• z życia Szkoły 2015/2016

        • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

          24 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 86 w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Wśród zaproszonych gości był Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer pan Zdzisław Gójski. Podsumowano wszystkie niezwykłe wydarzenia tego roku, odbyły się występy dzieci i wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa. Dziękujemy za ten wspólnie przeżyty czas i życzymy wszystkim udanych, radosnych wakacji.


          BAL SZÓSTOKLASISTÓW

          15 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 86 w Warszawie odbył się bal. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych w tym roku kończących szkołę. Na początku wszyscy podziwiali odtańczonego przez nich poloneza, potem słuchali przemówień rodziców i występów przygotowanych przez dzieci. Wreszcie na koniec odbyła się zabawa taneczna z poczęstunkiem. Wszyscy świetnie się bawili.


          PROGRAM PT. "WAKACJE"

          W czerwcu 2016 roku uczniowie klasy 3b, wraz z wychowawczynią, udali się do Przedszkola nr 84, z którym od trzech lat współpracują w ramach różnego typu projektów. Na miejscu pokazali dzieciom przygotowany przez siebie program artystyczny pod tytułem „Wakacje”. Podczas trwania występu uczniowie mówili wiersze, pokazywali układy gimnastyczne, śpiewali. Dla przedszkolaków przygotowane były zagadki i pokazy zabaw ze wstążką. Przygotowany przez uczniów program bardzo podobał się ich młodszym kolegom. W ramach podziękowania goście otrzymali poczęstunek i przedszkolaki odśpiewały im piosenkę. Spotkanie było bardzo udane.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          GRA "KRÓLESTWO W BUDOWIE"

          15 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 86 w Zespole Szkół nr 116 odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski w grze „Królestwo w budowie”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich. Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody, a wszystkie dzieci dyplomy uczestnika. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 3b Remi Rokkan. Zawody poprowadzili panowie z Pracowni Rozwijania Ukrytych Talentów „Dobre Miejsce”. Bardzo dziękujemy za wspaniałą zabawę.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Małgorzata Jankowska


          OPOWIEŚĆ O KATARZE

          W czerwcu 2016 roku Szkołę Podstawową nr 86 odwiedziła żona pierwszego ambasadora Polski w Katarze i mama jednego z uczniów - pani Bożena Rostek. Dzieci z klasy trzeciej miały możliwość obejrzenia strojów, pamiątek i zdjęć z tego emiratu. Mogły też dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o życiu i kulturze tego położonego we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską państwa.

          Dowiedziały się m.in., że stolicą Kataru jest Doha, że społeczeństwo katarskie jest najbogatszym społeczeństwem świata (2010, ok. 90 tysięcy dolarów na mieszkańca). Katar to księstwo (emirat). Głową państwa jest emir (z panującego rodu Al Sani). Władzę wykonawczą sprawuje powoływany przez emira rząd z premierem. Nie ma parlamentu ani partii politycznych. Kultura Kataru, tak jak w innych krajach arabskich, zdominowana jest przez islam. W Katarze obowiązują tradycyjne, muzułmańskie wzorce życia społecznego. Szariat reguluje prawa kobiet w związkach małżeńskich, także dotyczących prowadzenia pojazdów, a szkoły, uczelnie i miejsca pracy stosują segregacje ze względu na płeć. W 1995 powstała, kierowana przez Małżonkę Emira, szejkę Moza Bint Nasser Al-Missned, Qatar Foundation - instytucja o profilu naukowo - badawczym, oraz Education City - projekt edukacyjny skupiający filie renomowanych amerykańskich uczelni. Emir ma 4 zony. Każdy muzułmanin może mieć maksymalnie cztery zony, jeśli jest go na to stać. Najczęściej spotykanymi autami na drodze są Porsche, Lamborghini, Bentley, Land Cruiser. Jeśli chodzi o pogodę to najzimniej jest od grudnia do lutego - temperatura minimalna wynosi około 15 stopni Celsjusza, jest wietrznie, mogą wystąpić burze i ulewy. Najgoręcej - ponad 50 stopni Celsjusza jest latem w lipcu i sierpniu. W nocy temperatura nie spada poniżej 35 stopni Celsjusza. W czasie świętego miesiąca Ramadanu w Katarze jest całkowity zakaz spożywania jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca - wyjątkiem są dzieci. Śluby są aranżowane, a wesela podzielone na damskie i męskie przyjęcia.

          Pokazywane książki, pisma, zdjęcia, a także inne pamiątki wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród dzieci. Opowieść o Katarze bardzo podobała się uczniom. Serdecznie za nią dziękujemy.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          SZKOŁA NIOSĄCA POMOC

           

           

          Nie liczy się ile posiadasz ale ile dajesz innym...

          W tym roku szkolnym nasza szkoła, juz po raz drugi realizowała projekt Polskiej Akcji Humanitarnej promowania wartości humanitarnych, niesienia pomocy ofiarom klęsk humanitarnych, konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych i ratowania życia. Akcje, w których wzięliśmy udział to „Studnia dla Południa” i „Świat bez głodu”. Niewiarygodne było zaangażowanie naszych uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli i dyrekcji szkoły. Wdzięczność potrzebujących nie może mieć granic! Za okazane serce i empatię nasza szkoła otrzymała w tym roku szczytny tytuł: „SZKOŁY NIOSĄCEJ POMOC”

          Wielkie dzięki i szczere gratulacje

          Martyna Jodłowska


          WYSTAWA PRAC PRZEDSZKOLAKÓW

          W maju w Szkole Podstawowej nr 86 odbyła się wystawa prac plastycznych dzieci z najmłodszej grupy Przedszkola nr 84, które prowadzi współpracę z naszą placówką. Prace były pięknie wykonane i uczniowie docenili talent plastyczny maluszków.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk



          FESTIWAL TALENTÓW

          To już kolejna edycja Festiwalu Talentów. Tegoroczne występy naszych dzieci odbyły się tradycyjnie w dwóch kategoriach: dzieci młodsze: klasy I-III i dzieci starsze klasy IV-VI. Wszyscy artyści prezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności, bardzo rzetelnie przygotowali się do występów. Nie zabrakło emocji, tremy a nawet łez. Owacje publiczności nie miały końca. W najtrudniejszej sytuacji było szacowne jury bowiem  wszyscy byli godni uznania. Zasługą Rady Rodziców mogliśmy nagrodzić bez mała wszystkich wykonawców za co wielkie dzięki. Tradycję prezentowania występów naszych zdolnych, utalentowanych i pracowitych uczniów będziemy  kontynuować w następnych latach.

          Martyna Jodłowska


          DZIEŃ MAMY I TATY

          Dzień Mamy i Dzień Taty zapisane są w kalendarzu jako odrębne święta. Wychowankowie  Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie  od kilku lat obchodzą je wspólnie. Za  uroczystość odpowiedzialni  byli uczniowie klas pierwszych. Przygotowano  program artystyczny składający się z wierszy, piosenek i układów tanecznych. Dzieci  wyrazili  w nich swoją miłość i wdzięczność za codzienny trud włożony w ich wychowanie. Występy dostarczyły licznie przybyłym  rodzicom wielu wzruszeń i radosnych emocji. Po występach goście  zostali zaproszeni  do sal lekcyjnych, gdzie czekały na nich niespodzianki  przygotowane przez uczniów i wychowawców. Wspólnie spędzony czas  upłynął w miłej atmosferze, która na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.

          Wszystkim Mamom i Tatusiom życzymy spełnienia marzeń, wielu szczęśliwych dni spędzonych ze swoimi pociechami oraz samych słonecznych dni.

          Grażyna Abratowska


          ZAKRĘCENI NA PUNKCIE KSIĄŻEK

          Crazy About Books to tytuł międzynarodowego projektu eTwinning realizowanego w naszej szkole w tym roku szkolnym. Brali w nim udział uczniowie z Włoch, Rumunii i Turcji oraz klasa IIa. Projekt miał na celu zachęcić uczniów do czytania książek i używania nowoczesnych,  multimedialnych technologii.

          23 maja o 17.00 uczestnicy projektu z klasy IIa wraz z rodzinami wzięli udzał w podsumowaniu całorocznego przedsięwzięcia. Wyposażeni w tablety i smartfony zaczęli od multimedialnego quizu KAHOOT sprawdzającego wiedzę dotyczącą czytelnictwa, książek i poszczególnych etapów projektu.
          Z wypiekami na twarzy drużyny dzielnie zmagały się z pytaniami i odpowiadały wykorzystując przyniesione ze sobą urządzenia  multimedialne.

          W dalszej części drużyny uczestniczyły w misji specjalnej ACTIONBOUND. Rozmieszczone w całej szkole zadania zaangażowały całe rodziny. Uczniowie z rodzicami i dziadkami biegali po szkole skanując specjalne kody, nagrywając fragmenty książek, robiąc zdjęcia i tworząc komiksy.

          Nie zabrakło konkurencji sprawdzających czytanie ze zrozumieniem oraz układania opowiadań do ilustracji. Wszystkie zadania do misji uczestnicy odczytywali w swoich urządzeniach multimedialnych, a następnie przesyłali na platformę internetową. Radośni i zadowoleni zwycięzcy odbierali certyfikaty i unikatowe gadżety projektowe.

          Podsumowanie projektu zaciekawiło nowoczesną formą i zachęciło uczestników do łączenia czytelnictwa z technologiami XXI wieku.

          Zdjęcia                                                                                             Autorki projektu: Dorota Ząberg, Joanna Walczak


          „ŁAMAŃCE JĘZYKOWE W WIERSZACH JANA BRZECHWY”

          Dnia 23.05.2016r. w SP Nr 109 odbył się IV dzielnicowy konkurs logopedyczny pod nazwą „Łamańce językowe w wierszach Jana Brzechwy”. Naszą szkołę godnie reprezentowali następujący uczniowie: oddziały przedszkolne: Władysław Tkaczuk – I miejsce, Amelia Żurawska – wyróżnienie; klasy I: Maja Pieniak – II miejsce; klasy II-III: Julia Rembelska – I miejsce.

          Serdecznie gratulujemy.

          Katarzyna Światowska


          "WIELKA ZBIÓRKA 2016" - PODSUMOWANIE

          Nasza szkoła przyłączyła się do „Wielkiej zbiórki” organizowanej przez fundację zaczytani.org.  Dzięki naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom zebraliśmy i przekazaliśmy fundacji za pośrednictwem Biblioteki Publicznej z ulicy Trawiastej 162 książki –  głównie były to bajki, wierszyki, baśnie, literatura dziecięca o różnej tematyce. Cieszymy się, że dzięki  naszym książkom niejedna dziecięca buzia uśmiechnie się podczas trudnego pobytu w szpitalu. Serdecznie dziękuję!

          Beata Chrzanowska - bibliotekarz


          ZWYCIĘSCY W DIECEZJI WARSZAWSKO - PRASKIEJ

          Dnia 20 maja 2016 r. w auli Kurii Warszawsko-Praskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień za udział w konkursie diecezjalnym "Mocny kto ufa Miłosierdziu Boga". Do finału zakwalifikowało się 348 prac, z czego 95 zostało nagrodzonych i wyróżnionych.
          Uczniowie z klas 0-III mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, inspirowaną Przypowieścią o Miłosiernym Ojcu Nina Zalewska z II b zajęła aż III miejsce, a Szymon Traczewski z II d otrzymał wyróżnienie.
          Na początku spotkania słowo, do licznie zebranych dzieci, rodziców i katechetów, skierował Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser. Dziękując za zaangażowanie i piękne prace podkreślił potrzebę i znaczenie miłosierdzia w naszym życiu.
          Ksiądz Mariusz Czyżewski, wicedyrektor Wydziału Nauki Katolickiej, w kilku słowach przypomniał założenia naszego konkursu wprowadzając nas w kulminacyjny moment wręczania dyplomów i nagród.
          Po wręczeniu nagród wszyscy laureaci wzięli udział w bardzo emocjonującym spacerze z przewodnikiem po Stadionie Narodowym. Każdy mógł poczuć przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni, zasiąść wygodnie na ławce zawodników, wejść na płytę PGE Narodowego, odwiedzić salę pomeczowych konferencji. Po godzinnym spacerze nadszedł czas pożegnania, wspólna fotografia na pamiątkę i życzenia ponownego spotkania się znów, w kolejnej edycji konkursu  2017 roku.

          Dorota Ząberg


          SPOTKANIE Z PISARKĄ

          W dniu 20 maja 2016 r. do naszej szkoły zawitał niezwykły gość – pani Agnieszka Tyszka, autorka takich książek dla dzieci i młodzieży jak : seria „ Zosia z ulicy Kociej”, „Nawijka na skajpie”, „Kredens pod Grunwaldem” czy „Róże w garażu”. Pani Agnieszka promowała swoją najnowsza książkę pt. „ Nienia z Zielonego Marzenia. Lato Nieni”. Było to wyjątkowe spotkanie ponieważ książka o Nieni w tym tygodniu opuściła  drukarnię i mieliśmy zaszczyt jako pierwsi w kraju  zobaczyć ją i posłuchać fragmentów czytanych przez autorkę.  Pani Agnieszka Tyszka opowiadał również o innej książce „Czego uszy nie widzą…” oraz przygotowała zabawę w odgadywanie kalamburów z przysłowiami. Pod koniec spotkania uczniowie otrzymali od pisarki autografy, a Pani Agnieszka Tyszka  pamiątkowe podziękowanie z podpisami uczniów

          Beata Chrzanowska


          XII BIEG PRZEŁAJOWY „MŁODZI W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II”.

           

          W sobotę 21 maja 2016r. przy Szkole Podstawowej 124 w Falenicy odbył się XII bieg przełajowy „Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Organizatorem biegu był Urząd  Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy i Szkoła Podstawowa Nr 124. 

          Celem imprezy było uczczenie pamięci naszego wspaniałego rodaka Papieża Jana Pawła II. Wystartowaliśmy liczną grupą w kilku biegach (startowały różne grupy wiekowe dzieci, rodziców i nauczycieli). Po każdym biegu uczestnicy otrzymali: medal z wizerunkiem Jana Pawła II, gorący posiłek, słodycze i napój.

          Beata Sigłowy – Kaproń


          KLASA VI B Z WIZYTĄ W SEJMIE

          Dnia 9 maja 2016 roku uczniowie klasy VI B Szkoły Podstawowej Nr 86 w Warszawie przy Zespole Szkół Nr 116  odwiedzili siedzibę polskiego parlamentu przy ulicy Wiejskiej. W sali Wszechnicy Sejmowej wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Zwiedzaliśmy galerię Sali Posiedzeń Sejmu. Następnie przeszliśmy do holu głównego, w którym umieszczone są tablice upamiętniające posłów, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz w katastrofie pod Smoleńskiem. Mieliśmy także okazję obejrzeć Salę Kolumnową, przeszliśmy „korytarzem marszałkowskim” do Sali Posiedzeń Senatu. Wizyta w siedzibie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej była ciekawą lekcją wychowania obywatelskiego, a także lekcją historii państwowości polskiej dla uczniów klasy szóstej. Całą wyprawę zakończyliśmy słonecznym, majowym spacerem w Parku Ujazdowskim.

          Agnieszka Gajek wychowawca klasy VI B


          KSIĄŻKI MOJEGO DZIECIŃSTWA

           

          Crazy about books to Międzynarodowy Projekt Etwinning, który ma na celu przybliżyć dzieciom książki i zachęcić je do zostania aktywnymi czytelnikami. Najlepszym przykładem dla dzieci są ich nauczyciele. Właśnie oni zaprezentowali uczniom klasy II a ulubione książki swojego dzieciństwa. Dzieci mogły posłuchać o książkach, które czytali ich nauczyciele w dzieciństwie, dowiedzieć się, dlaczego były dla nich ważne, czasami nawet je zobaczyć. Okazało się, że niektóre z nich są znane i wciąż czytane przez dzieci. To spotkanie pokazało, że można znaleźć płaszczyznę, która połączy ludzi niezależnie od wieku, zawodu i zainteresowań. Taką płaszczyzną dla dzieci i ich nauczycieli okazała się książka.

          Joanna Walczak, Dorota Ząberg


          ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

          Dnia 5 maja 2016 roku w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na uroczystość przybyli uczniowie klas I – VI, aby uczcić tak ważne dla nas wydarzenie historyczne.  Uczniowie klasy 5b pod opieką wychowawcy pani Anety Potockiej oraz uczniowie Gimnazjum 102 pod opieką pani Wioletty Pawlak, zaprezentowali program artystyczny. Słowem, gestem, tańcem i piosenką artyści przedstawili cenną lekcję historii. Wspominając różne święta majowe, występujący mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym oraz aktorskim. Bardzo trafnie przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiona przez nich żywa lekcja historii miała na celu przybliżyć tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Prezentując żywy obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja”, uczniowie gimnazjum wzbogacili wiedzę historyczną młodszych kolegów i koleżanek o tym patriotycznym wydarzeniu. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Apel wzbudził uczucia patriotyczne wśród uczniów i w ciekawy sposób przedstawiał wydarzenia historyczne i teraźniejszość. Przenosząc nas w minione wieki, nasi aktorzy przypomnieli karty historii po to, by uświadomić, jak ważną rolę również w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja.

          Aneta Potocka


          WARSZTATY EDUKACYJNE- „DAWNO TEMU W MIASTECZKU…”

          Klasa 4a i 6b wzięły udział w niezmiernie interesujących warsztatach edukacyjnych  w Muzeum Żydów Polskich POLIN. Zajęcia zatytułowane były: „Dawno temu w miasteczku…” i „Żydowskie dzieci w międzywojennej Polsce”. W czasie  warsztatów uczniowie poznali historię pewnej żydowskiej rodziny, dowiedzieli się jak wyglądały tradycyjne żydowskie domy i synagogi. Poznali zasady koszerności i odgrywali krótkie scenki wcielając się w postaci z przeszłości.  Uczniowie  mieli możliwość poznania jak wyglądał świat żydowskich dzieci, w jakich ławkach siedziały, jakie tańce wtedy były modne, jak brzmiały podwórkowe wyliczanki i co pisały dzieci w tworzonej przez siebie gazecie- „Małym przeglądzie”. Uczestnicy warsztatów mogli pobuszować po wystawie rozwiązując zadania, obejrzeli  również krótki  film o realiach życia żydowskich dzieci.

          Martyna Jodłowska, Agnieszka Gajek


          "SPACER PO WARSZAWIE"- SZKOLNY KONKURS

          W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego odbył się konkurs na prezentację multimedialną pt. „Spacer po Warszawie”. Konkurs był skierowany do uczniów klas V i VI naszej szkoły, a jego przedmiotem było przygotowanie prezentacji w PowerPoint zachęcającej do zwiedzania i poznawania naszej stolicy. Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce – Adam Jung – klasa VI b

          II miejsce – Alicja Olkowska – klasa V b

          II miejsce – Maja Rzeszotarska – klasa V b

          III miejsce – Wiktoria Figura – klasa V b

          Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkich uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.

          Aneta Potocka


          POLA NADZIEI

           

          Rokrocznie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 uczestniczą w charytatywnej akcji „Pola Nadziei”. Jest to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, którego symbolem są żonkile. Zadaniem kampanii „Pola Nadziei” jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Nasi uczniowie, pod opieką pani Anety Potockiej, w październiku 2015r. podsumowali akcję, podczas której posadzili cebulki żonkili. Przyszła wiosna i żonkile zakwitły smiley.

          Piękna i pożyteczna akcja cieszy serca i oczy uczniów SP nr 86.

          Warto pomagać!

          Aneta Moryń


          KOŁO TURYSTYCZNE PIELGRZYM

           

          Koło Turystyczne Pielgrzym kłania się i zaprasza do odwiedzenia naszej strony http://koloturystycznepielgrzym.blogspot.com/


          Działamy prężnie od stycznia. Nasi uczestnicy uzyskali członkostwo PTTK, co daje nam wiele ciekawych możliwości.

          • 30 stycznia uczestniczyliśmy w grze terenowej w Parku Skaryszewskim zorganizowanej przez PTTK.
          • 9 marca mieliśmy spotkanie z prezesem PTTK Danutą Kończak
          • 9 kwietnia odbyła się wycieczka rowerowa "Śladami Historycznego Wawra"
          • 23 kwietnia byliśmy na Targach Turystycznych Lato 2016
          • 7 maja odbędzie się wycieczka na Warszawską Starówkę
          • I ostatnia wycieczka w tym roku będzie 25 maja do Łodzi.

           

          Zapraszamy do subskrybowania naszej strony http://koloturystycznepielgrzym.blogspot.com/

          Piotr Romanienko


          CRAZY ABOUT BOOKS - WARSZTATY "HISTORIA KSIĄŻKI"

           

          Co to jest papirus? Czym pisano po pergaminie? Do czego służyły gliniane tabliczki? - na te i inne pytania poznali odpowiedź uczniowie klasy IIa uczestnicząc w warsztatach "Historia książki". Warsztaty odbyły się w ramach  międzynarodowego projektu "Crazy about books".

          Na zajęciach młodzi czytelnicy zapoznali się z historią książki od zamierzchłych czasów po współczesne e-booki i audiobooki. Obejrzeli multimedialną prezentację wykonaną w Prezi oraz stworzyli własne karty pracy. Próbowali pisać na glininych tabliczkach i tworzyli swoje papirusowe zwoje. Wypróbowali działanie czytnika elektronicznego i posłuchali audiobooka.

          Udział w warsztatach był dla uczniów ważnym wydarzeniem. Uświadomił im, że książki, w różnej formie, były obecne w życiu ludzi od bardzo, bardzo dawna. Jednocześnie pokazał, że nowoczesne technologie nie stanowią konkurencji dla literatury - sprawiają tylko, że książki przybierają inną, nowocześniejszą formę.

          Dorota Ząberg, Joanna Walczak


          DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 86 W WARSZAWIE

          Dnia 28 kwietnia 2016 roku  odbyła się uroczystość poświęcona pamięci naszego patrona– Bronisława Czecha– wybitnego Polaka, sportowca, artysty. Był on czołowym polskim narciarzem. Brał udział w mistrzostwach kraju, Europy i świata, zawodach FIS. Ustanawiał rekordy, zwyciężał, zajmował doskonałe miejsca wśród najlepszych. Czech był też taternikiem i ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Był nauczycielem i trenerem narciarstwa. Uwielbiał szybować, był lekkoatletą, żeglarzem i artystą. Młody zakopiańczyk dużo rzeźbił, pięknie malował na szkle. Miał też zdolności muzyczne. Pod koniec II wojny światowej znalazł się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie uczestniczył w ruchu oporu zorganizowanym przez rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczniowie klasy VI b pod opieką wychowawcy, Agnieszki Gajek przygotowali przedstawienie słowno-muzyczne upamiętniające postać Bronisława Czecha, którego życie oraz patriotyczna postawa może być inspirujące nie tylko dla absolwentów naszej szkoły.

          Agnieszka Gajek


          EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

                   Dnia 04.04.2016r. w naszej szkole odbył się teoretyczny egzamin na kartę rowerową - przeprowadzony przez nauczyciela zajęć technicznych. Dnia 26.04.2016r. egzamin praktyczny poprowadziła Straż Miejska - Miasteczko Ruchu Drogowego. Do egzaminu dzieci przygotowała pani prowadząca zajęcia techniczne wspólnie ze Strażą Miejską (obsługa roweru, przepisy ruchu drogowego, przebieg egzaminu). Ustalona procedura uzyskiwania karty rowerowej miała na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat zasad oraz umiejętności o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym. Część teoretyczną egzaminu stanowił test wielokrotnego wyboru składający się z 30 pytań. Część praktyczna polegała na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych: przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, jazda do przodu po prostej i po rondzie, jazda po wyznaczonym torze, prawidłowe hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w wyznaczonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe.

          Beata Gąssowska


          DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 84 W NASZEJ SZKOLE

          W kwietniu naszą szkołę odwiedziły dwie najstarsze grupy z Przedszkola nr 84 „Promyk” w Warszawie. Goście zapoznali się z placówką, obejrzeli sale w których pracują uczniowie SP nr 86, spotkali  się z dziećmi z klas pierwszych, wspólnie z nimi bawili się i śpiewali piosenki. Na koniec wizyty zostali poczęstowani pysznym deserem, otrzymali przygotowane przez dzieci dyplomy i wzięli udział w pokazie gimnastycznym przygotowanym przez uczennice klasy 3b.

          Pozdrawiamy serdecznie naszych gości i zapraszamy do nas ponownie.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          SZKOŁA DBA O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH UCZNIÓW

          Dbałość o bezpieczeństwo uczniów, to jeden z najważniejszych priorytetów działalności Szkoły Podstawowej nr 86 w ZS116 w Warszawie. Zgodnie z założeniami programu profilaktycznego i wychowawczego realizujemy założone cele współpracując z zaprzyjaźnionymi instytucjami, które wspierają nas w  pracy z dziećmi. Staramy się, aby proponowane zajęcia były atrakcyjne i budziły żywe zainteresowanie dzieci.

          W związku z tym, kolejny raz mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej. Przeprowadzili oni wyjątkowo ważne prelekcje i warsztaty dotyczące „Cyberprzemocy” dla klas VI, V, IV  (Policja) i pierwszej pomocy dla klas VI „Wiem, pomagam, ratuję” (Straż Miejska). Zależało nam na bezpośrednim kontakcie uczniów z przedstawicielami służb mundurowych, ponieważ sprawia on to, że dzieci  postrzegają Policjantów i Strażników Miejskich, jako przyjaciół i zaufane osoby, którym można zawierzyć w każdej sytuacji. 

          Przeprowadzone zajęcia były bardzo dobrze przyjęte przez dzieci. „Wiem, pomagam, ratuję” to dwugodzinny warsztat, na którym uczniowie mogli osobiście zastosować podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, ułożenia pozycji bocznej, bezpiecznej oraz przeprowadzenia masażu serca z wykorzystaniem fantomu. Prelegent, pan Dariusz Kosyła ze Straży Miejskiej, doskonale nawiązał kontakt z uczniami, stosował prezentację, pokaz i ćwiczenia praktyczne. Skupiał wzrok, słuch i uwagę uczniów oraz wykorzystywał ich zainteresowanie dla poznania zasad udzielania pierwszej pomocy, właściwego informowania służb ratunkowych, prowadził ćwiczenia praktyczne na fantomach, przedstawił schemat postępowania ratunkowego w sytuacji zadławienia, skaleczenia, omdlenia.

          Pani aspirant Ilona Czarkowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII omówiła  z uczniami klas IV-VI temat związany z korzystaniem z sieci internetowej, przypominając o zasadach bezpiecznego Internetu i odpowiedzialności prawnej za internetowe działania na szkodę innych (ośmieszanie, upublicznianie zdjęć, „hejtowanie”). W sieci nikt nie jest anonimowy i każde działanie niezgodne z prawem jest wykrywane, a Internetowi przestępcy ponoszą za nie odpowiedzialność karną.

          Aneta Moryń


          ZWIEDZANIE SIEDZIBY TELEWIZJI  POLSKIEJ

          Dnia 31 marca uczniowie klasy 4b i 6b zwiedzali siedzibę Telewizji  Polskiej przy ul. Woronicza 17. Prezentacja pomieszczeń, w których przygotowywane są różne programy oraz uczestnictwo w realizacji niektórych z nich wzbudziło ogromne zainteresowanie. Dzieci poznały zarys historyczny oraz najważniejsze osoby telewizji.

          Odwiedziliśmy kolejne miejsce na mapie Warszawy.

                                                                                                                        Małgorzata Matoszko-Epa, Agnieszka Gajek


          MUZYCZNA LEKCJA

          W marcu uczennica klasy 3b Maria Drabinśka przedstawiła dzieciom z klasy 02 przygotowane przez siebie utwory muzyczne grane na pianinie. Dziewczynka pokazała również jak czyta się nuty, gdzie znajdują się odpowiednie klawisze, jak rozgrzewa palce przed grą i jak szybko można grać. Po jej występie chętni uczniowie klasy 02 mogli spróbować swoich sił w grze na keyboardzie. Lekcja była bardzo interesująca.

           

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk, Aneta Kloc


          KONKURS "CHOPIN TEŻ MIESZKAŁ W WARSZAWIE"

          W marcu zespół złożony z uczniów SP nr 86: Marii Drabinśkiej, Julii Spinkiewicz i Remiego Rokkana wziął udział w VII Dzielnicowym Konkursie „Chopin też mieszkał w Warszawie” Podczas konkursu dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące życia kompozytora, rozpoznać osoby z nim związane, a także odgadnąć nazwy niektórych jego utworów. Drużyna radziła sobie bardzo dobrze.

          Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk, Małgorzata Jankowska


          DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE

          Marzec to początek wiosny, a w tradycji krajów anglojęzycznych to szczególne święto Irlandii. W Szkole Podstawowej Nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie w ramach edukacji kulturowej nauczyciele języka angielskiego zorganizowali  Dzień Świętego Patryka. Wszyscy uczniowie i nauczyciele byli ubrani na zielono. „Everytning is green on March seventeenth”- to było hasło przewodnie naszego „zielonego festiwalu”. W czasie przerw słuchaliśmy największych przebojów muzyki irlandzkiej .Na korytarzach szkolnych mogliśmy spotkać legendarne irlandzkie skrzaty w ogromnych zielonych kapeluszach. Ale zawsze najistotniejszy jest element edukacyjny. Uczniowie klas szóstych pod opieką anglistów przedstawili prezentację multimedialną  na temat tradycji świętowania Dnia Świętego Patryka  w Irlandii oraz innych krajach na świecie. Omówili symbole takie jak zielona koniczynka, harfa, etc. Na koniec lekcji odbył się  mały quiz, a dla najlepszych były nagrody. Nasza zielona parada zakończyła się wspólnym odśpiewaniem tradycyjnego irlandzkiego marszu „The Irish are coming”.


          REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W ROKU MIŁOSIERDZIA

           

          W dniach 14-16 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Prowadzili je bracia Redemptoryści - Tymoteusz i Paweł. Uczniowie przypomnieli sobie i omówili przypowieść o Synu Marnotrawnym oraz historię celnika Zacheusza. Chętnie śpiewali pieśni o powrocie do Ojca i Bożym przebaczeniu. Mieli szansę skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ostatniego dnia rekolekcji była sprawowana Eucharystia.

          Dorota Ząberg, Piotr Romanienko


          WAWERSKIE PRZEDSZKOLE „TO TU” W NASZEJ SZKOLE

           

           

          W piątkowe przedpołudnie 4 marca 2016 r. w Szkoły Podstawowej nr  86 pod hasłem „Sport to zdrowie i Ruch to zabawa”, dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły, a także zaproszone dzieci z wawerskiego przedszkola „To Tu” z ulicy Dzielnicowej wzięły udział w grach i zabawach sportowych.

          Przecinając biało-czerwoną wstęgę uroczystego otwarcia dokonała wicedyrektor  Zespołu Szkół nr 116 pani Beata Sigłowy - Kaproń.  Konkurencje sportowe przygotowali nauczycielka wychowania fizycznego Teresa Keler i Piotr Kościuch. Celem spotkania było rozbudzenie w dzieciach zainteresowania sportem oraz promowanie aktywnego i zdrowego stylu  życia, a także wdrażanie dzieci do przestrzegania zdrowej rywalizacji w grach i zabawach sportowych. Małych zawodników dopingowały wychowawczynie, psycholog i pedagog szkolny, a także koleżanki z oddziałów przedszkolnych, które specjalnie wcieliły się w kolorowe cheerleaderki i swoimi okrzykami kibicowały wszystkim.

          Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach: biegały parami z workiem, zbierały woreczki na czas, brały udział w sztafecie z przekazywaniem sobie ringo, toczyły piłkę slalomem. W czasie gier ruchowych  poznały różne rodzaje piłek i sposoby ich wykorzystania.

          Miejsca uzyskane przez dzieci miały wymiar jedynie symboliczny, ponieważ wszyscy byli zwycięzcami. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt, że mogły brać udział w sportowej zabawie razem z innymi kolegami i koleżankami. Przedszkolaki wykazały się dużą sprawnością fizyczną i umiejętnością pracy w zespole.

          Zaproszonym dzieciom tak bardzo podobały się zabawy sportowe, że postanowiły dłużej pobawić się w sali gimnastycznej.

          Wszystkie dzieci otrzymały medale, baloniki, soki, owoce i ciastka. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu się spotkamy.

          Cieszymy się, że ucząc dzieci zdrowej rywalizacji, promujemy także zdrowy styl spędzania wolnego czasu oraz dostarczamy im radości i satysfakcji z możliwości uczestnictwa w różnorodnych konkurencjach sportowych.

          Wychowawcy oddziałów przedszkolnych:

          Aneta Kloc, Paulina Wyszomierska


          LEKCJA HISTORII Z GRUPĄ REKONSTRUKCYJNO- FILMOWĄ BEMOWO

           

           

               Dnia 4 marca 2016 roku gośćmi Szkoły Podstawowej Nr 86 w Warszawie byli członkowie grupy rekonstrukcyjno-filmowej BEMOWO.  Uczniowie klas szóstych mieli możliwość uczestnictwa w  tzw. „żywej” lekcji historii dotyczącej tematyki II Wojny Światowej.  Panowie z grupy rekonstrukcyjnej zaprezentowali  dzieciom umundurowanie  żołnierzy armii polskiej, niemieckiej oraz podziemia niepodległościowego. Uczniowie obejrzeli broń używaną w tym okresie. Mogli dotknąć  wszystkich eksponatów historycznych, poznać ich pochodzenie oraz historię.  Grupę rekonstrukcyjną tworzy zespół pasjonatów historycznych współpracujących przy produkcjach filmowych, teatralnych i telewizyjnych, takich jak: „Czas honoru”, „Kamienie na szaniec”, „W ciemności”, etc. Wiedza historyczna przekazywana w tak ciekawy, bezpośredni sposób okazała się dla uczniów klas szóstych bardzo interesująca. Dzieci wykazywały duże zaangażowanie podczas zajęć, słuchały z zaciekawieniem i zadawały pytania, często bardzo szczegółowe. Dziękujemy za możliwość obcowania z „żywą” historią podczas lekcji szkole.

          Agnieszka Gajek- wychowawca klasy VIB


          WYCIECZKA DO STACJI FILTRÓW I WODOCIĄGÓW W WARSZAWIE

          W dniu  3 marca 2016 r. klasa 5b była na wycieczce w Stacji Filtrów i Wodociągów w Warszawie. Podczas zwiedzania uczniowie zobaczyli (najciekawsze obiekty Stacji Filtrów) m.in. wieżę ciśnień, XIX-wieczny filtr powolny, a także Zakład Filtrów Pospiesznych z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Największe wrażenie zrobił na dzieciach fragment drewnianego wodociągu z XVII w. oraz reprodukcje XIX- wiecznych projektów.

          Jednym z punktów wycieczki były zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci poznały historię Stacji Filtrów jak również współczesną technologię uzdatniania wody. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej „Z Wisły do Wisły – jak to działa” wszyscy uczestnicy wycieczki mogli sprawdzić swoje wiadomości rozwiązując quiz i odpowiadając na pytania przewodnika. Na koniec zostały wręczone upominki i nagrody dla zwycięzców konkursu wiedzy.

          Wszystkim polecamy zwiedzanie Stacji Filtrów, które należą do systemu wodociągów warszawskich zaprojektowanych i zbudowanych przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya w latach 1883-1886. W następnych latach obiekty stacji były rozbudowywane i modernizowane, a od 2012 roku  cały kompleks został uznany za pomnik historii.

          https://pl.wikipedia.org/wiki/Instalacja_wodna

           


          PODSUMOWANIE AKCJI GÓRA GROSZA

          W grudniu i styczniu odbyła się w naszej szkole wielka zbiórka monet. Celem, na który zbierane były te drobne pieniądze, była pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli, wszystkie klasy włączyły się do akcji i każdy przyniósł tyle, ile mógł.

          Wspólnie uzbieraliśmy 1324,01 złotych.
          Serdecznie dziękujemy za każdy grosz!!!
          Szczególne podziękowania kierujemy do klas, które zebrały najwięcej:
          klasa IId – 212,35 zł
          klasa  Vc – 135,85 zł
          klasa Ic – 124,56 zł
          klasa IIa – 117,71 zł

          Samorząd Uczniowski


          „Z BORSUKIEM BEZPIECZNIEJ”

          W ostatnim dniu nauki, tuż przed rozpoczynającymi się feriami, czyli w piątek 29 stycznia 2016r. uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I -III  Szkoły Podstawowej nr 86 w ZS116, mieli przyjemność spotkać się z wyjątkowym gościem… Borsukiem. Jest on maskotką warszawskiej Policji i realizuje szczytny cel, jakim jest edukacja dla bezpieczeństwa.
          Na tym niezapomnianym spotkaniu uczniowie mogli od Borsuka wysłuchać wielu dobrych rad np.:

          • jak się bezpiecznie bawić i zachowywać w domu i w szkole,

          • o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,

          • jak zachować ostrożność w kontaktach z obcymi,

          • jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe,

          • jak bezpiecznie spędzać wolny czas,

          • oraz gdzie szukać pomocy w niepokojących sytuacjach.

          Borsuk wielokrotnie przypominał, że nauka jest równie ważna, jak bezpieczeństwo! A, że Borsuk bardzo lubi dzieci, chce, żeby każde z nich było szczęśliwe, uśmiechnięte i bezpieczne. Tego samego życzą swoim uczniom nauczyciele SP nr 86, stąd organizacja spotkania z Borsukiem.

          Oczywiście dbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczniów, także klas IV-VI. W każdej z tych klas krótkie prelekcje na temat bezpieczeństwa w domu, w szkole, podczas ferii oraz w kontaktach z obcymi przeprowadził przedstawiciel Policji st. sierżant Małgorzata Szlaga-Ostrowska.

           

          Aneta Moryń

           


          POMAGAMY ZWIERZĘTOM

          Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę rzeczy dla schroniska powadzonego przez Fundację Azylu pod Psim Aniołem. W czasie ferii wszystkie zebrane przedmioty zostały przewiezione i przekazane schronisku.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          WIZYTA W HOTELU

          W styczniu 2016 roku klasa 3b z SP nr 86 odwiedziła DoubleTree by Hilton Hotel & Conferance Warsaw. Udaliśmy się na wycieczkę po obiekcie, w trakcie której dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z historii hoteli marki Hilton. Odwiedziliśmy również jedną z 20 sal konferencyjnych, obejrzeliśmy pokój standardowy i apartament proponowany przez hotel, zajrzeliśmy do strefy SPA & Wellness. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła największa w Warszawie sala balowa o powierzchni 2000 m2, gdzie może się bawić równocześnie 2 tysiące osób. Po zwiedzaniu zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy na słodki poczęstunek, a następnie przystąpiliśmy do testu z wiedzy o hotelu. Ze względu na to, że test poszedł bardzo dobrze wszyscy uczniowie otrzymali nagrody – smycze, kocyki, puszki i piórniki, co sprawiło im wiele radości.

          Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom hotelu za miłe przyjęcie.

           Joanna Łopacińska-Tkaczuk

           Fotorelacja


           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

           

           

          Od wielu już lat w kalendarzu uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadka. Impreza ta przygotowywana jest przez najmłodszych uczniów w szkole. W tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem "Z pieśnią i słowem przez pokolenia".

          Na wstępie uczniowie klas II zaśpiewali gościom znane pieśni patriotyczne i zaprezentowali historię ich powstania. We wspólne śpiewanie włączyli się również wszyscy przybyli, zachęceni osobistym przykładem pana dyrektora Bartłomieja Wesołowskiego.

          Kontynuacją występów dzieci było dalsze wspólne śpiewanie karaoke znanych pieśni patriotycznych.  Przybyli na uroczystość babcie i dziadkowie zaprezentowali też dzieciom swoje ulubione książki z dzieciństwa i przeczytali ich fragmenty.

          Dzieci do występów przygotowały i pieczę nad całością spotkania sprawowały wychowawczynie klas II. Babcie i dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków, a wychowawczynie zgodnie orzekły, że są oni najmilszymi odbiorcami dziecięcych występów.

          W dalszej części uroczystości goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, a na jej zakończenie wręczyli babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane zakładki do książek.

          Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli tak dumni ze swoich wnuków, jak w tym dniu.

          Wychowawczynie klas II:  Joanna Walczak, Małgorzata Mikusek - Hoang, Agnieszka Wróbel, Grażyna Żurawska


          BIAŁE SZALEŃSTWO NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

           

           

          W ramach lekcji wychowania fizycznego odbyły się zajęcia „Zdrowe i bezpieczne zabawy zimowe”. W czasie lekcji uczniowie klas IV-VI razem z nauczycielami wychowania fizycznego uczyli się bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Wykorzystując  opady śniegu udało zorganizować się:
          •    rzuty śnieżkami do celu i na odległość, 
          •    gry i zabawy ze śniegiem, 
          •    wyścigi zaprzęgów saneczkarskich,  
          Było przy tym wiele radości i śmiechu, co dokumentują zdjęcia.

          Nauczyciel wychowania fizycznego: 
          Teresa Keler 


          ZABAWA KARNAWAŁOWA

           

           

          Dnia 14 stycznia 2016r. odbyła się zabawa karnawałowa.


          WAWERSKA SZOPKA Z SP NR 86 ZWYCIĘŻA W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

           

          W tym roku zgodnie z tradycją w naszej szkole pojawiło się Wawerskie Betlejem, czyli szopka. Przedstawia tradycyjną scenę narodzin Jezusa przy którym stoi Maryja i Józef. Towarzyszą im bielutkie owieczki. W tle aniołowie śpiewają hymn uwielbienia. Do szopki przyszli mieszkańcy Betlejem spragnieni pokoju oraz podążają trzej królowie. Stajenka ma metr wysokości, a każda z postaci ok. 15-20 cm. Figurki powstały z przeróżnych materiałów: butelek, tkanin, papieru, waty, plastiku, itp. Szopkę wykonały dzieci z klas drugich i trzecich.

          Szopka została zgłoszona do Ogólnopolskiego Konkurs Szopek Orszaku Trzech Króli 2016. Zajęła II miejsce w Polsce. Głosowało na nią 529 osób!

          nauczyciel: Dorota Ząberg

           


          KONKURS DLA NAJMŁODSZYCH

          W grudniu Zespół Szkół nr 116 zorganizował konkurs na ozdobę choinkową w którym wzięły udział dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 84. Otrzymaliśmy piękne prace, które umieszczone zostały na wystawie, którą mogliśmy podziwiać. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkie nagrody.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          UROCZYSTOŚCI NA PLACU STRACEŃ

           

          Po Świętach Bożego Narodzenia na Placu Straceń odbyły się uroczystości upamiętniające ważne wydarzenie z historii Wawra. Tu bowiem rankiem 27 grudnia 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 107 mężczyzn, którzy zostali nocą wywleczeni ze swoich domów, aresztowani na stacji PKP Wawer, pojmani na ulicy. Zebrani goście, rodziny, harcerze, przedstawiciele władz dzielnicy wspominali to wydarzenie, modlili się, składali wieńce i wiązanki. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 razem ze sztandarem również byli tu obecni i składali hołd poległym.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          JASEŁKA

          Tegoroczne Jasełka wprowadziły społeczność naszej szkoły w świąteczny nastrój. Kolędnicy ze wszystkich stron świata podążali do Betlejemskiej Szopki. Byli wśród nich europejscy pastuszkowie, Afrykańczycy, Indianie, Japonki i Hawajki. Niestety - wędrowcy nie mogli odnaleźć właściwej drogi do Świętej Rodziny. Z pomocą przyszedł im Anioł, który wręczył każdej grupie niezwykły kolorowy element. Kiedy elementy zostały połączone powstała z nich misyjna gwiazda. Wtedy dzięki oświetlonej drodze wszyscy doszli do Betlejem i złożyli dary narodzonemu Zbawicielowi.

          Podczas Jasełek były śpiewane międzynarodowe kolędy - hiszpańskie, włoskie, angielskie, ukraińskie i polskie. Wykonał je chór przygotowany przez p.Piotra Romanienko. Nowatorskim pomysłem było nagranie płyty na której znalazły się wszystkie kolędy.

          Przygotowanie: Dorota Ząberg i Piotr Romanienko

           


          UROCZYSTE OTWARCIE KLASOWEJ BIBLIOTEKI

          Dnia 14 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie klasowej biblioteki klasy II a. Biblioteka ta powstała w ramach międzynarodowego projektu  Crazy About Books. Na księgozbiór złożyły się książki zakupione w ramach projektu oraz podarowane przez dzieci. Otwarcie biblioteki poprzedziło katalogowanie książek przez uczniów. Każdy mógł samodzielnie wypełnić kartę książki i zrobić jej zdjęcie. Zostali również wybrani klasowi bibliotekarze, którzy będą wypożyczać książki innym dzieciom w klasie - będzie to funkcja przechodnia.

          Uroczystego otwarcia biblioteki dokonał Pan Dyrektor Bartłomiej Wesołowski, który przybył na tą uroczystość wraz z Panią Wicedyrektor Beatą Sigłowy-Kaproń. Po symbolicznym przecięciu wstęgi dzieci mogą już wypożyczać książki z własnej, klasowej biblioteki.

          W czasie tej uroczystości odbyło się również podsumowanie konkursu recytatorskiego, który odbył się w ramach projektu. Nagrody w tym konkursie również wręczył Pan Dyrektor.

          Joanna Walczak, Dorota Ząberg


          PACZKI NIESPODZIANKI

          W sobotę 12 grudnia 2015 r. Paczki Niespodzianki przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 86 zostały zawiezione do Domu Dziecka w Otwocku, gdzie przyjęto je z wielką radością.

          Dziękujemy wszystkim, którzy stali się na chwilę Świętymi Mikołajami i dzięki którym na twarzach dzieci zagościł uśmiech.

          Joanna Łopacińskiej-Tkaczuk

           


          WIGILIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          Choć do Świąt jeszcze kilka dni, my poczuliśmy już ich klimat, ciepło i szczególną atmosferę. Usiedliśmy przy symbolicznym, wigilijnym stole, przełamaliśmy  się opłatkiem, złożyliśmy sobie z serca płynące życzenia, dźwięki kolęd i gorący płomień świecy przepełnił nas spokojem, radością i nadzieją. Milenka Zawadzka przygotowała specjalne, osobiste życzenia dla wszystkich zgromadzonych i przepięknie akompaniowała na gitarze nastrojowe, polskie kolędy. Było rodzinnie, było przytulnie, było domowo i iście świątecznie. Bardzo nam dobrze w naszym „samorządowym” gronie.

          SU wraz z opiekunami p. Anną Domżalską i p. Martyną Jodłowską


          POKAZ WYPIEKU CHLEBA NA ZAKWASIE

          We wtorkowe przedpołudnie, 8 grudnia 2015r. uczniowie oddziałów przedszkolnych, klas I oraz II Szkoły Podstawowej nr 86 wzięli udział w planowym projekcie wynikającym z Programu Edukacji Kulturalnej, czyli Święcie Chleba. Poza zajęciami edukacyjnymi realizowanymi przez wychowawców podczas lekcji, pani Joanna Łopacińska-Tkaczuk, wychowawca kl.3b, zorganizowała piękną pokazową wystawę chleba i produktów zbożowych wzbogaconą ciekawymi informacjami. Kulminacją Święta Chleba był pokaz wyrobu chleba na zakwasie. ​

          Pokaz prowadziły panie pedagog Aneta Moryń i psycholog Urszula Kwiecińska. Wprowadzeniem do pokazu była rozmowa z uczniami dotycząca cyklu produkcyjnego chleba, gatunków mąk, szacunku dla pracy rolników i żywności. Zapoznano uczniów z przepisem na chleb oraz z jego poszczególnymi składnikami. Uczniowie mogli je osobiście dodawać i łączyć w wymaganą przepisem całość. Na każdym etapie pokazu uczestniczyli aktywnie w jego przygotowaniach. Zgodnie z przepisem, chleb zakwasie musi po połączeniu składników przeczekać w cieple, co najmniej 8 -10 godzin. Dodany do chleby zakwas powoduje, że  w cieple chleb rośnie, jak na drożdżach. Po upływie stosownego czasu chleb piecze się w temperaturze 160/180 stopni do 1,5 godziny. Upieczony chleb uczniowie degustowali ze smakiem dnia następnego. Zdania były podobne: pyszny i zdrowy :)

          Przepis na chleb na zakwasie:

          1. zakwas (pobrany z poprzedniego wypieku lub przygotowany z odrębnego przepisu),

          2. kilogram mąki (pszenna lub mieszana pszenno-żytnia lub żytnia),

          3. 1/3 szklanki siemienia lnianego,

          4. 1/3 szklanki otrębów pszennych,

          5. 1/3 szklanki płatków owsianych,

          6. rodzynki, pestki słonecznika, żurawina, orzechy (do wyboru zgodnie z upodobaniami),

          7. litr przegotowanej, bardzo ciepłej wody,

          8. trzy łyżeczki soli.

          Całość składników (poza zakwasem) dobrze mieszamy i dodajemy do ciepłej wody (nie odwrotnie). Po stopniowym wymieszaniu dodajemy zakwas. Z dobrze wymieszanego ciasta odkładamy część (1/2 litrowego słoja), co stanowi nowy zakwas na następny chleb. Można go przechowywać w lodówce dwa tygodnie. Pozostałe ciasto przekładamy do dwóch wysmarowanych olejem i posypanych bułką tartą rynienek. W cieple rośnie 8-10 godzin. Potem pieczemy 1,5 godziny w 160/180 stopniach.

          Aneta Moryń, Urszula Kwiecińska, Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          WYSTAWA Z OKAZJI DNIA CHLEBA

           

          Dnia 8 grudnia w Szkole Podstawowej nr 86 obchodziliśmy Dzień Chleba. Klasa 3b z tej okazji przygotowała piękną wystawę na której można było zobaczyć chleb, bułki i produkty z których one pochodzą. Dzięki zaangażowaniu uczniów i pomocy rodziców wystawa wyglądała naprawdę wspaniale, a po całej szkole rozchodził się zapach smakowitego pieczywa.

          Serdecznie dziękujemy Piekarni Wawerskiej , która włączyła się w przygotowania i za darmo udostępniła różne gatunki wyrabianych przez siebie produktów.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          WYSTAWA PRAC PRZEDSZKOLAKÓW

           

          W grudniu w Szkole Podstawowej nr 86 odbyła się wystawa prac maluszków z przedszkola integracyjnego „Wiatr w żagle” z Warszawy. Mali artyści kleili, wycinali i rysowali różne obrazki, które mogliśmy podziwiać.

          Bardzo dziękujemy wszystkim wychowawcom, którzy z nami współpracują i którzy mają dla naszej szkoły wiele ciepłych uczuć.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          PRZEDSTAWIENIE PT. „JESIEŃ”

           

           

          Uczniowie klasy 3b pokazali swoim kolegom z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych przygotowane przez siebie przedstawienie o jesieni. Dzieci śpiewały, grały, tańczyły i mówiły wiersze. Podczas występów wszyscy bardzo dobrze się bawili.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          CRAZY ABOUT BOOKS IN WAWER

          Crazy About Books in Wawer  to międzynarodowy projekt eTwinning, którego twórcami i realizatorami są Panie Joanna Walczak i Dorota Ząberg. Główne cele projektu to promowanie czytelnictwa wśród dzieci, integracja z rówieśnikami z innych krajów oraz wdrażanie uczniów do używania technologii informatycznych w codziennym życiu. Oprócz dzieci z Polski w projekcie biorą również udział zaproszeni przez twórców do  projektu  uczniowie z Turcji, Włoch, Islandii i Rumunii.

          W ramach tego projektu dnia 7 XII odbył się w szkole konkurs, w którym  dzieci recytowały wiersze Juliana Tuwima - poety szczególnie związanego z Wawrem.

          W szkołach partnerskich również odbędą się takie konkursy, a dzieci będą recytowały wiersze swoich znanych narodowych poetów.

          Wszystkie nagrania wierszy zostaną udostępnione na platformie internetowej eTwinning.

          Wizyta w Bibliotece Publicznej

          Dnia 7 grudnia dzieci z klasy II a odwiedziły Bibliotekę Publiczną przy ul. Błękitnej w Wawrze. Wizyta ta odbyła się w ramach projektu Crazy About Books.

          Podczas odwiedzin w bibliotece dzieci zapoznały się z zasadami jej funkcjonowania, miały okazję porozmawiać z Paniami bibliotekarkami, obejrzeć księgozbiór  oraz samodzielnie wykonać zdjęcia .

          Następnego dnia dzieci odwiedziły również szkolną bibliotekę w celu porównania jej z biblioteką publiczną.

           Tutaj filmik z wizyty w bibliotece

          Joanna Walczak, Dorota Ząberg


          SPOTKANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI RÓWIEŚNIKAMI

          9 grudnia 2015 r. członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz wolontariusze uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w Zespole Szkół Specjalnych w Ignacowie koło Mińska Mazowieckiego. Razem z niepełnosprawnymi koleżankami i kolegami nasi uczniowie bawili się, śpiewali kolędy oraz przygotowywali posiłek. Animatorkami zabaw, oprócz nauczycieli tamtejszej szkoły, były dwie wolontariuszki z Hiszpanii, które w Polsce pracują dla Fundacji  Rozwoju  Międzykulturowego EBU. 
          Spotkanie dało nam nie tylko wiele radości ale również dostarczyło wzruszeń. Uczniowie naszej szkoły w wielu sytuacjach okazali niezwykłe ciepło, serdeczność i szacunek do drugiego człowieka. Wiedzą, że jeśli kierują się sercem, to łamią wszelkie bariery, zarówno te językowe jak i intelektualne. Za taką postawę dziękujemy!
          Na koniec spotkania obdarowaliśmy się nawzajem prezentami. Nasi uczniowie przekazali własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, sami zaś otrzymaliśmy piękny świąteczny stroik.
          Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę:
          1.    Filip Aniserowicz, kl. 4a
          2.    Hania Witecka, kl. 5a
          3.    Dominika Domańska, kl. 6a
          4.    Tosia Laskowska, kl. 6b
          5.    Zuzia Moszyńska, kl. 6b
          6.    Zosia Pilachowska, kl. 6b
          7.    Weronika Sadowska, kl. 6b
          8.    Milena Zawadzka, kl. 6b
          Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie początkiem ciekawej przygody. Już teraz zostaliśmy zaproszeni przez nauczycieli ZSS w Ignacowie do współpracy w projekcie na platformie eTwinning.

          Opiekunowie SU: Anna Domżalska, Martyna Jodłowska


          ŚWIAT BEZ GŁODU

          Na początku grudnia zakończyliśmy akcję charytatywną „Świat bez głodu”. To już drugi rok naszej współpracy z Polską Akcją Humanitarną pod szyldem której, działaliśmy w naszej szkole. Projekt obejmował projekcję filmów edukacyjnych, pokazy zdjęć i przeźroczy, plakaty i quizy a także wiedzę teoretyczną w formie wykładu, dyskusje i pogadanki na temat problemu głodu na świecie. Najważniejszym punktem programu była zbiórka pieniędzy na ratowanie życia głodującym. Datki były całkowicie dobrowolne. W tym roku fundusze były przeznaczone na ofiary klęsk humanitarnych na Ukrainie i w Syrii. Uczniowie wszystkich klas spontanicznie wrzucali pieniążki do klasowych skarbonek. Wolontariusze i wychowawcy klas systematycznie, pozytywnie motywowali chętnych do pomocy i zachęcali do wsparcia naszej szczytnej akcji. Na najbliższym apelu uczniowie klas najbardziej zaangażowanych otrzymają przepyszne, słodkie nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Klasy nagrodzone to:  1B, 3B i klasa 4A oraz wyróżnione to: 4C, 6A i 6B. WSZYSTKIM DOBROCZYŃCOM, KTÓRYM NIE JEST OBOJĘTNY LOS INNYCH LUDZI WIELKIE PODZIĘKOWANIA!!!

          SU wraz z OPIEKUNAMI


          KONKURS LITERACKI "WARSZAWA 2030"

          Uczennica klasy 6b Antonina Laskowska otrzymała nagrodę główną w Konkursie Literackim dla szkół w ramach projektu "Warszawa 2030".

          Gratulujemy sukcesu!!!


          ANDRZEJKI

          Na dzień 30 listopada Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował zabawy i wróżby andrzejkowe. Dziewczynki z klasy VI-tej na dwóch długich przerwach zabawiały kolegów i koleżanki „przepowiadaniem przyszłości”. Było dużo śmiechu i emocji. Chętnych nie brakowało przez cały czas trwania zabawy.

          SU wraz z opiekunami


          WIZYTA W PRZEDSZKOLU

          „Idzie jesień, plony niesie,

          jesień kolorowa…”

           

          W listopadzie uczniowie klasy 3b udali się do Przedszkola nr 84 „Promyk”, z którym od kilku lat współpracujemy, by przedstawić swoim młodszym kolegom przygotowaną przez siebie sztukę p.t. „Jesień”. Dzieci mówiły wiersze, pięknie śpiewały piosenki, grały na instrumentach i tańczyły. Przedszkolaki były żywo zainteresowane tym, co się dzieje. Słuchały, śmiały się kiedy działo się coś wesołego, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 86 starały się śpiewać piosenki. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się w sytuacji dla nich dość stresującej i udało im się to doskonale. Dzieci z przedszkola natomiast mogły lepiej poznać zjawiska pojawiające się jesienią, a przy okazji dobrze bawić. Wizyta sprawiła wszystkim wiele radości. Bardzo dziękujemy nauczycielom i Dyrekcji Przedszkola nr 84 za nieprzerwaną, długoletnią współpracę.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


           

          Klasa 3a poznając wiadomości  na lekcji  języka polskiego o początkach powstawania państwa polskiego, wykonała gazetkę o początkach państwa i wystawę dawnych grodów. Gazetkę pokazaliśmy na II pawilonie przed wejściem do naszej klasopracowni. Wystawę dawnych grodów ustawiliśmy przed swoją klasą. Chcieliśmy przybliżyć trochę wiadomości z naszej historii i pokazać  innym dzieciom jakie były pierwsze grody i osady.

          W związku z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i święta 11 Listopada klasa 3a zawiesiła na II pawilonie gazetkę pt. ,,Wielcy władcy i bohaterowie Polski”. Znalazło się na niej wielu królów i polaków, którzy zrobili coś dobrego dla naszego kraju lub zasłużyli się broniąc naszych granic. Ich portrety oraz krótkie opisy z ich życia przybliżyły naszym uczniom sławnych ludzi. Gazetki i wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem szkolnej społeczności.

          Małgorzata Jankowska


           ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Dnia 25 XI po raz kolejny obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Było dużo radości, śpiewu i zabawy. Dzieci z klas II pod opieką pań: Grażyny Żurawskiej i Joanny Walczak przygotowały dla wszystkich przedstawienie o misiach oraz quiz na temat treści przedstawienia. Podczas imprezy dzieci miały okazję wykonać specjalną gimnastykę z misiem, rozdano również nagrody za prace wykonane na konkurs plastyczny „Misiowa książęczka”. Wszystkie prace dzieci można było obejrzeć na specjalnej wystawie. Była to doskonała okazja do wspólnej zabawy i zastanowienia się, czym jest dla dzieci pluszowy miś i jaką rolę spełnia w ich życiu.

                                                                                                                                                                                                        Joanna Walczak, Grażyna Żurawska

           


          "SENIOR DLA JUNIORA"

          „To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.”

          P.Coelho

           

          Już po raz dwunasty spotkaliśmy się w Zespole Szkół nr 116 na imprezie szkolno-rodzinnej „Senior dla Juniora”. Podczas tegorocznego spotkania bawiliśmy się pod hasłem „Nasze marzenia”. Szkoła została pięknie udekorowana.Tego dnia wejście do niej stało się granicą między rzeczywistością, a światem niezwykłych marzeń. W drzwiach witała wszystkich wróżka, a nieco dalej można było spotkać na przykład mieszkankę Afryki środkowej. Wędrując po korytarzach widzieliśmy interesujące gazetki i wystawy, mogliśmy pobawić się klockami, wymienić książkę, spotkać i porozmawiać w kawiarence, spróbować pysznych potraw serwowanych w bufecie, czy wylosować paczkę niespodziankę. Odwiedziło nas wielu znakomitych gości m.in. Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Zdzisław Gójski i Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Renata Potrzebowska.

          Głównym elementem spotkania były przygotowane przez uczniów i ich wychowawców występy, podczas których wśród pięknych dekoracji ciekawie przebrane dzieci tańczyły i śpiewały piosenki o marzeniach. Starszy brat, szkoła, przyjaciele, dni pełne słońca, radzenie sobie z przeciwnościami, niezwykłe możliwości, sport - to niektóre z tematów o których opowiadały piosenki wykonane przez uczniów. Słuchając ich znów na chwilę wszyscy stawaliśmy się dziećmi i zaczynaliśmy marzyć. Impreza była niezwykle udana i na długo zostanie w naszej pamięci.

          Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, rodzicom, dziadkom, uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w przygotowanej przez Zespół Szkół nr 116 imprezie. Dziękujemy za wielką pomoc i za wspólną zabawę. Szczególną wdzięczność chcemy wyrazić sponsorom imprezy: „Carolina Medical Center”, Hotelowi „DoubleTree by Hilton Warsaw”, Przychodni „VitalClinic”, Gabinetowi Urody Pani Agnieszki Zielińskiej, Salonowi Fryzjersko-Kosmetycznemu „Catherine”, Lego „Bricks Place”, „Pizza Vera”, Cukierni „Mytlewski”, Firmie Ubezpieczeniowej „Gothaer”, Firmie „Dobre miejsce”.

          Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa za rok na następną, trzynastą już, edycję imprezy „Senior dla Juniora”.


          REPREZENTANCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 86

          PODCZAS DNIA DOBREGO JEDZENIA

           

          W piątek (20 XI 2015r.) czteroosobowa reprezentacja klas trzecich w składzie: Oliwier Krzemień, Laura Nogal, Jan Koszalski, Hanna Drabińska, wzięła udział w Dzielnicowym Dniu Dobrego Jedzenia, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 216 w Warszawie. Po przybyciu na miejsce uczniowie obejrzeli przygotowane przez gospodarzy ciekawe występy artystyczne. Następnie dzieci przystąpiły do konkursu, podczas którego musiały przygotować jedzenie zrobione według wylosowanego przez siebie przepisu. Z konkursu reprezentanci SP nr 86 przywieźli nagrody. Trofeum dla szkoły była „Złota Łycha”. Serdecznie gratulujemy!

           

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Małgorzata Jankowska


          KONKURS PLASTYCZNY PT. „JESIEŃ”

          Uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 86 wzięli udział w konkursie plastycznym podczas którego przygotowywali prace o tematyce jesiennej.

          Powstały interesujące obrazki przedstawiające krajobrazy jesienne i Panią Jesień. Komisja wybrała i nagrodziła najpiękniejsze prace, które potem można było podziwiać na wystawie.

          Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Małgorzata Jankowska


          NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          Dnia 18 listopada uczniowie klasy 4b wzięli udział w apelu z okazji uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowane przez nich wiersze, pieśni patriotyczne oraz scenki dialogowe uwrażliwiły odbiorców na piękno ojczystej ziemi. Dzieci pokazały również ogrom cierpień Polaków skazanych na tułaczkę w wyniku dążeń niepodległościowych. 
          Uroczystość ta z pewnością rozbudziła szacunek do tradycji narodowych oraz pogłębiła znajomość dziejów Polski na tle historii Europy.

          Małgorzata Matoszko - Epa


          KLASY IV W TEATRZE MUZYCZNYM ROMA

          Dnia 17 listopada klasy czwarte uczestniczyły w spektaklu „Alicja w krainie czarów” w teatrze muzycznym ROMA. Dzieci z wielkim entuzjazmem reagowały na wydarzenia na scenie. Wspólnie z artystami śpiewały i tańczyły. Spektakl zachwycił scenografią i choreografią. Przepiękne, kolorowe stroje przeniosły nas w bajkowy świat bohaterów.

          Teresa Keler, Małgorzata Matoszko-Epa, Martyna Jodłowska


          ZABAWKA DLA UKRAINY

          W listopadowy długi weekend zostały dowiezione zabawki, które uczniowie naszej szkoły przynosili dla przedszkola "Kalinka" w Birkach na Ukrainie. Zostały uzbierane klocki, lalki, kolorowanki, samochodziki, zestawy, gry, puzzle i wiele innych wspaniałych pomocy dydaktycznych. Dzieci na widok takiej ilości zabawek oniemiały z wrażenia. Dyrekcja szkoły przyjęła nas bardzo serdecznie. Przygotowała poczęstunek i piękne podziękowania. Przedszkolaki z opiekunkami wykonały plakat oraz stroik przypominający o ich kraju. Dzieci ubrane w regionalne stroje uroczyście wręczyły upominek dla naszej szkoły.
          Dziękuję wszystkim rodzicom i uczniom, którzy przyczynili się do tego, że na twarzach przedszkolaków pojawiła się radość. Tak niewiele - a tak dużo!

          Dorota Ząberg


          WAWERSKA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

          Dnia 11 listopada uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Jak co roku przeszła ulicami Falenicy Wawerska Parada Niepodległości, którą zakończył uroczysty koncert pieśni patriotycznych, przedstawieniem teatralnym i widowiskiem muzyczno-laserowym. Wielu uczestników trasę na odcinku od Miedzeszyna do Falenicy pokonało biegiem lub na rowerze w "Sztafecie Patriotów" ul. Patriotów.


          SPOTKANIE Z OSOBAMI Z PRACOWNI LUTNICZEJ "PAWIKOWSKI"

          Dnia 10.11.2015 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych „ 01” i „ 02” odwiedzili p. Agnieszka Giera i  p. Krzysztof  Pawikowski z pracowni lutniczej „ Pawikowski”. Goście opowiadali czym zajmuje się lutnik i jak powstają skrzypce.
          Dzieci miały okazję zapoznać się z elementami i materiałami, z jakich wykonuje się instrumenty.
          Podczas spotkania mogły wziąć do ręki płyty oraz główki skrzypcowe w różnej fazie powstawania. Przekonały się także, jak delikatne są boczki w skrzypcach, wyginając i łamiąc jeden z nich. Zobaczyły jakimi narzędziami posługuje się lutnik w swojej pracy (strugi małe i duże, dłuta, kątowniki, cyrkle, młotki, pilniki, noże, ściski itp.).
          Obejrzały z zaciekawieniem główki bardzo misternie rzeźbione – w formie głowy anioła. Dowiedziały się również, że zbierany nad morzem bursztyn również przydaje sę w pracy lutnika- powstaje z niego lakier.
          Na koniec spotkania obejrzały inne akcesoria skrzypcowe tj. podbródki, strunociągi, kołki, a te ostatnie mogły zabrać ze sobą do domu. Dzieci miały możliwość zadawania pytań i ochoczo z tej możliwości skorzystały.
          Serdecznie dziękujemy p. A. Giera i p. K. Pawikowskiemu za owocne spotkanie i czekamy z niecierpliwością na kolejne.

          Paulina Wyszomierska


          SENIOROM O ŚW. JANIE PAWLE II

          Dnia 10.11.15 roku grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła Dom Seniora "Pod Świerkami" mieszczący się przy ul.Antenowej. Celem spotkania było upamiętnienie św. Jana Pawła II, Wielkiego Polaka wzoru dla osób starszych i autorytetu dla najmłodszych. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki związane z Papieżem Polakiem, grały na instrumentach. Najmłodsi artyści byli z oddziału przedszkolnego, najstarsi z szóstej klasy. Seniorzy zostali obdarowani papieskimi flagami przygotowanymi przez grupę "01". Seniorzy nagrodzili dzieci brawami oraz słodkościami.
          Podopieczni przyjęli wizytę bardzo entuzjastycznie, chętnie włączali się do śpiewu. Natomiast uczniowie wyrazili chęć powrotu do domu opieki, dopytując się towarzyszących im nauczycieli: "Kiedy jeszcze tutaj przyjdziemy". Obie strony, tj. Dom Opieki "Eden"oraz Zespół Szkół nr 116, liczą na dalszy kontakt, który być może przemieni się w tradycję spotkań okolicznościowych.

          Piotr Romanienko, Paulina Wyszomierska, Dorota Ząberg


          WIZYTA KLAS 4B I 6B W MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE

          Dnia 6 listopada klasy 4b i 6b ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie odwiedziły ciekawe miejsce na kulturalnej mapie stolicy. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej uczniowie obejrzeli wystawę fotografii autorstwa Zofii Rydet oraz poznały różne nurty w sztuce nowoczesnej. Wystawa, stanowiła inspirację do rozmowy na temat zmian społecznych i kulturowych w społeczeństwie polskim na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zapis socjologiczny przeprowadzony przez artystkę był przedmiotem warsztatów, w których uczestniczyli nasi uczniowie. Wizyta w muzeum z pewnością przyczyniła się do uwrażliwienia dzieci na odbiór sztuki szeroko pojętej. Mamy nadzieję, że tego typu wycieczka będzie ciekawą alternatywą na wspólne spędzanie wolnego czasu w Warszawie z rodziną i przyjaciółmi.

          Agnieszka Gajek
          Małgorzata Matoszko - Epa


          SPOTKANIE ZE SKRZYPACZKĄ

          W dniu 3 listopada 2015r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach doradztwa zawodowego uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Alicję Stupnicką - Kowalczyk, skrzypaczkę, absolwentkę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas spotkania dzieci miały możliwość zobaczyć, usłyszeć i poznać budowę skrzypiec. Oprócz tego zaproszony gość zaprezentował kilka utworów muzycznych ze znanych i lubianych przez wszystkich filmów animowanych. Na zakończenie spotkania dzieci mogły przekonać się, jak niełatwo grać na tym instrumencie. 
          Zajęcia przebiegły w miłęj atmosferze. Czekamy na więcej.

          Paulina Wyszomierska


          WYSTAWA MALARSKA W BIBLIOTECE

          Z okazji święta Edukacji Narodowej w październiku w szkolnej bibliotece została zaprezentowana wystawa pt. „Talenty malarskie naszych nauczycieli". Swoje prace społeczności szkolnej pokazały trzy panie: p. Katarzyna Bogdan, p. Lucyna Czarnecka i p. Eleonora Jakubiak. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że również nauczyciele mają swoje pasje i talenty. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, wielu uczniów z niedowierzaniem ale i z zachwytem oglądało prezentowane obrazy. 

          Cieszymy się, że uczniowie mieli okazję popatrzeć na swoich nauczycieli z innej niż tylko szkoła perspektywy.

          Bibliotekarki - Beata Chrzanowska i Małgorzata Gotowiec


          KOROWÓD ŚWIĘTYCH UŚMIECHNIĘTYCH

          Każdy z nas jest powołany do świętości, a na tej drodze może nas wspomagać wzór świętych, którzy niejako przecierają nam szlaki. Poznając ich życie i podążając ich śladami łatwiej kroczyć przez codzienność i dotrzeć do obranego celu. 29 października zorganizowaliśmy w naszej szkole Korowód Świętych. Wzięło w nim udział ponad 40 świętych. W orszaku nie zabrakło św.Marcina na koniu, św. Darii patronki sędziów, św. Joanny Beretta Molla – matki i lekarki, św.Huberta – patrona matematyków i wielu innych świętych. Był też bł. ks .Jerzy Popiełuszko. Orszak przeszedł po całej szkole wesoło śpiewając piosenkę „Święty uśmiechnięty”.

          Korowód Świętych był zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych, którzy nie byli jedynie postaciami z kart książek, ale ludźmi z krwi i kości, takimi jak my - a zatem "każdy może być świętym, jeśli tylko chce…”

          Dorota Ząberg, Piotr Romanienko


          POZNAJEMY CIEKAWE ZAWODY - INSTRUKTOR WSPINACZKI SPORTOWEJ

          „A jak się pan tak wspina, to widzi pan niebo z bliska?”- na to i wiele innych, nie mniej intrygujących pytań odpowiedział nasz gość, instruktor wspinaczki sportowej pan Jakub Jodłowski. Spotkanie odbyło się w ramach doradztwa zawodowego. Dzieci bardzo entuzjastycznie reagowały na odkrywanie przed nimi tajników i ciekawostek pracy instruktora i wspinacza górskiego. Zapoznały się ze sprzętem wspinaczkowym, jego zastosowaniem i obsługą. Oczywiście wszyscy chcieli dotknąć, przymierzyć, sprawdzić… Większości uczestników prelekcji to się udało. Nie mniej emocji budziły przeźrocza, pokazujące często ekstremalne wyczyny wspinaczy, w tym także bohatera naszego spotkania. Pan Jakub Jodłowski należy bowiem do czołówki polskich wspinaczy: już na początku swej kariery wspinaczkowej zajął czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów, w Pekinie (Chiny). Później już w Kadrze Narodowej było dużo, a nawet bardzo dużo zwycięstw  ale dla p. Jakuba najważniejsza jest radość wspinania. Wszyscy z podziwem i niekłamanym uznaniem słuchali intrygujących opowieści o pasji wspinaczkowej naszego gościa, który zachęcał uczniów do aktywności sportowej i rozwijania swoich zainteresowań. Być może ich pasja będzie również związana z przyszłą aktywnością zawodową.

          Czas jednej godziny lekcyjnej okazał się jednak zbyt krótki na zaspokojenie wiedzy wspinaczkowej młodych, potencjalnych, przyszłych wspinaczy z klasy 4a, 4b i 4c.

          Dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie


          WARZYWA I OWOCE - "PIĘKNE I ZDROWE"

          Warzywa i owoce są największym źródłem witamin. Wartość odżywcza poszczególnych owoców i warzyw jest bardzo zróżnicowana: są one przede wszystkim dobrym źródłem składników mineralnych, zwłaszcza różnych mikroelementów i witamin, głównie witaminy C, prowitaminy A oraz kilku witamin z grupy B. Warzywa i owoce należą też do produktów odkwaszających organizm. Przyswajalność oraz aktywność biologiczna naturalnych witamin jest wyższa niż preparatów farmaceutycznych. 
          Warzywa i owoce powinny być stałym źródłem diety, szczególnie diety młodych rozwijających się organizmów. O dobroczynnym wpływie spożywania warzyw i owoców wiedzą doskonale uczniowie SP nr 86. Wiedza ta przekłada się na praktykę, gdyż z satysfakcją obserwujemy, że coraz większa grupa uczniów na drugie śniadanie spożywa właśnie warzywa i owoce. Szkoła Podstawowa nr 86 stara się świadomie ukierunkowywać uczniów na podejmowanie świadomych decyzji żywieniowych oraz wskazywać zalety zdrowego żywienia oraz promować zdrowy styl życia.
          Poza zajęciami prowadzonymi na ten temat w klasach przez wychowawców, SP nr 86 realizuje również program „Warzywa i owoce w szkole”, dzięki któremu nasi uczniowie kształtują nawyki żywieniowe.
          Poza niekwestionowanymi zaletami zdrowotnym warzyw i owoców uczniowie SP nr 86 mieli okazję poznać ich niezwykłą urodę dzięki zorganizowanej w ramach programu edukacji kulturalnej wystawie Warzywa i owoce - „Piękne i zdrowe”. Wszyscy byli pod silnym wrażeniem urody prezentowanych obiektów. Wrażenia estetyczne były bardzo silne. Poddawano nawet w wątpliwość prawdziwość eksponatów, uznając je za sztuczne, gdyż ich uroda była zbyt „nierealna”. Grupy klasowe wraz z wychowawcami oraz rodzice obecni na zebraniach mogli się rozkoszować pięknem wystawy, która miał też wymiar edukacyjny, ponieważ każdy z obserwatorów mógł rozwiązywać zagadki dotyczące owoców i warzyw. 

          Aneta Moryń


          OBCHODY DNIA PAPIESKIEGO

          Od wielu lat w naszej szkole istnieje szczególna tradycja obchodów Dnia Papieskiego przez sprzedaż wśród uczniów i rodziców „kremówek papieskich”. Uzyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczone na pomoc naszym uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.
          Taka akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej. Oprócz wymiaru intelektualnego i artystycznego (uroczysta akademia) obchodzimy ten Dzień również w wymiarze charytatywnym przez solidarność z ubogimi. Przez rozprowadzanie ulubionych ciastek papieskich, kremówek, gromadzimy fundusze z przeznaczeniem na pomoc dla potrzebujących uczniów (wycieczki klasowe, kino, teatr, podręczniki). Tak też było w tym roku szkolnym, 425 kremówek rozeszło się bardzo szybko. Były pyszneeee, a my zebraliśmy środki na wsparcie dzieci.

          Za życzliwość i okazane serce serdecznie dziękujemy!
          Aneta Moryń


          XV DZIEŃ PAPIESKI  "ŚW. JAN PAWEŁ II - PATRON RODZINY"

          Tegorocznym hasłem XV Dnia Papieskiego było " Św. Jan Paweł II - Patron Rodziny ". Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Miała ona formę specjalnego odcinka Wiadomości Watykańskich. Do studia przybyły rodziny, które spotkały Jana Pawła II, jak podróżował i nauczał w ich krajach. Przyjechały z Brazylii, Kongo, Hiszpanii i Chin. Przypomniały uczniom naszej szkoły przemowy papieża dotyczące rodziny. Św.Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikaty wielokrotnie nauczał, że rodzina jest pierwszym i najważniejszym źródłem miłości. Rodziny zagrały, zaśpiewały i zatańczyły w szkolnym "studiu". Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Fundacji Nowego Tysiąclecia - Dorota i Mateusz. Ta organizacja to żywy pomnik Świętego. Pomaga biednej i zdolnej młodzieży, poprzez fundowanie stypendiów naukowych. W naszej szkole powstał w tym dniu sztab tej akcji. Akademię uświetnił chór przygotowany przez p. Piotra Romanienko. Na zakończenie społeczność szkolna oddała hołd św.Janowi Pawłowi II poprzez wspólne zaśpiewanie "Barki". 

          Tego dnia został rozstrzygnięty papieski konkurs plastyczny.
          I miejsce - Natalia Kornaszewska
          II miejsce - Adam Strzelczyk
          III miejsce - Maria Strzelczyk
          IV miejsce - Matylda Kowalska
          Wyróżnienia: Rafał Sepioła, Klara Traczewska, Antonii Pietrzak, Martyna Molęda, Agata Majcher

          Dorota Ząberg, Piotr Romanienko


          OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

          Tegoroczny, Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem „Poznaj swojego doradcę kariery” w Szkole Podstawowej nr 86 w ZS116 odbywał się w terminie 19-25 października 2015r. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz WCIES, proponowało w tym czasie doradcom dyżur konsultanta z KOWEZiU dla koordynatorów doradztwa zawodowego oraz głównie dla gimnazjalistów udział uczniów klas III warszawskich gimnazjów w warsztatach organizowanych w CKP przy ul. Mińskiej 1/5 oraz warsztat metodyczny dla nauczycieli gimnazjów pod tytułem: Doradztwo zawodowe na lekcjach przedmiotowych w gimnazjum. 

          Uczniom szkoły podstawowej wybór zawodu, dalszego kształcenia, kariera zawodowa i praca wydają się być dość odległymi pojęciami. W związku z tym na terenie SP 86 zaplanowano wiele interesujących przedsięwzięć, które miały na celu przybliżenie uczniom tych kwestii, uzmysłowienie im powagi i znaczenia podejmowanych decyzji, które zaowocują dopiero w przyszłości. Dla wszystkich uczniów szkoły zorganizowano informacje w formie gazetek na temat ciekawych zawodów oraz wyboru drogi do kariery zawodowej. Forma niektórych gazetek, szczególnie skierowana do uczniów klas młodszych, była bardzo ciekawa (zagadki). W poszczególnych klasach, na wszystkich etapach edukacyjnych, były przeprowadzone lekcje na temat ciekawych i unikatowych zawodów. Uczniowie klas starszych przygotowali w ramach zajęć z języka polskiego pisemne prace dotyczące zawodu rodziców lub zawodu swoich marzeń. Podopieczni świetlicy szkolnej w artystycznej formie, w ramach konkursu plastycznego, zapoznali swoich rówieśników z bogatą ofertą zawodów (wystawa prac). Zaplanowano i przeprowadzono spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów. Mieliśmy możliwość wysłuchać relacji o swojej pracy pielęgniarki i Strażnika Miejskiego (dzieci mogły przymierzyć elementy umundurowania Strażnika Miejskiego). Uczniowie Gimnazjum 102, będącego częścią ZS116, zaprezentowali się uczniom Szkoły Podstawowej nr 86 w strojach związanych z konkretnymi zawodami: był prawnik, kucharz, lekarz, mechanik samochodowy, blacharz, piekarz, inżynier robót budowlanych, architekt, analityk chemiczny, drwal, przedstawiciel biura turystycznego, żołnierz, jeździec konny, elektryk, sprzątaczka, marynarz.   

          O przyszłości i karierze zawodowej trzeba myśleć już dziś! Wiedzą o tym uczniowie SP nr 86. Przed nimi w przyszłości pojawią się nowe wyzwania, podejmą inne obowiązki, zaczną pracować! 

          Wiedza o wykonywanych zawodach potrzebna jest już teraz Na świecie istnieje tak dużo zawodów, że nawet nie wszyscy dorośli mają w tym dobre rozeznanie - tym bardziej, że ciągle powstają nowe zawody, a inne „wymierają” z powodu braku zapotrzebowania na konkretne usługi. Gdy kiedyś przyjdzie naszemu uczniowi podjąć decyzję, w jakim charakterze chciałby pracować, warto, by wiedział,  jak szeroki ma wybór.

          Pedagog: ​Aneta Moryń


          WYCIECZKA KLAS IV DO OŚRODKA EDUKACJI TECHNICZNEJ "PINOKIO"

          W dniu 15 października  2015r klasy IV-te uczestniczyły w zajęciach edukacyjno- technicznych w ośrodku,, Pinokio” w Słomczynie.

          Podczas zajęć  , przygotowano dla nas mnóstwo atrakcji. Poznawaliśmy najpierw na foliogramach, później na łonie natury różne gatunki drzew, przypatrywaliśmy się pracy stolarza, śpiewaliśmy piosenki, bawiliśmy się na świeżym powietrzu, braliśmy udział w quizach i to co najsmaczniejsze, piekliśmy samodzielnie kiełbaski na ogniu.

          W części praktycznej pod nadzorem instruktora dzieci same wykonały karmniki dla ptaków, które zabrały ze sobą.

          Teresa Keler, Martyna Jodłowska, Małgorzata Matoszko-Epa


          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          „W czas złotej jesieni to święto przychodzi...” - Dzień Edukacji Narodowej. Jest to bardzo szczególny moment dla nauczycieli ale także dla całej społeczności szkolnej. W tym roku tradycyjnie zgromadziliśmy się na uroczystej akademii, w odświętnych strojach i podniosłym nastroju wysłuchaliśmy koncertu życzeń w wykonaniu uczniów klasy IVa. Dzieci deklamowały wiersze, żywiołowo śpiewały piosenki i kierowały ciepłe słowa do swych wychowawców i opiekunów. Wyrazem szczególnej wdzięczności za nauczycielski trud były własnoręcznie przez dzieci wykonane kwiaty i podarowane wszystkim nauczycielom.

          Martyna Jodłowska


          MEDALE I NAGRODY DLA NASZYCH NAUCZYCIELI

               

          Z okazji Święta Edukacji Narodowej nauczycielka naszej szkoły pani Grażyna Abratowska za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymała "Medal Komisji Edukacji Narodowej", natomiast pani Dorota Ząberg za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymała nagrodę Burmistrza Dzielnicy Wawer.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w dalszej pracy!


          ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

          Ślubowanie klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Korynckiej w Warszawie odbyło się zgodnie z tradycją w Dniu Edukacji Narodowej. Całe grono pedagogiczne oraz bliscy pierwszoklasistów towarzyszyli dzieciom w tym wyjątkowym wydarzeniu. Główni bohaterowie w strojach galowych i okolicznościowych biretach, wkroczyli do sali, gdzie przedstawili program artystyczny. Dzieci z klas pierwszych zostały pasowane na uczniów przez pana dyrektora Bartłomieja Wesołowskiego. Po uroczystości w salach lekcyjnych, czekały na pierwszaków niespodzianki: dyplomy z gratulacjami przyjęcia do społeczności szkolnej oraz słodki poczęstunek. Wręczono im też pierwszy osobisty dokument – legitymację szkolną.

          Grażyna Mijalska


          UŚMIECH ŚW. URSZULI

          Na twarzach trzecioklasistów dzisiejszego dnia (14 października) zagościł ogromny uśmiech. Spośród 900 prac plastycznych oraz literackich biorących udział w konkursie ogólnopolskim „Bądźmy niby pióro w ręku Boga”, wybrane zostały prace naszych uczniów. I miejsce zdobyła Sylwia Ząberg za batik, III miejsce – Weronika Pachnicka za witraż. Nagrodę specjalną dostała Kinga Batóg za figurkę św. Urszuli, wykonaną z modeliny. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości wprowadzenia relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej do Świątyni Opatrzności Bożej. Nie bez przyczyny wybrana została data zbiegająca się ze świętem nauczycieli i wychowawców. Była to okazja do podkreślenia ważnej roli pedagogów. Św. Urszula jako siostra zakonna była nauczycielką wielu przedmiotów szkolnych oraz wspaniałą wychowawczynią. Jest patronką ponad dwudziestu instytucji oświatowo-wychowawczych: szkół, przedszkoli, świetlic, drużyn harcerskich i in. w Polsce i w innych krajach.
          Uczestnicy uroczystej gali wysłuchali koncertu poetycko-muzycznego w hołdzie św. Urszuli Ledóchowskiej w wykonaniu artystów scen warszawskich (scen. i reż. Barbara Dobrzyńska)i wykładu prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht pt. „Święta Urszula Ledóchowska – uśmiechnięta Patronka wychowania do trudnych czasów” oraz zwiedzili Świątynię Opatrzności. Obdarowani wspaniałymi nagrodami (książki, kredki, flamastry, gry komputerowe, aparat fotograficzny) wrócili do szkoły.

          Dorota Ząberg
           


          POLA NADZIEI

          We wtorek 6 października odbyło się podsumowanie akcji Pola Nadziei. Po posadzeniu cebulek uczniowie naszej szkoły spotkali się z ks. Pawłem Śmierzchalskim (dyrektorem Ośrodka Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie), aby posłuchać o praktycznym zakresie opieki nad osobą chorą w warunkach domowych, o pomocy rodzinie chorego zwłaszcza w okresie żałoby, a także o cyklicznych działaniach charytatywnych i edukacyjnych podejmowanych przez Ośrodek Hospicjum Domowe Księży Marianów.

          Aneta Potocka


          WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO I NA RZECZNIKA PRAW UCZNIA

          Dnia 1 października 2015 odbyły się w naszej szkole  tajne,  niezależne wybory do Samorządu Uczniowskiego oraz wybory Rzecznika Praw Ucznia na nową kadencję .
          Głosy zostały skrupulatnie, dwukrotnie przeliczone przez komisję .
          Nowym Rzecznikiem Praw Ucznia na rok szkolny: 2015/2016 i 2016/2017 została p. Martyna Jodłowska.

           

          Wyniki wyborów samorządu uczniowskiego na rok szkolny 2015/2016
          Milena Zawadzka –przewodnicząca
          Antonina Laskowska-zastępca
          Pola Reszczyńska-zastępca
          Członkowie SU:
          Adrian Laskowski
          Jakub Majchrowski
          Filip Aniserowicz
          Hanna Witecka
          Bartek Denejko
          Emilia Bockenheim
          Aleksandra Bieszkiewicz


          Gratulujemy!!!

          Anna Domżalska i Martyna Jodłowska


          2c ,,PIECZENIE CHLEBA” - WARSZTATY W OŚRODKU EDUKACJI ,,HOPSASA”.

          Dnia 29.09.2015r. odbyła się wycieczka autokarowa do Ośrodku Edukacji ,,Hopsasa” w Józefowie.  Dzieci z klasy 2c uczestniczyły w warsztatach wypieku chleba. Dowiedziały się, jak fascynująca, ale też ciężka i długa jest droga od ziarenka do bochenka.

          Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. ,,Jak powstaje chleb?”. Wysłuchały opowiadania o tym, jak wiele pracy wymaga przygotowanie bochenka, a następnie wzięły udział w zajęciach praktycznych i samodzielnie wyrabiały chlebowe ciasto. Wykazały się kreatywnością i pomysłowością w formowaniu chleba. Powstały piękne chlebowe warkocze, jeże, dinozaury, piłki, kulki, kwiaty itp. Uczniowie z ciekawością obejrzeli pługi, sierpy, cepy, przetaki, niecki, wialnie oraz różne rodzaje zbóż. Młócili zboże i odwiewali plewy. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

          Agnieszka Wróbel


          EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          Dnia 25 września 2015r. w Szkole Podstawowej nr 86 im. Bronisława Czecha świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Na korytarzach rozbrzmiewały powitania w różnych językach. Hasłem przewodnim tego dnia było hasło „Keep smiling” – uśmiech jako uniwersalny język rozumiany na całym świecie. Szkołę udekorowaliśmy kolorowymi flagami z całego świata. Uczniowie spontanicznie wpisywali na plakaty słowa obcojęzyczne. Tego rodzaju aktywności zwiększają motywację uczniów do nauki języków obcych oraz uświadamiają im istotną rolę komunikacji z ludźmi na całym świecie.

          Agnieszka Gajek, Małgorzata Matoszko-Epa, Anna Domżalska

          SPRZĄTANIE ŚWIATA

          Tegoroczna akcja ekologiczna „Sprzątanie Świata” przebiegła  sprawnie i bez problemów w atmosferze entuzjazmu i zaangażowania. Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odpowiednio pouczeni przez wychowawców i zabezpieczeni porządkowali teren wokół szkoły. W akcji wzięły udział wszystkie dzieci z klas 1-6. Pogoda bardzo nam sprzyjała, było słonecznie i ciepło.  Uczniowie klas zerowych pod czujnym okiem wychowawców porządkowali swoje klasy.

          Martyna Jodłowska


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          Dnia 17 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki.

          Obchodzenie tego dnia zostało zainspirowane przez książkę "The Dot" napisaną przez Petera Reynoldsa. Książka opowiada o dziewczynce, Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości i dzięki mądrej nauczycielce, która zachęciła ją do  postawienia pierwszej kropki uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.

          Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat, we wrześniu obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

          W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W szkole tego dnia zaroiło się od kropek: dzieci przebrały się w "kropkowe" stroje i rysowały swoje kropki na specjalnie do tego celu przeznaczonych tablicach, malowały swoje twarze w kropki oraz wzięły udział w konkursie plastycznym. Pierwszą kropkę na tablicy postawił pan dyrektor Bartłomiej Wesołowski.

          Liczne działania osnute wokół tego szczególnego dnia miały na celu uświadomienie wszystkim, że każdy nosi w sobie ukryty talent, trzeba tylko go w sobie odkryć.

          Agnieszka Gajek, Joanna Walczak, Dorota Ząberg

          Zdjęcia


          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

          Dnia 1 września 2015r, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2015/2016.

          Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie pan dyrektor Zespołu Szkól Bartłomiej Wesołowski przywitał wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców.

          Szczególną obecnością zaszczycili nas zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer pan Zdzisław Gójski oraz ksiądz prałat Tadeusz Olaczek

          Z uwagi na remont sali gimnastycznej i sprzyjające warunki pogodowe, uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 odbyła się na dziedzińscu szkolnym.

          Po uroczystości uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

          Życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym oraz zapału w zdobywaniu wiedzy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych