• z życia Szkoły 2013/2014

        • WARSZAWSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          W kwietniu 2014 r. uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie brali udział w Warszawskim Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez Zespół Szkół im. Św. Pawła z Tarsu oraz wydawnictwo Pearson Longman. Celem konkursu  było m.in.  sprawdzenie umiejętności językowych uczniów szkół podstawowych, a także promowanie młodych  talentów lingwistycznych.

          Z radością informujemy, iż uczniowie naszej szkoły zostali laureatami tegoż konkursu:

          • Bartosz Grabek z klasy VIA   zdobył I miejsce
          • Mateusz Seremak z klasy VI B uzyskał II miejsce.
             

          16 maja 2014 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w Zespole Szkół im. Św. Pawła z Tarsu w Warszawie. Uroczystą galę konkursu uświetniło interesujące spotkanie z podróżnikiem, Panem Stefanem Czernieckim, który opowiadał fascynujące  historie z podróży po Ameryce Południowej. Znany globtroter podkreślał wagę znajomości języków obcych w podróżowaniu po świecie. Opowiadał o niezwykłej faunie i florze rejonu Wenezueli. Przestrzegał także przed niebezpieczeństwami czyhającymi w dorzeczu rzeki Orinoko. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali opowieści Pana Stefana Czernieckiego.

          Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu lingwistycznym!

          Agnieszka Gajek

           Fotorelacja


          ODWIEDZINY DZIECI Z PRZEDSZKOLA

          10 czerwca 2014 r. w odwiedziny do Szkoły Podstawowej nr 86 przyjechały dzieci z Przedszkola nr 84 "Promyk", które wspólnie z uczniami szkoły realizują projekt "Szkoła dla przedszkola, przedszkole dla szkoły". Dzieci poznawały szkołę, oglądały sale oddziałów zerowych, edukacji wczesnoszkolnej, pracownie przedmiotowe, świetlicę i inne pomieszczenia. Wszędzie były ciepło witane zarówno przez nauczycieli, jak i przez uczniów, którzy specjalnie dla nich śpiewali piosenki, z nimi się bawili, prezentowali im swoje umiejętności. W przerwie na stołówce dzieci zostały poczęstowane napojami i słodkimi przysmakami. Podczas spaceru po szkole przedszkolaki spotkały panią pielęgniarkę, panią logopedę, wielu nauczycieli i pracowników administracji szkoły, a także panią Dyrektor, która przyszła, by osobiście powitać gości.

          W drugiej części spotkania dzieci odwiedziły szkolną bibliotekę, gdzie odbyła się lekcja połączona z opowieściami o książkach, zagadkami i czytaniem opowiadania. Dzieci mogły obejrzeć książki dostępne w bibliotece. Po tych zajęciach przedszkolacy spotkali się ze swoimi przyjaciółmi z klasy pierwszej. Wspólnie bawili się i śpiewali.

          Na zakończenie wycieczki nastąpiła wymiana podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w projekt osób, oraz dyplomów i prezentów dla dzieci.

          Zarówno dzieci z przedszkola jak i dzieci ze szkoły wiele zyskały i wiele się nauczyły dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym "Szkoła dla przedszkola, przedszkole dla szkoły". Dziękujemy wszystkim osobom, które umożliwiły i pomogły w organizacji spotkania oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Fotorelacja


          TARGI KSIĄŻKI

          22 maja 2014r. biblioteka  zorganizowała dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej wyjście na Warszawskie Targi Książki, które odbywały się na Stadionie Narodowym . Grupa 23 uczniów pod opieką bibliotekarza Beaty Chrzanowskiej i bibliotekarza Małgorzaty Gotowiec odwiedziła targi wtapiając się w niezwykłą atmosferę Wielkiego Święta Książki. Uczniowie skorzystali z wielu atrakcji przygotowanych dla czytelników, zapoznali się z ofertą wydawniczą wielu wystawców, a także zakupili interesujące ich książki. Biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o kilkanaście nowości wydawniczych, dla najmłodszych i starszych, a także księgozbiór multimedialny. Wycieczka na targi bardzo podobała się wszystkim i stanowiła wspaniałą promocję czytelnictwa.

           Fotorelacja


          GEOMETRYCZNY MIX

          Dnia 28 maja 2014 r. w naszej szkole został rozstrzygnięty dzielnicowy konkurs na mozaikę matematyczną „Geometryczny mix”. Do konkursu przystąpiło 33 uczniów z trzech szkół wawerskich, więc konkurencja była duża. Z przyjemnością informujemy, iż nagrody i wyróżnienia otrzymali:

           I miejsce – Kuba Załęcki

          II miejsce – Antonina Cebula

          II miejsce – Amelia Jones

          Wyróżnienia: Jakub Gonta, Klaudia Bąk, Hubert Niemczyk

          Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów klas IV i V do uczestnictwa w konkursie w roku szkolnym 2014/2015.


          WYSTAWA "MOJA RODZINA"

                    Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował wystawę prac konkursowych "Moja Rodzina".

          Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i Pana Dyrektor, zostaną wręczone na apelu 5 czerwca 2014r.

          SU, M. Jodłowska i D. Ząberg


           

          WYSTAWA "MARYJA MOJA MATKA"

          Od 18 do 30.06 w kościele pod wezwaniem Św.Benedykta Patrona Europy odbyła się wystawa prac uczniów z klas 1-3. Temat konkursu nawiązywał do peregrynacji Matki Bożej Loretańskiej, która miała miejsce w wawerskiej parafii prawie rok temu. Przez dwa tygodnie, każdego dnia można było głosować na najładniejszą pracę. Rozdanie nagród nastąpi 15 czerwca na mszy św. dla dzieci o 12.00.

          wystawę przygotowała Dorota Ząberg


          DZIEŃ MAMY I TATY

          27 maja 2014 r. po lekcjach uczniowie klas pierwszych zaprosili Rodziców na przygotowane przez siebie spotkanie, podczas którego uhonorowali swoje Mamy i Tatusiów śpiewając dla nich piosenki, mówiąc wiersze, tańcząc i popisując się dobrą grą aktorską.

          Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się do klas, gdzie dzieci odśpiewały pięknie "Sto lat" i rozdały Rodzicom przygotowane przez siebie prezenty. Wszystkie dzieci i ich rodzice mogli skożystać ze smakołyków ustawionych w klasach w formie szwedzkiego stołu.

           

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          Małgorzata Jankowska


          TURNIEJ BRONISŁAWA CZECHA

          „Turniej Bronisława Czecha – gra terenowa  w Leśniczówce Paryż”.  Wycieczka uczniów klas piątych,  urocze zaciszne miejsce, otoczone lasami , ciche i bezpieczne.  Dzieci uczestniczyły w grze terenowej połączonej z przekazem informacji i wiedzy o pasjach, zdolnościach i działaniach Bronisława Czecha, Patrona naszej szkoły. Turniej zakończył się podsumowaniem zdobytych punktów i wiedzy o naszym bohaterze. Dodatkową atrakcją były warsztaty kulinarne, czyli przygotowanie regionalnych prażuchów  i ugotowaniu ich w żeliwnym kociołku na ognisku. Największym zainteresowaniem cieszyły się gry rekreacyjne na boiskach na świeżym powietrzu i „pizza party”. Pogoda i humory dopisały nam jak zawsze.

