• Maj

        •  

          Egzamin ósmoklasisty w dobie epidemii Koronawirusa

          Egzamin ósmoklasisty jest dla młodych ludzi ważnym wydarzeniem i przepustką do kolejnego etapu edukacji – szkoły średniej Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W tym roku, w związku z epidemią Koronawirusa, egzamin ósmoklasisty odbywał się w nietypowym terminie i w specjalnym rygorze sanitarnym. Dokładne wytyczne przygotowane zostały przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. Egzamin zaplanowany pierwotnie na 21 – 23 kwietnia 2020 roku został przesunięty na połowę czerwca. 16 czerwca uczniowie pisali test z języka polskiego, 17 czerwca młodzież zmierzyła się z matematyką, a w czwartek 18 czerwca z językiem angielskim.

          Ósmoklasistom życzymy jak najlepszych wyników z egzaminu. Jesteśmy przekonani, że wiedza, którą zdobyli podczas nauki w szkole podstawowej pozwoli dostać się do upragnionych szkół średnich, by dalej rozwijać się i realizować swoje marzenia.

          Anna Kowalczyk


          Narodowa Wirtualna Sztafeta Pamięci

          Nasza szkoła dołączyła do Narodowej Wirtualnej Sztafety Pamięci o Więźniach Pierwszego Transportu do KL Auschwitz.

          14 czerwca przypada 80. rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało historię chyba największego piekła na ziemi. Dzień deportacji polskich więźniów z tarnowskiego więzienia do Auschwitz został ogłoszony przez Sejm RP Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

          Wirtualna Sztafeta Pamięci ma na celu upamiętnić i oddać hołd, nazwisko po nazwisku, numer po numerze, naszym rodakom – pierwszym 728 więźniom tej niemieckiej fabryki śmierci, przypominając, że byli nimi Polacy, głównie młodzi, członkowie ruchu oporu, przedstawiciele elit Rzeczypospolitej - pierwsi bohaterowie walki z totalitaryzmem.

          Mamy zaszczyt reprezentować w Sztafecie i oddać w niej hołd więźniowi numer 349. To BRONISŁAW CZECH.

          Bronisław Czech od 50 lat jest PATRONEM naszej szkoły. To m.in. trzykrotny olimpijczyk, narciarz klasy światowej, taternik, ratownik górski oraz instruktor narciarski. Zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944 roku w KL Auschwitz. Cześć Jego Pamięci! 

           

          Więcej o Sztafecie Pamięci o 14 czerwca na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/887874535014762.

          Anna Kowalczyk


          100- LECIE URODZIN ŚW.JANA PAWŁA II

          Niezwykły człowiek, niezwykły jubileusz i niezwykłe

          świętowanie. Nauczyciel, przyjaciel, drogowskaz dla wielu, nie

          tylko wierzących. Gromadził tłumy i porywał tłumy, a to, co

          mówił, jest wciąż aktualne.  Uczył, jak być "człowiekiem" i z

          "sercem na dłoni" budować wspólnotę miłości.

           

          Projekt realizowany na lekcji religii w klasach 1-7

          PRACE UCZNIÓW DO ZOBACZENIA POD ADRESEM: https://sway.office.com/NMNC097UMeSmUMT6?ref=Link

          (LAURKI, TORTY, ŻYCZENIA, WIERSZE)

          katecheci Dorota Ząberg, Piotr Gawryszewski


          Projekt MONSTRANCJA

          Monstrancja to naczynie liturgiczne służące do pokazywania Hostii, używane na przykład podczas Bożego Ciała. W tym roku wielu z nas ze względu na pandemię - tego wyjątkowego dnia dla katolików - pozostało w domu. Na zdalnych lekcjach religii uczniowie klas trzecich próbowali zaprojektować monstrancję z materiałów dostępnych "pod ręką". Powstały przepiękne i pomysłowe naczynia wykonane z zaskakujących materiałów.

          Dorota Ząberg


          Bronisław Czech

          76 lat temu, 5 czerwca 1944 roku w NIEMIECKIM OBOZIE KONCENTRACYJNYM w AUSCHWITZ zmarł z wycieńczenia wybitny polski sportowiec, ambitny narciarz, trzykrotny olimpijczyk, ulubieniec kibiców BRONISŁAW CZECH - od 50 lat patron naszej szkoły.

          W 1940 roku został aresztowany i w pierwszym transporcie przewieziony do miejsca holocaustu - do Auschwitz. Prawdopodobnie uratowałby się, gdyby przyjął propozycję trenowania niemieckich juniorów narciarskich. Odmówił.

          Wieczna Chwała Nieugiętemu Polakowi!

          fot. NAC

          Anna Kowalczyk

           


          PROJEKT DAYS FULL OF LOVE – DZIEŃ DZIECKA

          Days full of love" (Dni pełne miłości) to międzynarodowy projekt, którego twórcami są nauczycielki
          p. Joanna Walczak i p.  Dorota Ząberg. W realizacji tego projektu biorą udział dzieci z klasy III b naszej szkoły oraz zaproszone przez twórców do projektu szkoły z innych krajów europejskich.

          Dzień Dziecka nie mógł być w tym roku obchodzony typowo. Jednak nawet w tych trudnych warunkach dzieci z klasy III b miały możliwość ciekawie i twórczo przeżyć swoje święto.

          Wychowawczyni przygotowała dla nich niespodziankę – warsztaty kulinarne online, na których mali adepci sztuki kulinarnej uczyli się przyrządzać ciasto kubeczkowe.

          Zaopatrzeni w niezbędne składniki, ubrani w piękne fartuchy szefa kuchni, stawili się przed swoimi komputerami punktualnie o godzinie 10.00 dnia 1 czerwca.

          Podążając za wskazówkami swojej nauczycielki przygotowali, a następnie przy pomocy dorosłej osoby wstawili do piekarnika przygotowane do upieczenia ciasto. Na czas pieczenia i stygnięcia ciasta dzieci rozłączyły się, czekając na następne spotkanie.

          Drugie spotkanie tego dnia było o godzinie 13.00, wtedy to mali piekarze mogli zaprezentować swoje wypieki, a przede wszystkim zjeść je wspólnie, świętując połączeni przy ekranach swoich komputerów.

          W tym niezwykłym wydarzeniu brały udział nie tylko dzieci, ale często też ich najbliżsi, a ciasto kubeczkowe smakowało wszystkim. Niektórzy nawet twierdzili, że to najlepsze ciasto, jakie do tej pory jedli!

          To wspólne świętowanie, pomimo fizycznego rozdzielenia jest dowodem na to, że wszystkie dni, nawet te najtrudniejsze mogą się stać dniami pełnymi miłości. Trzeba tylko szukać nowych możliwości i celebrować wspólne piękne chwile.

          Joanna Walczak, Dorota Ząberg

        • Kwiecień

        •  

          Projekt Majowe Kapliczki

          Maj uważany jest za najpiękniejszy z miesięcy, bo to czas pierwszych kwiatów i świeżej zieleni. Wszystko w nim umajone, pachnące, świeże. Ten właśnie miesiąc w religii chrześcijańskiej poświęcony jest Matce Bożej i spotkaniom przy majowych kapliczkach. Tam odśpiewywane są pieśni i litanie. Nasi uczniowie w domach przygotowali swoje kapliczki, które pięknie udekorowali kwiatami i ozdobami. Obejrzyjcie galerię kapliczek uczniów klas drugich i trzecich. Projekt realizowany był na lekcji religii.

          Dorota Ząberg


          Święto Rodziny

          26 maja obchodzimy Dzień Matki, zaś niecały miesiąc później - 23 czerwca Dzień Ojca. To czas, by wyrazić wdzięczność za miłość, troskę i opiekę, jakimi obdarzacie swoje dzieci.

          Uczniowie klasy 1c chcieli Wam wszystkim, Drodzy Rodzice, złożyć życzenia! Zapraszamy do obejrzenia filmu!

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          BIBLIOTECZKI DOMOWE NASZYCH UCZNIÓW

          Książki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Można ich mieć na półce tylko kilka najukochańszych… albo można ich mieć caaałe regały, od podłogi aż po sufit! Każdy w swoim domu posiada chociażby niewielką biblioteczkę, w której znajdują się przeróżne pozycje, adekwatne do zainteresowań i gustów właściciela. W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) uczniowie naszej szkoły uchylili rąbka tajemnicy i pochwalili się swoimi domowymi biblioteczkami. 

          Anna Kowalczyk


          Klasa 4a w hołdzie Janowi Pawłowi II

          Na ostatniej godzinie wychowawczej uczniowie 4a zapoznali się z życiem i działalnością Jana Pawła II. A w związku ze 100 - leciem urodzin Wielkiego Polaka prezentują cytaty z jego życia, które warto zapamiętać i zgodnie z nimi żyć oraz ulubioną pieśń papieża Barkę.

          Wioletta Pawlak


          Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji nasi uczniowie i przedszkolaki składali życzenia bibliotece szkolnej i paniom bibliotekarkom. Dzieci włożyły w swoje prace duuuużo serca. Dziękujemy za pamięć, zaangażowanie i przepiękne rysunki.

           

          Brawa dla Was!

          Anna Kowalczyk


          75. rocznica zakończenia II wojny światowej

          Pamiętamy !

          Uczniowie SP 86 wykonali kolaż pod hasłem NIGDY WIĘCEJ WOJNY, prace upamiętniają wydarzenia i ofiary II wojny światowej.

          8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa, najstraszniejsza z wojen. Naszym obowiązkiem jest czcić pamięć Polaków, którzy bohatersko walczyli za naszą Ojczyznę na wszystkich frontach wojny oraz oddawali za nią życie.

          Wioletta Pawlak

        • Marzec

        •  

          Zabawa w teatr (lalki teatralne klasy 1c)

          "Teatr jest dyscypliną sztuki przygotowującą  widza do pracy intelektualnej, a z drugiej strony pobudza pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Zachęca do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Jednocześnie teatr ukazuje los człowieka, co jest ważnym elementem humanizującym i bardzo ważnym elementem edukacji"

          (A.Hausbrat)

          Kontakt dzieci z teatrem to nie muszą być tylko wspólne wyjścia do teatru, które w obecnym czasie są niemożliwe, to również zabawa w teatr, która korzystnie wpływa na rozwój dziecka, oswaja ze sztuką, daje rozrywkę, twórcze zajęcie, poczucie satysfakcji i dumy. W teatrze dziecięcym to dziecko staje się artystą, twórcą scenografii, kostiumu i rekwizytu.

          Uczniowie klasy 1c samodzielnie, z rzeczy dostępnych w domu, stworzyli lalki teatralne (kukiełki, pacynki i marionetki), które tu przedstawiamy.

          Nie potrzeba wiele, by stworzyć domowy teatr. Zazwyczaj wystarczy koc, kilka krzeseł i stworzona przez siebie lalka. Co dalej? Reszta zależy już tylko od wyobraźni. Zachęcamy do zabawy!

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          Wielkanocny osiołek

          W okresie Wielkanocnym naszym uczniom na lekcjach religii towarzyszył Osiołek. To bohater historyjki, która przeprowadziła dzieci od Niedzieli Palmowej, przez Wielki Post, aż do poranka Zmartwychwstania. Osiołek zaczynał, jako nieposłuszne zwierzątko, ale potem zrozumiał, co w życiu jest najważniejsze. Spotkał też Kogoś niezwykłego, kto bardzo go odmienił. Jak wyglądał osiołek? Nasi uczniowie próbowali sobie wyobrazić. Siedząc w domach i pilnie pracując na lekcjach religii - stworzyli portrety osiołka, które można zobaczyć w galerii.

          Dorota Ząberg


          Nowy plac zabaw - Niespodzianka

          Drodzy Uczniowie,

          Szkoła bez Was jest  smutna i pusta… Chyba wszyscy tęsknimy za szybkim powrotem do szkoły i spotkaniem z przyjaciółmi. My o Was myślimy i nie możemy się już doczekać spotkania z Wami. Nie próżnujemy, na Wasz powrót szykujemy NIESPODZIANKĘ, a zdjęcia niech trochę uchylą trochę rąbka tajemnicy….

          Aneta Moryń


          Zdalne nauczanie w SP86

          Uczniowie naszej szkoły dzielnie uczą się w domu. Nie jest łatwo, ale dają radę. Prowadzone są lekcje on-line oraz podsyłane starannie zaplanowane materiały bogate w treści i proponowane przez Kuratorium Oświaty. Wielu nauczycieli tworzy własne interaktywne pomoce oraz zachęca do wirtualnych wizyt w galeriach, czy muzeach. Uczniowie bardzo lubią robić zadania na platformie Eduelo. Znajdują tam quizy, testy, gry, które poprzez zabawę ułatwiają przyswajanie wiedzę szkolnej. Rada pedagogiczna została przeszkolona on-line w zakresie pracy z Classroomami. Te wirtualne klasy umożliwiają lekcje on-line oraz porządkują przestrzeń na materiały i korespondencję z uczniem.

          Dorota Ząberg


          ,,Mali przedsiębiorcy" czyli zdalne nauczanie w ,,Dzikiej Afryce"

          W kwietniu grupa 6-latków - ,,Dzika Afryka" uczestniczyła w realizacji kolejnego - 8 modułu tegorocznej edycji projektu edukacyjnego ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury". Tym razem uczniowie zerówki w ramach zdalnego nauczania poznawali historię pieniądza na przestrzeni wieków, oglądali skarbiec bankowy, uczyli się do czego służy karta bankomatowa i czym jest bankomat. Oglądali monety i banknoty z różnych stron świata i sami projektowali banknot dla Królestwa  bądź Republiki Dzikiej Afryki.

          Zgodnie z główną ideą projektu, nie mogło zabraknąć literatury. Dzieci słuchały opowiadań, chińskich sentencji i żydowskiej bajki filozoficznej o pieniądzach i oszczędzaniu. Poznały także stare, polskie przysłowia o bogactwie i szczęściu. Do legendy warszawskiej według Artura Oppmana p.t. ,,Złota kaczka" wykonały ilustrację - wydzierankę, wyklejankę, wycinankę z wizerunkiem sakiewki i czarodziejskiej kaczki .

          By w praktyce przy zakupach nie mieć problemów z wyliczaniem kwoty do zapłaty czy sprawdzeniem reszty dzieci wykonywały różne zadania matematyczne i miały szansą zrobić zakupy przy pomocy edukacyjnej gry planszowej.

          W ramach podsumowania zajęć ,,mali przedsiębiorcy" wykonali plakat p.t. ,,To jest cenne dla naszej rodziny". Okazało się, że najcenniejsza dla dzieci jest MIŁOŚĆ, najbliżsi, dom, wspólnie spędzany czas - czyli to czego za pieniądze kupić się nie da.

          Katarzyna Piętka


          Robimy kanapki

          Jedzenie bywa duża inspiracją. Myśli się o nim często, wspomina, planuje. Uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej nr 86 uczyli się i przygotowywali kanapki dla siebie i dla rodziny.

          Joanna łopacińska-Tkaczuk


          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Miquela de Cervantesa, urodzin i śmierci Williama Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W związku z tym świętem, uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do czytelniczej zabawy: ,,Razem z książką zostaję w domu". Zadanie polegało na wykonaniu zdjęcia książki lub selfie z ulubioną książką. Uczestnicy wykazali się inwencją i kreatywnością, użyli różnych dodatków a niektórzy nawet skorzystali z pomocy swoich domowych pupili :)

          Serdecznie dziękujemy za zdjęcia - są rewelacyjne! Widać, że wszyscy doskonale się bawili. Już niedługo kolejne czytelnicze wyzwanie.

           

          Na koniec kilka słów od pani Ani z biblioteki:

          Najmilsi,

          Czytajmy bez ograniczeń! - Zarażajmy innych pasją czytania!

          Cieszmy się przygodą jaką jest spotkanie z dobrą książką!

          Poprawiajmy wyniki czytelnictwa w naszym kraju, szkole i domu!

          #zostańwdomu z książką

          Anna Kowalczyk


          19 kwietnia przypadała 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

          Co to za wydarzenie?

          19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Żydzi walczyli do 16 maja 1943, kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów. 

           

          Co symbolizują żonkile ?

          Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Przyłączało się do niego coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. Dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby. 

           

          Nasza szkoła włączyła się w akcję Żonkile 2020 poprzez możliwość wykonania plakatów dotyczących powstania.

           Wioletta Pawlak


          Przygody z architekturą

          W ostatnim dniu naszej stacjonarnej pracy w szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu Archi-przygody. Biorą w nich udział chętni uczniowie klas pierwszych, którzy chcą zgłębiać tajniki architektury oraz wdrażać się w kulturę życia społecznego. Projekt pilotuje p. Dorota Ząberg razem z architektem p. Anną Jaszczur. Obie panie ukończyły specjalne szkolenie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Programowi patronuje mu Narodowe Centrum Kultury. Uczniowie poznają tajniki architektury, tworzą makiety mieszkań, zieleni, nauczą się, jak ważne jest ustawienie światła w pomieszczeniach, czy odpowiednie dobranie kolorów. Każde zajęcia składają się z wprowadzenia merytorycznego oraz praktycznych warsztatów, które dają dużo radości uczniom oraz inspirują do tworzenia i odkrywania.

          Dorota Ząberg


          Dzień Patrona Szkoły

          18 kwietnia 2020 r. będziemy obchodzić 50- lecie nadania szkole imienia wybitnego sportowca okresu międzywojennego Bronisława Czecha.

          Pięćdziesiąt lat temu, 18 kwietnia 1970 r., podczas podniosłej uroczystości Szkoła Podstawowa nr 86 zyskała wspaniałego Patrona w osobie Bronisława Czecha. W tym wyjątkowym dniu, zaszczyciły nas swoją obecnością siostry Bronisława Czecha, panie Janina Kapłan i Stanisława Walczak. Otrzymaliśmy wtedy Sztandar Szkoły, który został ufundowany przez Zarząd Główny AZS.  W imieniu AZS sztandar wręczał wybitny sportowiec Waldemar Baszanowski.

          Czas upłynął szybko, a my nadal szczycimy się swoim Patronem, przybliżając jego sylwetkę młodym pokoleniom uczniów. Pamięć o Bronisławie Czechu należy pielęgnować i dbać o nią najstaranniej, bowiem nasz Patron był człowiekiem wyjątkowym! Na trwale, jako sportowiec, wpisał się w karty historii sportów zimowych. W czasie II wojny światowej był wzorem męstwa, odwagi i niezłomności.

          Kim zatem był Bronisław Czech… urodził 25 lipca 1908 roku w Zakopanem, w rodzinie Józefa i Stanisławy Czechów. Około ósmego roku życia zaczął jeździć na nartach, które konstruował, podobnie jak jego rówieśnicy, domowym sposobem. Jako dwunastoletni chłopiec odniósł pierwszy sportowy sukces w zawodach narciarskich zorganizowanych w Zakopanem. W nagrodę za zwycięski bieg płaski otrzymał wymarzone, piękne narty. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał również uzdolnienia artystyczne. Pięknie malował, rzeźbił, grał na akordeonie i skrzypcach. Jesienią 1920 roku rozpoczął naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego na kierunku snycerstwo.  Poza zajęciami w szkole Bronisław Czech intensywnie trenował. Był czynnym członkiem Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W miesiącach letnich z powodzeniem uprawiał wspinaczkę wysokogórską. Pierwszy sukces taternicki Bronka to wejście na Kozi Wierch. Wspólnie z bratem Władysławem uprawiał kolarstwo. Trenowali na trasie Zakopane - Kraków. Czynił również postępy w lekkiej atletyce.

          Bronisław Czech był człowiekiem wielu pasji, ale narciarstwo ukochał najbardziej. Uczestniczył w europejskich mistrzostwach w Cortina d`Ampezzo, trzy razy reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich: w 1928 roku w St. Moritz, w 1932 roku w Lake Placid, w 1936 roku w Garmisch – Partenkirchen. Siedem razy reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata (1929, 1930, 1931, 1933, 1934, 1935, 1937 ), dwadzieścia razy był mistrzem Polski w kombinacji klasycznej i alpejskiej, biegu zjazdowym, skokach, slalomie i sztafetach. Co roku Bronisław Czech znajdował się w pierwszej dziesiątce rankingu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego polskiego sportowca.

          W 1930 roku Bronisław został powołany do wojska. Znalazł się w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich stacjonującym w Bielsku - Białej. Niedługo potem otrzymał dyplom pilota szybowcowego. Po powrocie z wojska w 1932 roku został dopuszczony do egzaminu w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zrezygnował jednak z kariery artysty i przeniósł się do Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego. Zakres jego sportowych zainteresowań wzbogacił się o żeglarstwo. W 1932 roku został honorowym nauczycielem w stopniu trenera i autorem pierwszego podręcznika o zaprawie narciarskiej. Był aktywnym członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a przysięgę składał na ręce generała Mariusza Zaruskiego. Rok po zakończeniu studiów zorganizował na Gubałówce pokaz lotów szybowcowych. Nadal z pasją uprawiał taternictwo i malarstwo. W 1938 roku otworzył sklep na Krupówkach ze sprzętem narciarskim i taternickim. Jego pożegnanie z narciarstwem wyczynowym następuje na Mistrzostwach Świata rozegranych w Zakopanem z początkiem 1939 roku.

          Kiedy wybuchła wojna, 1 września, Bronisław z bratem Władysławem i kolegami wyruszyli do Krakowa. Mieli iść do Rumunii, ale po miesiącu wrócili do Zakopanego. Zajęli się przerzutem uczestników Kampanii Wrześniowej za granicę przez Tatry.

          14 maja 1940 roku Bronisław Czech został aresztowany przez Gestapo. Był przesłuchiwany w "Palace" - Katowni Podhala. Wieczorem przewieziony został do więzienia przy ulicy Nowotarskiej. W dwa dni później wraz z innymi więźniami, przeważnie sportowcami z Zakopanego, odesłano go do więzienia w Tarnowie.

          14 czerwca 1940 roku został przewieziony transportem kolejowym do obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Otrzymał numer 349. W obozie znęcano się nad nim w wymyślny sposób. Rzekome ćwiczenia wykończyły niejednego. Po kwarantannie Bronek był wyczerpany i przygnębiony. Niemcy wielokrotnie proponowali mu współpracę za cenę wolności. Chcieli, by był trenerem niemieckich narciarzy. Bronisław Czech pragnął być Polakiem do końca. Życie obozowe było straszne. Wspólnie ze swoim znajomym, Izydorem Łuszczkiem, ciężko pracował w stolarni. Potem został przeniesiony do innego komanda, rozpoczął pracę w "obozowym muzeum". Wiosną 1944 roku sprzątał biura esesmanów. Lata morderczej pracy, przebywania w nieludzkich warunkach sprawiły, że w kwietniu 1944 roku ciężko zachorował. Umieszczono go w obozowym szpitalu. Zmarł 5 czerwca 1944 roku. Symboliczna mogiła Bronisława Czecha znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

           

          Bronisław  Czech

          jest dla nas wzorem do naśladowania !

          Aneta Moryń


          Ogólnopolska edukacyjna akcja ,,Kartka dla Medyka”

          Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 przyłączyli się do ogólnopolskiej edukacyjnej akcji ,,Kartka dla Medyka”, która polegała na stworzeniu kartki bądź rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla pracowników służb medycznych: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich innych osób pracujących na rzecz opieki zdrowotnej. Celem akcji było podziękowanie za trudną pracę medyków i znak, że doceniamy i jesteśmy im wdzięczni. Czas epidemii koronawirusa to najlepszy moment na podjęcie tematów związanych z tolerancją, szacunkiem do drugiego człowieka, rozwijanie postaw wzajemnej pomocy i wsparcia najbliższych.

          Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

          Anna Kowalczyk


          Serce dla tych, którzy nie mogą zostać w domu!

          Uczniowie naszej szkoły wykonali w domach czerwone serduszka i nakleili je na swoje okna, jako wyraz wdzięczności i solidarności ze wszystkimi, którzy w tym trudnym czasie troszczą się o nasze zdrowie i życie.

          Chcieliśmy, aby serduszka stały się serdeczną wiadomością dla tych, którzy przejeżdżają przez miasto w czasie służby lub zmęczeni po pracy przechodzą pod naszymi oknami!

          Akcja trwa. Podziękujmy wspólnie czerwonymi SERCAMI!

          #zostanciewdomu!

          Pamiętajcie, że tylko stosując się do zaleceń na czas epidemii, jesteśmy w stanie uporać się z zagrożeniem.

          Anna Kowalczyk

           

          Uczniowie klasy 5b wspierają rodziców w wypiekach świątecznych

          Dłuższe siedzenie w domu ma też swoje plusy. Niektórzy nasi uczniowie niedługo zostaną mistrzami cukiernictwa. Na zdjęciach wypieki przedstawicieli klasy 5b, którzy pilnie ćwiczą przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi.

          Będą pyszne ciasta na stole... i nie tylko. Dla odmiany, Pani Wychowawczyni Kasia, postanowiła powspominać smaki dzieciństwa i zrobiła tradycyjne jajka faszerowane a pani bibliotekarka Ania - bigos.

          Katarzyna Kaczanowska

          Anna Kowalczyk


          Jan Paweł II patronem roku 2020

          W 2019 r. podczas 82 posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2020 r. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

          W najbliższych dniach, 2 kwietnia 2020 r. będziemy obchodzili również 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II, a 18 maja 2020 r. stulecie jego urodzin. Te wydarzenia są okazją do przypomnienia tej wyjątkowej postaci, jaką był Jan Paweł II. Dla uczczenia tych wydarzeń została przygotowana okolicznościowa tablica pamiątkowa, która eksponowana jest w holu głównym SP nr 86.

          Jan Paweł II ”… zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiając Jana Pawła II patronem 2020 roku wyraził mu wdzięczność i oddał hołd, gdyż sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas on otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa.  Nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II powinno być wciąż dla naszego narodu inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej”.

          Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo.

          Opracowano na podstawie uchwały sejmowej,

          Aneta Moryń


          Pola Nadziei zakwitły

          Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice,

          ta wiosna jest wyjątkowa z wielu względów. Poza niewątpliwym urokiem i czarem, który sieje wokół nas, niestety kojarzyć się nam będzie z koniecznością przymusowej nieobecności w szkole. Tęsknimy za nią wszyscy…

          Życie jednak toczy się dalej, na przekór różnym trudnościom. Jesienią uczniowie SP 86 wzięli kolejny raz w pięknej akcji „Pola Nadziei” czyli w międzynarodowym programie związanym z pozyskiwaniem środków finansowych na rzecz hospicjów. Posadzone jesienią przez uczniów żonkile, symbole nadziei, zakwitły pod naszą nieobecność.

          Nie było nam dane zobaczyć na własne oczy tego zachwycającego obrazu, ale nam udało się zatrzymać czas w kadrze. Zobaczcie nasze piękne Pola Nadziei.

          Aneta Moryń

        • Luty

        • Wyróżnienia dla uczniów

          Gratulacje dla Roksany Jankowskiej, uczennicy kl. 1b oraz Poli Jankowskiej, uczennicy kl. 3c. Siostry zdobyły Wyróżnienia w II Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno - Literackim Buntowniczki 2020. Organizatorem konkursu była Biblioteka Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 26. Współorganizatorem Szkoła Podstawowa nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie.
          Konkurs miał na celu upowszechnianie wiedzy na temat wybitnych Polek, pogłębianie wiedzy historycznej, kształtowanie postaw społecznych i patriotycznych oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka, a także rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.

          Na drugą edycję konkursu wpłynęły 193 prace na konkurs plastyczny oraz 163 prace na konkurs literacki ze 150 szkół podstawowych i średnich.

          Uroczysta Gala oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyła się 09.03.2020r.

          Agnieszka Wróbel


          Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej

          Szkoła zamknięta, a my wspominamy, co działo się w SP86 przed zamknięciem placówek oświatowych...

          Tradycyjnie na początku II semestru odbyło się UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

          Ślubowanie przyszłych czytelników z klas Ia, Ib i Ic było dla dzieci ogromnym przeżyciem. W świat książek wprowadzili swoich młodszych kolegów uczniowie klas starszych. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, został przeprowadzony egzamin z wiedzy o baśniach i baśniowych postaciach. Ze wszystkich zadań przyszli czytelnicy wywiązali się wspaniale. Następnie zapoznali się z regulaminem wypożyczalni i czytelni, sposobem wypożyczania książek oraz ,,prośbami Królowej Książki".

          Po takim wprowadzeniu uczniowie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie i oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klas pierwszych otrzymali zakładki do książek oraz pamiątkowe dyplomy.

          Na zakończenie pierwszoklasiści wręczyli paniom bibliotekarkom piękne rysunki oraz plakat promujący czytelnictwo, czym sprawili miłą niespodziankę. Dziękujemy.

          Uroczystość pasowania na czytelników przygotowały bibliotekarki: Anna Kowalczyk i Małgorzata Gotowiec.

          Anna Kowalczyk


          Impreza MetLife  LifeChanger Cup w Centrum Kreatywności

          Grupa piętnastu uczniów naszej szkoły w dniu 4 marca brała udział w imprezie MetLife LifeChanger Cup organizowana przez MetLife i Fundacje Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Uczniowie w grupach brali udział w rozgrywkach Gry ekonomicznej Stocznia oraz rozwiązywali zagadki w Pokojach zagadek.

          Danuta Sadowska


          VII edycja konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”

          Od lat reprezentanci naszej szkoły biorą udział w konkursie „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”. Dotychczas największym naszym sukcesem było zakwalifikowanie się do finału konkursu. Nieustannie i systematycznie dążymy jednak do zdobycia laurów zwycięzców.

          Mamy nadzieję, że uda się to drużynie klas piątych w składzie: Karol Wyszogrodzki kl. 5a i Maksymilian Cichecki kl. 5b, która 5 marca 2020 r. reprezentowała SP nr 86 w kolejnych konkursowych zmaganiach. W siedzibie IV Oddziału Terenowego SM przy ul. Sołtyka 8/10 wraz z reprezentantami innych szkół warszawskich chłopcy przystąpili do testu z wiedzy.

          Tak pisze o tym wydarzeniu na swojej stronie Straż Miejska:

           "Wskaż wymienione w ustawie zadania Straży Miejskiej"; "Czy samochody o napędzie elektrycznym mogą poruszać się w Warszawie buspasem?"; "Jak długo powinna trwać ocena oddychania u osoby nieprzytomnej?" – między innymi z takimi pytaniami zmagali się uczestnicy II etapu tegorocznej edycji konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”.

          Do II etapu przystąpiły, wyłonione w wewnętrznych eliminacjach, dwuosobowe reprezentacje 71 szkół podstawowych z całej Warszawy. Na rozwiązanie trzydziestopytaniowego testu dzieci miały 45 minut. Zagadnienia dotyczyły trzech dziedzin: wiedzy na temat warszawskiej Straży Miejskiej, ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 marca. Z każdej z warszawskich dzielnic do finału przejdzie jedna szkolna drużyna. W ostatnim etapie zespoły będą miały za zadanie przygotować pracę plastyczną, dotyczącą tematyki bezpieczeństwa, przed strażowymi ratownikami wykazać się umiejętnościami z pierwszej pomocy, a następnie zdać praktyczny test znajomości przepisów na rowerowym torze Miasteczka Ruchu Drogowego.

          Podczas uroczystego zakończenia w Teatrze Kamienica, najlepsi odbiorą nagrody i wyróżnienia. W tym roku, trwający nieprzerwanie od 2014 roku konkurs dla piątoklasistów odbywa się po raz siódmy.”

          Aneta Moryń

        • Styczeń

        •  

          Konferencja podsumowująca bożonarodzeniową akcję PaczkaNaKresy 2019

          W piątek 28.02.2020r. w Urzędzie Dzielnicy Bielany odbyła się konferencja podsumowująca bożonarodzeniową akcję PaczkaNaKresy 2019, w której udział wzięli przedstawiciele: Fundacji ,,Kresy w potrzebie - Polacy Polakom", Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Szczepu 147 ,,Błękitni", Poczty Polskiej, zarządu Polskiej Fundacji Narodowej oraz dyrektorzy szkół, wolontariusze i szkolni koordynatorzy.

          Ponad 200 szkół z Mazowsza włączyło się do akcji i ponad 2,5 tysiąca paczek otrzymali nasi Rodacy na Litwie i Białorusi.

          Z rąk Konsula Generalnego RP w Grodnie, pana Jarosława Książka i przedstawicieli Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, szkolny koordynator akcji, pani Anna Kowalczyk odebrała podziękowanie dla SP86 za zaangażowanie w pomoc Polakom na Wschodzie, poprzez zorganizowanie szkolnej zbiórki darów, pomocy przy segregowaniu i pakowaniu paczek.

          Anna Kowalczyk


          Klasy I w Cinema City

          Piątkowy seans (28.02.2020r.) w kinie Cinema City w Promenadzie był fantastyczny. Wszystkie pierwsze klasy obejrzały  film,  w gwiazdorskiej obsadzie, uwaga ... Doktor Dolittle.

          Katarzyna Galas


          Mistrzostwa Wawra w łyżwiarstwie dziewcząt ,, Błękitna Sztafeta"

          W dniu 27.02.2020 na lodowisku Anin obyły się Mistrzostwa Wawra w łyżwiarstwie dziewcząt ,,Błękitna Sztafeta". Drużyna dziewcząt rocznik 2007 i młodsi zajęła IV miejsce.

          Skład drużyny:

          Kaczmarska Natalia, Owczarek Julia, Stachera Basia, Baryłowska Daria, Jaworska Maja, Damsz Weronika.

          Dziękujemy dziewczętom za udział i życzymy dalszych sukcesów.

          Teresa Keler


          Warsztaty muzyczne

          W dniu 25 lutego klasa 2b wzięła udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez instruktorów FabLab Pobite Gary. Profesjonalne ćwiczenia głosu i dykcji, zabawowa nauka piosenki, poznanie nietypowych instrumentów perkusyjnych, a szczególnie możliwość zagrania na nich bardzo spodobały się wszystkim dzieciom. 

          Grażyna Mijalska


          Ferie w grupach łączonych w przedszkolu

          Ferie w grupach łączonych w przedszkolu. Obchodziliśmy WALENTYNKI, DZIEŃ KOTA, TŁUSTY CZWARTEK. Były zabawy muzyczno- ruchowe, sprawnościowe, multimedialne, z wykorzystaniem kolorowej chusty animacyjnej.

          Kamila Matuszewska


          Pamiętamy o Patronie szkoły Bronisławie Czechu

          Będąc w Zakopanem na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, pani Ania z biblioteki, w imieniu społeczności szkolnej, zapaliła znicz na symbolicznym grobie Bronisława Czecha - Patrona naszej szkoły.

          BRONEK - człowiek wielu pasji, as narciarstwa, sportowiec, artysta, patriota...

          Pamiętamy...

          Anna Kowalczyk


          Dzień Babci i Dziadka w grupie Biedronek

          05.02 grupa "Biedronki" zaprezentowała program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. W cudownej atmosferze wnuczęta wystąpiły przed zaproszonymi gośćmi dziękując za miłość, troskę, cierpliwość i zrozumienie a następnie zaprosiły bliskich na słodki poczęstunek. Była to uroczystość pełna wzruszeń, radości i dumy.

          Joanna Wasiak, Anna Kurzyńska


          Podsumowanie działalności Szkolnego Wolontariatu Bibliotecznego w I półroczu 2019/2020

           

          5 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie działalności Szkolnego Wolontariatu Bibliotecznego. Naszym gościem był Marcin Świderski - koordynator Wawerskiego Wolontariatu Bibliotecznego. Najaktywniejsi wolontariusze otrzymali dyplomy i wejściówki na basen/lodowisko w OSIR Wawer. Dziękujemy wszystkim uczniom-wolontariuszom za  zaangażowanie i poświęcony czas. Pamiętacie, że dobro wraca.

          Anna Kowalczyk, Danuta Sadowska


          Warsztaty z planowania szkolnego krajobrazu

          3 lutego w naszej klasie 1a odbyły się warsztaty z planowania szkolnego krajobrazu. Było dużo pomysłów: huśtawka, worek do boksowania, kolejka. Było super na zajęciach.

          Katarzyna Galas


          Wolontariusze w bibliotece na Trawiastej 10 w Aninie

          Na naszych wolontariuszy zawsze można liczyć!

          W sobotę 1 lutego, w bibliotece publicznej na Trawiastej 10, pracowała grupa wolontariuszy z naszej szkoły. Młodzież pomagała w pracach bibliotecznych m.in. w przygotowaniu księgozbioru do wypożyczeń. Dziękujemy za Waszą pomoc i zaangażowanie.

          Anna Kowalczyk

        • GRUDZIEŃ

        • Wizyta w FabLab

          W tym roku szkolnym niektóre klasy ze Szkoły Podstawowej nr 86 brały udział w trzygodzinnych warsztatach "Pobite Gary" w FabLab na ul. Błękitnej 32. Tą przyjemność miała również klasa 1c. Spędziliśmy miło czas poznając instrumenty muzyczne, grając, śpiewając, ucząc się wybijać różne rytmy i nagrywając melodie.

          Dziękujemy bardzo organizatorom

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w mini piłce siatkowej dziewcząt rocznik 2007 i młodsze

          W dniu 30.01.2020r. w hali sportowej w Marysinie Wawerskim odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w mini piłce siatkowej dziewcząt rocznik 2007 i młodsze.

          Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła III miejsce zdobywając brązowy medal.

          Skład drużyny:
          Baczyńska Natalia, Fila Róża, Imielińska Oliwia, Kowalska Zuzia, Kryńska Wiktoria, Krypa Agata, Marciniak Julia, Prończuk Kalina, Szczepańska Justyna, Wawrzeniak Magda, Wieczorek Zuzia.

          Wszystkim zawodniczkom serdecznie gratulujemy!

          Teresa Keler


          Prelekcja o Patronie szkoły Bronisławie Czechu

          30 stycznia 2020r. klasa 6d była w Kulturotece na prelekcji dot. Patrona szkoły Bronisława Czecha. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o Czechu np. takiej, że główna ulica Wawra nosi imię patrona, oraz że Bronek Czech zagrał w filmie „Biały ślad”, gdzie występuje w roli samego siebie, zawodnika w konkursie skoków w Zakopanem.

          Bronisław Czech to polski narciarz okresu międzywojennego, olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski, patriota, bohater. Oprócz narciarstwa czynnie uprawiał taternictwo, szybownictwo, znakomicie rzeźbił w drewnie, pisał także wiersze. W 1944 roku został zamordowany przez hitlerowców.

          Maria Karwowska


          Klasy pierwsze w teatrze IMKA

          Katarzyna Galas


          Pieczenie ciasteczek z okazji trwającego karnawału - Grupa Kotki (3 latki)

          Natalia Górecka


          Wolontariusze biblioteczni zdobywają kolejne, cenne doświadczenia

          27 stycznia czworo uczniów naszej Szkoły, udało się do pobliskiej Kulturoteki na ulicę Błękitną 32, aby pomóc w pracach bibliotecznych. Wolontariusze okładali książki, czytali dzieciom bajki, grali z nimi w gry planszowe. ,,Wspaniała młodzież! Bardzo nam dziś pomogli! Dziękujemy!" - napisała pracująca tam Joanna Kania. A Ty jak spędzasz wolny czas po lekcjach?

          Anna Kowalczyk


          Spotkanie w Kulturotece z Prezydentem m.st. Warszawy

          24 stycznia 2020 roku, w ramach cyklu ,,Spotkajmy się w Warszawie”, Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski odwiedził pobliską Kulturotekę przy ulicy Błękitnej 32. Obejrzał nowoczesną Wypożyczalnię dla Dzieci i Młodzieży nr 26 oraz FabLab muzyczny Pobite Gary, gdzie spotkał się z uczniami naszej szkoły. W czasie wizyty w salach odbywały się zajęcia muzyczne i warsztaty czytelniczo - plastyczne.

          Dzieci uczyły się gry m. in. na ukulele, djembe i perkusji. Młodzi uczestnicy mieli możliwość skorzystania z profesjonalnego studia nagraniowego, gdzie poznali zawód realizatora dźwięku i pracę w studiu. Dziękujemy serdecznie koordynatorowi FabLabu Pobite Gary - pani Julii Dmeńskiej za zaproszenie i możliwość udziału w tym wydarzeniu.

          Anna Kowalczyk


          Międzyświetlicowy konkurs plastyczny ,,Muzyczny bukiet dla Babci i Dziadka"

          Katarzyna Bogdan


          Międzynarodowy projekt „Days full of love”

          „Days full of love" (Dni pełne miłości) to międzynarodowy projekt, którego twórcami są nauczycielki p. Dorota Ząberg i p. Joanna Walczak. W realizacji tego projektu biorą udział dzieci z klasy III b naszej szkoły oraz zaproszone przez twórców do projektu  szkoły z innych krajów europejskich.

          W styczniu zrealizowano pierwszy etap projektu, który koncentrował się wokół tematu obchodzonych w tym miesiącu Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dnia 22 stycznia dzieci wraz z nauczycielkami odwiedziły zaprzyjaźnionych pensjonariuszy z Ośrodka Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Parkinsona. Wizyty w Ośrodku sprawiają wiele radości zarówno pensjonariuszom, jak i uczniom, dzieci są tam zawsze oczekiwane, mile widziane i zawsze czeka na nie wspólny poczęstunek. Tym razem goście zaśpiewali gospodarzom piosenkę „Cha cha dla babci i dziadka”, a następnie wręczyli im papierowe kwiaty – w dowód sympatii i jako symbol oczekiwanej już wiosny. Miłym akcentem było przywitanie dzieci przez p. Dyrektor przychodni przy ul. Strusia, która, jak się okazało, też już jest babcią i przyniosła dla małych gości słodkie prezenty.

          Następnym etapem wizyty było wspólne śpiewanie kolęd – zarówno dzieci jak i dorośli włożyli w to dużo serca i piękne śpiewanie przypomniało wszystkim wciąż jeszcze trwający okres świąteczny.

          Po śpiewaniu przyszedł czas na prace plastyczne, tym razem mające na celu wprowadzenie gospodarzy w świat nowoczesnych technologii. Dzieci pomogły pensjonariuszom pokolorować ilustracje, które, widziane przez specjalną aplikację w tablecie, nagle ożywały, stawały się trójwymiarowe i interaktywne. To była wielka niespodzianka i radość zobaczyć pokolorowanego przez siebie ptaka, który nagle zaczyna latać i wydawać dźwięki, albo wymarzone auto mknące teraz po autostradzie.

          Takie spotkania to wielka radość, zarówno dla uczniów, jak i dla pensjonariuszy. Dzieci ciepło żegnały się ze swoimi gospodarzami, obiecując pozostawanie w kontakcie i z góry się ciesząc na następne spotkania.

          Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Projekt „Days full of love” ma na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby ludzi wokół nich i nauczenie dzielenia się radością nie tylko przy specjalnych okazjach, ale każdego dnia.

          Dorota Ząberg, Joanna Walczak


          Warsztaty ze zwierzętami - prezentacja ślimaków w grupie Stonogi

          Kamila Matuszewska


          Zajęcia w Kulturotece – świetlica szkolna

          Dzięki uprzejmości pani Anny Kowalczyk ( bibliotekarka szkolna) dzieci że świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach w Kulturotece.

          Katarzyna Bogdan


          Dzień Babci i Dziadka

          21 stycznia 2020r. odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka.


          Szkolny Konkurs języka angielskiego "My pencil case" i "My house”

          Aż 27 uczniów z klas pierwszych i drugich wzięło udział w szkolnym Konkursie języka angielskiego "My pencil case" i "My house". Konkurs polegał na wykonaniu dowolną techniką piórnika i podpisaniu po angielsku znajdujących się w nim przedmiotów  (klasy pierwsze). Uczestnicy z klas drugich musieli wykonać domek, podpisać pomieszczenia oraz opisać co znajduje się w środku. Powstały piękne prace i co najważniejsze - była to okazja do utrwalenia słówek i zwrotów poznanych podczas lekcji angielskiego.

          Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla wszystkich Uczestników Konkursu.

          Katarzyna Kaczanowska, Beata Stępień


          Szkolny Budżet Partycypacyjny

          Samorząd Uczniowski w porozumieniu z dyrektorem szkoły ogłosił konkurs na zagospodarowanie terenu wokół szkoły w ramach  Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego.

          Wielu uczniów zgłasza swoje pomysły. Ostateczny termin mija we wtorek - 21 stycznia. W środę - uczniowie klas będą głosowali na najciekawszy z projektów, który zostanie zrealizowany w naszej szkole.

          Opiekun SU Danuta Sadowska


          Akcja – Pomagamy „Kotom z Promyka”

          Akcję – Pomagamy „Kotom z Promyka”, zainicjowaną przez Oliwię Bartosz- uczennicę klasy 5 naszej szkoły włączyli się uczniowie całej szkoły. Samorząd Uczniowski przez cały grudzień zbierał karmę oraz akcesoria dla podopiecznych Fundacji działającej w ramach Otwockiego Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt. Zebraliśmy dwa pełne samochody karmy i akcesoriów.

          W styczniu dary zostały zawiezione do fundacji ale akcja trwa dalej.

          Od fundacji nasza szkoła otrzymała serdeczne podziękowania.

          Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie, którzy zorganizowali zbiórkę karmy oraz akcesoriów dla naszych podopiecznych.

          Jesteście fantastycznymi, młodymi ludźmi, którzy pomimo młodego wieku bardzo dojrzale patrzą na świat.

          Moc buziaków ślemy do Oliwki, która była pomysłodawczynią całej akcji, a Nauczycielom oraz Rodzicom bardzo dziękujemy za udzielone młodzieży wsparcie.

          Akcja tak się spodobała, że nadal trwa, i w dalszym ciągu można podrzucić prezenciki dla kociaków!

          Samorząd Uczniowski


          Zajęcia w Kulturotece – oddział przedszkolny grupa Dzika Afryka

          16 stycznia Wypożyczalnia nr 26 przy ul. Błękitnej 32 gościła zerówkowiczów z SP 86 na warsztatach o miejskich ptakach. Dzieci poznały najpopularniejsze gatunki ptaków warszawskich, dowiedziały się, jak powinien wyglądać karmnik oraz czym i jak często dokarmiać ptaki. Na koniec każdy stworzył własną jemiołuszkę.  Dziękujemy za wspólną zabawę!

          Anna Kowalczyk


          Wolontariusze biblioteczni w akcji!

          Sobotnie przedpołudnie, wolontariusze biblioteczni  klas 7 i 8 z SP 86, spędzili w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 121 w Międzylesiu przy ul. Żegańskiej 1.

          Pod czujnym okiem Koordynatora Wawerskiego Wolontariatu – pana Marcina Świderskiego, uczniowie pomagali przy ubytkowaniu,  porządkowaniu i pakowaniu księgozbioru. Od 1 stycznia do 31 marca 2020 roku Wypożyczalnia nr 121 jest zamknięta z powodu remontu.

          Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc i liczę na Wasze zainteresowanie przy kolejnych projektach.

          Anna Kowalczyk


          Grupa Biedroneczek z wizytą w bibliotece szkolnej

          Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Wiedzą o tym doskonale ,,ciocie" z grupy Biedroneczek, dlatego chętnie przychodzą z dziećmi do biblioteki szkolnej. Podczas ostatniej wizyty, przedszkolaki przyjęły od pani bibliotekarki czytelnicze wyzwanie i tym samym dołączyły do ogólnopolskiej akcji ,,Przeczytam 52 książki w 2020 roku". Na karcie wyzwań pojawiły się już pierwsze przeczytane tytuły. Brawo! A Ty, podejmiesz wyzwanie?

          Anna Kowalczyk


          Klasa 5b w Fablab-ie POBITE GARY

          14 stycznia uczniowie klasy 5b odwiedzili wawerską Kulturotekę i uczestniczyli w warsztatach muzycznych prowadzonych przez instruktorów FabLabu Pobite Gary. Była to okazja do zapoznania się z różnymi instrumentami muzycznymi, zagrania na nich, skomponowana własnej piosenki oraz do zabawy z muzyką.  Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Dziękujemy Pani Ani Kowalczyk za pomoc w organizacji wycieczki!

          Katarzyna Kaczanowska


          Bal karnawałowy 2020 - grupa Stonogi

          Kamila Matuszewska


          LIII Warszawska Olimpiada Młodzieży w tenisie stołowym

          Pragnę poinformować, że nasze uczennice: Lena Dzwolak oraz Olivia Imielińska zajęły 6 miejsce w LIII Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w tenisie stołowym.

          W rywalizacji brały udział wszystkie dzielnice Warszawy. Po wymagających kwalifikacjach nasza drużyna awansowała do ćwierćfinału, w którym poziom umiejętności był bardzo wysoki. Dziewczyny dzięki swojej ambicji i wielkiej chęci do gry zajęły wysokie 6 miejsce.

          Piotr Kościuch


          Ogłoszenie wyników konkursu na logo i motto Wolontariatu Technicznego

          W grudniu 2019r został ogłoszony konkurs na logo i motto Wolontariatu Technicznego.Wpłynęło 30 twórczych, pięknych prac i 20 mądrych, przemyślanych tekstów. Wybór był niezwykle trudny. Ostatecznie zwyciężyło logo i motto ucznia klasy 5B Carlosa Ulgur.

          Motto Wolontariatu Technicznego

           

          „Telefonicznego niewolnika

          w Szkolnym Wolontariacie

          uwolni Technika"

           

          Dziękuję wszystkim uczniom klas 4-8 za udział w konkursie.

          Zwycięzcy serdecznie gratuluję.

           

          Koordynator Wolontariatu Technicznego,

          Beata Gąssowska

        • LISTOPAD

        • Nigdy więcej wojny!

          Dnia 27 grudnia 2019 roku minęła 80.rocznica zbrodni niemieckiej na ludności cywilnej Wawra. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w dzielnicowych obchodach, które odbywały się pod hasłem NIGDY WIĘCEJ WOJNY! 

          Wzięliśmy udział we Mszy Św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Aninie, której przewodniczył ks. biskup Marek Solarczyk. Po mszy wysłuchaliśmy pięknego koncertu chóru Schola Cantorum Maximilianum. Główne obchody z udziałem wojska, władz miejskich i dzielnicowych miały miejsce na Placu Straceń. Podczas uroczystości zostały przeczytane wzruszające relacje świadków tej Zbrodni, a ostatnim punktem było wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar. Była to żywa lekcja historii, którą każdy uczestnik na długo zapamięta...

          Wioletta Pawlak


          Akcja ,,Podaruj koledze książkę pod choinkę"

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji czytelniczej ,,Podaruj koledze książkę pod choinkę". Zebranych zostało ponad 70 książek, które zostały przekazane do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 8 w Radości, gdzie wzbogacą księgozbiór biblioteki. Szkoła otrzymała podziękowanie od pani Dyrektor MOS-u Beaty Kuchniewskiej za zaangażowanie, otwartość i   gotowość wsparcia placówki. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy i zapraszamy do współpracy przy kolejnych projektach.

          Anna Kowalczyk, Danuta Sadowska


          Wspólne kolędowanie przy choince - oddziały przedszkolne

          20 grudnia grupy Kotki, Dzika Afryka i Biedronki spotkały się, aby wspólnie kolędować przy choince. Przedszkolaki śpiewały kolędy i pastorałki, które wprowadziły nas w nastrój świat Bożego Narodzenia.

          Joanna Wasiak


          Spotkanie z kapitanem reprezentacji footballu AMP Przemysławem Świerczem

          Dnia 19.12.2019 odwiedził  nasze przedszkole niesamowity człowiek- kapitan reprezentacji footballu AMP Przemysław Świercz. W spotkaniu wzięły udział trzy grupy przedszkolne: Biedronki (4-latki), Stonogi (5-latki) oraz Dzika Afryka (zerówka). AMP football to rodzaj piłki nożnej  rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej- gracze z pola, kończyny górnej u bramkarzy. Pan Przemysław opowiedział dzieciom co to jest AMP football, kim są gracze, z czym się zmagają i jakie odnoszą sukcesy. Dzieci miały okazję obejrzeć fragmenty meczu. Nasz gość przedstawił swoją historię utraty kończyny dolnej i opowiedział jak rozpoczęła się jego przygoda z piłka nożna. Dzieci zadawały bardzo dużo pytań, na które Pan Przemysław chętnie odpowiadał. Jego historia, miłość do pasji, hart ducha, siła, wielkie serce bardzo nas wszystkich poruszyły i wzruszyły. Pan Przemysław jest dowodem na to, ze mimo różnych przeciwności losu można realizować swoje marzenia, plany, pasje, cieszyć się życiem. Nasz gość był dla nas wzorem niesamowitej postawy i podejścia do życia. Jego pozytywne nastawienie do życia, ludzi, świata jest swego rodzaju drogowskazem dla innych. Nasz gość odwiedził nas tuż przed świętami Bożego Narodzenia, dlatego jego wizytę w tym wyjątkowym czasie traktujemy  jako rodzaj natchnienia, drogowskaz i powód do refleksji. Dzieci były zachwycone spotkaniem. Bardzo ciepło przyjęły naszego gościa i z zainteresowaniem słuchały tego co do nich mówi. Pan Przemysław na koniec wizyty rozdał wszystkim dzieciom autografy oraz podarował każdej grupie koszulkę z grupowa dedykacja. Dziękujemy!

          Kamila Matuszewska


          Lekcja zdrowego odżywiania

          Dnia 10 grudnia klasa 5 a miała lekcję dotyczącą zdrowego odżywiania. Została ona poprowadzona przez dietetyczkę - Patrycję Jeziak. Pierwsza cześć dotyczyła multimedialnego quizu, w który uczniowie bardzo się zaangażowali. Dowiedzieli się m.in. jakie płyny i ile należy ich spożywać w ciągu dnia, co to znaczy pełnowartościowy posiłek i zbilansowana dieta czy słodycze są potrzebne dzieciom, ile człowiek potrzebuje snu i jak on wpływa na jego mózg i rozwój oraz wiele innych ciekawostek. Druga część lekcji to warsztaty kulinarne. Uczniowie przygotowali własnoręcznie zdrowe słodycze bez dodatku cukru: czekoladowo - orzechowe pralinki oraz domową nutellę. Oczywiście najlepszym punktem programu była konsumpcja przekąsek.

          Piotr Kościuch


          Świąteczne spotkanie... klasa 4a

          Uczniowie klasy 4a wspólnie  przygotowali słodki  poczęstunek. W przemiłym towarzystwie p. A. Kowalczyk składali sobie życzenia, śpiewali kolędy i pastorałki oraz  rozmawiali o tradycjach rodzinnych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.  W tym szczególnym czasie wszyscy starali się być dla siebie mili i życzliwi...

          Więc możemy tylko sobie życzyć chwilo... -     trwaj:)

          Wioletta Pawlak


          Świąteczny spektakl muzyczny

          Dnia 13 grudnia nasze grupy przedszkolne miały okazję obejrzeć świąteczny spektakl muzyczny pt. „Grajka mikołajka”.

          Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich aktywnościach zaproponowanych przez aktorów ( był to m.in. taniec dla Świętego Mikołaja oraz dekorowanie żywej choinki, w której rolę wcieliła się jedna z dziewczynek).

          Spektakl bardzo podobał się nie tylko dzieciom, ale również wszystkim Paniom, które ze śmiechem obserwowały kolejne poczynania aktorów.

          Uśmiechom tego dnia nie było końca.

          Anna Kurzyńska


          Film „Falenicka Atlantyda”

          Dnia 3 grudnia 2019r uczniowie klas ósmych wybrali się do Kinokawiarni „Stacja Falenica” na film pt: „Falenicka Atlantyda”, w ramach projektu społecznego wspieranego przez Gminę Wawer oraz Żydowski Instytut Historyczny. Ten dokument , to sentymentalna filmowa podróż do przedwojennej Falenicy, miejscowości letniskowej, która przed I wojną światową była głównie zamieszkiwana przez ludność żydowską. II wojna światowa położyła kres świetności tej miejscowości – w latach 1939-1942 Niemcy utworzyli tu getto, a 6 tyś Żydów zostało zgładzonych. „Falenicka Atlantyda” to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli, ale pozostawili swoje historie dzieciom. Młodzież oglądając ten dokument poszerzyła świadomość historyczną Wawra jako „małej ojczyzny”, której centrum była przed wojną właśnie Falenica.

          Martyna Jodłowska, Małgorzata Matoszko-Epa, Teresa Keler


          Zajęcia pt. "Zwyczaje bożonarodzeniowe" w Kulturotece - grupa BIEDRONKI

          Dnia 12.12 dzieci z grupy Biedronki wybrały się do Kulturoteki na zajęcia pt. "Zwyczaje bożonarodzeniowe".

          Joanna Wasiak


          Warsztaty garncarskie

          Zabytki najczęściej pozyskiwane, w trakcie wykopalisk, to naczynia gliniane. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Archeologicznego w dn.04.12. 2019r. uczniowie klas drugich, poznali podstawową technikę garncarską zwaną wałeczkowaniem. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonali i ozdobili naczynia z gliny. Po ich wyschnięciu, będą mogli swoje dzieła zabrać do domu na pamiątkę tych ciekawych zajęć.

          Grażyna Mijalska, Grażyna Abratowska, Ewa Wiewióra


          Mikołajki

          W dniu 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj. W świątecznej atmosferze uczniowie otrzymali mikołajkowe prezenty. W każdej klasie chwila ta została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu.

          Danuta Sadowska opiekun SU


          Paczka na Kresy - Boże Narodzenie 2019

          Po raz kolejny ruszyła akcja „Paczka na Kresy”, którą Fundacja Kresy w potrzebie – Polacy Polakom współorganizuje wraz z Polską Fundacją Narodową, Mazowieckim Kuratorium Oświaty, Pocztą Polską oraz Mazowiecką Wojewódzką Komendą OHP. W niedzielę 8 grudnia, uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu Bibliotecznego, wraz z opiekunkami p. Danutą Sadowską i p. Anną Kowalczyk, włączyli się do akcji pakowania paczek na Kresy.

          W XXVI LO  przy ul. Alpejskiej 16 w Aninie, wolontariusze całą niedzielę sortowali i pakowali dary. Przygotowanych zostało 1250 paczek a będzie jeszcze drugie tyle.

          Świąteczne dary z Polski w tym roku trafią na Białoruś i na Litwę, dotrą do osób starszych i samotnych. Ilość dostarczonych produktów przerosła oczekiwania organizatora.

          Dziękujemy serdecznie tym, którzy przynieśli dary do szkolnej biblioteki. Dziękujemy za Wasze serce, hojność i za każde ciepłe słowo. Wolontariuszom technicznym dziękujemy za wykonanie przepięknych kartek z życzeniami dla naszych Rodaków żyjących na Kresach. Jesteście niesamowici!!!

          Akcja "Paczka na Kresy" organizowana jest dwa razy w roku przed Wielkanocą i przed świętami Bożego Narodzenia.

          Anna Kowalczyk, Danuta Sadowska


          Mikołajki - grupa BIEDRONKI (4-latki)

          6 grudnia na grupę "Biedronki" czekało kilka atrakcji. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki spotkały w szkole Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Biedronki zaśpiewały Mikołajowi piosenkę, a następnie każdy otrzymał podarek.

          Kolejną atrakcją tego dnia, było wspólne ubieranie grupowej choinki. Dzieci z przyjemnością włączyły się w przystrajanie drzewka, słuchając świątecznych piosenek. Na koniec dzieci usiadły do wspólnego świętowania przy poczęstunku, który wspólnymi siłami przygotowali rodzice. Uśmiechom tego dnia nie było końca.

          Joanna Wasiak


          Mikołaj w oddziale przedszkolnym 0 – Dzika Afryka

          Niespodziewanie Mikołaj odwiedził grupę „0” – Dziką Afrykę i wręczył dzieciom zaproszenia na przedstawienie teatralne „Piękna i Bestia”. Wszyscy bardzo się ucieszyli.

          Katarzyna Piętka


          Warsztaty mydlarskie w przedszkolu

          Samodzielne tworzenie kolorowych i pachnących mydełek.


          Warsztaty mydlarskie – grupa BIEDRONKI (4-latki)

          5 grudnia grupa "Biedronki" wzięła udział w warsztatach mydlarskich. Przedszkolaki poznały sposób powstawania mydła, a następnie samodzielnie wykonały dwa mydełka. Dzieci były bardzo kreatywne, wybierając kolor, zapach i przeróżne ozdoby, które następnie zatopiły w mydłach. Każde mydełko,

          które powstało było indywidualne i pomysłowe. Zapachy unosiły się w całej sali, a wrażeniom sensorycznym nie było końca.

          Joanna Wasiak


          Zajęcia w Kulturotece nt.: Zwyczaje świąteczne - grupa STONOGI

          . Zapoznanie z tradycja świąt Bożego Narodzenia.

          Kamila Matuszewska


          Księgarnia marzeń - Czytamy Razem

          „Legalna kultura” to kampania społeczna, która promuje korzystanie z legalnych źródeł. Fundacja organizuje różnego rodzaju działania, np. spotkania ze znanymi osobami, które opowiadają o swoim życiu, pracy i tłumaczą, jak ważny jest dostęp do kultury z legalnych źródeł.

          Klasa 7a spotkała się w księgarni KOREKTY w Warszawie z aktorką Anną Cieślak, która opowiedziała o swojej pracy zawodowej oraz w jaki sposób próbuje pogodzić to wszystko z życiem prywatnym. Pani Anna mówiła również o odpowiedzialnym korzystaniu z sieci i o świadomym wybieraniu źródeł.

          Pani Cieślak obiecała również, że odwiedzi naszą szkołę podczas akcji „Narodowe czytanie” w przyszłym roku! Czekamy z niecierpliwością.

          Marta Augustyniak i Anna Kowalczyk


          Pamiętamy o bohaterach Powstania Warszawskiego.

           

          W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą Powstania Warszawskiego uczniowie z koła historycznego (z kl. 4a i 5b) przygotowali montaż słowno - muzyczny, upamiętniający bohaterów tego polskiego czynu. Uczniowie opisywali życie codzienne powstańczej Warszawy, ich radości i smutki. Całość przedstawienia przeplatana była powstańczymi piosenkami i relacjami Powstańców. Młodzi aktorzy, pomimo zdenerwowania dali z siebie wszystko. Była to żywa lekcja historii, którą mam nadzieję, uczniowie zapamiętają na długo.

          Wioletta Pawlak


          Klasy 4 na wycieczkach się nie nudzą...

              Na początku grudnia uczniowie spotkali się w kawiarni Nice Cream Factory i wzięli udział w warsztatach z ciekłym azotem.  W tym ciekawym miejscu, dzieci mogły na żywo się przekonać co stanie się ze skórą, jak dotkną ciekłego azotu; jak sobie zrobić młotek z banana czy jak szybko pokroić szpinak. Wszystkie eksperymenty miały na celu zainteresowanie młodego człowieka chemią i fizyką. 

               Po zjedzeniu lodów lub wypiciu gorącej czekolady udaliśmy się w dalszą podróż.  Realizowaliśmy drugi punkt naszego programu, a mianowicie czwartoklasiści wzięli udział w lekcji WF w HANGARZE 646. Pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów wykonywali wyznaczone ćwiczenia. Niektórzy pokonywali własne słabości, inni podejmowali nowe wyzwania.  Wszyscy byli grzeczni, zdyscyplinowali i radośni. 

          Po tak pracowitym, a jednocześnie bardzo atrakcyjnym dniu, szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. 

           wychowawcy klas 4 


          Co to jest wiatromierz?

          To urządzenie, które mierzy siłę wiatru, daje konkretną informację o natężeniu wiatru w danym momencie i o kierunku, w którym wieje wiatr. Wiele wiatromierzy zastosowanie ma takie samo, różnią się między sobą jedynie konstrukcją. Udowodnili to uczniowie klasy 2 b, którzy skonstruowali własne wiatromierze i mogli sprawdzić ich działanie w praktyce podczas zajęć w terenie.

          Grażyna Mijalska

        • PAŹDZIERNIK

        • Klasa 4a poznaje Prawa Dziecka

          „Niech się wreszcie każdy dowie

          I rozpowie w świecie całym,

          Że dziecko to także człowiek,

          Tyle, że jeszcze mały.”

                                 Janusz Korczak

           

          Dnia 20 listopada, przypadała 30 rocznica uchwalenia Konwencja o Prawach Dziecka. Dlatego, na godzinie wychowawczej uczniowie z klasy 4a poznawali prawa dziecka zapisane w Konwencji. Następnie, wybrane prawa zilustrowali i stworzyli plakat, który zaprezentowali innym klasom.

          Wioletta Pawlak


          Wizyta w Klubie Seniora

          W listopadzie 2019 uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej nr 86 mieli ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach podczas których wspólnie z osobami będącymi członkami Klubu Seniora z ul. Błękitnej 32 ozdabiali bombki choinkowe. Wspólna praca bardzo zbliża. To niezwykle cenne doświadczenie dla dzieci oraz dla Seniorów. Wszyscy bawili się bardzo dobrze.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          Akcja Narodowe Czytanie 2019

          Nasza Szkoła drugi raz wzięła  udział w akcji „Narodowego Czytania”.

          W tym roku czytaliśmy „Katarynkę”  Bolesława Prusa. Gościem specjalnym był Kataryniarz Warszawski.

          Za uczestnictwo  od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy otrzymaliśmy okolicznościowy egzemplarz „Noweli Polskich” oraz list z podziękowaniem za współtworzenie tegorocznej odsłony czytania. Wraz z listem otrzymaliśmy pamiątkową Flagę - Symbol Narodowy, aby zawsze nam przypominała jak ważne jest, by być dumnym Polakiem.

          Panu Prezydentowi dziękujemy za wyróżnienie i  zapewniamy, że w 2020 roku spotkamy się na kolejnym wspólnym czytaniu. List oraz okolicznościowy egzemplarz nowel dostępne są w bibliotece szkolnej.

          Anna Kowalczyk


          Senior dla Juniora 2019

          W sobotę, 30.11.2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 86 im. Bronisława Czecha przy ul. Korynckiej 33 w Warszawie, odbyła się XVI edycja imprezy szkolno-rodzinnej „Senior dla Juniora”.

          W tym roku spotkanie społeczności szkolnej odbyło się pod hasłem: „Bądź jak Bronek!”, by uhonorować niezwykle barwną i ciekawą postać patrona szkoły. Była też ku temu szczególna okazja, bowiem w 2020 roku przypada 50-ta rocznica nadania Szkole Podstawowej Nr 86 imienia Bronisława Czecha.

          Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Renata Potrzebowska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wawer  m. st. Warszawy, Zdzisław Gójski - Radny Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy oraz Paweł Nerkowski z Wydawnictwa Na Szczyt, który wydał książkę  "Bronek. Opowieść o Bronisławie Czechu" autorstwa Wojciecha Jarzębowskiego. Nad organizacją i przebiegiem uroczystości czuwali:. Bartłomiej Wesołowski - dyrektor szkoły oraz Beata Sigłowy-Kaproń i  Krystyna Polińska - wicedyrektorzy. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli zapewniono uczestnikom uroczystości wiele atrakcji: występy wokalno-taneczne oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III, prezentację multimedialną o patronie szkoły oraz otwarcie wystawy ilustracji Marianny Sztymy do książki Wojciecha Jarzębowskiego „Bronek. Opowieść o Bronisławie Czechu”. Na rzecz uczniów i szkoły zorganizowano licytacje wartościowych przedmiotów, otwarto kawiarenkę, bufet, prowadzono stoiska sprzedażowe, w tym popcorn i watę cukrową, kiermasze książek i escape room. Rozlosowano wśród uczestników uroczystości nagrody i zapewniono wiele różnych interesujących aktywności.

          Podczas imprezy, która ma charakter charytatywny, zebrane zostały środki pieniężne, z całkowitym przeznaczeniem na potrzeby uczniów Szkoły Podstawowej nr 86.  Impreza „Senior dla Juniora” zawdzięcza swój sukces licznym sponsorom, którzy zgodzili się wesprzeć szkołę. Wśród nich znaleźli się między innymi: Pizza z Radości, Cinema City, Restauracja „W trakcie… Trattoria”, Think hub, Guitar Project, Młody Orlik, Dark Coffee, Wydawnictwo Dwie Siostry, Sala zabaw „Fikołki”, Restauracja „Prowincja”, Radosne Urwisy, Chaos Team, KSW BUSHI karate, Klub „Sosnowy”, MathRiders, Kompleks turystyczny Bałtowski, WypożyczalniaChoinek.eu, Myjnia ręczna „Pure Auto”, Szkoła językowa „Britsh School”, „Guitar Project”, „OLGAHOFFMAN PHOTOGRAPHY”, Sante.

          Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w uroczystości i zapraszamy ponownie za rok!

          Aneta Kamola


          Niepodległościowe zadania zakończone! Zaskoczyły organizatora

          Z ogromną radością informuję, że w tegorocznej edycji „NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH ZMAGAŃ” wzięło udział 84 UCZNIÓW z klas 4 - 6.

          Przez 6 kolejnych dni (od 5 – 11 XI) uczniowie wykonywali zadania, poprzez które poznawali historię polskiej niepodległości. Pytania dotyczyły bloków militarnych, które rozpoczęły wojnę; znaczenia piosenek niepodległościowych i związku, m.in.  piłki ręcznej i AWF – u z Legionistami. Dzieci, również zastanawiały się jaki powinien być współczesny patriota, a na koniec chwaliły się swoim selfie z flagą zrobionym w dniu 11 listopada.

               Celem tego projektu było poprzez zabawę zapoznanie uczniów z tematyką I wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem walki Polaków o niepodległość, a także pokonanie własnych słabości lub innych uwarunkowań, gdyż uczniowie musieli wykonywać zadania na wyznaczony przez nauczyciela czas.

               Bardzo się cieszę, że tak ogromna liczba uczniów wzięła udział w tym projekcie. GRATULUJĘ WSZYSTKIM WYTRWAŁYM UCZESTNIKOM !!!

          Poniżej przedstawiam liczbę uczniów z poszczególnych klas, którzy zainteresowali się „NIEPODLEGŁOŚCIOWYMI ZMAGANIAMI”:

          Klasa 4a – 6 ucz.

          Klasa 4b – 5 ucz.

          Klasa 4c – 4 ucz.

          Klasa 5a – 2 ucz.

          Klasa 5b – 6 ucz.

          Klasa 5c – 15 ucz.

          Klasa 6a – 10 ucz.

          Klasa 6b – 12 ucz.

          Klasa 6c – 10 ucz.

          Klasa 6d – 14 ucz.


          Zajęcia w Kulturotece – grupa „0” – Dzika Afryka

          Dnia 28 listopada 2019r. grupa „0” – Dzika Afryka – uczestniczyła w cyklicznych zajęciach w Kulturotece. Tym razem dzieci wysłuchały książki pt. „Orka w wannie” i uczestniczyły w rozmowie na temat oszczędzania wody. Spotkanie z  literaturą dziecięcą zakończyła praca plastyczna – autorska ilustracja do przeczytanej książki.

          Katarzyna Piętka


          Finał VI edycji programu „Od skutera do harleya”

          22 listopada 2019 r. w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego odbył się finał VI edycji programu „Od skutera do harleya”.

          Zwycięzcą został Dominik Kowalski ze Szkoły Podstawowej Nr 86 w Warszawie

          W tegorocznym konkursie wzięło udział około 2000 uczniów z 20 szkół podstawowych, a przez ostatnie 6 lat udział wzięło blisko 20 000 dzieci z Warszawy i okolicznych powiatów.

          Nagrodę główną – skuter o wartości 4000 zł ufundował Polski Związek Motorowy, nagrody za II i III miejsce ufundowało Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego a nagrody dodatkowe ufundowała Polska Izba Ubezpieczeń oraz Fundacja Drogi Mazowsza.

          Inicjatorem programu i odpowiedzialnym za jego realizację jest Dariusz Malinowski - Vice Prezydent Warsaw Chapter Poland, przy współudziale Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Polskiego Związku Motorowego, Polskiej Izby Ubezpieczeń, Fundacji Drogi Mazowsza i Fundacji Jednym Śladem.

          Program służy propagowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przede wszystkim wśród kierujących motorowerami, dla których do kierowania wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. AM.

          Danuta Sadowska


          Dni otwarte w CKP

          W dniu 21 listopada 2019 r. uczniowie klas siódmych byli na wycieczce  w Centrum Kształcenia Praktycznego. Podczas „Dni Otwartych” uczniowie mieli okazje zapoznać się z ofertą edukacyjną CKP, zwiedzić bardzo dobrze wyposażone pracownie specjalistyczne, brać udział w pokazach ćwiczeń, symulacjach lotniczych, a  także uczestniczyć w giełdzie warszawskich szkół technicznych i zawodowych. Tego rodzaju spotkania przybliżają uczniom warunki nauki w szkołach zawodowych.

          Danuta Sadowska


          Spotkanie autorskie z pisarką Natalia Nebuluk

          Dzięki uprzejmości Pani Anny Kowalczyk dzieci że świetlicy szkolnej były na spotkaniu autorskim z pisarką Natalia Nebuluk.

          Katarzyna Bogdan


          Prace plastyczne nowo poznaną techniką

          Dzieci z klas pierwszych korzystające ze świetlicy wykonały prace plastyczne nowo poznana techniką. Korzystaliśmy z kalki, żelazka i suchych pasteli. Efekty nas zaskoczyły i oczarowały.

          Anna Jaworowska


          Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie

          Dnia 14 listopada 2019r uczniowie kl. 8b i kl. 7b uczestniczyli w w warsztacie pt: ”Ciekawostki o państwach Unii Europejskiej”, który miał miejsce w Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Podczas zajęć zaprezentowano interesujące fakty na temat wybranych krajów europejskich, a następnie odbył się quiz. Dzieci mogły również zagrać w Koło Fortuny, a zagadnienia dotyczyły państw położonych w Europie. Za zaangażowanie i efektywną pracę podczas zajęć uczestnicy otrzymali upominki.

          Małgorzata Matoszko-Epa, Agnieszka Gajek


          ,,O bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni” – spotkanie z doktor Anną Andrzejewską

          14 listopada 2019 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie dla klas 7 i 8 pt. ,,Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni i światach wirtualnych". O godzinie 17 odbyło się na ten sam temat spotkanie dla rodziców. Spotkania poprowadzili dr Anna Andrzejewska i prof. dr hab. Józef Bednark, eksperci w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni, na co dzień pedagodzy w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z najważniejszymi i najnowszymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie wirtualnym a będącymi powszechnym zagrożeniem środowisk oświatowo – wychowawczych, zwłaszcza szkoły i rodziny. Zebrani usłyszeli o zjawisku infoholizmu – czyli uzależnieniu od komputera i internetu, które coraz częściej i dynamiczniej wkracza w życie młodych ludzi. Prowadząca dr Anna Andrzejewska przedstawiła charakterystykę cyberprzestrzeni, jej strukturę wraz z podstawowymi pojęciami i zagrożeniami jakie każdego dnia można spotkać w sieci. W niezwykle interesujący sposób opowiedziała o zagrożeniach wynikających z korzystania z mediów cyfrowych  i interaktywnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, tworzących  świat wirtualny. Zaprezentowała gry komputerowe, w które grają dzieci i młodzież. Zwróciła uwagę na ukazane w nich wzorce postępowania i agresję, na nieświadome często przenoszenie wirtualnych zachowań do świata rzeczywistego.

          Anna Kowalczyk
          Beata Gąssowska


          Nowe książki w bibliotece szkolnej

          W ostatnim czasie nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki. Są wśród nich m.in. lektury, nowości wydawnicze oraz kolejne części znanych i lubianych przez dzieci serii. Nowości co prawda nie zaspokajają wszystkich oczekiwań czytelniczych, ale  w  znaczący sposób rozszerzają wybór literatury dla dzieci i młodzieży. Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki szkolnej!

          Środki na zakup nowych książek  biblioteka szkolna otrzymała od Rady Rodziców.

          Rodzicom, którzy doskonale rozumieją, jak ważny  w rozwoju zainteresowań czytelniczych jest kontakt dziecka z książką, a przede wszystkim z nową książką, serdecznie dziękujemy.

          Anna Kowalczyk


          Śpiewamy Niepodległej

           

          Józef Piłsudski powiedział ważne słowa: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem". Dlatego 13 listopada, podczas akademii upamiętniającej 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, postanowiliśmy przypomnieć pieśni legionowe i żołnierskie, które w czasie niewoli lub walki o niepodległość podtrzymywały na duchu Polaków.

          W tym dniu przeżywaliśmy wyjątkowe chwile, radość z wolności oraz uczucie wzruszenia i dumy z umiejętności wokalnych uczniów. Była to wspaniała lekcja historii, dzięki której uczciliśmy pamięć żołnierzy, gotowych oddać życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

          Uroczystość miała charakter konkursu "Śpiewamy Niepodległej". Podczas akademii uczniowie z klas 4-8 prezentowali jedną niepodległościową piosenkę, którą oceniało jury.

          Zaśpiewali uczniowie z 15 klas; najlepiej wypadły następujące klasy:

          I miejsce -exequo - klasy 4b i 4c

          II miejsce - klasa 4a

          III miejsce – exequo - klasy - 6a i 8a

          Wszystkim wychowawcom dziękuję za przygotowanie uczniów, a klasom za ogromne zaangażowanie, odpowiednią postawę i atmosferę, która towarzyszyła uroczystości.  

          Wioletta Pawlak

           


          Rekord dla Niepodległej

          Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP.

          Dnia 8 listopada 2019 r. o godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska, nauczyciele i pracownicy szkoły uroczyście odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Wszyscy czuli tę szczególną atmosferę, ubrani w stroje galowe z kotylionami z przejęciem i dużym zaangażowaniem uczcili 101 - rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski.


          Koncert pianistyczny „Dźwięki dla Niepodległej” w wykonaniu Grzegorza Samsona

          W piątek, 8 listopada 2019 roku, klasa 6 c została zaproszona do Wawerskiego Centrum Kultury Filia Radość na koncert pianistyczny „Dźwięki dla Niepodległej” w wykonaniu Grzegorza Samsona. Ponad godzinny koncert z piosenkami patriotycznymi przeplatany był zagadkami muzycznymi, uczniowie określali nastrój granych utworów oraz mieli okazję rozważyć ulotność muzycznej materii. Na koniec zabrzmiały nuty Mazurka Dąbrowskiego, czym włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania Hymn Polski.

          Aneta Kamola
          Anna Kowalczyk


          Obchody Święta Niepodległości w grupie 0


          Dziewczynki z grupy,,0": Ola, Natalia i Lena z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości, upiekły dla całej grupy muffinki i ozdobiły własnoręcznie wykonanymi flagami. Wypieki bardzo wszystkim smakowały i pięknie wyglądały.

          Katarzyna Piętka


          ,,Książka mojego dzieciństwa"

          Dnia 07.11.2019 r. Grupa ,,0"- Dzika Afryka odbyła kolejne spotkanie z rodzicami z cyklu: ,,Książka mojego dzieciństwa". Mama Artura przeczytała zbiór krótkich, pisanych rymowaną proza opowiadam Hanny Łochockiej „ O wróbelku Elemelku”.

          Katarzyna Piętka

          Kolorowe zakończenie tygodnia dotyczącego domów w grupie 4, 5 i 6-latków

          Podczas malowania farbami kartonowego domu dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale rozwijały także kreatywne myślenie.

          Wychowawczyni

          Dzielnicowe Mistrzostwa Wawra w unihokeja

          W dniu 7 listopada 2019 r odbyły się Dzielnicowe Mistrzostwa Wawra w unihokeja. Drużyna dziewcząt SP 86 rocznik 2007 i młodsi wywalczyła srebrny medal. Skład drużyny:

          Dzwolak Len, Fila Róż, Kowalska Zuzi, Strzelczyk Marysi, Szatkowska Zuzi, Wieczorek ZuziA, Wścieklicka Asia, Młodzik Alicja, Lendzion Agnieszka, Kobus Julia, Baczyńska Natalia, Kryńska Wiktoria.

          Za godne reprezentowanie szkoły dziękujemy i gratulujemy!
          Teresa Keler

        •   WRZESIEŃ

        • Koncert Mazowsza w Otrębusach

          Dnia 30 października 2019 roku klasy 7b i 8b uczestniczyły w koncercie zespołu pieśni i tańca MAZOWSZE w Otrębusach. W spektaklu zaprezentowano najważniejsze polskie tańce narodowe. Uczniowie mieli okazję obejrzeć między innymi, poloneza, oberka, kujawiaka w mistrzowskim wykonaniu tancerzy Mazowsza.

           

          Agnieszka Gajek -wychowawca 7b
          Małgorzata Matoszko-Epa - wychowawca 8b


          Akcja ZNICZ

          Samorząd Uczniowski oraz  przedstawiciele poszczególnych klas Szkoły Podstawowej nr 86 oddali cześć pomordowanym w czasie II Wojny Światowej poprzez zapalenie zniczy na Cmentarzu Ofiar II Wojny Światowej w Wawrze na ul Kościuszkowców oraz na Cmentarzu przy ul 27 grudnia, gdzie jest pomnik upamiętniający  miejsce publicznej egzekucji 107 mieszkańców Wawra i Anina

          Danuta Sadowska
          Anna Kowalczyk


          Warsztaty w FabLab Pobite Gary - klasa 4a

          We wtorek 29 października uczniowie z klasy 4a muzykowali podczas warsztatów w FabLab Pobite Gary w pobliskiej Kulturotece. Było bardzo energetycznie!

          Anna Kowalczyk


          Piknik w Ogrodzie PermaKultury

          Dnia 25 października uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w pikniku w Ogrodzie PermaKultury na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 8 w Radości. Spotkali się tam z wolontariuszami ,,Na start” oraz wolontariuszami z Wawerskiego Wolontariatu Bibliotecznego.

          Wychowankowie MOS-u - gospodarze tego terenu - pokazali z dumą swój niezwykły ogród PermaKultury. PermaKultura to – najprościej rzecz ujmując – inspirowanie się naturą i korzystanie z zasad w niej funkcjonujących. Jest to innowacyjne przedsięwzięcie warte promocji.

          Młodzież uczestniczyła w grze terenowej, warsztatach wolontariackich, sadziła drzewka owocowe… Odbył się też mecz piłki nożnej między wychowankami MOS 8 a zawodnikami Fundacji z Ławki Rezerwowych.

          Wszyscy biesiadowali przy ognisku z miską gorącej grochówki, kiełbaskami oraz słodkościami. Ucztę muzyczną zapewnił zespół Strefa Ciszy.

          To był wspaniały dzień!

          Anna Kowalczyk
          Danuta Sadowska


          Wawerski Wolontariat Biblioteczny

          W środę 23 października, gościliśmy w naszej szkole pana Marcina Świderskiego - koordynatora Wawerskiego Wolontariatu Bibliotecznego. Pan Marcin spotkał się z uczniami klas 6, 7 i 8 i zapoznał ich z ideą i założeniami wolontariatu. Opowiedział o działalności wolontariuszy na terenie gminy Wawer i zachęcił do przystąpienia do Szkolnego Wolontariatu Bibliotecznego (SWB).  Zainteresowanych uczniów zapraszamy do opiekunek SWB Danuty Sadowskiej - pedagoga szkolnego, opiekuna Samorządu Uczniowskiego lub do bibliotekarki Anny Kowalczyk.

          Anna Kowalczyk


          Zakończenie akcji Pola Nadziei

           

          Zakończyła się akcja Pola Nadziei.

          Zebraliśmy 487zł. Uczniowie klas 4 wykonali obrazy dla podopiecznych Hospicjum Księży Marianów .

          Wszystkim, którzy kupili symboliczne cebulki ,a także wolontariuszom, serdecznie dziękujemy.

           

          Koordynatorzy akcji: Beata Gąssowska

          Anna Jaworowska

          Piotr Gawryszewski


          Świetlica - gazetka tematyczna z prac plastycznych

          W październiku zrobiłyśmy gazetkę tematyczną z prac plastycznych wykonanych przez uczniów. W wiklinowym koszu umieszczone są warzywa i owoce jesieni. Jeże wędrują z jabłkiem na kolcach, brązowieją podgrzybki i maślaki uzupełniając jesienny krajobraz gazetki.

          Małgorzata Wodzińska


          Wyjście grupy Stonogi (5-latki) do fabryki bombek i ozdób choinkowych – Silverado

          Mieliśmy okazję obejrzeć mnóstwo różnych bombek w specjalnym pokazowym pomieszczeniu - wzorcowni. Bombki zachwycały kształtem, kunsztem wykonania, pomysłowością. Podziw i zachwyt wzbudzał fakt, iż każda bombka jest ręcznie malowana. Dzieci miały okazję zobaczyć „od kuchni” jak powstają szklane bombki. Wspaniałą atrakcją była możliwość pomalowania i ozdobienia swojej własnej bombki.

          Kamila Matuszewska


          Wyjście do Kulturoteki - grupa przedszkolna STONOGI (5-latki)

          Wyjście grupy Stonogi (5-latki) do Kulturoteki na zajęcia o jesieni. Dzieci rozmawiały na temat zmieniającej się przyrody, przygotowaniach zwierząt do zimy, barwach jesieni. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o przygodach Reksia oraz wykonały prace plastyczną - „jesienny zwierzak”. Zajęcia były bardzo ciekawe i kreatywne.

          Kamila Matuszewska


          Warsztaty w Fabryce Bombek Silverado - grupa przedszkolna BIEDRONKI (4-latki)

          Dnia 24.10 Biedronki wyruszyły do FABRYKI BOMBEK "SILVERADO" w Józefowie. Podczas warsztatów dzieci odwiedziły pomieszczenia fabryki: dmuchalnie, srebrzalnie i lakiernie, gdzie dowiedziały się jak powstaje bombka, jak nadaje się bombce kształt, a także w jaki sposób srebrzy się bombkę. Kolejnym etapem warsztatów było pomalowanie własnej bombki. Dzieci miały również możliwość obejrzenia bombek w pomieszczeniu zwanym "sortownią"- były zachwycone różnorodnością bombek. Najbardziej podobały się przedszkolakom bombki w kształcie misia i auta.

          Na koniec czekał na nas pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników fabryki. Biedronki wróciły do przedszkola z dużą dawką nowej wiedzy nt. powstawania bombek i ogromnym podekscytowaniem. Wyjazd był dla dzieci cudowną przygodą o czym świadczyły radosne buzie.

          Joanna Wasiak


          Warsztaty z Misiem Edziem - oddziały przedszkolne BIEDRONKI, STONOGI i DZIKA AFRYKA

          Dnia 22.10 dzieci z grup przedszkolnych: Dzika Afryka, Stonogi i Biedronki uczestniczyły w warsztatach z Misiem Edziem. Podczas spotkania dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zabaw muzyczno-ruchowych przedszkolaki przypomniały sobie i utrwaliły numer pogotowia ratunkowego. Dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w życiu codziennym. Nauczyły się opatrywać lekkie urazy, a także dowiedziały się jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Dzieci zostały zapoznane z pozycją bezpieczną dla poszkodowanego, a następnie mogły ćwiczyć na misiu prawidłowe ułożenie. Przedszkolaki dowiedziały się jak przeprowadzić prawidłowy masaż serca i sztuczne oddychanie, a następnie poprzez zabawę mogły przećwiczyć masaż i sztuczne oddychanie na fantomie. Warsztaty z Misiem Edziem odbyły się w bardzo miłej atmosferze i skupieniu, były doskonałą formą połączenia nauki i zabawy, poprzez którą, przedszkolaki zdobyły cenną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

          Wychowawczynie


          Warsztaty Miś Ratownik - grupa SMOKI (3 i 4latki)

          Podczas warsztatów dzieci z grupy przedszkolnej Smoki poznawały numer alarmowy 999. Dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w domu lub przedszkolu. Nauczyły się opatrywać lekkie urazy oraz jak  zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Poznały bezpieczną dla poszkodowanego pozycję, trenując na misiu prawidłowe ułożenie. Na fantomie ćwiczyły prawidłowo wykonany masaż serca.  W trackie warsztatów zdobyły nowe kompetencje oraz nauczyły się skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach.

          Marzena Majewska


          Sadzimy drzewa

          Uczniowie klasy 2b w dniu 22.10. 2019r. sadzili  drzewa i krzewy na terenie przyszkolnym w ramach projektu "Warszawskie Święto Drzewa - Milion Drzew dla Warszawy". Przy tej okazji dzieci przypomniały sobie wiadomości przyrodnicze związane z budową roślin oraz czego potrzebują  one do życia.

          Grażyna Mijalska


          Klasa II b na Placu Straceń 

          W dniu 21.10. 2019r. uczniowie klasy 2b odwiedzili Plac Straceń przy ul. 27 Grudnia. Przypomnieli sobie historię związaną z tym miejscem, uczcili minutą ciszy poległych i zapalili znicze. 

          Grażyna Mijalska


          Ślubowanie klas pierwszych

          Dnia 17 października 2019 roku  w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Na uroczystość przybyli: dyrektor szkoły pan Bartłomiej Wesołowski, dyrektor szkoły pani Beata Sigłowy-Kaproń, a także rodzice, dziadkowie i bliscy uczniów. Po odśpiewaniu hymnu narodowego pierwszoklasiści ślubowali, że będą dobrymi, honorowymi uczniami, a także, że będą szanować rodziców, nauczycieli i kolegów. Pan dyrektor osobiście pasował każde dziecko ołówkiem, który od wielu lat temu celowi służy. Po części oficjalnej, po wyprowadzeniu sztandaru szkoły, odbyła się część artystyczna. Wszyscy uczniowie pięknie mówili wiersze  i śpiewali  piosenki. Na koniec uroczystości uczniowie i ich rodzice podziękowali dyrekcji za przybycie na to ważne dla nich święto i  wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych, gdzie rozdano dyplomy i odbył się poczęstunek. Ten dzień na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników spotkania.

          Wychowawcy klas pierwszych


          Kremówki Papieskie

          Już od lat dziewiętnastu obchodzone są w Polsce Dni Papieskie. Poza wymiarem duchowym, ich ważną częścią jest program stypendialny, którym objęta jest zdolna młodzież z niezamożnych rodzin. To piękne przesłanie Dnia Papieskiego jest również inspiracją dla społeczności SP 86 do podjęcia działań pomocowych, ale na rzecz naszych uczniów.

          W ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego, 16 października 2019 r. w SP 86 każdy uczeń, rodzic czy nauczyciel mógł nabyć pyszną  kremówkę. Ta akcja ma wieloletnią tradycję i cieszy się dużym zainteresowaniem. Udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym i tym samym zebrać pieniądze dla potrzebujących dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, a  wielbicieli słodkości zapraszamy ponownie za rok!

          Aneta Moryń

           
          Zajęcia w Kulturotece – grupa SMOKI (3 i 4latki)

          Dzieci z grupy przedszkolnej Smoki podczas zajęć w Kulturotece opowiadały o zachodzących zmianach jakie zaobserwowały jesienią w przyrodzie. Malowały jesienne listki. Wysłuchały opowiadania o przygodach Reksia oraz wykonały zwierzątka z jesiennych liści.

          Marzena Majewska


          Sałatka owocowa – grupa SMOKI (3 i 4-latki)

          Dzieci z grupy przedszkolnej  Smoki podczas zajęć praktycznych poznały zasady zdrowego odżywiania,  witaminy znajdujące się w owocach oraz  zasady  higieny i dbania o własne zdrowie.

          Z mandarynek, bananów, pomarańczy, jabłek, gruszek, śliwek i  winogron przygotowały sałatkę owocową. Degustacja sałatki owocowej była bardzo przyjemna. Dzieciom wyjątkowo smakowały owoce w takiej postaci, tym bardziej że był to efekt ich pracy.

          Marzena Majewska


          Dzień Edukacji Narodowej

          W piątek 11 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Klasa 6 c przygotowała przedstawienie wzorowane na „Mikołajku” René Goscinny'ego. Nasi młodzi aktorzy z zaangażowaniem i humorem odtworzyli scenę, w której klasę Mikołajka odwiedza nowy inspektor. W prezentowanej scence urzędnik już po kilku chwilach obcowania z bandą rozrabiaków z pośpiechem opuszcza klasę i zwraca się do nauczycielki słowami: „Proszę się nie poddawać! Odwagi!”

          I tego właśnie życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Bądźmy odważni w sięganiu po wiedzę!"

          Aneta Kamola


          Zajęcia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

          W październiku uczniowie klas szóstych wzięli udział w lekcji terenowej z biologii, która odbyła się w Ogrodzie Botanicznym. Podczas zajęć, wraz pracownikami ogrodu , dzieci poznawały jak różnorodne są rośliny, dowiedziały się do jakich grup należą, które z nich wytwarzają owoce, i po co to robią, czym są relikty.... Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w lekcji, a później przygotowali przepiękne prace dotyczące rożnorodności świata roślin.

          Agnieszka Żarnowiecka


          Książka mojego dzieciństwa” – grupa DZIKA AFRYKA (6latki)

          Dnia 10 października 2019r. w grupie ,,0" - Dzika Afryka odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami z cyklu: ,,Książka mojego dzieciństwa". Prezentacja nagrodzonego wydania ,,Lokomotywy" Juliana Tuwima.

          Katarzyna Piętka


          Wycieczka „Szlakiem warszawskich legend”

          Spacer z przewodnikiem po uliczkach Starego Miasta, zwiedzanie ciekawych zakątków Starówki, wysłuchanie opowieści o Bazyliszku, warszawskiej Syrence, Złotej Kaczce, Warsie i Sawie i innych legend związanych z Warszawą i jej historią, oglądanie Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, spacer po parku, zbieranie kasztanów i żołędzi, karmienie kaczek i wiewiórek – w tym wszystkim brali udział uczniowie klasy 2 a i 2 b podczas wycieczki w dniu 09.10.2019r.

          Grażyna Mijalska i Grażyna Abratowska


          Wizyta w Sejmie

          Dnia 8 października 2020r uczniowie klas ósmych zwiedzali budynek Sejmu. W przejściu podziemnym korytarza mogli zobaczyć wystawę dotyczącą sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej oraz makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Byli również na galerii Sali Posiedzeń Sejmu i wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

          Martyna Jodłowska, Małgorzata Matoszko-Epa, Teresa Keler


          Lekcje w Ogrodzie Botanicznym

          W czwartek 3 października wszystkie klasy 6-te pojechały na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego UW. Pogoda nam sprzyjała, dlatego też udało się złapać ostatnie jesienne słońce pod pomnikiem Chopina w warszawskich Łazienkach, gdzie wybraliśmy się też na mały spacer. W Ogrodzie Botanicznym przywitali nas przewodnicy, którzy z pasją opowiadali o tajnikach królestwa roślin. Żywa lekcja biologii obfitowała w wiedzę oraz wiele ciekawostek i została bardzo pozytywnie przyjęta przez uczniów.

          Aneta Kamola


          Pola Nadziei

          Od wielu lat w nasza szkoła bierze udział w akcji „Pola Nadziei”, która ma na celu wsparcie hospicjów. Rozmawialiśmy o pomocy ludziom nieuleczalnie chorym i zbieraliśmy pieniądze na ten cel. Symbolem naszej pomocy są żonkile, których cebulki posadziliśmy w środę 2 pażdziernika. W akcji brała udział cała szkoła pod kierunkiem pań Anny Jaworowskiej i Beaty Gąssowskiej oraz pana Piotra Gawryszewskiego.

          Cieszymy się, że udało nam się pomóc potrzebującym i mamy nadzieję, że za rok znajdzie się jeszcze więcej otwartych serc na ten szlachetny cel.

          Anna Jaworowska


          Akcja "Młodzi głosują"

          10 października odbyły się wybory parlamentarne dla uczniów klas 6 -8 w ramach akcji "Młodzi głosują". Ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej ma na celu kształtować postawy obywatelskie, poczucie obowiązku za dobro ojczyzny. Ten projekt informował młodych ludzi o procedurach państwa demokratycznego i znaczeniu wyborów oraz jak ważne jest zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udziału młodzieży w wyborach. Wyniki zostaną ogłoszone po 13 października. 

          Wioletta Pawlak 


          55 Rajd Szkolny

          W piątek 4 października uczniowie klasy VIII a wzięli udział w 55 Rajdzie Szkolnym ,,Szlakiem Tragedii i Chwały Anińsko-Wawerskiej’’ zorganizowanym przez XXVI Liceum Ogólnokształcące im. gen. Henryka Jankowskiego „Kuby” w Aninie dla upamiętnienia 80 rocznicy Zbrodni Wawerskiej. Rajd miał formę gry terenowej, w trakcie której uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe patrole mieli za zadanie, po dotarciu do punktów kontrolnych, rozwiązać zagadki związane ze zbrodnią dokonaną w grudniu 1939 r. przez Niemców na mieszkańcach Wawra i Anina. Grę zakończył uroczysty apel na Cmentarzu Ofiar Wojny w Marysinie Wawerskim.

          Sławomir Zajączkowski

           

          Wycieczka do ZAGRODY PER-ZOO – grupa Biedronki (4latki)

          02.10 grupa Biedronki wyruszyła na całodniową wycieczkę do ZAGRODY PER-ZOO w Pieńkach. Biedronki przywitał przesympatyczny właściciel zagrody, który przedstawił plan zajęć na cały dzień.

          Pierwszym zadaniem była wyprawa do lasu z mapą. Po drodze dzieci szukały  mrowiska, paśnika, przechodziły przez tor przeszkód jakim były poprzewracane przez wichurę drzewa, aż w końcu ujrzały autokar- to był znak, że są na dobrej drodze do zagrody. Kolejne zadanie to wrzucenie ziemniaków do ogniska przez każde dziecko.

          W następnej kolejności przedszkolaki odbyły zajęcia o piętrach lasu, rodzaju drzew, przechodziły przez kolejny tor przeszkód i ukrywały orzeszki dla wiewiórek.

          Po powrocie z lasu odbyły się zajęcia z warzywami w roli głównej i teatrzyk "Na straganie", po którym każde dziecko wykonało swojego warzywnego ludzika.

          Po wykonaniu ludzików z warzyw był czas na chwilę odpoczynku i posilenie się przed następnym zadaniem. Kiełbaski z ogniska znikały z talerzyków niesamowicie szybko, były wyśmienite, a dzieci strasznie głodne.

          Ostatnie zadanie jakie otrzymały Biedronki to nakarmienie zwierząt (kury, kaczki, kozy, baran, królik) i wydojenie kozy. To ostatnie było nie lada wyzwaniem dla 4-letnich przedszkolaków. Po takiej wspaniałej przyrodniczej przygodzie, przed drogą powrotną do szkoły dzieci spróbowały ziemniaków upieczonych w ognisku. Wycieczka ta, przyniosła dzieciom wiele radości i dużo wrażeń o których długo nie zapomną.

          Joanna Wasiak

        •   WRZESIEŃ

        • Warszawskie Święto Drzewa

          W dniu 27.09.2019 r. odbyły się zajęcia o drzewach z pracownikiem klubu „Gaja”. Pan Jarosław Kasprzyk przyjechał do nas w ramach akcji „Warszawskie Święto Drzewa,” w którym bierze udział nasza szkoła. Uczniowie poprzez obejrzenie prezentacji i zajęcia w terenie uczyli się rozpoznawać gatunki polskich drzew, dowiedzieli się, dlaczego drzewa są takie ważne i co powinniśmy robić, aby było ich jak najwięcej. Dzieci dowiedziały się naprawdę wiele ciekawostek związanych z drzewami, zadawały sporo pytań. Zajęcia były bardzo owocne.

          Anna Jaworowska


          Spektakl „Lawrence z Arabii”

          Dnia 27 września 2019r uczniowie klas ósmych uczestniczyli w spektaklu pt: ”Lawrence z Arabii” zrealizowanym w ramach międzynarodowego projektu „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe”. Młodzież mogła obejrzeć przedstawienie o tym, jak Polacy postrzegają kulturową inność, pokazane z humorem i empatią.

          Martyna Jodłowska, Małgorzata Matoszko-Epa, Teresa Keler


          Wycieczka klas 4a, b, c do Torunia - miasta piernika i Kopernika

          Dnia 26 września, skoro świt klasy 4 wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyły na wycieczkę do Torunia. Choć podróż była długa to uczniowie nie mogli narzekać na nudę, bo świetnie bawili się w czasie lekcji autokarowych. Szczególnie podobała im się lekcja kopernikowska, lekcja muzyki, lekcja historii, a zwłaszcza informatyki. A o co chodzi wiedzą wtajemniczeni. Toruń zachwycił wszystkich. Piękne kamienice na Starym i Nowym Mieście, a wśród nich dom Mikołaja Kopernika i gotycki Ratusz Staromiejski. Nad Wisłą do dziś w doskonałym stanie zachowały się duże fragmenty murów obronnych z XIII-XV wieku wraz z bramami wjazdowymi oraz Krzywą Wieżą, przy której każdy wykonał test na uczciwość, niestety wypadł kiepsko. A o co chodzi wiedzą wtajemniczeni. Najwięcej wrażeń dostarczyła wizyta w Żywym Muzeum Piernika - interaktywna placówka muzealna, pierwsza tego typu w Europie, założona przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Lekcję na temat tradycji wypieku toruńskiego piernika prowadziła Wiedźma Korzenna. Uczniowie poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem toruńskiego piernika.  Każdy uczeń własnoręcznie przygotował ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.  Wszyscy zaopatrzyli się w pięknie dekorowane ręcznie pierniki o różnych kształtach. Na koniec wizyty w Toruniu odwiedziliśmy Planetarium, w którym uczestniczyliśmy w pokazie dydaktycznym Wirująca Ziemia, opowiadającym o tym, dlaczego mamy cztery pory roku, skąd bierze się dzień i noc oraz jak zmienia się niebo w ciągu roku. Po tak wyczerpującym dniu, pełnym wrażeń, późnym wieczorem wszyscy powróciliśmy do Warszawy.

          Wioletta Pawlak, wychowawca 4a

          Agnieszka Ornoch, wychowawca 4b

          Małgorzata Gotowiec, wychowawca 4c


          Jesienny kącik przyrody - grupa przedszkolna SMOKI

           

          Jesienny kącik przyrody grupa przedszkolna SMOKI. Znalazły się w nim skarby jesieni: orzechy, żołędzie, kasztany, szyszki, liście oraz owoce i warzywa.

          Marzena Majewska


          Spotkanie z przedstawicielami drogówki - Od skutera do Harleya

          Już po raz drugi nasza szkoła brała udział w programie pod nazwą „Od skutera do Harleya”. Jest to już VI edycja programu organizowanego przez Stowarzyszenie Warsaw Chapter Poland H.O.G. we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Kuratorium Oświaty w Warszawie i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie.
          Celem programu jest zwiększenie świadomości uczniów, ich rodziców i wszystkich mieszkańców w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem poruszania się jednośladami.
          24 września 2019r.odbyło się spotkania z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Harleyowcami, którzy przeprowadzili prelekcję wraz z pokazem multimedialnym dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
          Dla chętnych uczniów klas VII i VIII przeprowadzony został konkurs dotyczący znajomości zasad ruchu drogowego, którego zwycięzca awansuje do finału programu. Z naszej szkoły test najlepiej napisał Dominik Kowalski z klasy 8b. Gratulacje!!!
          W finale, będącym testem znajomości Prawa o ruchu drogowym, najlepsi uczniowie będą mogli zdobyć ciekawe nagrody, a zwycięzca otrzyma skuter. 
          Całość spotkania uzupełniła prezentacja motocykli Harley-Davidson.

          Danuta Sadowska


          Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - grupa STONOGI (5latki)

          Dnia 20.09.2019 grupa STONOGI (5-latki) obchodziła  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci malowały „jadalnymi farbami” (jogurt naturalny + barwnik spożywczy i galaretka). Pobudzilismy nasze zmysły. Wzrok - kolory, węch- zapach, dotyk - konsystencja, smak. Dzieci tworzyły na krążkach z wafli swoje własne obrazki. Zajęcia ze zmysłoplastyki bardzo się  podobały. Było kolorowo, pysznie i pachnąco.

          Kamila Matuszewska


          Zwierzęta dzieciom Katarzyna Kotkiewicz

          Dnia 18.09.2019 grupy przedszkolne odbyły pierwsze z kilku spotkań z cyklu „warsztaty ze zwierzętami”. Na pierwszym spotkaniu zaprezentowane zostały niektóre gatunki gadów. Przedszkolaki wykazały się dużym zainteresowaniem zadając wiele pytań- poznały w ten sposób funkcjonowanie  zwierząt z grupy gadów w środowisku przyrodniczym. Dzieci wykazały się również ogromną odwagą głaszcząc zwierzęta, a najwięksi śmiałkowie odważyli się na "bliższe spotkanie".

          Wychowawczynie


          Dzień Kropki

          W poniedziałek 16 września, w naszej szkole, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto, któremu początek dała książka Petera Reynoldsa pt. „Kropka”, stało się okazją do czczenia własnej kreatywności, wiary w siebie i odkrywania swoich talentów. W naszej szkole poza rozmowami w klasie na temat głównej bohaterki i potencjale, którzy drzemie w każdym z nas, rysowaliśmy kredą na wybiegu piękne kolorowe kropki z wpisywanymi przez uczniów talentami.

          Aneta Kamola


          Wycieczka do Celestynowa

          Dnia 10.09.2019r. uczniowie klasy II a i II b wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów.

          Dzieci zdobyły wiedzę przyrodniczą podczas wystawy przedstawiającej fragmenty lasu wraz z jego mieszkańcami.

          Odwiedziły Goździkowe Bagno, gdzie poznały okazy flory bagiennej, między innymi: rosiczkę okrągłolistną, żurawinę błotną i bagno zwyczajne. Wzięły udział w oryginalnych zajęciach plastycznych malując zakładki do książek na drewnie. Wszyscy chętnie skorzystali z możliwości aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu na leśnym placu zabaw.

          Grażyna Mijalska i Grażyna Abratowska


          XV Bieg Przełajowy "Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II"

          W sobotę 14 września 2019r. przy Szkole Podstawowej 124 w Falenicy odbył się XV  bieg przełajowy „Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Organizatorem biegu był Urząd  Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy i Szkoła Podstawowa Nr 124.
          Celem imprezy było uczczenie pamięci naszego wspaniałego rodaka Papieża Jana Pawła II. Wystartowaliśmy liczną grupą w kilku biegach (startowały różne grupy wiekowe dzieci, rodziców i nauczycieli). Po każdym biegu uczestnicy otrzymali: medal z wizerunkiem Jana Pawła II, gorący posiłek, słodycze i napój. Po biegu odbyło się losowanie nagród wśród uczestników biegu.

          Beata Sigłowy – Kaproń


          Narodowe Czytanie 2019

          Już po raz ósmy w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie 2019. Do tegorocznej odsłony akcji, Para Prezydencka wybrała osiem Nowel polskich. Wśród zaproponowanych tytułów, znalazły się nowele reprezentujące różnorodne epoki i style, jednak łączące w sobie ponadczasowe idee polskości oraz poruszające odwieczne treści dotyczące bytu i losu człowieka.

          Nasza szkoła drugi raz wzięła udział w Narodowym Czytaniu. 

          W tym roku akcja skierowana była do uczniów klas IV - VIII.
          Wydarzenie miało miejsce 11 września. Rozpoczęło się od przeczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy a następnie przez nauczycieli, uczniów oraz rodziców, odczytana została ,,Katarynka" Bolesława Prusa.  
          W drugiej części uroczystości, na którą zaproszone zostały również oddziały przedszkolne oraz klasy 1-3, wystąpił Kataryniarz Warszawski.

          W tym dniu wszyscy, którzy przynieśli własne egzemplarze ,,Katarynki” oraz innych Nowel zaproponowanych na Narodowe Czytanie, otrzymali okazjonalny stempel z logo Narodowego Czytania, przesłanego przez Kancelarię Prezydenta

          Nad przebiegiem całej uroczystości czuwała koordynator projektu
          bibliotekarka Pani Anna Kowalczyk.


          Lekcje Europejskie z Europe Direct

          Kolejny raz gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie edukatorów z Punktu Informacji Europejskiej – Europe Direct. 
          Dnia 10 września 2019 roku przeprowadzili  zajęcia edukacyjne na temat Unii Europejskiej w klasach trzecich, czwartych, szóstych, siódmych i ósmych, które stanowią ważny element obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych celebrowanego każdego września w naszej szkole. W sumie w warsztatach uczestniczyło 123 uczniów. Uczniowie poznali podstawowe fakty dotyczące historii Unii Europejskiej oraz odbyli wirtualną podróż po różnych krajach Europy. Każde z tych państw zostało  przybliżone dzieciom poprzez przedstawienie symboli, tradycji, geografii, kultury wraz z muzyką, architekturą, kuchnią i sztuką. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, zadawali pytania dotyczące krajów wspólnotowych. Uczestnicy otrzymali publikacje zawierające informacje o krajach Unii Europejskiej. Dowiedzieli się jaka była idea powstania Unii oraz jaką dzisiaj  pełni rolę w Europie i na świecie.
          Nauczyciele języka angielskiego 
          Agnieszka Gajek, Małgorzata Matoszko-Epa
           

           


          Wyróżnienie w IV edycji Ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam jak czytam"

          Szkoła Podstawowa nr 86, spośród 2521 instytucji, została wyróżniona w tegorocznej akcji ,,Jak nie czytam jak czytam". Otrzymała dyplom z podziękowaniem za uczestnictwo oraz nagrodę w postaci książek do biblioteki.
          A tak czytaliśmy:
          7 czerwca o godzinie 10:00 uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły spotkali się na boisku szkolnym, aby po raz drugi wziąć udział w akcji ,,Jak nie czytam jak czytam". 
          Podstawowym (i najważniejszym) celem akcji było zebranie się w wybranym miejscu i wspólne czytanie – na głos lub po cichu.
          Czytaniu towarzyszyły też dodatkowe atrakcje: czytelnicze ciasteczka, wystawa ilustracji, kącik plastyczny oraz rozstrzygnięcie konkursu o Patronie szkoły.
          Po co kolejny raz przystąpiliśmy do tego wydarzenia? 
          Chcieliśmy, aby uczniowie poczytali sobie w towarzystwie kolegów i koleżanek, aby książka kojarzyła im się z rozrywką i relaksem a nie tylko z obowiązkiem szkolnym. 
          Wierzymy, że uczniowie będą częściej sięgać po książkę, a czytanie w naszej szkole stanie się po prostu modne!!!
          Dziękujemy wszystkim za udział i już dziś zapraszamy na kolejną edycję akcji ,,Jak nie czytam jak czytam"!

          Anna Kowalczyk 
          Małgorzata Gotowiec


          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

          Dnia 2 września 2019r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020.

          Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Pan dyrektor Bartłomiej Wesołowski przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Szczególną obecnością zaszczycili nas burmistrz Dzielnicy Wawer Norbert Szczepański oraz radni pan Zdzisław Gójski i pani Sandra Spinkiewicz. Ksiądz proboszcz Tadeusz Olaczek pobłogosławił całej społeczności szkolnej na ten nowy rok. Po uroczystości uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych