukę języków obcych. Dzieci wykonały projekty językowo- plastyczne.Przedstawiamy laureatów konkursu:

      -klasa 2- Pola Jankowska
      -klasa 4 - Jan Majchrzak
      -klasa 5- Mateusz Wojtuniak
      -klasa 6 - Natalia Baczyńska
      -klasa 8 - Natalia Kornaszewska


      Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
      Nauczyciele języków obcych

     • Dzielnicowe zawody w sztafetowych biegach przełajowych.

     • W dniu 20.09.18 roku odbyły się Dzielnicowe Zawody w sztafetowych biegach przełajowych. Nasza szkoła po zaciętej rywalizacji, trzymającej w napięciu do ostatnich metrów zdobyła pierwsze miejsce. Trasa biegu znajdowała się na stadionie PKS Radość oraz w pobliskim lesie, była trudna i wymagająca. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa za ukończenie biegu. SP 86 w zwycięskim biegu reprezentowali następujący zawodnicy: A. Ajewski, K. Kopacki, A. Laskowski, M. Borki, O. Jabłoński, J. Paszkowski, S. Stankiewicz, Sz. Szatkowski, T. Kusz, R. Remi, J. Spinkiewicz.

      opiekunowie - Teresa Keler, Piotr Kościuch

       

     • Dzień Przedszkolaka

     • 20.09.2018 w grupie 3-latków odbył się DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.

      Joanna Wasiak
      Katarzyna Piętka

      Fotorelacja

       

     • Klasa 2c w Wiosce pod Kogutem

     • Dnia 14.09.2018r. byliśmy na wycieczce integracyjnej w ośrodku agroturystycznym Wioska pod Kogutem koło Zalesia Górnego.

      Z okazji wyjazdu dzieci przypomniały sobie i utrwaliły zasady zachowania w lesie. Podczas spaceru obserwowały przyrodę oraz zmiany zachodzące w niej jesienią. Dzieci dowiedziały się, że las ma swoją budowę i składa się z odpowiednich warstw. Dowiedziały się również jakie rośliny i zwierzęta żyją w warstwach lasu, jakie są gatunki drzew, krzewów oraz grzybów. Dokarmiały ptaki i zapoznały się z dużą różnorodnością leśnego świata. Podczas zwiedzania Mini Zoo mogły pogłaskać kucyki, króliki i żółwie. Pan przewodnik bardzo ciekawie powiadał o upodobaniach żyjących tam zwierząt. Na zakończenie wycieczki dzieci bawiły się na placu zabaw.

      Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły!

       Agnieszka Wróbel

       Fotorelacja

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Inspiracją do powstania Międzynarodowego Dnia Kropki była książka Petera H. Reynoldsa pt.:"The Dot". Główną bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki jednej małej kropce uwierzyła w siebie. Dzień Kropki jest zatem świętem kreatywności, odkrywania talentów oraz pokonywania trudności. Przypomina wszystkim uczniom, że każdy z nich nosi w sobie jakiś talent, czasami tylko trzeba go odkryć. Tak jak zdolności małej i nieśmiałej Vashti zostały odkryte przez nauczycielkę plastyki, tak i w naszej szkole pomagaliśmy uczniom zastanowić się nad ich talentami.

      Świętowaliśmy ten dzień w iście kropkowym wydaniu. Kropki gościły na naszych ubraniach, stały się motywem przewodnim części lekcji, a także pojawiły się na wybiegu szkolnym w postaci pięknych krop narysowanych przez dzieci. W środku każdej z nich uczniowie wpisywali swoje imiona oraz talenty.

      Było słonecznie, radośnie i kolorowo. Cieszymy się, że Vashti mogła towarzyszyć nam tego dnia.

       

      Aneta Kamola, Joanna Walczak

       Zdjęcia

     • Udział pocztu sztandarowego SP nr 86 w 79 rocznicy Bitwy Falenickiej

     • Dnia 19 września odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków walczących w 1939 r. w bitwie pod Falenicą. Poczty sztandarowe z wawerskich szkół i zaproszeni goście uczestniczyli we Mszy Św. w Aleksandrowie, a następnie przy asyście honorowej WP złożyli  kwiaty na cmentarzu poległych.

      Wioletta Pawlak

     • Z Mezopotamii do Wawra…

     • Uczniowie klas 5 przenieśli się do czasów starożytnych, do cywilizacji Sumerów. Podczas lekcji historii próbowali pisać pismem klinowym. Każdy uczeń przyniósł na lekcję tekturkę, plastelinę i wykałaczkę. Każde dziecko starało się precyzyjnie przedstawić wybrany znak pierwszego pisma. Głównym celem zajęć było utrwalenie poznanych wcześniej osiągnięć pierwszych cywilizacji.

      Było trochę stresu, dużo zabawy, ale i  satysfakcja, że się udało…

      Wioletta Pawlak

     • Przedszkolaki dbają o zdrowe zęby.

     • Pasta, szczotka, mydło, ciepła woda... ta przygoda jest już doskonale znana naszym dzielnym przedszkolakom z 01. Wiedzy jednak nie jest zbyt wiele i dlatego 28 września nasza niezastąpiona pielęgniarka p. Agnieszka Grzybowska zaprezentowała dzieciom wykład dotyczący higieny jamy ustnej. Wykład był dopełniony praktycznym pokazem szczotkowania zębów z wykorzystaniem dużej szczoteczki i sztucznej szczęki. Każde z dzieci, pod czujnym okiem pani pielęgniarki, mogły nauczyć się  prawidłowych ruchów szczotkowania zębów.  Zajęcia zakończyły się wspólnym odśpiewaniem piosenki o myciu zębów. Dziękujemy pani pielęgniarce za wspaniałe spotkanie!

      Aneta Moryń i Anna Szyszko

     • Dzielnicowe Mistrzostwa Wawra w Biegach Przełajowych

     • W dniu 17.09.2018r. na Stadionie PKS Radość odbyły się Dzielnicowe Mistrzostwa Wawra w biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VIII.

      Reprezentacja dziewcząt w składzie: Strzelczyk Maria, Konaszczyc Aleksandra, Jeż Lena, Fabisiak Magda, Dzwolak Lena, Fila Róża, Balicka Ola, Rynowiecka Ania, Spinkiewicz Julia, Kantsevich Małgorzata, Wścieklicka Joanna, Guzewicz Anna, Kowalska Marcelina, Bladziak Klaudia, Bazylewicz Ola, Rynowiecka Marysia, Rzeszotarska Maja, Hodorska Zuzanna, Popławska Patrycja,

      Reprezentacja chłopców w składzie: Stankiewicz Stanisław, Tymoteusz Kusz, Paszkowski Julek, Szadkowski Szymon, Laskowski Adrian, Spinkiewicz Jan, Rokkan Remi, Borko Michał, Jabłoński Oskar, Gawryś Bartek, Nadstawny Mateusz, Dakowicz Kacper, Ajewski Adam, Kopacki Kacper.
      Wszystkim serdecznie dziękujemy  za godne reprezentowanie naszej szkoły na forum Dzielnicy Wawer. 
      Najlepsi będą reprezentowali  Dzielnicę Wawer  w Mistrzostwach Warszawy. Wśród dziewcząt: Strzelczyk Maria (5m), Spinkiewicz Julia (5m), Kantsevich Małgorzata (9m).
      Wśród chłopców: Paszkowski Julek (4m), Dakowicz Kacper (4m), Ajewski Adam (8m), Laskowski Adrian (9m). 

      opiekunowie - Teresa Keler, Piotr Kościuch

     • Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania

     • Dnia 11 września w naszej szkole odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, nad którą patronat honorowy sprawuje Para Prezydencka. Tegoroczna 7 edycja  miała na celu zarówno promowanie czytelnictwa, jak i uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szkoła po raz pierwszy włączyła się do tej akcji.

      Lekturą Narodowego Czytania 2018 było wybitne dzieło Stefana Żeromskiego Przedwiośnie. Akcja skierowana była  do uczniów  klas VII i VIII oraz III gimnazjum. Organizatorem wydarzenia  była biblioteka szkolna.

      Uroczystość  rozpoczęła się od  odczytania Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, następnie przedstawiono cele akcji oraz wprowadzono uczestników w tematykę utworu. Fragmenty Przedwiośnia odczytali: nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice. Na wydarzenie została  przygotowana scenografia w barwach narodowych oraz gazetki i tablice dotyczące Stefana Żeromskiego i  jego twórczości oraz wystawa różnych wydań powieści. O oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki pan Karol Szulborski. Pod jego kierownictwem, grupa muzyczna nauczycieli, wykonała specjalnie na tę uroczystość napisaną  przez pana Karola pieśń pt. Legenda o Białym Orle. Na zakończenie czytania, w przyniesionych egzemplarzach Przedwiośnia,  były  przybijane pamiątkowe stemple.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     • Dnia 3 września 2018r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019.
      Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Pan dyrektor Bartłomiej Wesołowski przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Szczególną obecnością zaszczycili nas zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer pan Zdzisław Gójski oraz ksiądz proboszcz Tadeusz Olaczek. Po uroczystości uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
   • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa
   • sp86@edu.um.warszawa.pl
   • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
   • poniedziałek, wtorek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
   • Marcin Wasążnik sp86@edu.um.warszawa.pl
   • sp86@edu.um.warszawa.pl
 • Galeria zdjęć

  • Zdobienie pierników - grupa 4latków
  • Kolędowanie w grupie 4latków
  • 4latki poznają zawód żołnierza
  • Zabawy na śniegu - grupa 4latków
  • Dzień Jeża - grupa 4latków
  • Warsztaty archeologiczne - grupa 4latków
  • Mikołajki - grupa 4latków
  • Warsztaty stomatologiczne - grupa 3 i 4 - latków
  • Andrzejki - grupa 4latków
  • Dzień Pluszowego Misia - grupa 4latków
  • Występ chóru w Urzędzie Dzielnicy
  • Tak się bawimy... - grupa 3latków