          Wychowawczynie: Teresa Keler i Martyna Jodłowska

           Fotorelacja


          WSPOMINAJĄC ŚWIĘTEGO

          „Dostrzegając wokół siebie ludzi starszych, samotnych, niedołężnych czy smutnych chętnie im pomagamy, okazując zainteresowanie i wspierając dobrym słowem.”

          Realizując te piękne założenia akcji społecznej „Pola nadziei” 12 maja uczniowie klasy 4b pod opieką pań Doroty Ząberg i Anety Potockiej odwiedzili zaprzyjaźniony Dom Opieki Zdrowotnej przy ul. Antenowej w Warszawie. Z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II, dzieci przygotowały montaż słowno - muzyczny nawiązujące do życia naszego Wielkiego Rodaka. Nie zabrakło pięknego śpiewu przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. Większość repertuaru naszych małych artystów była znana pensjonariuszom, dlatego tez z radością śpiewali z dziećmi. Na zakończenie uczniowie wręczyli seniorom małe upominki przygotowane przez klasę „03” pod opieką pani Pauliny Wyszomierskiej. Gospodarze byli również przygotowani na naszą wizytę. Czekały na nas słodkie ciasteczka i czekoladki.

          Aneta Potocka i Dorota Ząberg

           Fotorelacja


           

          KLASA PIERWSZA W PRZEDSZKOLU


           


           

          Uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią nawiązali współpracę z Przedszkolem nr 84 „Promyk” i od połowy października uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Szkoła dla przedszkola, przedszkole dla szkoły”. Dzieci z obu placówek wymieniają się pracami, przygotowują wystawy, biorą udział w konkursach, zbiórkach, a także robią dla siebie prezenty.

          Jednym z punktów wypracowanego planu współpracy były odwiedziny uczniów w przedszkolu. W związku z tym na początku maja uczniowie z klasy 1b udali się na wycieczkę właśnie do przedszkola. Aby wyjazd był bardziej atrakcyjny dla obu stron dzieci ze szkoły przygotowały przedstawienie. W przedstawieniu zaprezentowały przygotowane przez siebie piękne piosenki i wiersze.

          Dla uczniów szkoły wycieczka była bardzo atrakcyjna, ponieważ mogli sprawdzić swoje umiejętności i spotkać swoich młodszych kolegów i koleżanki z którymi znają się dzięki projektowi. Dzieci z przedszkola również były bardzo zadowolone ze spotkania i z tego, że mogły posłuchać występu pierwszoklasistów.

          Następnym punktem projektu będą odwiedziny przedszkolaków w szkole. Już przygotowywane są dla nich niespodzianki.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


           

          Fotorelacja


           

          Po bliższe informacje o projekcie kliknij tutaj


          223 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA


          8 maja 2014r. uroczyście świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowali uczniowie klasy IVb pod opieką wychowawcy - p. Agnieszki Gajek. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Celem inscenizacji słowno - muzycznej było przybliżenie uczniom szkoły podstawowej takich pojęć jak: naród, wolność, ojczyzna. Dzieci dowiedziały się także jak ważnym krokiem w historii demokracji było uchwalenie pierwszej konstytucji w Europie.
          Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest świętem wolności i radości. Uczniowie klasy IVb dali temu wyraz wykonując pieśni patriotyczne: „Rotę”, „Mazurek 3 Maja” oraz „ Hymn Konstytucji 3 Maja”. Nie zabrakło także wierszy będących wyrazem miłości i szacunku do naszej ojczyzny.

          Agnieszka Gajek

           Fotorelacja


          DZIEŃ PATRONA

          W środę, 16 kwietnia 2014 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Jak to w szkolnych uroczystościach bywa, nie mogło zabraknąć przedstawienia. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI a pod opieką pań Anety Potockiej i Moniki Zielińskiej oraz chór szkolny prowadzony przez nauczyciela muzyki pana Wojciecha Krzaka.

          Całość imprezy miała miejsce na dużej Sali gimnastycznej, która na ten jeden dzień została zamieniona na mały teatr. Po części oficjalnej i odśpiewaniu hymnu, rozpoczęła się część artystyczna. Publika wstrzymała oddech z zaciekawienia, gdy na scenie pojawił się zaproszony gość – góral z Tatr (w tej roli Bartosz Grabek). Opowiadał on różne ciekawostki z życia patrona naszej szkoły, podczas gdy na ekranie pojawiały się kolejne slajdy prezentacji multimedialnej. Ważniejsze fragmenty z życia naszego patrona były poprzedzane zabawnymi aktorskimi scenkami w wykonaniu Jakuba Gawrysia (w roli Bronisława Czecha)  W oraz innych uczniów klasy VI a. Nie zabrakło też pięknie recytowanych wierszy oraz piosenek góralskich w wykonaniu chóru szkolnego.

          Niewątpliwie dużym sukcesem uczniów klasy VI a jest to, że w akademii szkolnej połączyli ciekawy występ z prezentacją multimedialną; dzięki czemu sylwetka naszego patrona zapadnie w pamięć większej grupie widzów.

          Aneta Potocka

           Fotorelacja


          WIELKANOCNA HISTORIA O WIELKIM JAJU

          "Na stole wielkanocnym gniazdko wiklinowe,
          a w gniazdku - koszyczku jajka pisankowe.
          Jedno jajko pękło, wykluł się kurczaczek,
          a na tym kurczaczku kolorowy szlaczek..."

          W kwietniu uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie wraz z wychowawczynią, panią Grażyną Żurawską przygotowali i przedstawili sztukę pod tytułem "Wielkanocna historia o wielkim jaju".

          Sztuka opowiadała o tym, co wydarzyło się w Kurnikowie. W tej wsi kura Pstrokata ze względu na nadchodzącą Wielkanoc starała się znieść jak największą ilość jajek, które chciała przeznaczyć na pisanki, kraszanki, malowanki i oklejanki. W pewnym momencie zniosła jajo olbrzyma, które uciekło z kurnika, ponieważ nie chciało ugotowane iść do święconki, wolało odejść w świat. Dzieci, które się o tym dowiedziały, wytłumaczyły jajku jego rolę podczas świąt wielkanocnych. Mówiły o dawnych tradycjach, o tym, że jajka miały zapewnić urodzaj i powodzenie, że uważane były za lek na choroby i cierpienie, miały chronić od pożarów, uroków oraz złych czarów. Jajko z zainteresowaniem wysłuchało legend i opowieści o swojej roli podczas świąt i zgodziło się zostać wielkanocną pisanką. Dzieci pięknie je przystoiły. Kura-matka była z niego dumna. Wszyscy bohaterowie histori cieszyli się, ponieważ Wielkanoc zapowiadała się cudownie.

          W trakcie sztuki występujący uczniowie wykazali się nie tylko talentem aktorskim ale także zaprezentowali swoje talenty muzyczne - pięknie grali i śpiewali różne piosenki związane ze świętami.

          Po udanym przedstawieniu pokazanym dzieciom w rodzimej szkole uczniowie udali się z wizytą do Przedszkola nr 84 "Promyk" w Warszawie, z którym szkoła nawiązała współpracę w ramach projektu edukacyjnego "Szkoła dla przedszkola, przedszkole dla szkoły". Tu młodzi aktorzy ponownie zaprezentowali przygotowane przez siebie przedstawienie. Za każdym razem występ dzieci przyjmowany był z wielkim entuzjazmem, nagradzany gromkimi brawami, a dzieci z przedszkola zaprosiły uczniów klasy trzeciej by ponownie ich odwiedzili.

          Fotorelacja


          POSZUKIWANIE WIELKANOCNYCH PISANEK 2014

          W środę przed weekendem majowym Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów niespodziankę. Na pierwszym i drugim pawilonie zostały ukryte czekoladowe pisanki. Uczniowie na przerwie poszukiwali wielkanocnych słodkości. Był dużo zabawy i radości z odnalezionych skarbów.

          SU z opiekunami

          Fotorelacja                                                                                                                          


          WIZYTA W PRZEDSZKOLU NR 84

          Dnia 15 kwietnia 2014r. sześcioro uczniów klasy VIb wraz z wychowawczynią spotkało się  z dziećmi z Przedszkola nr 84 "Promyk" w Warszawie.  Starsi koledzy czytali przedszkolakom opowiadanie wielkanocne Doroty Kozioł pt. "Zajączek Feliks". Treść opowieści nawiązywała do Zmartwychwstania Pana Jezusa oraz w przezabawny sposób odkryła przed dziećmi tajemnicę zajęczego snu z otwartymi oczami. Następnie "Zuchy" przy pomocy starszych kolegów wykonały z papieru przestrzenne prace plastyczne. Dzieciom bardzo podobał się efekt końcowy prac, czyli kolorowe zajączki. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie klasy VI lubią takie spotkania. Zostaliśmy zaproszeni również do innej grupy, gdzie dzieci były równie chętne do współpracy ze starszymi kolegami.

          Maria Karwowska

           Fotorelacja


          REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2014

          W dniach 7-8-9 kwietnia uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych w Parafii Św.Benedykta Patrona Europy. Rekolekcje prowadzili bracia ze zgromadzenia Redemptorystów. W przystępny sposób tłumaczyli Słowo Boże o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni. Jeden z braci nauczył wszystkich śpiewu piosenki "Mam Przyjaciela, który mnie kocha" w kilku językach - zwłaszcza hiszpańskim. Ten symboliczny gest przypomniał o planowanej wizycie papieża Franciszka w Polsce już w 2016 r.

          katechetki D.Ząberg, K. Frejusz, ks.D.Rejmuza

            Fotorelacja                                                                        


          ŚWIETLICA- WRĘCZENIE DYPLOMÓW I NAGRÓD

          W dniu 15.04.2014r pan dyrektor Tomasz Wierzbicki wręczył dzieciom ze świetlicy szkolnej dyplomy i nagrody za reprezentowanie naszej szkoły w dzielnicowym konkursie plastycznym "Bukiet dla Babci i Dziadka" oraz konkursie "W krainie bieli".

          Katarzyna Bogdan


          "WYCHOWANIE FIZYCZNE Z KLASĄ"

          Za przygotowanie i przebieg debaty w SP 86 odpowiedzialny był koordynator programu ,,Wychowanie fizyczne z klasą" – p. T. Keler. Na tydzień przed debatą 27 marca 2014r. zorganizowano spotkanie w sali gimnastycznej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych klas III-VI (po dwie dziewczynki i dwóch chłopców). Przedstawiciele klas - liderzy, byli wybierani podczas spotkań wychowawczych w sposób demokratyczny. Reprezentowali oni podczas przygotowań i debaty interesy swoich kolegów i koleżanek, a także całej społeczności szkolnej. Podczas pierwszego spotkania uczniowie zostali zapoznani z celami i zadaniami projektu ,,W-f z klasą”. W ciągu tygodnia mieli przygotować się do debaty zwracając uwagę:
          •    na to co chcieliby poprawić,  
          •    co mogliby zrobić, aby było lepiej, 
          •    co mogą zrobić sami wykorzystując warunki w szkole,
          •    co im się podoba i chcą to realizować.

          Koordynator programu zapoznał również uczniów z proponowanymi zadaniami do wyboru i poinformował, że podczas debaty zostanie w drodze głosowania wybrane jedno z nich do realizacji.

          Podczas spotkania obecni byli:
          Koordynator, Przedstawiciel samorządu szkolnego, Pedagog szkolny, Przedstawiciele klas III-VI.

          Debata odbyła się 02.04.2014r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie im. Bronisława Czecha. Debatę otworzyła Pani Dyrektor. Koordynator na początku przypomniała, że celem debaty jest rozmowa o sposobie udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, a także wybór zadania do realizacji z proponowanej przez CEO puli zadań. Debata miała charakter plenarny, podczas której po trzech przedstawicieli z klas III i czterech klas IV-VI zabierali głos w dyskusji prezentując swoją wiedzę i doświadczenie. Nad całością debaty czuwała p. Teresa Keler przedstawiając plan, zachęcała do zabierania głosu, czuwała nad czasem wypowiedzi, przypominała o kulturze dyskutowania, podkreślała przechodzenie do kolejnych punktów dyskusji, podsumowywała całość dyskusji i odnotowywała stanowiska wspólne i rozbieżne poszczególnych grup dyskusyjnych. Zanim przedstawiciele grup prezentowali swoje postulaty i spostrzeżenia pracowali w grupach notując wnioski na przygotowanych kartkach. Wyznaczona osoba z grupy odczytywała przez mikrofon proponowane zmiany i własne propozycje, które były zapisywane na tablicy. Jeśli jakieś postulaty się powtarzały były wielokrotnie podkreślane, a nowe propozycje dopisywane.

          Najczęściej podawane przez uczniów dobre przykłady lekcji w szkole:
          •    Rozgrzewki prowadzone przez uczniów, również w klasach młodszych.
          •    Lekcje prowadzone przez nauczycieli W-f w klasach I-III po jednej godzinie tygodniowo.
          •    Dodatkowe zajęcia sportowe prowadzone w soboty.
          •    Miła kadra pedagogiczna.
          •  Dzieci lubią gry zespołowe (dwa ognie, dla młodszych piłka koszykowa, piłka siatkowa, tenis stołowy, unihokej, piłka nożna).
          •    Nauczyciele doceniają wkład pracy uczniów w zaangażowanie dzieci na lekcjach w-f.
          •    Nauczyciele zwracają uwagę na kulturę zachowania i słownictwo uczniów.
          •    Dzieciom podobają się lekcje na świeżym powietrzu, również zimą.

          Niedostatki w zakresie szkolnych zajęć  wychowania fizycznego:

          •   Dzieci proponują podział na grupy ćwiczebne: chłopcy, dziewczynki (od klasy czwartej).
          •   Uczniowie zdecydowanie wolą więcej gier zespołowych niż gimnastyki.
          •   Proponują krótsze rozgrzewki na rzecz gier zespołowych.
          •   Dzieci chciałyby mieć zajęcia na basenie (do tej pory zajęcia odbywają się tylko w klasach drugich SP 86).
          •  Uczniowie zauważają konieczność naprawy sztucznej nawierzchni na boisku do piłki nożnej (zbyt śliskie).
          •   Dzieci chciałyby więcej godzin w-f w tygodniu.

          Propozycje zmian:

          •    Organizacja zawodów wewnątrzszkolnych.
          •    Wprowadzenie bloków 2- godzinnych.
          •    Dopasować plan zajęć tak, aby lepiej wykorzystać salę gimnastyczną.



           

          Wnioski z dyskusji:

          •    Prawie wszystkie grupy dostrzegły dużą wartość rozgrzewek prowadzonych przez uczniów, gdyż inspirują, dodają pewności siebie, mobilizują do aktywności.
          •    Wszyscy byli zgodni, aby wykorzystywać dobrą pogodę do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
          •    Zdecydowana większość uczniów chciałaby zajęcia na basenie, ale mają świadomość ograniczeń w tej kwestii, gdyż rodzice musieliby zapłacić za basen i przejazdy oraz dostosować plan dla tej części uczniów.
          •   Problemem okazała się też nawierzchnia boiska, jej naprawa leży poza możliwościami szkoły, a tym bardziej uczniów, ale należy o tym dyskutować.

          Teresa Keler

           Fotorelacja


          II SZKOLENIE SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

          W dniach 13-16 marca przebywałyśmy na drugim szkoleniu Samorządów Uczniowskich w Białymstoku. Miałyśmy tam dużo ciekawych zajęć i usłyszałyśmy wiele cennych informacji np. jak prawidłowo reklamować imprezy szkolne, jakie są cechy dobrego i złego zebrania, jak pracować nad komuniakcją. Dowiedziałyśmy się, że wszyscy uczniowie są w Samorządzie Uczniowskim, a w Zarządzie są osoby wybrane przez społeczność uczniów. Pracowałyśy intensywnie przez 3 dni. Poznałyśmy różne zabawy zespołowe. Mamy nadzieję że pokażemy w szkole zdobyte umiejętności i zastosujemy je w szkolnym samorządzie.

          Patrycja Szcześniak, Magdalena Szczawińska

          opiekun samorządu Dorota Ząberg


          LOGOPEDYCZNY KONKURS PLASTYCZNY

          Zainteresowane dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w XVI Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym pt."Syczące węże"

          Konkurs organizowany był przez wydawnictwo Komlogo i Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 6 w Kołobrzegu. Wyniki  konkursu zostaną ogłoszone w połowie kwietnia na stronie wydawnictwa Komlogo (www.komlogo.pl)

          Logopeda- Katarzyna Światowska


          PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW

          Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas I do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Organizowane jest przed feriami, gdy dzieci znają już część literek i mogą w domu w wolnym czasie czytać swoje pierwsze książeczki.

          Uroczystość odbyła się 12 lutego 2014r i składała się z dwóch części. Na początku dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Zaczarowanym pociągiem w świat bajki”. Spektakl przygotowała szkolna grupa teatralna z Gimnazjum nr 102 pod opieką pani Małgorzaty Rodak. Dzieci wysłuchały fragmentów znanych bajek. Starsi koledzy wcielili się w postacie z bajek miedzy innymi: w Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Jasia i Małgosię, krasnoludki, czarownicę oraz zaprosili pierwszaków do magicznego świata książek, które znajdą w naszej bibliotece. Dzieci były zachwycone przedstawieniem.

          W drugiej części pasowania uczniowie poznali zasady zachowania się w bibliotece, poszanowania książek, dowiedzieli się gdzie, na którym regale można znaleźć konkretna książkę. Następnie młodzi miłośnicy czytania złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego obiecali, że będą dbać i szanować książki oraz przestrzegać regulaminu biblioteki.  Uroczystość zakończyła się  wypożyczeniem książek dla podekscytowanych najmłodszych czytelników.

          Na pamiątkę tego szczególnego wydarzenia wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz kolorowe zakładki do książek.

          Bibliotekarz Beata Chrzanowska

           Fotorelacja


          ZBIÓRKA RZECZY DLA SCHRONISKA

          Zakończyła się zbiórka rzeczy dla zwierząt ze schroniska prowadzonego przez Fundację Azylu Pod Psim Aniołem (w schronisku znajdują się psy i koty). Zebrane dary w trakcie ferii zawieźliśmy zwierzętom. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tą akcję.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk


          FESTIWAL TALENTÓW FINAŁ 2014

            

          Nową imprezą, która w tym roku została zrealizowana przez Samorząd Uczniowski był Festiwal Talentów. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Festiwal składał się z trzech etapów: klasowego, miedzyklasowego i wreszcie długo oczekiwanego finału, który miał miejsce 13 lutego 1014r.  Prezentowało się w nim dziewięciu uczestników klas 1-6 (w tym kilka zespołów).  Bogaty repertuar zadziwił nie tylko jury, ale zaskoczył uczniów całej szkoły. Imprezę poprowadził zarząd SU. Finaliści startowali z układami akrobatycznymi, piosenką z tańcem, grą na instrumentach, aktorską recytacją, a nawet pokazem iluzji. Nikt nie miał wątpliwości, że 2,5 minutowe prezentacje były przygotowywane z troską o najróżniejsze detale.

              Pierwsze miejsce zajął Tomek Stachera. W etapie międzyklasowym zasłynął z układania kostki Rubika w błyskawicznym tempie, bez patrzenia na nią. W finale udowodnił, że talentów przybywa, jeśli się o nie dba. Mistrzowsko zagrany skomplikowany utwór Chopina nagrodzony został gromkimi brawami. Nikt się nie spodziewał, że szóstoklasista potrafi robić takie manewry na klawiaturze.

              Laureaci finału zostali nagrodzeni wyjątkowymi medalami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

              Mamy nadzieję, że Festiwal Talentów wpisze się na stałe do grafika imprez szkolnych. To nie tylko show, ale szansa dla wielu uczniów, aby uwierzyli w swoje możliwości i zostali docenieni przez społeczność szkolną.

          Dorota Ząberg z zarządem SU


          KOLĘDOWANIE 2014

          W ostatni dzień stycznia odbyło się szkolne kolędowanie dla klas 0-3. Klasy starsze miały konkurs dwa tygodnie wcześniej. Tegoroczny poziom przygotowania klas do występów zaskoczył wszystkich widzów. Każda wyśpiewana kolęda przypominała świąteczny spektakl. Uczniowie mieli na sobie kostiumy, grali na wielu instrumentach, zaprezentowali różne tematyczne dekoracje i rekwizyty. Dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się o pielęgnowanie tradycji kolędowania w naszej szkole.

          Wyniki:

          POZIOM 1 (0-1kl.)                                 POZIOM II (2-3kl.)

          I miejsce 02                                      I miejsce 3b i 3c

          II miejsce 1a i 1b                              II miejsce 2b

          III miejsce 03                                   III miejsce 3a

          wyróżnienie: 01                             wyróżnienie 2c,2a

          katechetki Dorota Ząberg i Kamila Frejusz

            Fotorelacja


          FESTIWAL TALENTÓW 2014

          Każdy ma jakiś talent, ale nie zawsze go rozwija. Jak to dobrze, że w naszej szkole jest tylu utalentowanych uczniów, którzy nie tylko mają talenty, ale także chcą pokazać je innym. Przekonaliśmy się o tym na Festiwalu Talentów. Imprezę opracował i zorganizował Samorząd Uczniowski z opiekunami.

          Pierwszy etap odbył się na poziomie klas. W półfinale 23 stycznia występowali zwycięzcy eliminacji klasowych. Różnorodność prezentowanych umiejętności i pomysłów uczniów - zaskoczyła widzów. Pokaz iluzji, akrobacje, występy solo i zespołowe, gra na akordeonie - to tylko niektóre z talentów naszych uczniów.

          Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na finał 6 lutego.

           Fotorelacja                                                                                                               Dorota Ząberg z Zarządem SU


          KOLĘDNICY Z WAWRA

          Z okazji Dnia Babci i Dziadka 21 stycznia 2014 r. utalentowani uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Opieki „Eden” przy ul. Antenowej w Warszawie. Głównym punktem programu był koncert kolęd pięknie zaśpiewanych przy akompaniamencie instrumentów muzycznych: gitar, fletów i skrzypiec. Barwne stroje góralskie i anielskie dodatkowo wprowadziły oglądających w niezwykle nastrojowy klimat. Pensjonariusze Domu Opieki byli zachwyceni występem dzieci, nie kryli łez wzruszenia, a większość kolęd śpiewali razem z młodymi artystami. Po zakończonym występie uczniowie wręczyli seniorom kartki okolicznościowe wraz z najlepszymi życzeniami. Kolędnicy na drogę otrzymali słodkie upominki i zaproszenie na kolejną wizytę.

          Uczniowie:  pod opieką pani Doroty Ząberg i pani Anety Potockiej

            fotorelacja


          WIZYTA W DOMU OPIEKI

          Dnia 21 stycznia 2014r. kl. IIIa wraz z wychowawczynią p. G. Żurawską odwiedziła Dom Opieki "Matuzalem" przy ul. Szparagowej w Warszawie z przedstawieniem jasełkowym. Młodzi aktorzy z dużym zaangażowaniem grali swoje role. Byli ucharakteryzowani z wielką dbałością o szczegóły. Nie zabrakło efektów dźwiękowych, śpiewu oraz muzyki na żywo w wykonaniu wszystkich uczniów i gry na instrumentach klawiszowych. Wystep wszystkim bradzo się podobał. W domu opieki w małej sali było ciasno, ale wśród wszystkich starszych ludzi dało się odczuć radość i niezwykle kameralną atmosferę. Dzieci na drogę dostały słodkie batoniki i ponowne zaproszenie.

          Grażyna Żurawska

           Fotorelacja


          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Tradycją Szkoły Podstawowej nr 86 jest organizowanie uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. 21 stycznia 2014r. w godzinach popołudniowych uczniowie klas drugich wraz w wychowawcami uroczyście oczekiwali na gości. Dyrektor szkoły, Tomasz Wierzbicki, przywitał przybyłych, a w szczególności babcie i dziadków, składając im serdeczne życzenia. Następnie kolejne klasy wystąpiły z częścią artystyczną, deklamując wiersze i śpiewając piosenki. Po występach uczniowie wspólnie z dziadkami i rodzicami uczestniczyli w atrakcyjnych konkursach i zabawach tanecznych. Było dużo śmiechu, radości i zadowolenia z otrzymanych nagród. Był to niezwykły dzień nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dziękujemy im za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło oraz życzymy dużo, dużo zdrowia.

           Fotorelacja


          PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE W PRZEDSZKOLU "TO TU"



           

          Dnia 17 stycznia 2014r. klasa IIIa wraz z wychowawczynią panią Grażyną Żurawską odwiedziła Prywatne Przedszkole "To tu" przy ul. Dzielnicowej 19 w Warszawie z przedstawieniem jasełkowym. Młodzi aktorzy z dużym zaangażowaniem grali swoje role, śpiewali pastorałki i grali na instrumentach klawiszowych. Występ wszystkim bardzo się podobał. Przedszkolaki przygotowały słodki poczęstunek dla swoich gości. Razem spędziliśmy mile czas i zostaliśmy zaproszeni z następnym przedstawieniem.

          Grażyna Żurawska

           Fotorelacja


          TEATR KAMIENICA - BĄDŹMY RAZEM BEZPIECZNI



           

          14 stycznia 2014 r. uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 86 odwiedzili Teatr Kamienica w Warszawie, gdzie obejrzeli spektakl edukacyjny pt. „Kulek” prezentowany w ramach kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”, prowadzonej przez Tramwaje Warszawskie. Celem corocznie organizowanej kampanii jest zwiększenie świadomości z zakresu bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby wypadków na torach.
          W trakcie występu aktorzy w oryginalny i zabawny sposób przedstawiali, jak zachowywać się podczas jazdy tramwajem, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, utrwalali przepisy ruchu drogowego, uczyli podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Pokazane zostały przykłady nieodpowiedzialnych zachowań, które mogą doprowadzić do wypadku na drodze.
          Dzieci dowiedziały się też, do czego służy numer alarmowy 112 i jak reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub mienia.
          Dobra zabawa połączona z nauką sprawiła uczniom wiele radości, a tytułowy Kulek zyskał sympatię szczególnie najmłodszych widzów.

           Fotorelacja


          BAL KARNAWAŁOWY

          9 stycznia odbył się w naszej szkole doroczny bal karnawałowy. W sali gimnastycznej zaroiło się od księżniczek, rycerzy, wróżek, czarnoksiężników i innych postaci z bajek. Dzieci z klas 0 – III tańczyły przy dźwiękach ulubionej muzyki. Brały również udział w różnorodnych konkursach. W przerwie balu tancerze udali się do swoich klas na słodki poczęstunek serwowany przez rodziców. Udana zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

          Uczniowie z klas IV – VI również mieli swój bal – dyskotekę. Odbyła się ona w godzinach popołudniowych.

           Fotorelacja


          JASEŁKA W BIBLIOTECE UL.BŁĘKITNA

                   Tegoroczne Jasełka wystawiane przez uczniów Zespołu Szkół nr 116 zostały przygotowane z myślą o lokalnej społeczności. Swoją premierę miały 18 grudnia o 17.00 w Bibliotece przy ul. Błękitnej.  W ten dzień biblioteka zamieniła się w Betlejemską Stajenkę. Było ciasno, ale wśród wszystkich gości dało się odczuć radość i niezwykle rodzinną, kameralną atmosferę.

                Jasełka 2013 zostały przygotowane z wykorzystaniem różnorodnych  form przekazu. Pasterze tańczyli do skocznej góralskiej piosenki, anioły dały pokaz z gimnastycznymi akrobacjami, „dresiarze” zaprezentowali nowoczesny układ taneczny. Aktorzy byli ucharakteryzowani z wielką dbałością o szczegóły (gospodarzowi wyrosły wąsy, a diabeł miał piekielnie czerwoną skórę). Nie zabrakło efektów dźwiękowych oraz muzyki na żywo w wykonaniu chóru szkolnego.

          Jasełka przygotowały: Dorota Ząberg i Kamila Frejusz

          Oprawa muzyczna: Wojciech Krzak

           Fotorelacja


          JASEŁKA 2013 - W POSZUKIWANIU MIŁOŚCI MALEŃKIEJ



           



           

          Dnia 19.12.2013r odbyły się jasełka w naszej szkole. Uczniowie pod kierunkiem p. Doroty Ząberg i p. Kamili Frejusz przygotowali przedstawienie pod intrygującym tytułem "W poszukiwaniu miłości maleńkiej"

          Dzień wcześniej wystawiono sztukę w bibliotece przy ul.Błekitnej. gdzie mogli ją obejrzeć mieszkańcy pobliskich osiedli.

           Fotorelacja


          OTWARTA LEKCJA RELIGII P. DOROTY ZĄBERG DLA KATECHETÓW DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ

          13 XII 2013 roku w Zespole Szkół nr 116 w Warszawie odbyła się otwarta lekcja religii. Katechezę w kl. II A SP poprowadziła Pani mgr Dorota Ząberg.

          Temat:Samuel - „Mów Panie, bo słucham”

          Zajęcia przebiegały w ciepłym klimacie dialogu, inscenizacji, śpiewu i gry multimedialnej. Dzieci zachwyciły nas znajomością trudnej jak na ten wiek modlitwy Anioł Pański, której chętnie nauczyły się odmawiać podczas kilku ostatnich katechez, dzięki wprowadzonym odpowiednim gestom obrazującym poszczególne prawdy wiary.

          Ponadto metoda fartuszka biblijnego wspaniale uatrakcyjniła przekaz historii Samuela, który z pomocą Hellego uczył się słuchać Pana, aby w przyszłości wiernie Mu służyć. Motyw wspomnianego fartuszka wyposażonego w liczne kieszonki i naszywki, był nie tylko miejscem dziejącej się akcji biblijnej inscenizowanej przez papierowe postacie i rekwizyty, ale również wskazywał na wagę i potrzebę służby w naszym codziennym życiu. Dzieci utwierdzają się w ten sposób w pozytywnej wartości służby i w szacunku dla np. Mamy ubranej w fartuszek przygotowującej w kuchni obiad dla Rodziny.

          Praktyczną umiejętność słuchania, dzieci ćwiczyły podczas gry multimedialnej. Odpowiednie scenki pomogły im zauważyć, że warto słuchać, ale tylko takich głosów, które wzywają nas do dobra, tzn. gdy przemawia do nas sam Bóg: Rodzice, Wychowawcy, Kapłan, Siostra zakonna, Słowa Biblii, Anioł Stróż, a nie pokusa, którą zawsze odrzucamy.

          Katechezę dzieci zakończyły śpiewem adwentowej piosenki, chodzonej wokół ławek przy cichym akompaniamencie swoich dwóch ołówków, które sprytnie zajmowały im ręce.

          Dziękujemy Dyrekcjom naszych szkół za możliwość udziału w tej bardzo ciekawie przygotowanej katechezie, która ubogaciła nasz warsztat pracy o kilka nowych pomysłów.

          s. Anna Maria Lewandowska CR


          SPOTKANIE Z "ZUCHAMI" Z PRZEDSZKOLA NR 84



           

          Dnia 18 grudnia 2013r. uczennice klasy VIb wraz z wychowawczynią odwiedziły "Zuchów" w Przedszkolu nr 84 "Promyk". Dziewczynki czytały maluchom opowiadania związane ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie dzieci z Przedszkola z pomocą starszych koleżanek wykonały prace plastyczne, tj. bałwanki i reniferki - koszyczki. Dzieciom sprawiło wiele radości kolorowanie oraz sklejanie drobnych upominków.

          Maria Karwowska

           fotorelacja


          ZBIÓRKA RZECZY DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA

          W listopadzie i grudniu zbieraliśmy rzeczy dla dzieci z domu dziecka. Zebraliśmy ubrania, materiały piśmiennicze, zabawki, gry, artykuły żywnościowe i słodycze. Wszystko zawieźliśmy dzieciom, które dary przyjęł z entuzjazmem. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce.

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk

          fotorelacja


          PRZEDSTAWIENIE "MIKOŁAJKOWE OCZEKIWANIE"



           



           

          Uczniowie z gimnazjalnego koła teatralnego pod opieką p. Małgorzaty Rodak przygotowali mikołajkową niespodziankę dla uczniów klas 0-III. Z wielkim zaangażowaniem wystawili sztukę "Mikołajkowe oczekiwanie"- bajkę z morałem.

          Młodzi widzowie z zainteresowaniem oglądali występy starszych kolegów. Przeżywali problemy bohaterów bajki i z ulgą przyjęli dobre zakończenie.

          Nauczyciele i uczniowie klas 0-III dziękują serdecznie aktorom z Gimnazjum 102 za miłą niespodziankę. Czekamy na kolejne interesujące przedstawienie.

           fotorelacja


           "MOJA AFRYKA"

          ”Moja Afryka” zawitała na kilka chwil do pobliskiej szkoły w Mińsku Mazowieckim. Ku mojej radości i niekłamanej satysfakcji zostałam zaproszona przez Dyrekcję ZS nr 1 na poprowadzenie spotkania z uczniami klas czwartych pod hasłem „Bliżej Afryki”. Inicjatorką tego wydarzenia była moja koleżanka, nauczycielka dzieci młodszych, zafascynowana moją afrykańską pasją. Spotkanie przebiegało, rzekłabym w tradycyjny sposób. Pokazy slajdów obrazujących moje spotkania z Czarnym Lądem, prezentacja unikalnych pamiątek, oryginalnych, tradycyjnych strojów, pogadanka a raczej burza mózgów. Dzieci reagowały nad wyraz spontanicznie, entuzjastycznie, zadawały tak dużo pytań, że chwilami nie mogłam prowadzić prelekcji a czas uciekał nieubłaganie. Najwięcej emocji wzbudziła piłka „do nogi” wykonana przez afrykańskie dzieci ze śmieci i odpadów. Spotkanie zakończyło się rozdaniem nagród w konkursie plastycznym „Afryka w moich oczach”. Prace były wyjątkowe, sprawiły, że jeszcze bardziej zatęskniłam za „Moją Afryką”. Sama przyznałam „nagrodę specjalną”, wręczając zwycięzcy dyplom, słodycze oraz album zawierający unikalne zdjęcia autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego i oryginalne bajki afrykańskie.

          Martyna Jodłowska

           fotorelacja


           ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA



           



           

          „Jadą, jadą misie, tra la la la la la...”

          Przy słowach tej piosenki wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 86 prezentowały swoje misie, rozpoczynając w ten sposób uroczyste obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który wypada dnia 25 listopada 2013 roku. Było dużo radości, śpiewu i zabawy. Dzieci z klas III a i III b pod opieką pań: Grażyny Żurawskiej i Joanny Walczak przygotowały dla wszystkich przedstawienie "Urodziny Kubusia Puchatka" oraz prezentację multimedialną o znanych misiach. Podczas imprezy dzieci miały okazję wykonać specjalną gimnastkę z misiem, rozdano również nagrody za prace wykonane na konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”. Wszystkie prace dzieci można było obejrzeć na specjalnej wystawie. Impreza zakończyła się uroczystą paradą misiów, w czasie której, śpiewając piosenkę „Pokochaj pluszowego misia”, dzieci prezentowały wszystkim swoje ukochane misie.



           

           fotorelacja

           



           

          SENIOR DLA JUNIORA 2013 - X EDYCJA


           


           



           

          Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej”.

          Ryszard Kapuściński




           

          23 listopada 2013 roku w Zespole Szkół nr 116 odbyła się impreza „Senior dla Juniora”. Już od dziesięciu lat to wydarzenie pięknie się wpisuje w życie szkoły angażując uczniów, rodziców i środowisko lokalne. Tym razem festyn odbywał się pod hasłem: ”Podróże z Koryncką”. Przepięknie przygotowane dekoracje znajdujące się w salach i na korytarzach szkoły przykuwały uwagę. W bufecie międzynarodowym można było skosztować różnorodnych gorących potraw, kawiarnia zapraszała wszystkich chętnych na pyszne ciasta przygotowane przez rodziców, a także na kawę i napoje, były także stanowiska na których można było nabyć różne ciekawe rzeczy m.in. piękne prace dzieci. W tym roku były to m.in. choinki, decoupage, witraże i anioły.

          Uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami przygotowali niezwykle interesujący program artystyczny. Podczas jego trwania można było wspólnie z nimi odwiedzać dalekie kraje, poznawać piękno otaczającej przyrody, przypominać sobie chętnie odwiedzane miejsca w Polsce, wspólnie śpiewać piosenki, tańczyć i bawić się.

          W drugiej części mogliśmy oglądać występy zaproszonych gości oraz losować nagrody za bilety wstępu. Wspomnieć należy również o pracach nauczycieli, a także o różnych cennych przedmiotach przekazanych przez rodziców i sponsorów, które można było otrzymać podczas imprezy.

          Ponad dziewięćset osób (zaproszonych gości, rodziców, dziadków, znajomych, przyjaciół) odwiedziło szkołę i z radością brało udział w przygotowanych niespodziankach.

          Chcemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców i wszystkim osobom, które bardzo zaangażowały się w przygotowanie imprezy. Dziękujemy również sponsorom: firmie „Kotwica”, Thermomiks i Sobienie Królewskie, Eko Kampinos Sp. z o. o., restauracji „Widoczna”, piekarni „Orężna”, piekarni - cukierni „Grzybki”, cukierni i kawiarni „Mytlewski”, pracowni cukierniczej Andrzeja Bogusza, firmie „Aliga”, firmie „Silverado”, delikatesom „Tora”, cukierni „The Cheescake Shop”, szkole językowej „Olton”, oraz Nadwiślańskiemu Uniwersytetowi Dziecięcemu za wsparcie okazane naszej szkole. Już dzisiaj zapraszamy na imprezę „Senior dla Juniora” za rok.

          Do zobaczenia!



           

          Joanna Łopacińska-Tkaczuk



           
           fotorelacja

          KOROWÓD ŚWIĘTYCH



           


           
           fotorelacja
          ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


           


           


           
          Dnia 7 listopada 2013 r. odbyła się akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy VIb razem z wychowawczynią i nauczycielem historii przygotowali program artystyczny. 
          Na początku uroczystości został odśpiewany hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Została zwrócona uwaga na najważniejsze hasła, które są związane z odzyskaniem Niepodległości, tj. odwaga, praca, język polski, powstanie listopadowe i styczniowe, 123 lata niewoli, rozbiory, Józef Piłsudski, Mazurek Dąbrowskiego, I wojna światowa oraz 1918r. Flaga Polski została przysłonięta kirem. Podczas akademii została zagrana na flecie bocznym „Rota” oraz chór szkolny odśpiewał pieśń patriotyczną „My pierwsza brygada”. Na zakończenie została zaśpiewana piosenka „Kocham Cię Polsko”.
          Każdy z uczestników uroczystości mógł przeżyć wiele wzruszeń i podniosłych chwil. Przypomnieć sobie chwalebną historię naszej ojczyzny i trudy odrodzenia państwowości polskiej.

          Maria Karwowska

           fotorelacja


          PRZEDSTAWIENIE WIERSZA "LOKOMOTYWA" J. TUWIMA


           




           

          W ramach projektu edukacyjnego „Szkoła dla Przedszkola, Przedszkole dla Szkoły”  30 października 2013r. uczniowie klasy VI b w SP nr 86 w Warszawie razem z wychowawczynią spotkali się z dziećmi z Przedszkola nr 84 „Promyk”. Szóstoklasiści przygotowali dla przedszkolaków niespodziankę - przedstawienie na podstawie wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Aktorzy sami opracowali aranżację i stroje, dzięki czemu mogli doskonalić umiejętność współpracy w grupie oraz rozwijać zdolności plastyczne i manualne. Scenografię, czyli wagony do przedstawienia, wykonali z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Młodszym kolegom przedstawienie bardzo się podobało.

          Maria Karwowska

           fotorelacja


          XIII DZIEŃ PAPIESKI

          W tym roku szkolnym świętowaliśmy XIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II Papież Dialogu”. Uczniowie przygotowali akademię dzięki której przypomnieliśmy sobie, że nasz Polski Papież miał kontakt z wieloma osobami na świecie i dla każdej z nich był życzliwy i tolerancyjny. W Jego wypowiedziach nie brakowało przy tym dobrego humoru. Akademię uświetniły znane społeczności szkolnej pieśni: Barka, Lolek czy Wadowice. Uczniowie mogli spróbować papieskiego przysmaku – kremówek.

          Przygotowały Kamila Frejusz i Dorota Ząberg

           fotorelacja


          WYBORY SZKOLNEGO RZECZNIKA PRAW UCZNIA

          Dnia 22 października 2013r. odbyły się wybory na Rzecznika Praw Ucznia. Wydarzenie przygotowane było przez Samorząd Uczniowski pod opieką i kontrolą p. Martyny Jodłowskiej i p. Doroty Ząberg. Największą ilość głosów otrzymała p. Marta Augustyniak i tym samym objęła funkcję Rzecznika Praw Ucznia na jedną kadencję, czyli na rok szkolny 2013/2014 i 2014/2015.

          Gratulujemy!!!

           fotorelacja


          POLA NADZIEI



           

          We wtorek, 15 października naszą szkołę odwiedził dyrektor i duszpasterz Ośrodka Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów ks. Andrzej Dziedziul. Ośrodek opiekuje się bezpłatnie chorymi w ostatniej fazie choroby nowotworowej oraz ich rodzinami. Gość wygłosił uczniom prelekcję na temat pracy w hospicjum. By dzieci łatwiej zrozumiały sytuację ludzi odchodzących, podczas półgodzinnej pogadanki, ks. Andrzej opowiadał o pracy wolontariuszy w hospicjum.
          Zwracał uwagę dzieci na to, by dostrzegały wokół siebie ludzi potrzebujących, niekoniecznie chorych, ale samotnych, starszych, niedołężnych czy smutnych i zawsze chętnie im pomagały, okazując choćby zainteresowanie czy wspierając dobrym słowem. Zebrani przyrzekli spełnić życzenie duszpasterza.
          Ksiądz Dziedziul przybliżył uczniom również zasady  i założenia pięknej akcji  społecznej „Pola nadziei”.
          Pola Nadziei to organizowana od 16 lat kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata, to znaki przypominające, że są ludzie, którzy z nadzieją stawiają czoło tym wielkim problemom. Nasi uczniowie włączyli się w tę akcję już po raz trzeci.

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ




           

          Dzień Edukacji Narodowej Szkoła Podstawowa nr 86  w Warszawie obchodziła w wyjątkowym stylu. Uczniowie klasy IV a wraz z wychowawczynią Martą Augustyniak przygotowali koncert życzeń na wesoło. Dzieci składały życzenia wszystkim pracownikom szkoły, a swój występ urozmaiciły poezją, piosenkami, tańcami w stylu nowoczesnym oraz rewelacyjną grą na skrzypcach, ksylofonie i keyboardzie. Repertuar był  różnorodny i zadowolił wszystkich widzów - słyszeliśmy sambę, menuety Mozarta , „Odę do radości” i miniaturę „Dla Elizy" Beethowena.

          Czekamy na więcej takich występów! 

          Marta Augustyniak

           fotorelacja


          ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

          Raz, dwa, trzy – teraz my!

          Uczeń – jak to pięknie brzmi!

          Raz, dwa, trzy, cztery, pięć-

          na naukę mamy chęć!”




           

          14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich, którzy uczą dzieci poznawania świata, a także tych, którzy je wspierają w trudnej sztuce uczenia się. Dla dzieci z klas pierwszych ten dzień również jest dniem szczególnym, ponieważ tego dnia właśnie stają się pełnoprawnymi uczniami szkoły.

          W tym roku podczas uroczystego apelu dzieci zdały egzamin na ucznia mówiąc wiersze i pięknie śpiewając piosenki. Występowały przed Dyrekcją szkoły, gronem pedagogicznym, rodzicami oraz innymi uczniami szkoły. Ich występy poprzedzone były przemówieniami Pana Dyrektora, Księdza Proboszcza oraz uczennicy reprezentującej starszych uczniów szkoły. Dzieci otrzymały życzenia i zapewnienia o wsparciu.

          Na koniec uroczystości na sali gimnastycznej wszyscy pierwszoklasiści zostali wielkim ołówkiem pasowani przez Pana Dyrektora na uczniów naszej szkoły, a od swoich wychowawczyń otrzymali pamiątkowe dyplomy. W klasach zaś czekał na nich pyszny poczęstunek.

          Joanna Łopacińska - Tkaczuk




           

           fotorelacja


          INAUGURACJA PILOTAŻU "WARS I SAWA GRAJĄ W SZACHY"




           

          4 października 2013 r. klasa Ia w Hali Sportowej „Koło” przy ul. Obozowej 60 w Warszawie uczestniczyła w inauguracji warszawskiego pilotażu „WARS i SAWA grają w szachy” ogólnopolskiego projektu „Edukacja poprzez szachy w szkole”.
          Pilotaż projektu ma na celu wprowadzenie szachów do standardowej oferty edukacyjnej szkoły podstawowej w ciągu  dwóch lat szkolnej nauki.
          Uczniowie klasy Ia, którzy rozpoczęli w tym roku dwuletnią naukę gry w szachy w ramach pilotażu byli na spotkaniu z wychowawcą i nauczycielem prowadzącym szachy.
          Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć spektakl partii szachowej – żywe szachy pt.: „Bitwa Wiedeńska 1683 r.” Galę uświetniły również szachowe inspiracje taneczne w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych z Pałacu Młodzieży, Ośrodka Działań Artystycznych Dorożkarnia i Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej oraz pokaz mody inspirowanej grą w szachy z udziałem uczniów ze szkół podstawowych, uczestniczących w jednym z konkursów towarzyszących pilotażowi pt.: „Moda inspirowana szachami – strój dla niej i dla niego” i Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie, sprawującym opiekę artystyczną i merytoryczną nad przebiegiem konkursu i pokazu mody.
          Na zakończenie gali wszyscy uczniowie otrzymali dodatkowo upominki ufundowane przez Firmę Egmont oraz Polski Związek Szachowy.
          Maria Karwowska



           

           fotorelacja


          WYBORY DO SZKOLNEGO SAMORZĄDU




           

          23 września 2013r. odbyły się w naszej szkole wybory do Szkolnego Samorządu. A oto wyniki:

          PRZEWODNICZĄCY SAMORZĄDU SZKOLNEGO: Michał Dzikowski

          ZASTĘPCY: Aleksandra Czop i Anna Nadstawna

          POZOSTALI CZŁONKOWIE: Zuzanna Dziewulska, Sandra Barbuzińska, Patrycja Szcześniak, Karol Lepianka, Mateusz Kubiak, Magdalena Szczawińska, Jakub Pilip

          Zwycięzcom gratulujemy i liczymy na owocną współpracę!

          opiekunowie samorządu p.Martyna Jodłowska i p.Dorota Ząberg

           fotorelacja


          "SPRZĄTANIE ŚWIATA"




           

          20 września 2013r. społeczność szkolna wzięła udział w ekologicznej akcji „Sprzątanie świata”. Uczniowie każdej klasy byli odpowiedzialni za wysprzątanie wyznaczonych rejonów wokół szkoły. Pod nadzorem wychowawców dzieci z zaangażowaniem wykonywały swoje zadanie. Pogoda sprzyjała, nie było zbyt ciepło, ale słonecznie. 

           fotorelacja


          URODZINY JULIANA TUWIMA




           




           

          Szkoła Podstawowa nr 86 włączyła się w obchody Roku Juliana Tuwima 19 września 2013r w sali gimnastycznej klasy I, II, III uroczyście obchodziły „Urodziny Tuwima”. Celem spotkania było upamiętnienie osoby i twórczości Juliana Tuwima. Spotkanie poprowadziła pani Ewa Wiewióra. Zapoznała dzieci z najważniejszymi faktami z życia pisarza. Następnie przedstawiciele każdej klasy odczytali znane i lubiane wiersze: „Spóźniony słowik”, „Okulary”,  „Słoń Trąbalski”,  „Abecadło”,  „Ptasie radio” i wiele innych. Dzieci zaprezentowały umiejętność płynnego czytania. W trakcie czytania wiersza „Lokomotywa" wszyscy uczniowie inscenizowali ruchem treść wiersza. Mamy nadzieję, że zawsze chętnie będą wracać do czytania wierszy tego polskiego poety.

          Ewa Wiewióra

           fotorelacja


          74 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ




           




           

          1-ego września 2013 roku obchodziliśmy 74-tą rocznicę wybuchu II-giej Wojny Światowej. Z tej okazji uczniowie klasy Va i Vb przygotowali krótką inscenizację nawiązującą do tamtych wydarzeń. W sposób pełen powagi ale wartko i brawurowo pokazali swoim kolegom dramat i grozę tamtych dni oraz niezłomność i wiarę Polaków w szybkie ocalenie.

          Martyna Jodłowska
          Teresa Keler

           fotorelacja


          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014




           




           

          W tym roku uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbyło się 2 września 2012r. Pierwsi o godz. 930 witali mury szkolne uczniowie klas III-VI. O godz.1100 młodsze dzieci z klas 0-II wraz z rodzicami przybyli na rozpoczęcie. Najbardziej przejęci zmianami w swoim życiu byli czwartoklasiści, pierwszoklasisci i oddział przedszkolny.

           fotorelacja

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych