• UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

      • Dnia 22 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 86 w Warszawie odbyło się uroczyste  zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Wśród zaproszonych gości był Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer pan Zdzisław Gójski. Podsumowano całoroczną pracę i wręczono uczniom świadectwa. Dziękujemy  za ten wspólnie przeżyty czas i życzymy wszystkim udanych, radosnych wakacji.

      • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT ART AND LIFE

      • ART AND LIFE to międzynarodowy projekt, który ma na celu uświadomić dzieciom znaczenie sztuki i pokazać jej związek z codziennym życiem. W ramach tego projektu dzieci z klasy I b już po raz kolejny odwiedziły pensjonariuszy Ośrodka dla Chorych z Chorobą Parkinsona. Zarówno pensjonariusze, jak i pracownicy Ośrodka zawsze bardzo miło witają małych gości, a uczniowie z wielkim przejęciem podejmują wszelkie wspólne działania.

        Tym razem dzieci przedstawiły swoim gospodarzom program artystyczny związany z rodziną. Pensjonariusze również zaskoczyli swoich gości niespodzianką - przygotowali dla nich specjalne przedstawienie, na które składały się wiersze i artystycznie wykonana piosenka "W czasie deszczu dzieci się nudzą".

        Następnym punktem spotkania były wspólne warsztaty, na których gospodarze razem z małymi gośćmi wykonywali wspólnie ozdoby z pustych rolek po papierze toaletowym. Powstały piękne motyle, żabki, kwiatki, które mogą ozdobić stół lub biurko, ale przede wszystkim są niezapomnianą pamiątką tego niezwykłego spotkania pokoleń.

        Wspólne spotkanie uświetnił specjalnie przygotowany poczęstunek oraz wiersz napisany przez poetę Pana Romana.                                                            

                                                                                                              Roman Olszewski

        Lato mojego dzieciństwa

         

        Opowiem wnuczkom mym

        Małolatom

        Jak wyglądało

        Przed laty lato

         

        A zaczynało się

        Już w maju

        Gdy wszystko kwitło

        W parku i w gaju

         

        Choć trwała wiosna

        Kalendarzowa

        Dla nas dzieciaków

        Letnia pogoda

         

        Albowiem w drugiej

        Maja połowie

        Aura stawała

        Sobie na głowie

         

        Od rana słońce

        Okrutnie prażyło

        A wieczorami

        Niebo łzy lało

         

        A co dzieciarnia

        Robiła w lecie

        Jeśli opowiem

        To zrozumiecie

         

        Chłopcy zawzięcie

        W piłkę grywali

        Ryby łowili

        Lub się kąpali

         

        Niektórzy w rzece

        Inni w gliniankach

        I tak codziennie

        Trwała sielanka

         

        Po lasach także

        Się włóczyliśmy

        Z procy lub łuku

        Strzelaliśmy

         

        Dziewczyny w zbijaka

        Grywały

        Za chłopakami

        Tęsknie zerkały

         

        Grywały także

        W jakieś tam klasy

        Jakieś wojenne

        Wygibasy

         

        Modne też były

        Chłopców wypady

        Na atrakcyjne

        Sąsiadów sady

         

        Wieczorem młodzież

        Się zbierała

        Pierwsze sympatie

        Nawiązywała

         

        W niedziele w parku

        Kapela grała

        Młodzież się w tańcach

        Wyżywała

         

        Dziś młodzi inne

        Rozrywki mają

        Mojego szczęścia

        Już nie zaznają

         

        Gdy ich dzieciństwo

        Obserwuję

        Z całego serca

        Dzieciom współczuję

         

        Konstancin, 06.01.2017

         Joanna Walczak, Dorota Ząberg

      • PATRIOTYCZNA GODZINA WYCHOWAWCZA

      • Dnia 30 maja 2018 roku podczas lekcji wychowawczych klasy I - VII szkoły podstawowej zapoznane zostały z prezentacjami multimedialnymi, przygotowanymi z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

        Przybliżono uczniom sylwetki wybitnych Polaków, takich jak marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty czy generał Józef Haller, którzy stawiali sobie za cel pierwszoplanowy Polskę niepodległą, a ich rola w odzyskaniu i odbudowywaniu polskiej państwowości jest nieoceniona. To oni współtworzyli odrodzoną po 123 latach niewoli Polskę.

        Przypomniana została też wyjątkowa postać – rotmistrza Witolda Pileckiego, który podczas wojny celowo dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by trafić do obozu w Auschwitz i móc opisać popełniane tam zbrodnie.

        Nie zabrakło rysu historycznego przedstawiającego najważniejsze wydarzenia polityczne, które doprowadziły do powstania wolnej i suwerennej Polski.

        Zależy nam na promowaniu wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu, kształtowaniu poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa.

        Agnieszka Ornoch

      • FESTIWAL TALENTÓW

      •  Kolejna edycja Festiwalu Talentów, naszej kultowej szkolnej imprezy promującej pasje, talenty i nadzwyczajne umiejętności naszych uczniów odbyła się w atmosfetrze emocji i wielkich wrażeń artystycznych. Nasi mali artyści wykazali się wielką sceniczną odwagą prezentując swoje wyjątkowe umiejętności w kategorii tańca, śpiewu i gry na instrumentach.  Spektakularnym dodatkiem do imprezy była wystawa prac plastycznych Poli Jankowskiej z klasy Ic. Unikalne prace plastyczne, zaprezentowane na sztalugach stanowily dodatkową, swoistą oprawę plastyczną naszego spektaklu. Nad prawidłową oceną wartości przygotowanych występów czuwało rzetelne i sprawiedliwe jury w składzie p. Aneta Moryń, p. Urszula Kwiecińska i p. Katarzyna Bogdan. Trudnemu zadaniu oprawy muzycznej sprostał bez zastrzeżen tradycyjnie p. Karol Szulborski. Z niekłamaną radością, empatią, entuzjazmem i...ponoć charyzmą  imprezę poprowadziła pani Afryka😊 czyli Martyna Jodłowska. Podziękowanie należy się naszej Radzie Rodziców i p.Kierownik swietlicy szkolnej za ufundowanie nagród. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną edycję najbardziej artystycznej imprezy w naszej szkole „Festiwalu Talentów”.

        Martyna Jodłowska 

      • DZIEŃ MAMY I TATY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      • Dnia 25.05.2018r. w oddziale przedszkolnym odbył się dzień Mamy i Taty.  Wszystkie dzieci słowem, piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za dobroć, cierpliwość, serce, które tak wiele rozumie, a także za mądrość oraz ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie, dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne kolorowe wazoniki z kwiatami, torebeczki dla mamy a tatusiowie otrzymali piękne, kolorowe krawaty oraz serduszko z masy porcelanowej. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, bardzo radośnie przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

        Jolanta Jackiewicz

      • PRACA POLICJI OD KUCHNI

      • Klasa V b miała okazję przyjrzeć się z bliska ciężkiej pracy policjantów podczas wizyty w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II przy ulicy Malczewskiego. Uczniowie odwiedzili miejsce pracy oficerów dyżurnych, gdzie są przyjmowane wszystkie zgłoszenia. Odwiedzili miejsce zatrzymań osób podejrzanych o przestępstwo. Poczuli się jak prawdziwi policjanci siedząc w radiowozie. Niestety nie udało się spotkać z technikami kryminalistycznymi, ponieważ wyjechali na pilne zdarzenie do Piaseczna. Podczas tej wizyty dzieci mogły z bliska obserwować kulisy pracy policji i  bliżej poznać specyfikę zawodu policjanta.

         Agnieszka Gajek - wychowawca klasy V b

      • Z SZYDEŁKIEM ZA PAN BRAT

      • Kółko robotek ręcznych w świetlicy działa już drugi rok szkolny. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas 3. Od samego początku w działalność kółka bardzo zaangażowały się uczennice z klasy 3 c i 3 b. Pod opieką pani Pauliny Opalińskiej próbowały swoich sił w posługiwaniu się igłą, szydełkiem. Wiadomo, że początki są trudne jednak nieodparta chęć nabycia umiejętności szydełkowania i szycia przyniosła oczekiwane rezultaty. Na początek uczennice poznały podstawowe ściegi: oczko łańcuszka, łańcuszek, półsłupki, słupki, pikotki. Uczennice po opanowaniu podstawowych technik szydełkowania, z wielką ochotą przystąpiły do robienia zwierzątek, kwiatuszków i innych pamiątek dla rodziny na różne okazje. W ten sposób powstały żółwie, wieloryby, truskawki, czapki, opaski, buciki, ozdoby choinkowe itp.

        Robienie na szydełku jest źródłem relaksu, które wymaga cierpliwości i dokładności. Uczy jednocześnie wytrwałości i precyzji. Zawsze sprawia dużo radości, szczególnie w oczekiwaniu na efekt końcowy.

      • OGÓLNOPOLSKA ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

      •  W roku szkolnym 2017/2018 dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w akcji wychowawców świetlicy z całej Polski, która miała na celu wysłanie pocztówek do innych świetlic. Celem tej akcji było poznanie różnych regionów Polski, ich zabytków, dbanie o dobrą współpracę między świetlicami, dbałość o poprawne adresowanie kartek pocztowych oraz uzyskiwanie uśmiechów dzieciaków, które z niecierpliwością czekały na nadchodzące kartki. Dzieci dzięki tej akcji mogły „podróżować” po kraju i poznać ciekawe miasta i miasteczka, w których jeszcze nie mieli okazji być. Nasi uczniowie wraz koordynatorem tego projektu panią Pauliną Opalińską wysłali ponad 20 pocztówek do różnych miejsc w Polsce: Jarosław, Słupsk, Łomża, Zalesie Górne, Kraków, Praszka, Kalisz, Czudec, Sosnowiec, Gorzkowice, Jarocin, Lublin, Skawina i innych. Już po krótkim czasie zaczęły napływać do naszej świetlicy kartki zwrotne, które niezmiernie cieszyły świetliczków. Dzieci chętnie czytały pocztówki oraz z ogromnym zaciekawieniem przyglądały się zabytkom i krajobrazom na nich zamieszczonym. Akcja nadal trwa, a nasza świetlicowa mapa Polski już jest zapełniona widokówkami, którą mogą obejrzeć również pozostali uczniowie szkoły w głównej sali świetlicy.

        Paulina Opalińska

      • HISTORIA OCZAMI DZIECKA

      • W II semestrze roku szkolnego 2017/2018 pod kierunkiem nauczycieli pani Katarzyny Galas i pani Pauliny Opalińskiej dzieci z klasy 3b odbyły cykl warsztatów historycznych w Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki. Projekt pt. „Historia oczami dziecka” obejmował następujące 3 lekcje edukacyjne.

        W miesiącu marcu dzieci uczestniczyły w warsztatach pt.: „Kasztanka Piłsudskiego, czyli historia oczami zwierząt”, w kwietniu „Szeregowy Wojciech MIŚ. Historia Niedźwiadka, który został żołnierzem”, a w maju odbyła się lekcja zatytułowana „Orzeł Bielik”.

        W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak wyglądało życie ukochanego konia marszałka Józefa Piłsudskiego, poznali historię żołnierza niedźwiedzia, który walczył pod Monte Casino, a także dowiedziały się dlaczego w godle Polski znajduje się orzeł.

        Cykl warsztatów historycznych odbył się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

      • KLASY 4A I 4B W ZAMKU KRÓLEWSKIM NA WARSZTATACH.

      • Dnia 25 maja 2018r. uczniowie klas 4a i 4b byli na wycieczce w Zamku Królewskim na lekcji muzealnej. Wycieczkę rozpoczął spacer po Warszawskiej Starówce. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego czekując z ciekawością na lekcję:

        klasa 4b -„Z godłem w herbie”

        Z herbami stykamy się na co dzień, ale zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, a przecież heraldyka skrywa bogaty świat form i treści. W trakcie zajęć przewodnik wspomagając się prezentacją omówił dzieje i symbolikę heraldyczną. Zwiedzając zamek szukaliśmy herbów, próbując wyczytać z nich jak najwięcej informacji. Podczas części praktycznej uczniowie tworzyli własne herby. Wystawę herbów, które powstały w czasie zajęć możemy obejrzeć w sali klasy 4b.

        klasa 4a – „Gdyby obraz przemówił”

        A gdyby obraz potrafił mówić? Co byśmy usłyszeli? Oglądając wybrane obrazy prezentowane w Zamku, uczniowie zastanawiali się nad tym, co dawni mistrzowie pragnęli nam przekazać poprzez swoje dzieła. W jaki sposób, jakimi środkami Rembrandt, Canaletto czy Gysbrechts próbowali wyrazić swoje przesłanie. Podczas omawiania wybranych dzieł oraz zadania plastycznego uczniowie poznali takie gatunki malarskie, jak portret, weduta czy martwa natura oraz zmierzyli się z zadaniem „jak czytać malarstwo”.

      • XIV BIEG PRZEŁAJOWY "MŁODZI W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II"

      • W sobotę 19 maja 2018r. przy Szkole Podstawowej 124 w Falenicy odbył się XIV  bieg przełajowy „Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Organizatorem biegu był Urząd  Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy i Szkoła Podstawowa Nr 124.

        Celem imprezy było uczczenie pamięci naszego wspaniałego rodaka Papieża Jana Pawła II. Wystartowaliśmy liczną grupą w kilku biegach (startowały różne grupy wiekowe dzieci, rodziców i nauczycieli). Po każdym biegu uczestnicy otrzymali: medal z wizerunkiem Jana Pawła II, gorący posiłek, słodycze i napój. Po biegu odbyło się losowanie nagród wśród uczestników biegu.

        Beata Sigłowy – Kaproń

      • ZWYCIĘZCY W DIECEZJALNYM KONKURSIE RELIGIJNYM

      • Dnia 16 maja br. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Diecezjalnym Konkursie „Najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej” oraz „Piszemy do Królowej Polski”.

        Dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, w nawiązaniu do peregrynacji  kopi obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji wykonały przepiękne obrazy wykazując niesamowite pomysły i zdolności. Na etap diecezjalny wpłynęło ponad 500 prac, a to oznacza, że na etapie szkolnym było, ich o wiele więcej. Z naszej szkoły wyróżnienie dostała Maja Ziółkowska.

        Uczniowie zaś klas IV-VI wzięli udział w konkursie Piszemy do Królowej Polski - „Na początku mego listu...”. Zadaniem konkursowym było napisanie listu do Matki Bożej Królowej Polski na dowolnie wybrany temat. Mógł to być list, który „informuje“ Matkę Bożą o jakiejś ważnej dla dziecka sprawie osobistej, rodzinnej, parafialnej. Dla osób zainteresowanych historią, inspiracją do pracy mogła być 100-na rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej kategorii nadeszło około 250 prac. Z naszej szkoły wyróżnienie dostał Tomek Kaproń.

         Ksiądz Biskup Romuald Kamiński z dużą dozą poczucia humoru, przystąpił do wręczania dyplomów i rozdania nagród rzeczowych. Tradycyjnie wykonano pamiątkowe  zdjęcie. Uśmiechy nagrodzonych dzieci stanowiły bezcenny widok. 

        Po ceremonii rozdania nagród, zwycięzcy i ich opiekunowie zostali zaproszeni na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Tam dopiero dzieci spożytkowały swoją energię. Zabawa i nauka w jednym to coś, co trafiło w gusta każdego z nich.

        Uśmiechnięci, zadowoleni i zmęczeni laureaci konkursu z nagrodami w ręku, a przede wszystkim szczęśliwi wrócili do domów.

        Dorota Ząberg, Piotr Gawryszewski

      • ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      • Jak co roku w maju świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W bieżącym roku szkolnym 2017/2018 obchodziliśmy dwieście dwudziestą siódmą rocznicę tego ważnego wydarzenia historycznego dla wszystkich Polaków. Z tej okazji klasa V b przygotowała prezentację słowno- muzyczną, która została przedstawiona 10 maja 2018 roku. Uczniowie podczas uroczystego apelu szkolnego zwrócili uwagę na najważniejsze fakty związane z okolicznościami powstawania pierwszej konstytucji w Europie i drugiej na świecie. Mówiono o rozbiorach Polski i ówczesnej sytuacji politycznej naszej ojczyzny. Dzieci uświetniły swój występ pieśniami patriotycznymi. Nawiązano również do innych świąt majowych, a mianowicie Święta Pracy obchodzonego 1 maja oraz Święta Flagi Polskiej przypadającego na dzień 2 maja.  Na zakończenie podkreślono fakt ,że rok 2018 jest wyjątkowy dla wszystkich Polaków, bo właśnie w tym czasie świętujemy 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, kiedy to po trudach rozbiorów i  długotrwałym niszczeniu państwowości polskiej odzyskaliśmy suwerenność.

        Agnieszka Gajek – wychowawca klasy Vb

      • WAWERSKI TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

      • W dniu 9.05.2018r. odbył się Wawerski turniej piłki nożnej przedszkolaków. Zawody rozgrywane były na boisku głównym klubu sportowego „ZWAR” przy ul. Pożaryskiego 10. Naszą szkołę reprezentowało 7 zawodników, z klasy 01 – Kacper Sokołowski, Adam Trzewik, Michał Koszalski, Emil Daniluk, Wiktor Owczarski, oraz dwóch z klasy 02 – Filip Witecki i Alex Proniewicz. Turniej rozgrywany był w formie małych mistrzostw, gdzie każda drużyna reprezentowała państwo. My mieliśmy zaszczyt grać w strojach Portugalii. Początkowa faza rozgrywek obejmowała 4 grupy po 3 drużyny, z której dalej do ćwierćfinałów awansowały po dwa zespoły. Portugalia musiała walczyć z reprezentacją Polski oraz Belgii. W pierwszym meczu nasza drużyna nie dała szans Polsce, w drugim spotkaniu Belgia postawiła wysoko poprzeczkę, jednak nasi chłopcy sprostali zadaniu i wygrali 2-1 strzelając gola w samej końcówce meczu. Po tej fazie rozgrywek w notatkach prezesa lokalnego klubu pojawiły się dwa nowe nazwiska, które chciał zwerbować do swoich szeregów: Witecki, Proniewicz.

        Zaczynamy walkę w ćwierćfinale, gdzie przyszło nam rywalizować z reprezentacją Estonii. Drużyna mimo dużego upału potrafiła narzucić swój styl gry co skutkowało pewnym zwycięstwem. Włączamy się do walki o medal. W półfinale podejmiemy kadrę Włoch. Od początku spotkania widać, że obie ekipy zasłużenie dotarły do tej fazy rozgrywek. Bardzo emocjonujący mecz, obfitujący w bramkowe sytuację z obu stron. Jednak głośny doping kibiców Włoch, podziałał mobilizująco na ich zawodników i to oni zwycięsko wyszli z tego spotkania. Nasi chłopcy ponoszą pierwszą porażkę w turnieju 0-2. Mimo tego gramy o 3 miejsce z podniesionymi głowami. Tutaj chłopaki zagrali swój najlepszy futbol i nie dali szans reprezentacji Hiszpanii, pokonując ich 4-3. Mamy medal, 3 miejsce.

        Dziękuje drużynie za walkę i pozostawione serce na boisku. Możemy być dumni z naszych chłopaków.

        Opiekun – Konrad Wizor

      • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

      • W ostatnim tygodniu kwietnia  w naszej szkole odbył się teoretyczny egzamin na kartę rowerową - przeprowadzony przez nauczyciela zajęć technicznych. Dnia 08.05.2018r. egzamin praktyczny poprowadziła Straż Miejska - Miasteczko Ruchu Drogowego. Do egzaminu dzieci przygotowała pani prowadząca zajęcia techniczne wspólnie ze Strażą Miejską (obsługa roweru, przepisy ruchu drogowego, przebieg egzaminu). Ustalona procedura uzyskiwania karty rowerowej miała na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat zasad oraz umiejętności o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym. Część teoretyczną egzaminu stanowił test wielokrotnego wyboru. Część praktyczna polegała na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych: przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, jazda do przodu po prostej i po rondzie, jazda po wyznaczonym torze, prawidłowe hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w wyznaczonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe.

        Beata Gąssowska

      • FLORKA W SIECI

      • Dnia 07.05.2018r. klasy trzecie wybrały się do Klubu Kultury Zastów na spektakl pt. „Florka w sieci” przygotowany przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Było to przedstawienie profilaktyczne poruszające  tematykę związaną z bezpieczeństwem w Internecie, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, z jakimi dzieci mogą spotkać się w wirtualnym świecie. Wskazywało dzieciom, alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Po spektaklu, wykorzystując sprzyjającą pogodę, uczniowie mogli odprężyć się na placu zabaw przy  Klubie, oraz delektować lodami w pobliskiej cukierni.

      • DZIELNICOWY KONKURS MATEMATYCZNY SUPER MATEMATYK

      • Już po raz piętnasty nasza szkoła gościła u siebie najlepszych matematyków z klas III przybyłych z całej dzielnicy Wawer. Konkurs "Super Matematyk" na stałe wpisał się w tradycję szkoły. Uczniowie chętnie biorą w nim udział i bardzo dobrze radzą sobie, nawet z najtrudniejszymi zadaniami. W tym roku konkurs odbył się w dniach 25, 26 kwietnia, a tytuł Super Matematyka zdobył uczeń naszej szkoły Maksymilian Olkowski. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom!

        Joanna Walczak, Grażyna Żurawska

      • LEKCJA MUZEALNA W ZAMKU KRÓLEWSKIM

      • Dnia 19 kwietnia 2018r. uczniowie klas 3a i 3c byli na wycieczce w Zamku Królewskim na lekcji muzealnej „W pracowni Jana Matejki”. Na podstawie obrazów mistrza Jana dzieci zapoznały się z wybranymi wydarzeniami z historii Polski. Dowiedziały się jakie znaczenie dla kultury polskiej ma malarstwo tego artysty. Poznały ciekawostki z jego życia. Zapoznały się z technologią powstawania olejnych obrazów. Wcielały się w role postaci historycznych z obrazów. Oglądały również prezentację multimedialną z efektami świetlnymi i dźwiękowymi o historii Zamku i stolicy na przestrzeni wieków. Wycieczkę zakończył spacer po Warszawskiej Starówce.

        Grażyna Mijalska 

      • DZIEŃ PATRONA

      • Dnia 11.04.2018r. klasa 6b przygotowała uroczystość z okazji Dnia Patrona. Uczniowie ubrani w góralskie stroje zaprezentowali sylwetkę Bronisława Czecha – człowieka wielu pasji, wspaniałego sportowca i wielkiego patriotę, który nie ugiął się pod presją nieprzyjaciela prowadząc działalność konspiracyjną i uczestnicząc w ruchu oporu.

        Prezentacja multimedialna, wiersze i piosenki miały przybliżyć wszystkim jego życie i ważną dla kraju działalność. Dzieci i młodzież słuchały z zainteresowaniem i uwagą, aby później wykorzystać swoją wiedzę podczas przeprowadzonego na koniec apelu quizu.

        Uczniowie mogli również obejrzeć zdjęcia i przeczytać o wielkim Polaku, który zmarł w obozowym szpitalu, na gazetce szkolnej.

        Małgorzata Matoszko-Epa

      • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

      • W dniach 19-21 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, aby dobrze przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Prowadził je ojciec Redemptorysta. Uczniowie pilnie słuchali opowiadań księdza o wierze, brali udział w Drodze Krzyżowej. Nauczyli się śpiewać pieśni "Bóg tak umiłował świat...". Mieli szansę skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ostatniego dnia rekolekcji była sprawowana Eucharystia.

        Piotr Gawryszewski, Dorota Ząberg

      • SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

      • „POMAGANIE MA WIĘKSZĄ MOC, GDY ROBI SIĘ TO RAZEM”

        Właśnie zakończyła się w naszej szkole akcja pomocy bezdomnym zwierzakom w Fundacji Azylu pod Psim Aniołem” w Józefowie. Wszystkie zebrane rzeczy, karmy oraz pieniądze, pozyskane również ze sprzedaży pączków w Tłusty Czwartek w kwocie 425 złotych, zostały przekazane na rzecz czworonożnych przyjaciół. Serdecznie dziękujemy za udział w zbiórce, bo okazała się bardzo potrzebna.

        Zwierzaki, które znajdują się w schronisku, nieustannie czekają na wsparcie i zainteresowanie. Dlatego nie zapomnimy o nich i już niedługo znów przypomnimy Wam o ich potrzebach.

        Samorząd Uczniowski

      • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      • Dnia 5 lutego 2018 roku o godzinie 15.00 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.

        Dzieci z tej okazji przygotowały piękną uroczystość, na którą zostali zaproszeni Bacie i Dziadkowie. W pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane ze Świętem Babci i Dziadka. Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokaz taneczny w wykonaniu dzieci do piosenki „Chocolate”. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.

        Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta.

        Jolanta Jackiewicz

      • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

      • Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Jest to dzień niezwykły dla  przedszkolaków, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Bal to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości.

        Dnia 10.01.2018 roku wystrój sali wprowadził w radosny nastrój. Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, natomiast panie przebrały się za: księżniczkę, wiosnę oraz czarodziejkę. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana jak również zwierzątka- myszka, tygrysek, delikatne motylki…  nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

        W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć  grupowych oraz zdjęć indywidualnych. Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. W trakcie trwania balu pojawili się również rodzice naszych milusińskich, którzy chętnie tańczyli z przedszkolakami.  W trakcie zabawy odwiedziły nas m.in. panie: pedagog szkolny, pielęgniarka które również włączyły się do wspólnej zabawy z dziećmi i nauczycielami. W przerwie można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym krasnalom, a to było głównym celem tego balu.

        Jolanta Jackiewicz

      • ZABAWA KARNAWAŁOWA

      • Karnawał, inaczej zapusty – to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. 
        W naszej szkole, bal karnawałowy dla wszystkich uczniów, odbył się w środę 10 stycznia. Zabawę prowadziła Szkoła Tańca Egurrola, która zapewniła dzieciom atrakcyjną oprawę muzyczną. Salę gimnastyczną pięknie udekorowali przedstawiciele Rady Rodziców. Większość uczniów, szczególnie z klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych, przyszło na bal w stroju karnawałowym. Dawno nasza szkoła nie widziała tylu księżniczek, królewiczów, piratów, robotów i żołnierzy różnych formacji. 
        W przerwach między tańcami uczniowie mieli zapewniony poczęstunek. Radości było co niemiara. Szkoda, że kolejny bal dopiero za rok…

        Aneta Moryń

      • PODSUMOWANIE AKCJI GÓRA GROSZA

      • "Jeden grosz znaczy niewiele,
        ale Góra Grosza
        jest największa na świecie."

        W grudniu i styczniu odbyła się w naszej szkole wielka zbiórka monet. Celem, na który zebrane były te drobne pieniądze, była pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka przy rodzinach zastępczych. Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli, wszystkie klasy włączyły się do akcji i każdy przyniósł tyle, ile mógł.

        Wspólnie uzbieraliśmy 1840 zł.  

        Szczególne podziękowania kierujemy dla klas, które zebrały najwięcej:

        Klasa Va – 232,45 zł

        Klasa VIa – 225,45

        Klasa III c – 213,04 zł

        Serdecznie dziękujemy za każdy grosz.

        Samorząd Uczniowski

         

      • ROCZNICA "ZBRODNI WAWERSKIEJ"

      • W dniu 27 grudnia  przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w upamiętnieniu pierwszej masowej zbrodni dokonanej przez hitlerowskiego okupanta na ludności cywilnej Warszawy. 
        Poczet sztandarowy wziął udział w uroczystej Mszy Św.,  która rozpoczęła się o godzinie 10:00, a następnie w uroczystościach na Placu Straceń.

        Agnieszka Błędzińska

      • ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ SAL LEKCYJNYCH – KONKURS

      • Przed świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski zorganizował międzyklasowy konkurs na „Świąteczny wystrój Sali lekcyjnej”. Od początku grudnia poszczególne sale lekcyjne ulegały świątecznemu przeobrażeniu. Uczniowie wraz z wychowawcami wykazali się dużą pomysłowością, wyczuciem smaku i gustem. Wszystkie sale zostały przystrojone w niepowtarzalny sposób: pojawiły się pięknie udekorowane choinki, ciekawie przyozdobiono tablice ścienne i okna.

        Komisja składająca się z p. dyrektor B. Sigłowy - Kaproń, p. A. Moryń oraz p. K. Bogdan, po dokonaniu oględzin każdej z sal, przyznała w kategorii klas 3/4 latków i  0 – 3:

        I miejsce – ¾ latki

        II miejsce sala nr 305 – klasa 02

        III miejsce sala nr 115 – klasy 1c, 2b

        Wyróżnienie sala nr 111 – klasa 01

        Kategoria klas IV – VII

        I miejsce sala nr 125 – klasa IV d

        II miejsce sala nr 307 – klasa Va

        III miejsce sala nr 122 – klasa VIIc

        Wyróżnienie sala nr 304 – klasa IV b

                          sala nr 002 – klasa 6b

        Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

        Samorząd Uczniowski

      • PODZIĘKOWANIE ZA „PACZKĘ - NIESPODZIANKĘ”

      • Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania za aktywny udział w akcji „Paczka- Niespodzianka”, organizowanej od kilku lat przez uczniów naszej szkoły. Pięknie zapakowane paczki ze słodyczami, artykułami biurowymi, książkami i grami planszowymi dostarczono przed świętami do trzech Rodzinnych Domów Dziecka na terenie Otwocka.

        Udział w akcji „Paczka Niespodzianka” był dla wszystkich lekcją wrażliwości i otwarcia na potrzeby dzieci, wychowujących się i spędzających święta bez rodziców. Cieszymy się, że nasze paczki przyniosły im radość.


                                                                       Samorząd Uczniowski

      • KONCERT ŚWIĄTECZNY PODCZAS UROCZYSTOŚCI WIGILIJNEJ W URZĘDZIE DZIELNICY WAWER

      • Powody do dumy mogą mieć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86, którzy w dniu 20 grudnia br. zaprezentowali piękny koncert świąteczny podczas Uroczystości Wigilijnej w Urzędzie Dzielnicy Wawer. Uroczystość, której gospodarzem był Burmistrz Dzielnicy Wawer - Pan Łukasz Jeziorski, miała podniosły charakter. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Rady Dzielnicy Wawer, pracownicy Urzędu Dzielnicy Wawer oraz gość specjalny ks. biskup Romuald Kamiński. 

        Zespół instrumentalny w składzie: Antonina Pisarczyk (kl. 4b) - skrzypce, Maria Strzelczyk (kl. 4b) - pianino, Mateusz Wojtuniak (kl. 4a) - akordeon, Jakub Laskowski (kl. 6a) - perkusja, oraz wokaliści: Aleksander Parzychowski, Antoni Parzychowski, Zuzanna Miszkurka (wszyscy troje z kl. 2A gimnazjum), pod kierunkiem Pana Karola Szulborskiego, nauczyciela ze Szkoły Podstawowej nr 86, przygotowali repertuar złożony z czterech utworów, którym zachwycili wszystkich uczestników tego wydarzenia. W sali konferencyjnej wawerskiego ratusza rozbrzmiały kolejno: Rozkołysz pieśnią świat - Wandy Chotomskiej, nieco zapomniana i niezwykle nastrojowa kresowa pastorałka Hej, hej lelija, kolęda Lulajże Jezuniu. Występ został zwieńczony piosenką Jeden dzień w roku z repertuaru Czerwonych Gitar. 

        Wykonawcy otrzymali gromkie brawa i wyrazy uznania. Na koniec podzielili się opłatkiem z uczestnikami uroczystości, a w podziękowaniu za występ otrzymali piękne upominki z rąk zastępcy burmistrza Pana Zdzisława Gójskiego.

        Karol Szulborski

      • JASEŁKA W PRZEDSZKOLU

      • Dnia 20 grudnia 2017r. dzieci z grupy przedszkolnej przedstawiły Jasełka dla swoich rodziców i zaproszonych gości. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek. Rozwijanie indywidualnych predyspozycji, uzdolnień aktorskich dzieci oraz nabywanie odwagi, śmiałości podczas występów przed publicznością. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci śpiewały kolędy, pastorałki i mówiły przygotowane wierszyki.  Na koniec dzieci kolędowały wspólnie z rodzicami. Wszyscy zebrani składali życzenia Bożonarodzeniowe po czym zasiedli do poczęstunku. Nauczyciele wręczyli upominki dla zaproszonych gości, rodziców – mini stroiki oraz pierniczki ozdabiane przez dzieci.

        Jolanta Jackiewicz
         

      • "JASEŁKA" W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 86

      • Grudzień to dla wielu najpiękniejszy miesiąc w roku, jest to czas refleksji i wzruszeń. Kojarzy się tylko z tym, co wyjątkowo miłe - czasem spędzonym razem z bliskimi na świątecznych przygotowaniach i celebrowaniu rodzinnych zwyczajów. To również czas przygotowań naszych serc i dzielenia się z innymi radością, miłością i dobrem. 

        Nastrój świąteczny udziela się wszystkim również w szkole. Dążenie do bycia lepszym i milszym przyświeca wszystkim, szczególnie w tym przedświątecznym okresie. W ten cudowny czas, oddział przedszkolny „01” pod kierunkiem pani Jadwigi Bocińskiej, przygotował dla społeczności przedszkolnej i szkolnej wzruszające widowisko o Bożym Narodzeniu. W pięknej oprawie scenograficznej dzieci opowiedziały historię znaną od tysiącleci. Doskonale poradziły sobie warsztatowo i interpretacyjnie. Wczuły się dobrze w role, śmiało i odważnie ogłosiły światu przyjście Dzieciątka, które niesie ze sobą miłość, pokój i nadzieję. To piękne przesłanie trafiło do serc wszystkich zasłuchanych i wzruszonych słuchaczy. 

        Aneta Moryń  

      • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS PIERWSZYCH "MY PENCIL CASE"

      • W bieżącym semestrze w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego „ My pencil case”.

        Polegał on na wykonaniu piórnika dowolną techniką oraz podpisaniu po angielsku znajdujących się w nim przedmiotów.

        Naszym „Pierwszakom” konkurs bardzo się spodobał. Jury musiało wybrać najbardziej pomysłowe prace spośród aż dwudziestu jeden piórników. Przyznano następujące miejsca: I - Pola Jankowska, II - Julia Tywonek, III - ex aequo Iga Aniserowicz i Olgierd Siemko. Wszystkie pozostałe prace otrzymały wyróżnienia.

        Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

        Katarzyna Kaczanowska

      • KLASY TRZECIE W FABRYCE BOMBEK

      • Dodatkiem do prezentów mikołajkowych dla uczniów klas trzecich była wycieczka do Fabryki bombek w podwarszawskim Józefowie. Dzieci poznały wszystkie etapy produkcji szklanych ozdób choinkowych. Zwiedziły muzeum, w którym gromadzone są eksponaty od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Podczas warsztatów każdy miał możliwość ozdobienia bombki według własnego projektu. Na spracowanych „artystów” czekał słodki poczęstunek oraz zakupy unikatowych ozdób choinkowych w przyfabrycznym sklepiku.

        Grażyna Mijalska, Grażyna Abratowska
        Katarzyna Galas, Ewa Wiewióra

      • MIKOŁAJ W IC

      • Jesteśmy uczniami klasy Ic w Szkole Podstawowej nr 86 w Warszawie. Dnia 6 grudnia przybył do nas Mikołaj ze swoim orszakiem - Śnieżynkami i Elfami. Ponieważ byliśmy grzeczni zasłużyliśmy na upominki! Do przybycia Mikołaja przygotowaliśmy się wcześniej. Ubraliśmy choinkę, świątecznie udekorowaliśmy klasę, rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach mikołajkowych. Następnie pożegnaliśmy Mikołaja i zaprosiliśmy za rok.

        A potem...

        Dzieliliśmy się wrażeniami po otrzymaniu wspaniałych prezentów!

         Agnieszka Wróbel

      • "SENIOR DLA JUNIORA"

      • Już po raz czternasty w Szkole Podstawowej nr 86 odbyła się impreza szkolno-rodzinna „Senior dla Juniora”. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: zastępca burmistrza Dzielnicy Wawer p. Zdzisław Gójski, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wawer p. Renata Potrzebowska oraz honorowi Przyjaciele Szkoły. Gospodarze szkoły, dyrektor Bartłomiej Wesołowski, wicedyrektorzy Beata Sigłowy-Kaproń i Krystyna Polińska oraz Rada Rodziców, dokonali wielu starań, aby zintegrować społeczność szkolną dla dobra wspólnego, czyli dzieci.
             Od lat spotykamy się w sobotnie listopadowe przedpołudnie, by nacieszyć się rodzinną atmosferą, przeżyć radość i wzruszenie podczas artystycznych występów dzieci oraz zintegrować społeczność szkolną. W tym roku, pod hasłem „Z przyrodą za pan brat”, uczniowie, przygotowani przez nauczycieli, śpiewem i tańcem okazywali swoją troskę o naszą planetę. Część artystyczna uroczystości była apelem młodego człowieka o zachowanie Ziemi dla przyszłych pokoleń.
             Podczas tej imprezy rodzice gromadzą środki finansowe na rzecz szkoły. Obecnie priorytetem stał się zakup zamykanych szafek do szatni szkolnej. Ta idea przyświecała organizatorom imprezy, którzy prowadzili aukcje atrakcyjnych fantów oraz kawiarenkę i bufet. Dużym zainteresowaniem cieszyły się piłki z autografami: Piłkarskiej Reprezentacji Narodowej oraz drużyny „Legii”. Można było również wylicytować rękawice bokserskie z autografem Artura Szpilki wraz jego zdjęciem podczas składania podpisu. Relaks i wspaniałe doznania smakowe zapewniała kawiarenka serwująca pyszne ciasta i kawę oraz bufet, gdzie królował chleb ze smalcem i ogóreczkiem. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: przenieść się w lata dwudzieste w atelier fotograficznym, zakupić piękne ozdoby świąteczne, wesprzeć datkiem dzieci z Afryki, podziwiać prace plastyczne uczniów SP nr 86, obejrzeć ekologiczny pokaz mody, zakupić biżuterię czy wylosować „paczkę niespodziankę”. 
             Trzeba przyznać, że czas upłynął nam bardzo szybko i żal, że kolejny raz możemy się spotkać dopiero w przyszłym roku.

        Aneta Moryń
         

      • BLIŻEJ AFRYKI

      • Dni Afryki w naszej szkole 20-25 listopada - „Bliżej Afryki”

        Jednym z elementów realizacji projektu-wydarzenia był udział dzieci z klas IV-VII w dwóch konkursach plastycznych: „Piękna nasza Afryka cała” oraz „Maski afrykańskie”.  Finał tych konkursów i rozdanie nagród (ufundowanych przez Radę Rodziców szkoły) miał miejsce podczas głównego, finalnego wydarzenia dla uczniów wszystkich klas od IV do VII. Wraz z moimi uczniami zorganizowałam pokonkursową wystawę prac w holu głównym szkoły. Dzieci z klasy VIa (mojej) przygotowały trzy tematyczne prezentacje multimedialne pt.: „Zwierzęta Afryki”,  „Potrawy afrykańskie” i „Szkoła w Afryce” i zaprezentowały je i opatrzyły również ustnym komentarzem w czasie finałowego wydarzenia. Z racji moich osobistych wizyt w Kenii (w celach bardziej pomocowych niż turystycznych a najbardziej z pasji i miłości do Afryki) i wielu doświadczeń i przeżyć związanych z wyjazdami tam posiadam bogatą kolekcje pamiątek i oryginalnych „rekwizytów” z Czarnego Lądu, które uczniowie klasy VIa zgromadzili w formie wystawy oraz udzielali objaśnień „zwiedzającym”. Była również możliwość przebierania się w oryginalne afrykańskie stroje, nauka wiązania kangi (afrykańskiej chusty) oraz masajskiej shuki (koc masajskich wojowników). Dziewczynki mogły przebrać się w masajski strój ślubny a chłopcy przez chwilę stać się masajskimi wojownikami. Wielkie wrażenie robiła masajska biżuteria, której przymierzaniu nie było końca.  Oryginalne masajskie sandały wykonane ze starych opon....pasowały na wszystkie dziecinne stópki. Były też zawody noszenia koszy na głowie co wiadomo jest bardzo powszechne w krajach Afryki u nas sprawiało wiele trudności ale i  uśmiechu. Najwięcej emocji chyba jednak wzbudziła zabawa oryginalną piłka wykonaną z odpadów i śmieci, chłopcy najchętniej wybiegliby z nią na boisko i odbyli regularny mecz...może wiosną? Afryka to muzyka, rytm bębny. Te gorące dźwięki afrykańskich bębnów jembe mogliśmy usłyszeć na finalnej uroczystości w wykonaniu „moich” uczniów z klasy VIa. Z niebywałym zainteresowaniem dzieci oglądały moją prezentację multimedialna liczącą prawie 200 slajdów, więc prezentowaną partiami, zadawały mnóstwo pytań, były pod wrażeniem uroków tego kontynentu ale i głęboko poruszane problemami, głodem, biedą często brakiem WSZYSTKIEGO. Wzruszające były reakcje jakże wielu uczniów:.. „proszę pani a czy mogę jakoś pomóc?” „ A to pani naprawdę tam była?” „proszę pani jak to możliwe, że oni żyją za dolara dziennie?”...... Okazało się, że wszyscy mówimy w języku suahili: HAKUNA MATATA! Jambo jambo, asante sana. W sobotę dnia 25.11.br w ramach szkolnej imprezy środowiskowej „senior dla Juniora” uczniowie mojej klasy (przy wsparciu opiekunów) przygotowali „czarne”  ciasta i ciasteczka pod hasłem Murzynek dla Murzynka...czekoladki dla czekoladek i z wielkim entuzjazmem sprzedawali je na szkolnym festynie (oczywiście z akceptacją Dyrekcji i Rady Rodziców) a uzyskane fundusze przeznaczone zostały na wsparcie ubogiej szkoły w kenijskiej wiosce Kikambala bo.... WARTO POMAGAĆ!

      • AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

      •    Dla upamiętnienia 99 rocznicy powrotu Polski na mapę Europy i odzyskania po 123 latach zaborów wolności 13 listopada 2017r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu uczniowie  klas VII A i VII C w przedstawionym przez siebie programie literacko-poetyckim przybliżyli kolegom  trudną, znaczoną krwią i heroizmem długą drogę Polaków do upragnionej niezależności. Warstwę słowną urozmaiciły pieśni żołnierskie zaśpiewane  przez chór złożony z uczniów klas szóstych. Uroczystość zakończyła pogadanka pana dyrektora Bartłomieja Wesołowskiego poświęcona współczesnemu rozumieniu pojęcia patriotyzm.

        Sławomir Zajączkowski, Karol Szulborski

      • OD ZABAWY DO SPORTU

      • W dniu 7.11.2017r. odbyły się eliminacje zawodów sportowych „Od zabawy do sportu”, w których brały udział dziewczęta i chłopcy klas II-IV. Reprezentacja SP 86 w składzie: Szatkowski Szymon, Chmura Sebastian, Traczewski Szymon, Wieczorek Zuzia, Szymańska Justyna, Daniluk Jagna, Chmura Jagoda, Płożańska Helena, Olkowski Max, Laszuk Franek, Kisielińska Róża, Ziółkowska Maja, Szeląg Oskar, Książek Jan, po zaciętej rywalizacji między SP 76, SP 216 wywalczyła I miejsce uzyskując awans do finału. Finały odbyły się w hali sportowej w Marysinie Wawerskim 9.11.2017r. Drużyna startowała w niezmienionym składzie, którą zasilił Szeląg Jan.

        Ostatecznie, dzięki wzorowej postawie i ogromnemu zaangażowaniu drużyna zajęła II miejsce. Ogromne gratulacje dla dzieci i podziękowania dla rodziców, którzy pomagali w dowiezieniu dzieci na miejsce zawodów.

        Opiekunowie - T. Keler. P. Kościuch

      • NA PLACU STRACEŃ

      • Tradycją naszej szkoły jest odwiedzanie, w okolicach 1 listopada, Miejsca Pamięci Narodowej, jakim jest Plac Straceń przy ul. 27 Grudnia. W poniedziałek 31.11.2017r. wybrała się tam klasa 3a. Przypomniano dzieciom historię związaną z tym miejscem. Uczniowie zapalili znicze i uczcili minutą ciszy poległych w walce za ojczyznę.

        Grażyna Mijalska

      • BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

      • W środę 31 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Balu Świętych. Impreza, która w Polsce już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem wpisała się również w tradycję naszej szkoły. Ma na celu pielęgnowanie polskich i chrześcijańskich tradycji obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych, a także ukazywanie dzieciom autorytetów, poprzez przykłady świętych.

        W tym roku Korowód Świętych przeszedł szkolnymi korytarzami, aby trafić na pierwszy pawilon, gdzie rozpoczął się bal. Korowód prowadziła s. Faustyna (p. Dorota Ząberg), św. Paweł (p. Piotr Gawryszewski), św. Bakhita i św. Jadwiga. Wszyscy święci tańczyli i śpiewali wesołe piosenki. Nie zabrakło św. Piotra z kluczami, św. Franciszka z Asyżu czy św. Jana Pawła II. Ciekawie prezentował się Sługa Boży Robert Schuman - znany polityk, mąż stanu, dwukrotny premier Francji. Na lekcjach religii uczniowie opowiadali o wybranych przez siebie postaciach świętych.

        Na zakończenie "święci" zostali obdarowani niebiańskimi przysmakami i obrazkami. Wrócili do swoich klas, pamiętając o tym, że świętość to nie jednodniowe wydarzenie, ale solidna praca i wzorowa postawa w szkole, domu, na podwórku.

        Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom, którzy zechcieli przygotować swoje dzieci do tej uroczystości, kultywując naszą piękną tradycję.

        Dorota Ząberg

        Piotr Gawryszewski

      • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

      • Dzień 26 października pozostanie na długo w pamięci dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 86 w Warszawie. Tego dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość- pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności. Następnie pan dyrektor Bartłomiej Wesołowski dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom.

      • WARSZTATY PLASTYCZNE W CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

      • Dnia 24.10.2017 klasy 6a, 6b i 6c uczestniczyły w warsztatach plastycznych w Centrum Sztuki Współczesnej. Tematem zajęć były „Szalone asamblaże i barwne kolaże”. Podczas prezentacji uczniowie zapoznali się z wieloma przykładami dzieł artystycznych sztuki współczesnej i nowoczesnej. Po części teoretycznej  dzieci pracowały w grupach tworząc różne prace artystyczne.

        M.Matoszko-Epa, T.Keler, M.Jodłowska

      • WYCIECZKA NA "FARMĘ DYŃ"

      • Dnia 25.10.2017r. podczas wycieczki na Farmę dyń uczniowie z klas 3a i 3c poznali różne odmiany tej rośliny. Dowiedzieli się, co można z niej zrobić. Dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach przygotowanych przez właścicieli farmy. Między innymi w mini ZOO mogły pogłaskać i nakarmić zwierzęta. Znaleźć wyjście lub zagubić się w labiryncie zbudowanym ze słomy, pobawić się na placu zabaw, potańczyć na dyskotece pod gołym niebem. Na zakończenie wycieczki, każdy z uczestników mógł na polu dyniowym wybrać sobie dynię, którą zabrał do domu.

        Grażyna Abratowska

        Grażyna Mijalska

      • IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ

      • XVII Dzień Papieski, który w tym roku obchodziliśmy 18 października w naszej szkole, przebiegał pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". W ten sposób nawiązano do misji zleconej wszystkim ludziom, aby być świadkiem nadziei. 

        Tego dnia przybyli goście specjalni z Fundacji Nowego Tysiąclecia. Młodzi wolontariusze przedstawili prezentację i opowiedzieli o fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która jest żywą pamiątką po św. JP II. Zaświadczyli, jak ważny jest dla nich nasz święty papież oraz wytłumaczyli na czym polega pomoc, którą otrzymali w ramach papieskiej fundacji. Razem z uczniami rozwiązali krzyżówkę o św. JP II. Społeczność naszej szkoły przez cały tydzień zbierała pieniążki na Dzieło Nowego Tysiąclecia do specjalnej puszki. Dzięki naszej pomocy utalentowana, choć biedniejsza młodzież ma szansę na rozwój swoich zdolności.

        Dorota Ząberg

        Piotr Gawryszewski

      • WYCIECZKA DO TELEWIZJI POLSKIEJ

      • Dnia 18.10.2017 r. klasy 4b i 4d odbyły wycieczkę do siedziby Telewizji Polskiej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć studia z dekoracjami, w których kręci się takie programy jak „Pytanie na śniadanie”, „Jaka to melodia?”, „Witaj Polsko”. W reżyserce posłuchali opowieści o tym, ile osób uczestniczy w nagraniu takiego programu i jak praca każdej z nich jest ważna. Atmosfera studia sprawiła, że niektórzy uczniowie próbowali przymierzyć się do roli prezenterów, dziennikarzy a inni do roli gwiazd. Byliśmy również w studiu nazywanym greenbox, gdzie podłoga i ściany były w jednolitym zielonym kolorze. Uczniowie robili sobie tam zdjęcia z myślą  o późniejszych przeróbkach. Również tam mogliśmy  przymierzyć się do kamery i poczuć się jak prawdziwi kamerzysści.

        W nowszej części budynku obejrzeliśmy muzeum telewizji. Oczywiście jednym z „ważniejszych” punktów programu były zdjęcia na ściance.

        Małgorzata Mikusek-Hoang, Beata Pomirska-Wiśniewska

      • WARSZTATY PLASTYCZNE

      • Już w październiku cała społeczność szkolna przygotowuje się do imprezy szkolno – rodzinnej „Senior dla Juniora”, która w tym roku szkolnym odbędzie się  25 listopada. Oprócz programów artystycznych, uczniowie na warsztatach zorganizowanych przez Radę Rodziców, przygotowują prace plastyczno – techniczne, przeznaczone na upominki dla najbliższych. W dniu 17.10.2017r. takie warsztaty  odbyły się w klasie 3a. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały oryginalne gadżety.

        Grażyna Mijalska

         

      • WYCIECZKA DO WILANOWA

      • Dnia 10.10. 2017r. klasy 3a i 3d uczestniczyły w wycieczce do Wilanowa – Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Uczniowie brali udział w dwóch zajęciach dydaktycznych: „Z wizytą u króla” i „Kaligrafia – sztuka (nie)zapomniana”. W dawnej rezydencji władcy obejrzeli portrety i obrazy sławiące jego męstwo. Sprawdzili w co ubierał się król i ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Dowiedzieli się dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich sypialniach, jak przebiegała edukacja króla i jakie książki gromadził w swojej bibliotece. Następnie zasiedli przy drewnianych pulpitach. Uczyli się podstaw kaligrafii, poprawnego siedzenia, trzymania pióra, pisania piórem i atramentem. Poznawali historię pisma, materiały i narzędzia, które były używane do pisania na przestrzeni wieków.

         

        Grażyna Mijalska

      • W MUZEUM PAŁACU KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

      • Dnia 10 października klasy Va i Vb były na wycieczce w Muzeum Pałacu Króla Jana III  Sobieskiego w Wilanowie. Na początku uczniowie zwiedzali wnętrza pałacu  poznając postać króla Jana III Sobieskiego, jego rodzinę oraz dokonania dla naszego kraju i Europy chrześcijańskiej.  Dzieci z zaciekawieniem oglądały prywatne wnętrza rodziny królewskiej oraz słuchały historii na temat „Króla wojownika”. Tego dnia dopisała nam piękna jesienna  pogoda, co sprawiło, że mieliśmy okazję do jesiennego spaceru po ogrodach królewskich. Drugą część zajęć stanowiły warsztaty na temat życia codziennego  i ubiorów szlachty polskiej.  Uczniowie poznali elementy stroju staropolskiego: żupan, kontusz. Nauczyli się wiązać pas kontuszowy i przekonali się, czy strój szlachecki był wygodny. Na koniec wykonali własne projekty ubrań staropolskich.

        Agnieszka Gajek, Marta Augustyniak

      • WARSZTATY W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

      • Mimo niesprzyjającej pogody, uczniowie klasy 5a wybrali się 5 października 2017r. na warsztaty edukacyjne do Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Lepienie z gliny naczyń według technik pradziejowych dało wszystkim dużo satysfakcji i przy okazji zabawy. Pani archeolog wyjaśniła wcześniej na czym polega jej praca, czemu służą i jak wyglądają wykopaliska. Obejrzeliśmy też wystawę z zabytkami archeologicznymi, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Kto wie, może wśród uczniów naszej klasy zrodzi się talent archeologiczny?

        Marta Augustyniak

      • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

      • Dnia 28.09.2017 r. w szkole tradycyjnie obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku przewodnim hasłem było „Famous houses and buildings”. Uczniowie wykonali projekty plastyczne i multimedialne na temat architektury światowej.  Nauczycielki języka angielskiego przeprowadziły zajęcia edukacyjne poszerzające wiedzę lingwistyczną i kulturową. Nie zabrakło w nich humoru i dobrej zabawy. Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach, konkursach językowych, wykazując się dużą znajomością informacji na temat innych krajów. Motywem muzycznym towarzyszącym imprezie szkolnej była piosenka zespołu MADNESS pt.:”Our house”. Dodatkową atrakcją była wystawa prac projektowych wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Wydarzenie to zostało zarejestrowane w Międzynarodowym Rejestrze Obchodów Dnia Języków Obcych (European Day of Languages).

        Agnieszka Gajek, Małgorzata Matoszko-Epa

      • WARSZTATY INTERDYSCYPLINARNE

      • W dniach 14-16 września 2017 wybrani uczniowie naszej szkoły oraz p. Martyna Jodłowska wzięli udział w warsztatach interdyscyplinarnych dotyczących różnorodnych kultur na świecie. Warsztaty odbywały się w Muzeum Azji i Pacyfiku i były częścią większego projektu edukacyjnego pod hasłem „Zwrotnik kultury”.  Wspierani przez animatorów różnych organizacji pozarządowych,  wolontariuszy i przedstawicieli organizacji pomocowych i humanitarnych,  dowiedzieliśmy się jak bardzo krzywdzący może być brak tolerancji, wykluczenie, separacja i dyskryminacja, jak temu przeciwdziałać, jak zaradzić. Aktywnie braliśmy udział w grach i zabawach pochodzących z różnych krajów pozaeuropejskich.  Obejrzeliśmy filmy dokumentalne, animowaliśmy różne sytuacje, wysłuchaliśmy opowieści  obcokrajowców mieszkających w Polsce. Pełni inspiracji i zapału przystępujemy do drugiego etapu projektu czyli organizujemy „wydarzenie” w naszej szkole. Jak nie trudno się domyśleć, z racji tej, że szkolnym animatorem projektu jest p. Martyna Jodłowska „wydarzenie” będzie przybliżać nam kulturę Czarnej Afryki.

      • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

      • Dnia 4 września 2017r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018.
        Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Pan dyrektor Bartłomiej Wesołowski przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Szczególną obecnością zaszczycili nas zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer pan Zdzisław Gójski oraz ksiądz proboszcz Tadeusz Olaczek. Po uroczystości uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych