• UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

      • 23 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 86 w Warszawie odbyło się uroczyste  zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Wśród zaproszonych gości był Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer pan Zdzisław Gójski. Podsumowano całoroczną pracę i wręczono uczniom świadectwa. Dziękujemy  za ten wspólnie przeżyty czas i życzymy wszystkim udanych, radosnych wakacji.

      • FESTIWAL TALENTÓW 2017

      • Dnia 1.06.2017 roku odbył się w naszej szkole FESTIWAL TALENTÓW. Poprowadziła go pani Martyna Jodłowska przy technicznym wsparciu pana Karola Szulborskiego.

        Dzieci prezentowały swoje najmocniejsze strony. Niektórzy uczestnicy zaskoczyli jury festiwalu swoimi umiejętnościami. Również koleżanki i koledzy patrzyli z podziwem na występy akrobatyczne, wokalne, instrumentalne, taneczne i recytatorskie.

        Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

      • BIEG W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II

      • Dnia 20.05.2017r w Falenicy odbył sie kolejny "Bieg w hołdzie Janowi Pawłowi II". Również i tym razem startowali w nim uczniowie naszej szkoły.

        Po biegu odbyło się losowanie nagród wśród uczestników biegu.

      • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

      • W dniu 12.05.2017r. w SP 86 w ZS116 przy ul. Korynckiej 33 odbył się Turniej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych. Był to turniej inauguracyjny rozpoczynający sezon piłkarski na nowej nawierzchni boiska. Rozgrywki przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze w duchu fair-play.

        Społeczność SP 86 zagrzewała zawodników do walki. W przerwach meczu dziewczęta  cheerlederki uświetniały występy. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie szkól: SP 109, SP 218, SP 138 i gospodarze SP 86 w składzie Konaszczyc Jakub, Gawinek Paweł, Sitek Dorian, Wojciechowski Wiktor, Borko  Michał, Krzemień Oliwier, Smolewski Maciej i bramkarz- Nguyen Khanh.

        System rozgrywek - każdy z każdym. W ostatecznej rywalizacji zwyciężyła SP 109 przed SP 218, SP 86, SP 138.

        Najlepszym strzelcem turnieju został zawodnik SP 109- Oskar Górka, który strzelił 10 goli.

        Najlepszym bramkarzem okazał się zawodnik gospodarzy- Nguyen Khanh. Wszyscy zawodnicy i trenerzy zostali udekorowani medalami, zespoły otrzymały puchary i dyplomy.

        nauczyciele wychowania fizycznego

      • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

      • Dnia 10 maja 2017 roku odbył się apel poświęcony 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VC i VIA pod opieką wychowawców – p. Teresy Keler i p. Piotra Kościucha. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym nastąpiła część artystyczna. Uczniowie przedstawili „żywą” lekcję historii poświęconą uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, która  odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Zgromadzona społeczność szkolna dowiedziała się co to było „liberum veto”, wolna elekcja, a także co to jest konstytucja – jakie były przyczyny jej uchwalenia i jakie zmiany wprowadzała w dawnej Polsce. Uczniowie zaśpiewali pieśni patriotyczne "Rota” oraz „Mazurek 3 Maja”.  

      • DZIEŃ ZIEMI

      • Dnia 27.04.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Uczniowie klas III pod opieką p. Anny Jaworowskiej przygotowali piosenki, które przypomniały nam, jak ważna jest ochrona przyrody i środowiska. Wszak Ziemia to nasz wspólny dom, chrońmy ją! Obejrzeliśmy także krótki film o rzece Wiśle. Uświadomił nam ,jak mogą wyglądać wiślane plaże, jeśli zapomnimy po sobie posprzątać. Zrobiło to na nas wrażenie! Pamiętajmy o tym nie tylko od święta.

      • DZIEŃ PATRONA

      • W środę 26 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Akademia przypominająca życie i osiągnięcia sportowe Bronisława Czecha została przygotowana przez uczniów klasy VI b pod opieką wychowawcy.  Po części oficjalnej i odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się część artystyczna – mały teatr. W rolę naszego patrona oraz w rolę najważniejszych osób z jego życia wcielili się uczniowie klasy VI b. W pięknych strojach góralskich i z ciekawymi rekwizytami zapoznali społeczność szkolną z najważniejszymi fragmentami z życia Bronisława Czecha. Nie zabrakło też pięknie recytowanych wierszy i piosenek góralskich. Na zakończenie został odśpiewany hymn naszej szkoły, po którym odbył się krótki konkurs wiedzy o Bronisławie Czechu dla uczniów klas IV – VI. Za wiedzę o życiu i osiągnięciach naszego patrona nagrodzeni zostali uczniowie: Oliwier Krzemień, Remi Rokkan, Paulina Staniszewska i Natalia Kornaszewska.

        Aneta Potocka

      • MISTERIUM WIELKANOCNE

      • Wielki Post to czas przemiany, rozmyślań nad swoim życiem. Niedziela Palmowa to dzień, który uświadamia nam, że będzie po raz kolejny świadkiem Męki i Zmartwychwstania Jezusa.

        Uczniowie naszej szkoły by upamiętnić to wydarzenie przygotowali Apel Wielkanocny, by na miarę swoich możliwości ukazać te ważne wydarzenia z życia Pana Jezusa, które są istotą wiary chrześcijańskiej. Nasze „Misterium Wielkanocne” zostało wystawione w szkole w dniu 11.04.2017r. i miało na celu przygotować uczniów do właściwego przeżywania Świąt Wielkanocnych.

        Każdy nawet najmniejszy detal,  pełnił ważną rolę. Dekoracje, muzyka tworzyły nastrój i wpływały w istotny sposób na odbiór sztuki. O całą oprawę muzyczną zadbał pan Karol Szulborski,  za co jeszcze raz składamy wielkie podziękowania. Kilka tygodni ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli uwieńczone zostało przedstawieniem, które na długo pozostanie w pamięci.

        Mamy nadzieje, że nasz przekaz dotarł do licznie zgromadzonej widowni i pomógł przeżyć na nowo największą  tajemnicę miłości Boga do ludzi.

      • KONKURS „WARSZAWA MOJE MIASTO”

      • W projekcie całorocznym „Nasze miejsce”, który prowadzimy we współpracy z innymi placówkami, odbył się konkurs przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 86 pt. „Warszawa moje miasto”. Wzięły w nim udział dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Komisja wybrała najpiękniejsze prace. Dzieci, które je wykonały otrzymały nagrody i dyplomy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

        Joanna Łopacińska-Tkaczuk, Grażyna Żurawska

      • 3S: SCHOOL, SOCIETY, SYMPHATY

      • W naszej szkole rozpoczął się kolejny międzynarodowy projekt o nazwie 3s: School, Society, Symphaty, którego autorkami i realizatorkami są panie Joanna Walczak i Dorota Ząberg. Ma ona na celu uwrażliwienie uczniów na środowisko, w którym żyją: ich otoczenie szkolne, pozaszkolne i przyrodnicze. Dobroć okazana innym zawsze procentuje i sprawia, że ludzie współpracują ze sobą w przyjaznej atmosferze. Jej brak to źródło konfliktów i wielu nieporozumień. Sympatyczny uczeń jest lubiany, chętniej się angażuje w szkolne inicjatywy, a przede wszystkim ma większe poczucie swojej wartości. Dzieci, które zostaną uwrażliwione na świat wokół nich i nauczą się dostrzegać potrzeby innych, mają szansę wyrosnąć na mądrych, pełnych zrozumienia i empatii dorosłych ludzi.

        W pierwszym etapie projektu uczniowie klasy III a odwiedzili podopiecznych Ośrodka Dziennego Pobytu Dla Osób Z Chorobą Parkinsona w Marysinie. Dzieci zostały bardzo miło przyjęte przez pensjonariuszy i pracowników ośrodka i bardzo szybko się z nimi zintegrowały. Pensjonariusze opowiadali o sobie, swoich rodzinach, swoich pasjach, a uczniowie przedstawiali krótko siebie, mówili o swoich planach i marzeniach.

        W drugiej części warsztatów odbyły się zajęcia, na których wszyscy zebrani wykonywali świąteczne prace metodą origami. Warsztaty poprowadziła pani Joanna Walczak, zarówno dzieci jak i dorośli bardzo zaangażowali się w pracę, współpracując ze sobą w miarę potrzeby. Efektem wspólnej pracy były świąteczne drzewka ozdobione zajączkami i barankami złożonymi z papieru.

        Ten wspólnie spędzony przedświąteczny czas okazał się bardzo ważny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dzieci długo wspominały wizytę w ośrodku, a jeden z pensjonariuszy ułożył specjalnie z tej okazji wiersz, dla upamiętnienia tego niezwykłego spotkania i małych gości.

         

        Roman Olszewski

         

        Wizyta

        Słonko na zewnątrz wiosenne świeci,

        a nas odwiedza gromada dzieci.

         

        Uczniowie szkoły podstawowej,

        z trzeciej są klasy śliczne nygusy.

         

        Dziewczynki bardzo urodziwe,

        będą z nich panny kiedyś nobliwe.

         

        Chłopcy zaś bardzo inteligentni

        i wygadani i elokwentni.

         

        Nam, chorym wielką frajdę sprawili,

        że nas w ośrodku odwiedzili.

         Dorota Ząberg, Joanna Walczak

      • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

      • W dniach 14-16 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Prowadzili je bracia Redemptoryści. Uczniowie przypomnieli sobie i omówili przypowieść o Synu Marnotrawnym, odpowiadali na zagadki religijne. Chętnie śpiewali pieśni wielkopostne. Mieli szansę skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ostatniego dnia rekolekcji była sprawowana Eucharystia.

        Dorota Ząberg, Piotr Romanienko

      • AFRYKA DZIĘKUJE

      • „Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje”

        Kochani, to już kolejna odsłona Waszej dobroci, wrażliwości, empatii i zaangażowania w mój projekt „Bliżej Afryki”, którego najgłębszym celem jest pomoc najbardziej potrzebującym, szczególnie najmłodszym mieszkańcom wsi Kikambala w Kenii. Niech najpiękniejszym podziękowaniem za Wasze wielkie serca będzie uśmiech tych afrykańskich dzieci, wdzięczność tych, którym wspólnie pomogliśmy.

        Tego roku Wasza hojność przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Jestem tym głęboko poruszona i ogromnie dziękuję, polecając się na przyszły rok.

        Martyna Jodłowska

      • KOLOROWO -OWOCOWO - SZASZŁYKOWO

      • Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Dnia 21 marca Samorząd Uczniowski przygotował kolorową i zdrową niespodziankę. Społeczność szkolna mogła zakupić pyszne szaszłyki z owoców, które przypominają wiosnę, świeżość, życie i radość. Chętni uczniowie własnoręcznie przygotowali szaszłyki, ucząc się przy tym obierania jabłek, krojenia i komponowania smaków.  Szaszłyki "rozeszły się", jak świeże bułeczki. Tego dnia uczniowie ubrani byli w kolorowe stroje, kapelusze, kwieciste sukienki. Dla nikogo dziś nie było wątpliwości, że rozpoczęła się wiosna...

        SU z opiekunami

      • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

      • Dnia 17 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 86 obchodziliśmy Dzień Św. Patryka. Wszyscy tego dnia byli ubrani na zielono. Na przerwach słuchaliśmy tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Uczniowie klas młodszych uczyli się podstawowych kroków tańca irlandzkiego. Korytarze szkoły zostały udekorowane zielonymi koniczynkami oraz pracami uczniów na temat Irlandii. Dzieci prezentowały swoje pamiątki przywiezione z zielonej wyspy. W szkole można było spotkać zielone skrzaty, które ukryły skarby.

        Małgorzata Matoszko- Epa, Agnieszka Gajek, Agnieszka Całczyńska

      • CHCĘ BYĆ KIMŚ !

      • Dnia 15 marca odbyły się wyjątkowe warsztaty motywacyjne dla klas IV-VI "Chcę być kimś". Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców poprowadził je Michał Zawadka  – autor książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży, optymista, mówca inspiracyjno-motywacyjny, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców oraz Toastmasters International oraz założyciel Wydawnictwa Mind&Dream.

        Pan Michał Zawadka zaskoczył uczniów doskonałym kontaktem z młodzieżą, doborem tematów i bezpośredniością. Zachęcił uczniów, aby każdego dnia potrafili doceniać siebie i innych, a nie oceniać. Podpowiedział, jak gospodarować czasem i nie marnować go. Wspólnie z uczniami wyliczał, ile czasu w życiu można wykorzystać twórczo i owocnie. Uczniów zaskoczył eksperyment z którego wynikało, że każdy z nas jest w stanie bardzo dobrze zagospodarować czas zarówno na najważniejsze rzeczy, jak i na relaks. Po dynamicznych warsztatach uczniowie zakupili książki z dedykacją autora. Druga część książki z cyklu "Chcę być kimś" miała tego dnia premierę.

        SU z opiekunami

      • DZIEŃ OTWARTY

      • Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 86 odbył się 14 marca 2017 roku.

        Tego dnia naszą szkołę odwiedziło wielu przyszłych pierwszoklasistów wraz z rodzicami. Powitał ich dyrektor szkoły Bartłomiej Wesołowski. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego przygotowali dwie ciekawe prezentacje opowiadające o pracy w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III. W dalszej części spotkania goście obejrzeli przedstawienie przygotowane przez dzieci z klasy trzeciej  pod kierownictwem nauczycielki Grażyny Żurawskiej. Była to sztuka oparta na motywach baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”. Profesjonalny występ dzieci zaciekawił i zachwycił przybyłych. Na koniec rodzice zostali zachęceni przez dyrektora Bartłomieja Wesołowskiego do zadawania pytań na interesujące ich tematy. Przekazano również rodzicom w formie papierowej informacje o dojrzałości szkolnej i rekrutacji do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych.   

        Szkoła rozpoczęła już rekrutację. Regulamin i wnioski o przyjęcie dziecka do szkoły są dostępne na stronie internetowej lub w sekretariacie szkoły.

        Grażyna Żurawska,  Joanna Walczak,

        Agnieszka Wróbel, Małgorzata Mikusek-Hoang

      • LIST PODZIĘKOWANIE

      • Witam Was serdecznie! Szczęść Boże!

        Wreszcie udało mi się uporządkować zdjęcia ze zbiórki rzeczy dla domu dziecka w Kreminnij w Ukrainie.

        Sam proces zbiórki przewiezienia i dostarczenia okazał się bardzo i bardzo długi. Nie spodziewałem się, że to będzie tak długo trwało... Najpierw była sama zbiórka w Warszawie. Potem segregacja i porządkowanie tych rzeczy. Potem polecone osoby, które miały to przewieźć w Ukrainę... wycofały się. Szukaliśmy różnych opcji i przystaliśmy na propozycję pomocy ze strony Ojców Paulinów w Częstochowie. Więc rzeczy w połowie lipca pojechały najpierw do Częstochowy. Stamtąd, ale też nie tak szybko, dotarły do Kamieńca-Podolskiego. Ponieważ Ojcowie Paulini poważnie angażują się w pomoc na wschodzie Ukrainy (pomoc i wywózka rannych żołnierzy, praca i pomoc ludziom w szarej strefie frontu, i wiele innego), to też nie od razu, i to da się zrozumieć, zabrali te rzeczy. W końcu, częściami, już późną jesienią to zaczęło docierać pod właściwy adres.

        Teraz czekam na listy i rysunki stamtąd, od dzieci.

        Serdecznie Wam wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób byliście zaangażowani w tę pomoc, dziękuję! Niech Wam Pan Bóg stokrotnie wynagrodzi! Jest to coś niezmiernie ważnego! ...myślę, że dopiero kiedyś się dowiemy na ile to było ważne. Gdyby ktoś był jeszcze chętny w ten lub inny sposób pomóc – proszę dać znać! Niech Was Pan Błogosławi i strzeże!

        ks. Vitaliy Kashchuk

      • NAJLEPSZE MISS-KI W SZKOLE

      • Samorząd Uczniowski z opiekunami zaprosił 8 marca społeczność szkolną na niezwykłe wydarzenie, czyli wiosenny pokaz mody połączony z wyborami MISS 2017. Najładniejsze "dziewczyny" zgłaszały się i przygotowały już od tygodni na ten dzień. W jury zasiedli znawcy urody kobiecej, czyli szkolni mężczyźni pod przewodnictwem pana dyrektora Bartłomieja Wesołowskiego. Kandydatki prezentowały się w trzech kategoriach - strój najlepszej gospodyni domowej, suknia wieczorowa oraz suknia na imprezę disco polo. Oryginalność strojów i dobranych do nich dodatków zachwyciła uczniów. Kandydatki zmieniały fryzury, wysokość obcasa i kolory strojów. Jury po burzliwej naradzie wybrało Miss i Vice Miss 2017 i nagrodziło specjalnymi upominkami. Pozostałe kandydatki otrzymały wyróżnienia i nagrody. Najtrudniej było wybrać Miss Publiczności. Uczniowie wiwatowali wielu kandydatkom. Podczas pokazu swoje talenty muzyczne prezentowali uczniowie: Gabrysia Wilgosz, Marysia Strzelczyk i zespół dziewczyn z IVa.

        Impreza wzbudziła wiele emocji i uśmiechu na twarzach uczniów i nauczycieli.

        SU z opiekunami

      • KOŁO TEATRALNE Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

      • Młodzi artyści w Przedszkolu nr 84

        Dnia 9 lutego 2017 roku w Przedszkolu „Promyk” w ramach projektu edukacyjnego „Nasze miejsce” uczniowie klasy 3d pod kierunkiem wychowawczyni Grażyny Żurawskiej przedstawili baśń pt. „Brzydkie kaczątko”. Młodzi aktorzy wcielając się w swoje role przybliżyli dzieciom opowieść o przygodach brzydkiego kaczątka, które zamieniło się w przepięknego łabędzia.

        Barwne kreacje, ciekawa muzyka, pięknie wykonane utwory wzbudziły wiele emocji wśród najmłodszych wychowanków. Doceniono również ruch sceniczny naszych aktorów oraz pracę głosem. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, które zapewniło im niezapomniane przeżycia.

        Sztuka uczyła i bawiła, a więc warta była obejrzenia i wsłuchania się w bogate treści jakie ze sobą niosła.

         

        Z wizytą w Przedszkolu „TO TU”

        Dnia 10 lutego 2017 roku odwiedziliśmy zaprzyjaźnione Przedszkole przy ul. Dzielnicowej z bajką „Brzydkie kaczątko”.

        Przedstawienie przykuło uwagę dzieci. Tworzona na oczach widzów opowieść przedstawiała losy tytułowego brzydkiego kaczątka. Różniło się ono od reszty, dlatego było wyśmiewane i gorzej traktowane. Czuło się niepotrzebne i nieakceptowane. Twierdziło, że świat kocha tylko pięknych i bogatych. To nie jest prawdą. Ważniejsze jest posiadanie dobrego serca. Brzydkie kaczątko jest bajką, która uczy tej prawdy. Panie wychowawczynie, które oglądały przedstawienie z przedszkolakami komentowały zachowania postaci. Przybliżały maluchom wartości, jakimi powinni się kierować. Podkreślały, że nie należy śmiać się z kaczątka, które jest samotne i nieszczęśliwe.

        Mali aktorzy przyciągnęli uwagę przedszkolaków i wywoływali też wiele emocji. Ogromnym walorem była również muzyka odzwierciedlająca uczucia, jakie towarzyszyły w danym momencie widzom. Swój wkład w zachowanie optymistycznej atmosfery miał też śpiew piosenek, który spotkał się z dużym entuzjazmem dzieci. Uczniowie chętnie wchodzili w role, utożsamiając się z postaciami. Wszystkich widzów zachwyciła świetna gra aktorów, dobrze przygotowana rola narratora oraz ciekawa aranżacja. Jedna z wychowawczyń stwierdziła, że takie przedstawienia rozwijają wyobraźnię wychowanków. Brzydkie kaczątko należy do bajek, których nie sposób nie lubić.

        Obejrzenie przedstawienia zapewniło maluchom wiele rozrywki, ale przede wszystkim wpoiło uniwersalne wartości takie jak: przyjaźń i akceptacja.

        Grażyna Żurawska

      • SAMORZĄDOWE WALENTYNKI

      • Samorząd Uczniowski już od 6 lutego rozpoczął obchodzenie w naszej szkole Walentynek. Z tej okazji społeczność uczniów ubrała się walentynkowo. Na korytarzach pojawiły się serduszka, czerwone ubrania, balony. Działała Walentynkowa Poczta, która na rolkach dowoziła liściki wysyłane uczniom i nauczycielom. Największym zainteresowaniem cieszył się samorządowy Kiermasz, gdzie można było nabyć ręcznie robione Walentynki papierowe, drewniane, a nawet słodkie. Pieniążki zebrane przez SU posłużą uczniom na organizowanie kolejnych ciekawych inicjatyw.
        Zorganizowano dwa konkursy - na najładniejszą Walentynkę oraz na Walentynkowy wystrój sali.

        Samorząd Uczniowski z opiekunami

      • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      • Tradycją  jest, że od wielu lat obchodzimy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość, jak co roku, przygotowywana była  przez uczniów klas II wraz z wychowawcami. Imprezę uświetnił występ dzieci, gdzie uczniowie  przedstawili swoim dziadkom i rodzicom program artystyczny składający się z piosenek, wierszy i układów tanecznych. Dzieci chętnie i z entuzjazmem występowały przed bliskimi, w ten sposób okazując im miłość i przywiązanie. Następnie wszystkie pokolenia rodzin: prababcie, babcie, dziadkowie, rodzice i wnuki  bawili się wspólnie podczas licznych konkursów i śpiewów do tekstów karaoke.  Goście byli  bardzo wzruszeni i zadowolenie z występów i osiągnięć wnuków. Po wspólnej zabawie dzieci rozdały babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki - kolorowe jabłuszka z życzeniami. Wszyscy częstowali się cukierkami rozdawanym przez wychowawców. Na koniec dziadkowie, rodzice, dyrekcja, dzieci i wychowawcy zatańczyli „Taniec Eleny”.

        Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych radosnych chwil w życiu i pociechy z kochających wnuków.

         

        Wychowawcy klas II Grażyna Abratowska, Grażyna Mijalska, Ewa Wiewióra, Katarzyna Galas

      • KARNAWAŁ

      • Karnawał, inaczej zapusty – to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. 
        W naszej szkole, bal karnawałowy dla wszystkich uczniów, odbył się w środę 11 stycznia. Zabawę prowadziła profesjonalna firma, która zapewniła dzieciom atrakcyjną oprawę muzyczną. Salę gimnastyczną pięknie udekorowali przedstawiciele Rady Rodziców. Większość uczniów, szczególnie z klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych, przyszło na bal w stroju karnawałowym. Dawno nasza szkoła nie widziała tylu księżniczek, królewiczów, piratów, robotów i żołnierzy różnych formacji. 
        W przerwach między tańcami uczniowie mieli zapewniony poczęstunek. Radości było co niemiara. Szkoda, że kolejny bal dopiero za rok…

        Aneta Moryń

      • KOLEJNA AFRYKAŃSKA ODSŁONA

      • Na początku stycznia miałam niezwykłą radość zagościć z moim projektem edukacyjnym „Bliżej Afryki” w Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny. Tradycyjnie opowiadałam o „mojej Afryce”, jej problemach, radościach, dramatach, tajemnicach, bezkresnej dzikiej przyrodzie, tradycjach i kulturze. Dzieci...i nauczyciele(!) wykazali wielkie zainteresowanie i empatię, reagowali żywo i spontanicznie. Przymiarki afrykańskich strojów, oglądanie oryginalnych pamiątek, szczere autentyczne pytania i refleksje sprzyjały ciepłej atmosferze. Czas spotkania wydłużył się znacznie, ciągle pozostawiając jakiś niedosyt, a pytania dzieci: „Czy przyjdzie pani do nas znowu jutro?” były dla mnie najmilszym i najszczerszym podziękowaniem.

        Martyna Jodłowska

      • 77 ROCZNICA "ZBRODNI WAWERSKIEJ"

      • W nocy z 26 na 27 grudnia 1939 w odwecie za śmierć dwóch podoficerów, policja niemiecka aresztowała grupę 120 mężczyzn w wieku od 15 do 70 lat. Część zatrzymanych przebywała w Wawrze jedynie tymczasowo odwiedzając rodzinę na Święta Bożego Narodzenia. Mężczyzn postawiono przed sądem doraźnym. 114 z nich zostało skazanych na śmierć, pozostałych "ułaskawiono" zlecając im wykopanie grobów. Egzekucję przeżyło 7 osób. Ofiary śmiertelne, w sumie 107 osób, zostały początkowo pochowane w tymczasowej zbiorowej mogile. Przy ul. 27 grudnia w Wawrze, wystawiono pomnik ku czci ofiar egzekucji. Przy tym pomniku 27 grudnia 2016 roku zebrali się mieszkańcy Anina, Sadula i Wawra, kombatanci, rodziny ofiar, harcerze, reprezentanci placówek oświatowych, a także przedstawiciele władz Warszawy i dzielnicy, by uczcić 77 rocznicę „Zbrodni Wawerskiej”. Kwiaty pod pomnikiem złożyli również przedstawiciele Zespołu Szkół nr 116 - Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie. W trakcie całej uroczystości nad głowami zebranych wśród innych powiewał trzymany przez uczniów sztandar Szkoły Podstawowej nr 86.

        Joanna Łopacińska-Tkaczuk

      • CHRISTMAS GINGERBREADS FULL OF LOVE - ETAP II

      • Najpiękniejszym przejawem ludzkiej dobroci jest dzielenie się z innymi.

        Dobroć, im bardziej się nią dzielisz - tym bardziej powraca. Taka myśl przewodnia towarzyszyła uczestnikom międzynarodowego projektu eTwinning Christmas Gingerbreads full of love, czyli  Świąteczne Pierniczki Dobroci. Jego autorki, panie Joanna Walczak i Dorota Ząberg zaangażowały do projektu dzieci z klasy III a oraz nawiązały współpracę ze szkołami we Włoszech, Słowacji i Rumunii i kilkoma szkołami i przedszkolami w Polsce.

        Po upieczeniu i udekorowaniu pierników nadszedł moment na dzielenie się nimi. Gotowe pierniczki wraz z uśmiechem i dobrym słowem zostały rozdzielone wśród lokalnej społeczności. Uczniowie, z logo projektu przyklejonym do ubrań, ruszyli w teren, odwiedzając mieszkańców Wawra, Międzylesia, Marysina...

        Każdemu spotkaniu towarzyszył śpiew kolęd, recytacja specjalnie wybranego wiersza o dobroci i dzielenie się z innymi świątecznymi pierniczkami.

        W Urzędzie Gminy Wawer uczniowie zostali serdecznie przyjęci przed władze gminy. Zaskoczeni pracownicy i interesanci z uśmiechem przyjmowali świąteczne ciasteczka przepełnione dobrocią, słuchali wiersza oraz razem z dziećmi śpiewali kolędę.  Po drodze pierniki dostali pracownicy Straży Miejskiej, właściciele sklepików, przechodnie, a nawet kierowca autobusu. Uczniowie odwiedzili Ośrodek Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Parkinsona, gdzie zostali bardzo serdecznie przywitani i ugoszczeni zarówno przez pensjonariuszy, jak i pracowników oddziału. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia na widok dzieci dzielących się symbolicznym piernikiem dobroci,  podczas wspólnie zaśpiewanej kolędy lub gdy o dobroci mówił uczeń, recytując wiersz:

        "...Nie przyjdzie ona samotnie,

        nie znajdziesz jej w kwietnym kobiercu,

        nie spotkasz na rogu ulicy,

        poszukaj jej w swoim sercu."

        Dla zaangażowanych projekt uczniów była to najlepsza lekcja, pokazująca, że w dawaniu innym może być więcej radości niż w braniu.

                                                                                                                   Joanna Walczak, Dorota Ząberg

      • PACZKI NIESPODZIANKI

      • Od wielu lat w grudniu w Szkole Podstawowej nr 86 organizowana jest zbiórka rzeczy dla dzieci z domu dziecka. W tym roku także każda klasa przygotowywała paczkę niespodziankę do której pakowała słodycze i materiały potrzebne do szkoły. Dziękujemy wszystkim za okazane serce, za wsparcie i dary. W tym roku to Wy staliście się Świętymi Mikołajami.

        Joanna Łopacińska-Tkaczuk

      • KONKURS "ŚWIĄTECZNE NASTROJE"

      • W grudniu 2016 roku między placówkami w dzielnicy Wawer odbył się konkurs plastyczno-techniczny pt. ”Świąteczne nastroje”. Uczestnicy konkursu musieli przygotować stroik lub bombkę na choinkę. Z części prac zrobiliśmy świąteczną wystawę. Dziękujemy wszystkim osobom z naszej szkoły, które wzięły udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom.

        Joanna Łopacińska-Tkaczuk, Grażyna Żurawska

      • UROCZYSTOŚĆ WIGILIJNA W URZĘDZIE DZIELNICY WAWER

      • Dnia 21 grudnia 2016r. uczniowie ZS116 w składzie: Julia Dybek 3b - SP 86, Alicja Młodzik 3b - SP 86, Maria Strzelczyk 3b - SP 86, Tomasz Petryka 3b - SP 86, Aleksandra Konaszczyc 3b - SP 86, Jan Studziński 3b - SP 86, Natalia Kornaszewska kl. 6a - SP 86, Hanna Pilip 6b - SP 86 oraz gimnazjaliści Aleksander i Antoni Parzychowscy, mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów wokalnych przed władzami i pracownikami Dzielnicy Wawer.

        Uroczystość miała podniosły charakter. Gospodarzami uroczystości byli: Burmistrz Łukasz Jeziorski, zastępcy burmistrza: Leszek Baraniewski i Zdzisław Gójski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Prezydium Rady Samorządu, radni, pracownicy Urzędu Dzielnicy Wawer oraz gość specjalny ks. biskup Marek Solarczyk.

        Przed tak zacnym gronem nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale, bez cienia tremy czy zakłopotania, jak prawdziwi profesjonaliści! W repertuarze znalazły się kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Jest taki dzień”- „Czerwonych Gitar”, „Kto wie, czy za rogiem”- grupy De Su. Muzycznie grupę wokalną wsparły instrumentalistki: Natalia Kornaszewska kl. 6a SP 86 (instrumenty klawiszowe) i Hanna Pilip 6b SP 86 (skrzypce).          

        Uczniowie, dzieląc się opłatkiem z gospodarzami oraz innymi uczestnikami spotkania, złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Na koniec, każdy z nich został obdarowany pięknym prezentem, a my nauczyciele byliśmy dumni, że mamy w naszej szkole tak utalentowanych i zaangażowanych uczniów.

        Uczniów do występu przygotowali: Karol Szulborski i Aneta Moryń.

        Aneta Moryń

      • JASEŁKA

      • We wtorek 20 grudnia  odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły

        Dzieci z wielkim zaangażowaniem i zapałem opowiedziały o Betlejemskiej nocy. Uczniowie w pięknych strojach przedstawiły historię narodzin Dzieciątka Jezus, oprawioną kolędami i pastorałkami w wykonaniu zerówek i uczniów klas piątych i szóstych. Historię Bożonarodzeniowego cudu zwiastowały chóry anielskie.  Boży wysłannik anioł Gabriel zapytał Maryję, czy zechce zostać matką Bożego Syna. Narodziny Zbawiciela odbyły się w Betlejemskiej szopie, gdyż "nie było miejsca w gospodzie". Jako pierwsi przybyli tam z pokłonem pasterze, następnie mędrcy ze swoimi darami. Jezusa odwiedziły też dzieci przynosząc mu w darze swoje dobre uczynki. Tegoroczne klasyczne jasełka przypomniały wszystkim sens świętowania Bożego Narodzenia. Na koniec Pan dyrektor złożył wszystkim najlepsze życzenia.

         

        Dorota Ząberg

        Piotr Romanienko

      • CHRISTMAS GINGERBREADS FULL OF LOVE - PROJEKT MIĘDZYNARODOWY

      • Najpiękniejszym przejawem ludzkiej dobroci jest dzielenie się z innymi.

        Dobroć, im bardziej się nią dzielisz - tym bardziej powraca. Taka myśl przewodnia towarzyszyła uczestnikom projektu Christmas Gingerbreads full of love, czyli  Świąteczne Pierniczki Dobroci. Uczniowie klasy III a podjęli się uczestnictwa w tym wartościowym zadaniu zachęcani i motywowani  przez p. Dorotą Ząberg i p. Joannę Walczak, które są autorkami projektu. Przyłączyły się do niego również szkoły z Włoch, Słowacji i Rumunii oraz kilka szkół i przedszkoli w Polsce.

        W pierwszym etapie odbył się konkurs na największą ilość pierników - wykonanych z rodzicami w domu. Zwycięzcy upiekli nawet po 400 słodkich ciasteczek. Następnie odbyło się spotkanie integracyjne z polskimi szkołami biorącymi udział w projekcie, a uczestnicy w zgodnej współpracy ozdabiali pachnące pierniczki. Spotkaniom towarzyszyła radość, zabawa i przedświąteczna atmosfera. Efektem tego spotkania były nowo zawarte przyjaźnie i kolorowe tace pełne pachnących, pięknie udekorowanych pierników - świątecznych symboli miłości i dobroci.

                Film                                                                                        Dorota Ząberg, Joanna Walczak

      • MIKOŁAJKI DLA UKRAINY Z SP 86

      • Nasz szkolny Mikołaj dotarł nawet na Ukrainę. Przywiózł dzieciom z przedszkola w Birkach maskotki. Zaskoczone przedszkolaki były uradowane i szczęśliwe taką niespodzianką z Polski. W podziękowaniu dla uczniów naszej szkoły, którzy podzielili się zabawkami - przedszkolaki z nauczycielami zrobili zdjęcie.

        Dorota Ząberg

      • MIKOŁAJKI NA KORYNCKIEJ

      • Naszą szkołę odwiedził na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego św.Mikołaj. Przebył daleką drogę, aby dotrzeć do Wawra, ale nie był zmęczony. Przywiózł uczniom wspaniałe prezenty. Nie było łatwo je dostać:) Niektórzy mówili wiersze, inni śpiewali, byli też tacy, którzy zaprezentowali umiejętności sportowe, takie jak szpagat gimnastyczny. Św. Mikołaj o nikim nie zapomniał - dotarł nawet do uczniów ćwiczących w sali gimnastycznej. Każdy chciał zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem -zwłaszcza najmłodsze dzieci z zerówki. Uśmiechnięty św.Mikołaj spełniał takie życzenia dzieci z radością. Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy gościć tego szacownego gościa.

        SU z opiekunami

      • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      • Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, czyli w 2002 roku. Od kilku lat nasza szkoła uroczyście obchodzi to święto 25 listopada, ku ogromnej radości uczniów.

        Swoimi korzeniami święto sięga jednak do 1902 roku, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach łowów, jeden ze znajomych prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy strach w oczach zwierzątka, kazał je uwolnić. Jeden ze świadków uwiecznił tę historię na rysunku w waszyngtońskiej gazecie. Czytał ją producent zabawek… Od tego momentu zaczęto nazywać maskotki zdrobniałym imieniem prezydenta - Teddy Bear i masowo je produkować. Dzieci bardzo polubiły pluszowe miśki.

        W naszej szkole uczciliśmy dzień misia uroczystą akademią. Uczniowie przynieśli swoje misie i tulili je z radością. Obejrzeli prezentację z historią święta, zaśpiewali misiowe przeboje w wersji karaoke oraz wzięli udział w konkursach. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs recytatorski. Uczniowie przepięknie recytowali wiersze o swoich puchatych pupilach. W ramach konkursy plastycznego powstały misiowe komiksy. Tego dnia na przerwach można było pokolorować rozwieszone na ścianach misie. Niektórzy uczniowie częstowalii misiowatymi ciasteczkami spieczonymi specjalnie na tę okazję.

        Joanna Walczak
        Grażyna Żurawska
        Dorota Ząberg

      • XIII EDYCJA IMPREZY SZKONO-RODZINNEJ "SENIOR DLA JUNIORA"

      •  

                Listopad jest bardzo ważnym miesiącem w życiu całej społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie przy ul. Korynckiej 33. Cyklicznie bowiem, od 13-nastu lat, właśnie w listopadzie, odczarowujemy jesienne smutki organizując piękną i radosną uroczystość „Senior dla Juniora”. Tradycją szkoły jest to, że w sobotni listopadowy poranek dorośli angażują swe działania na rzecz dzieci: nauczyciele prezentują widzom przygotowany z uczniami wspaniały spektakl słowno-muzyczny, a rodzice uczniów prowadzą aukcję i losowania nagród. Rangę tej uroczystości dodała obecność przedstawiciela władz samorządowych, Burmistrza Dzielnicy Wawer, Pana Zdzisława Gójskiego. Honory gospodarzy pełnili: Pan Bartłomiej Wesołowski, Dyrektor ZS nr 116 oraz Pani Beata Sigłowy-Kaproń, Wicedyrektor ZS nr 116.
                 W tym roku myślą przewodnią imprezy było hasło „Z biegiem Wisły”. W ten sposób uczniowie i nauczyciele wpisali się w przypadające w nadchodzącym 2017 roku obchody „Roku Wisły”. Zgodnie z biegiem Wisły, przez kolejne regiony Polski, czyli od gór do morza, uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych opisywali piosenkami i tańcem piękno naszej ojczyzny. Każda z prezentujących się klas była doskonale przygotowana zarówno pod względem artystycznym, jak i scenograficznym. Wzruszenie budziły patriotyczne piosenki o Polsce i płynąca z nich duma z bycia Polakiem oraz pochwała urody ziemi ojczystej. Cudownie było oglądać uśmiechnięte twarze uczniów i rodziców oraz bijące z nich zadowolenie. W przerwie między występami uczniów, licznie przybyli goście mogli skorzystać z oferty cukierniczo-kawowej kawiarenki, bufetu z pysznym bigosem i żurkiem oraz dokonać zakupów na przygotowanych stoiskach (prace uczniów, biżuteria, książki, pocztówki i ozdoby świąteczne). 
                 Uroczystość „Senior dla Juniora” poza walorami artystycznym ma również cel charytatywny. Po zakończeniu części artystycznej odbywają się bowiem aukcje i licytacje, dzięki którym zasilane jest konto Rady Rodziców, która w oparciu o zgromadzone fundusze, realizuje zadania na rzecz uczniów w ciągu roku szkolnego. 
              Miłym akcentem kończącym uroczystość był spektakl teatralny grupy „Nienazwani”, nagrodzony I miejscem w I Festiwalu Twórczości Dziecięcych Zespołów Teatralnych „W KRĘGU KULTURY ANTYCZNEJ 2016”.

        Aneta Moryń
         

      • WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

      • W ramach projektu UNESCO Wszystkie Kolory Świata zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły wyjątkowe laleczki. W ogólnopolską akcję włączyli się nauczyciele i rodzice, którzy chwycili za igły, nici i materiały. Każda laleczka została uszyta, miała imię i akt urodzenia. Powstał karateka, tiulowa baletnica, pomocnik Mikołaja Klaus, czarnoskóra Glejdis, pachnąca Violetta i wiele innych niepowtarzalnych lal. Niektóre lale uszyli indywidualni uczniowie. Tak powstał np. Lolo i mięciutka Fruzia.  Każda lala czekała na domek i opiekuna, aż do szkolnej imprezy Senior dla Juniora.

        Te szmaciane laleczki są symbolem pomocy, jaka dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z krajów potrzebujących. W tym roku przypada czwarta edycja projektu. Pieniążki uzbierane w tej szlachetnej akcji przeznaczone będą na ratowanie dzieci w Angoli - zakup szczepionek i innych niezbędnych środków. Kampanię wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.
        Samorząd Uczniowski, Opiekunowie SU oraz Rada Rodziców  zaprosili do wzięcia udziału w aukcji 26 listopada 2016 r. na sali gimnastycznej. Cena wywoławcza laleczki wynosiła 10zł. Wszyscy czekali z niecierpliwością na ten moment. Laleczki były rozchwytywane przez uczniów. Słychać było radość i zachwyt kupców. Najdroższa laleczka została wylicytowana na kwotę 230 zł. 

        Dziękujemy za otwartość, zaangażowanie w aukcję i wszelką pomoc przy projekcie. 

        Galeria laleczek:

        http://www.kizoa.com/Movie-Video-Slideshow-Maker/d79838271k1455047o1l1/wszystkie-kolory-wiata

        Strona projektu UNICEF:
        https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiataivedycja/81

        SU z opiekunami

      • KOROWÓD ŚWIĘTYCH

      • W czwartek 10 listopada uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w Korowodzie Świętych. Impreza, która w Polsce już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem wpisała się również w tradycję naszej szkoły. Ma na celu pielęgnowanie polskich i chrześcijańskich tradycji obchodzenia Uroczystości Wszystkich Świętych, a także ukazywanie dzieciom autorytetów, poprzez przykłady świętych.
        W tym roku Korowód Świętych rozpoczęliśmy od zerówek. Najmłodsi przebrani za postaci świętych ruszyli po szkole zapraszając "świętych" z kolejnych klas. Wszyscy śpiewali piosenkę "Taki mały, taki duży" i radośnie demonstrowali atrybuty świętych. Korowód prowadziła p.Dorota Ząberg i p.Piotr Romanienko, który przygrywał "świętym" na gitarze. Z każdą odwiedzaną klasą przybywało uczestników korowodu. Nie zabrakło w nim kanonizowanej w tym roku św. Matki Teresy z Kalkuty, polskiego św.Jana Pawła II, czy patrona dzieci i młodzieży św.Stasia Kostki. Korowód z ledwością mieścił się na korytarzu szkolnym.
        Na zakończenie "święci" zostali obdarowani niebiańskimi przysmakami i obrazkami. Wrócili do swoich klas, pamiętając o tym, że świętość to nie jednodniowe wydarzenie, ale solidna praca i wzorowa postawa w szkole, domu, na podwórku.
        Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom, którzy zechcieli przygotować swoje dzieci do tej uroczystości, kultywując naszą piękną tradycję.

        Dorota Ząberg
        Piotr Romanienko

      • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      • Dnia 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy VIb.
        Dzieci przedstawiły scenkę pt. "Inna lekcja historii", ukazującą drogę Polaków do niepodległości. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i pieśń My, Pierwsza Brygada.
        Uroczystość rozbudziła szacunek do tradycji i symboli narodowych.

      • ŚWIAT MŁODYCH BADACZY

      • Dzieci z klasy III a miały okazję wcielić się w badaczy naukowych uczestnicząc w warsztatach, które odbyły się dnia 3 listopada w ramach programu "Świat młodych badaczy". Jest to program, który polega na upowszechnianiu wiedzy z dziedziny nauk ścisłych i technicznych poprzez przeprowadzanie w szkołach podstawowych praktycznych lekcji z eksperymentami o charakterze chemicznym. Program  jest realizowany w poszczególnych, wybranych krajach europejskich.

        Zajęcia mają na celu rozwinięcie ciekawości świata oraz analogicznego rozwiązywania postawionych problemów/pytań poprzez wysnucie hipotezy, zastosowanie się do odpowiednich instrukcji, wykonanie doświadczeń, zapisanie swoich obserwacji i wyciągnięcie wniosków.

        Uczestniczące w zajęciach dzieci mogły samodzielnie zbadać właściwości chemiczne niektórych produktów oraz próbowały wytworzyć  klej z mąki.

                                                                                                                                                         Joanna Walczak

      • COOLWawer

      • Wawer to dzielnica, która od lat sprzyjała rozwojowi kultury.  Tutaj mieszkali i mieszkają znani warszawscy twórcy, tutaj jest wiele miejsc promujących szeroko pojętą twórczość. Czasami  wystarczy zajrzeć na tyły bloków albo wjechać w spokojną uliczkę, aby znaleźć miejsca upamiętniające ludzi ważnych nie tylko dla Wawra i Warszawy - ważnych dla całej Polski.

        Tymczasem dzieci  nie zawsze dobrze znają najbliższą sobie okolicę, nie znają nie tylko miejsc historycznych, ale również tych współczesnych, które dostarczą im rozrywki i przyczynią się do ich rozwoju. Z tego powodu  powstał projekt COOLWawer napisany przez p. Dorotę Ząberg i p. Joannę Walczak. Miał on przybliżyć uczniom SP nr 86 tradycje i miejsca związane z lokalną kulturą.

        Uczniowie klas trzecich dnia 19 października wybrali się w podróż  szlakiem wawerskiej kultury. Każdy z nich otrzymał mapę i specjalną krzyżówkę. Na mapie odznaczali  odwiedzane miejsca, a dzięki uważnemu słuchaniu i patrzeniu mogli odgadywać kolejne hasła krzyżówki.

        Na początku uczniowie odkryli pomnik poświęcony Juliuszowi Korczakowi – pisarzowi i twórcy wawerskiej Różyczki. Na szlaku poszukiwań znalazł się także kamień pamiątkowy  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który mieszkał w Wawrze oraz dom poety Juliana Tuwima. Dzieci zdziwiły  się, że w miejscu obecnej pływalni znajdowało się kiedyś Kasyno, czyli  dom kultury, gdzie spotykały się artystyczne elity Warszawy.

        Poszukiwaczy mile przyjęła rodzina, która w swoim domu  przez wiele lat gościła poetę „od biedronki” – ks.Jana Twardowskiego. Pamiątkowa tablica, drzewo z bibelotami (aniołkami, ptaszkami, serduszkami) oraz słynna ławeczka księdza – to jedne z wielu pamiątek, które obejrzeli trzecioklasiści.

        Zaciekawieni  uczniowie bezbłędnie posługiwali się mapą, odnajdywali proponowane miejsca i odgadywali hasła krzyżówki.

        W autokarze, który dowoził do wyznaczonych miejsc panowała prawdziwie artystyczna atmosfera. Nauczycielka p.Grażyna Żurawska czytała fragmenty utworów napisanych przez poznawanych pisarzy wywołując salwy śmiechu lub wprowadzając w nastrój zadumy.  W czytaniu towarzyszyła jej jedna z uczennic Magdalena Fabisiak.

        Wyprawa zmierzała do aktualnego serca kultury dzielnicy, czyli Wawerskiego Centrum Kultury.  Tam uczniowie zostali  mile przyjęci, oprowadzeni po instytucji oraz zaproszeni na warsztaty twórczości, podczas których sami mogli wcielić się w artystów.

        W projekcie zwrócono uwagę na posługiwanie się nowoczesnymi technologiami. Uczniowie rejestrowali miejsca pamięci za pomocą smartfonów i tabletów, aby wziąć udział w konkursie fotograficznym na najlepiej skomponowane zdjęcie.

        Udział w projekcie był dla dzieci niezapomnianym przeżyciem. Poznawanie swojej dzielnicy okazało się interesujące i inspirujące.

                                                                                                                                  Dorota Ząberg, Joanna Walczak

      • DZIECIĘCA AKCJA RÓŻAŃCOWA

      • Jeden milion dzieci modli się na różańcu

        Dzieci w każdym wieku i na całym świecie włączyły  się  w czwartek 18 Października do modlitwy różańcowej. Także uczniowie naszej szkoły tego dnia odmawiali na religii dziesiątkę różańca w intencji  pokoju na świecie. Katolicka  agencja  ACN” oraz Międzynarodowe dzieło pomocy „Kościół w Potrzebie”  wypromowało akcję „jeden milion dzieci modli się na różańcu”.  Inicjatorzy akcji oparli się na  użytych przez świętego Ojca PIO słowach „ Jeśli milion dzieci modli się na różańcu, świat się na pewno zmieni”. Św. Jan Paweł II odnosił się do różańca, jako środka do światowego pokoju. Uczniowie otrzymali foldery specjalnie przygotowane na ten dzień.

        Dorota Ząberg
        Piotr Romanienko

      • DZIEŃ PAPIESKI

      • "Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia".

        XVI Dzień Papieski, który w tym roku obchodziliśmy 17 października w naszej szkole, przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia". W ten sposób nawiązano do decyzji papieża Franciszka o ogłoszeniu bieżącego roku kościelnego Jubileuszem Miłosierdzia. 

        Uczniowie klas trzecich w przedstawieniu o św. Matce Teresie z Kalkuty przypomnieli, że miłosierdzie widać w służbie codziennego życia. Społeczność szkolna obejrzała prezentację o św. Janie Pawle II oraz o Dziele Nowego Tysiąclecia. Tego dnia przybyli goście specjalni z Fundacji Nowego Tysiąclecia. Zorganizowali quiz wiedzy o św.Janie Pawle II i rozdali nagrody zwycięzcom. Opowiedzieli o tym, jak ważny jest dla nich nasz święty papież oraz o pomocy, którą otrzymali w ramach papieskiej fundacji. Uczniowie otrzymali pamiątkowe naklejki i obrazki. W dniu zebrania z rodzicami przeprowadzono kwestę na Dzieło Nowego Tysiąclecia.

        Dorota Ząberg

        Piotr Romanienko

      • LEKCJA MUZEALNA W ZAMKU KRÓLEWSKIM

      • Dnia 11 października klasy 4b i 5b uczestniczyły w lekcji muzealnej w  Łazienkach Królewskich. Uczniowie poznali jednostki czasu historycznego i astronomicznego. Dowiedzieli się jakie były sposoby jego mierzenia  w różnych kulturach. Przedstawione zostały rodzaje zegarów – ogniowy, słoneczny, klepsydra. Przy okazji dzieci zwiedziły pałacowe wnętrza, szukając motywów i symboli czasu. Podczas części warsztatowej uczniowie projektowali czasomierze własnego pomysłu wskazując ich wady i zalety. Takie zajęcia motywują dzieci do zgłębiania wiedzy historycznej oraz poznawania ciekawych miejsc w Warszawie.

        Agnieszka Gajek, Małgorzata Matoszko-Epa

      • LEKCJE EUROPEJSKIE Z EUROPE DIRECT

      • Kolejny raz gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie edukatorów z Punktu Informacji Europejskiej – Europe Direct. Przeprowadzili oni zajęcia edukacyjne na temat Unii Europejskiej w klasach czwartych i piątych. Uczniowie poznali podstawowe fakty dotyczące historii Unii oraz odbyli wirtualną podróż po różnych krajach Europy. Każde z tych państw zostało  przybliżone dzieciom poprzez przedstawienie symboli, tradycji, geografii, kultury wraz z muzyką, architekturą, kuchnią i sztuką. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, zadawali pytania dotyczące krajów wspólnotowych. Dowiedzieli się jaka była idea powstania Unii oraz jaką dzisiaj  pełni rolę w Europie i na świecie.

                                                                   Agnieszka Gajek, Małgorzata Matoszko-Epa

      • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

      • 14 października 2016r. o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 86 odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Był to dzień szczególnie uroczysty dla naszych najmłodszych, ponieważ tego dnia zostali oni pasowani na uczniów. Uroczystość  rozpoczęła się od powitania przybyłych gości : dyrekcji, przedstawicieli  Rady Pedagogicznej, rodziców i dzieci. Następnie na salę gimnastyczną wmaszerował  poczet  sztandarowy SP nr 86 i odśpiewany został hymn narodowy. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor szkoły, który życzył uczniom dużo sukcesów w nauce. Kolejnym punktem programu było przyrzeczenie o godnym reprezentowaniu szkoły złożone przez wszystkich uczniów klas pierwszych. Dużym przeżyciem naszych najmłodszych uczestników było pasowanie każdego dziecka dużym ozdobnym ołówkiem przez pana dyrektora. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna , w której nasi milusińscy recytowali wiersze, śpiewali piosenki o tematyce szkolnej, a także zatańczyli. Za ładny występ zostali nagrodzeni oklaskami. Po części artystycznej pan fotograf zrobił dzieciom w strojach galowych i biretach pamiątkowe zdjęcia z wychowawcami i dyrekcją. Ostatnim punktem i słodkim zakończeniem tego uroczystego dnia był poczęstunek w salach oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Dzień upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze.

        Małgorzata Jankowska, Joanna Łopacińska-Tkaczuk, Agnieszka Myćka

      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      •    12 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana przez uczniów klasy 6c.

        Oprócz złożenia życzeń pedagogom oraz wyrażenia skruchy z powodu trosk i kłopotów przysparzanych nauczycielom, dzieci odegrały „na wesoło” kilka scenek, podczas których zaprezentowały zabawne sytuacje, jakie mogą mieć miejsce w szkole podczas lekcji. Mieliśmy okazję podziwiać talent aktorski młodych wykonawców. Uczniowie deklamowali także wiersze i śpiewali piosenki, dedykowane nauczycielom.

        Szóstoklasiści swoim występem rozbawili i wprawili w dobry nastrój zgromadzoną w sali gimnastycznej publiczność, zarówno tę młodszą, jak i starszą.

      • DZIEŃ PAPIESKI

      • Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 7 października obchodziliśmy XVI Dzień Papieski.
        W odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II do solidarności z potrzebującymi, została zorganizowana akcja charytatywna – „Kremówka Papieska”. Dzieci mogły kupić i posmakować pysznych ciastek.
        Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc finansową dla naszych uczniów (dofinansowanie zakupu podręczników, wyjść do kina czy teatru oraz wyjazdów i wycieczek klasowych). 
        Akcja ta, miała nie tylko wymiar materialny, ale wychowawczy, gdyż miała na celu uwrażliwiać dzieci na potrzeby biedniejszych oraz uczyć postawy dzielenia się z innymi osobami.

        Wszystkim, którzy wsparli naszą szkolną akcję, bardzo dziękujemy.
        Urszula Kwiecińska
        Aneta Moryń

         

      • WYPRAWKA

      • Przez cały wrzesień zbieraliśmy przybory szkolne w ramach akcji „Wyprawka na dobry początek roku szkolnego 2016/2017.” Jest nam bardzo miło, że w naszej szkole jest tak wielu uczniów o dużym sercu. Dzięki wam kilkoro osieroconych dzieci otrzyma piękne nowe plecaki z pełnym wyposażeniem.

        Dziękujemy za przekazane dary.

      • POLA NADZIEI

      • W poniedziałek 10 października odbyło się podsumowanie akcji Pola Nadziei. W piątek i poniedziałek przed szkołą sadziliśmy cebulki żonkili – międzynarodowy symbol nadziei. Przypominają one nam o ludziach cierpiących, samotnych i nieuleczalnie chorych. „Pola nadziei” to kampania zbierania funduszy na rzecz Ośrodka Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie. Ośrodek ten opiekuje się bezpłatnie osobami w ostatniej fazie choroby nowotworowej oraz ich rodzinami.

        10 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z ks. Pawłem Śmierzchalskim (dyrektorem Ośrodka Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie), aby posłuchać o praktycznym zakresie opieki nad osobą chorą w warunkach domowych, o pomocy rodzinie chorego zwłaszcza w okresie żałoby, a także o cyklicznych działaniach charytatywnych i edukacyjnych podejmowanych przez Ośrodek Hospicjum Domowe Księży Marianów.

      • POKAZ ROBOTÓW "LEGO"

      • 30 września 2016r. dla uczniów klas I - VI odbył się Pokaz Robotów „Lego”. Prowadzący wprowadzili widownię w Planetę Robotów, czyli interaktywną naukę robotyki. Roboty były wykonane z klocków Lego i dodatkowo wyposażone w zestaw „LEGO Mindstorms EV3”: inteligentnej kostki EV3, sensoru koloru, sensoru ultradźwięku oraz interaktywnego serwomotora. 
        Klocki z serii TECHNIC są stworzone do budowania niesamowitych maszyn. W połączeniu z najnowszą kostką EV3 to potężne narzędzie do tworzenia prawdziwych robotów. Kostka - czyli centralny układ sterujący jest sercem robota.
        Uczniowie obejrzeli pokaz, a następnie mieli możliwość osobiście wykonać różne ćwiczenia. Wybrane osoby mogły sterować robotem samochodem, a także sterować robotem w kształcie protezy ręki. 
        Uczniowie wzięli udział w pokazie z wielkim zainteresowaniem. Każdy chciał robota dotknąć, a także nim sterować.

        Maria Karwowska

      • MISTRZOWIE UCZTY NA OLIMPIE

      • Uczniowie klas piątych i szóstych z grupy teatralnej „Nienazwani” ze Szkoły Podstawowej nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie zajęli I miejsce w I Festiwalu Twórczości Dziecięcych Zespołów Teatralnych „W KRĘGU KULTURY ANTYCZNEJ 2016”. Impreza odbyła się 24 września 2016 roku w Gimnazjum nr 14 im. Leopolda Staffa w Warszawie  w ramach Dni Kultury Antycznej, pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Ochota – Pani Katarzyny Łęgiewicz.
        Wystawiona sztuka „Uczta na Olimpie” okraszona była niezwykłą scenografią i wspaniałymi strojami. Jury konkursu, wręczając nagrody laureatom, doceniło również ruch sceniczny naszych aktorów  oraz pracę głosem.
        Podczas „Uczty na Olimpie” naprawdę wszyscy świetnie się bawili. Młodym i utalentowanym aktorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        Marta Augustyniak i Grażyna Żurawska
         

      • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

      • Europejski Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej nr 86 to już tradycja. W tym roku przewodnim hasłem było „Języki to nasza siła”. Uczniowie wykonali projekty plastyczne i multimedialne pokazujące bogactwo kultur i języków na całym świecie. Nauczycielki języka angielskiego przeprowadziły zajęcia edukacyjne, poszerzające wiedzę lingwistyczną. Nie zabrakło w nich humoru i dobrej zabawy. Szczególnie interesujące były odgłosy zwierząt, chociaż takie same, to jednak brzmiące inaczej w różnych zakątkach świata. Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach, konkursach językowych, wykazując się dużą znajomością informacji na temat innych krajów. Celebrowanie tego dnia służy motywowaniu uczniów do nauki języków obcych i zachęca do komunikowania się z rówieśnikami na całym świecie.

        Agnieszka Gajek
        Małgorzata Matoszko-Epa

      • SP 86 UCZCIŁA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU

      • 21 września  obchodzony jest  Międzynarodowy  Dzień Pokoju. Święto ustanowione  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  ma za zadanie wzmocnić ideę pokoju na świecie. Pierwsze obchody odbyły się już w 1982 roku, a oficjalne święto ustanowiono w 2001 roku. Od następnego roku to właśnie 21 września stał się nowym terminem tego wydarzenia. Obchody rozpoczynają się od uderzenia w Dzwon Pokoju przez Sekretarza Generalnego ONZ. Dzwon jest jedną z 50 kopii tego znajdującego się wcześniej w Hiroszimie, a zniszczonego przez bombę atomową w 1945 roku. Na nim widnieje napis „Niech żyje absolutny pokój na świecie”. Międzynarodowy Dzień Pokoju ma za zadanie zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebę utrzymania pokoju, jego uczczenia, wyrzeczenie się przemocy i powstrzymanie jakiekolwiek aktów wrogości wobec siebie.
        Idea pokoju jest bliska uczniom naszej szkoły, którzy w szczególny sposób chcieli uczcić  tegoroczne święto. Wszyscy uczniowie ubani w biało – niebieskie stroje, z plakatami, transparentami oraz  papierowymi gołąbkami -symbolami pokoju przeszli ulicami wokół szkoły, skandując pokojowe hasła. Happening, którego celem było  uwrażliwienie dzieci na istotę i konieczność życia w pokoju wzbudził niemałe zainteresowanie okolicznych mieszkańców.

                                                                                                        Grażyna Abratowska

      • W TROSCE O NASZĄ PLANETĘ

      • Poczatek września to moment kiedy tradycyjnie przystepujemy do akcji ekologicznej pt: „Sprzątanie świata”. W tym roku przebiegła ona sprawnie i bez problemów w atmosferze entuzjazmu i zaangażowania. Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odpowiednio pouczeni przez wychowawców i zabezpieczeni porządkowali teren wokół szkoły. W akcji wzięły udział wszystkie dzieci z klas 1-6. Pogoda bardzo nam sprzyjała, było słonecznie i ciepło. Uczniowie klas zerowych pod czujnym okiem wychowawców porządkowali swoje klasy. Warto przynajmiej raz w roku aktywnie i świadomie zadbać o nasze najbliższe otoczenie.

        Martyna Jodłowska

      • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

      • Międzynarodowy Dzień Kropki to tak naprawdę Międzynarodowe Święto Talentów, które  już po raz drugi obchodziliśmy w szkole 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i radości. Dzień ten miał przypomnieć wszystkim uczniom, że każdy z nich nosi w sobie jakiś talent, czasami tylko trzeba go odkryć. Tak jak zdolności małej i nieśmiałej Vasti zostały odkryte przez nauczycielkę plastyki, tak i w naszej szkole pomagaliśmy uczniom zastanowić się nad ich talentami. Dzieci obejrzały filmik o Vasti (https://youtu.be/ILSyGSaMoEg), a następnie same na swojej kropce zapisywały i rysowały swoje talenty. Efektem ich twórczości było  Drzewo Talentów, które z każdą przerwą stawało się bogatsze w owoce. Z kropek powstawały twórcze obrazki. Tego dnia uczniowie ubrali się w wykropkowane ubrania, a najbardziej wykropkowana klasa zwyciężyła słodką nagrodę. Zajrzyjcie do galerii i odgadnijcie która.

        Dorota Ząberg
        Joanna Walczak

      • WYBORY OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      • Zgodnie z kalendarzem imprez szkolnych dnia 14 września 2016 roku odbyły się wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego na  rok szkolny 2016/2017. Uczniowie otrzymali karty do głosowania i stawiali „x” przy nazwisku nauczyciela, którego proponowali na opiekuna SU. W tym roku najwięcej głosów otrzymały panie:

        p.Dorota Ząberg
        i
        p. Grażyna Żurawska

        GRATULUJEMY!!!!

        Komisja w składzie p.Katarzyna Bogdan, p.Agnieszka Grzymkowska, uczniowie kl. Va: Marcelina Kowalska i Michał Borko dokonała przeliczenia głosów i sporządziła protokół.

        Martyna Jodłowska
         

      • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

      • 1 września 2016r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017.
        Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Pan dyrektor Bartłomiej Wesołowski przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców. Szczególną obecnością zaszczycili nas zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer pan Zdzisław Gójski, radna Dzielnicy Wawer pani Monika Laskowska oraz ksiądz proboszcz Tadeusz Olaczek. Po uroczystości uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

        Życzymy wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym oraz zapału w zdobywaniu wiedzy!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych