• z życia Szkoły 2012/2013

        • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

          Dnia 28.06.2013 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. O godz. 1000 spotkały się w sali gimnastycznej klasy 5 i 6. Uczniowie klas piątych żegnając swoich starszych kolegów zaprezentowali część artystyczną. Najlepszym uczniom wręczono świadectwa i nagrody..

          O godz. 1130 spotkały się klasy 1-4. Część artystyczną zaprezentowała klasa 4a i chór szkolny. Najlepsi uczniowie klas czwartych dostali świadectwa i nagrody książkowe.

          Dyrekcja podziękowała również rodzicom, którzy w szczególny sposób przyczynili się do realizacji planów szkolnych, zamierzeń organizacyjnych i wychowawczych.

           fotorelacja


           

          UCZEŃ - SPORTOWIEC

           

           

          W dniu 20.06.2013r. w Szkole Podstawowej nr 128  odbył się Dzielnicowy Konkurs Uczeń – Sportowiec. Uczeń naszej szkoły Paweł Małysz  zajął I miejsce w kategorii chłopców Szkół Podstawowych, a w kategorii chłopców Gimnazjum I miejsce zajął Mateusz Mućka.

           fotorelacja


           

           

          TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO

           

          W dniach 18 - 21 czerwca uczniowie klas I i II brali udział w Tygodniu Kultury Języka Polskiego. W ramach tej imprezy odbyły się trzy konkursy.

          Pierwszym z nich był konkurs krasomówczy: dzieci opowiadały znane lub wymyślone przez siebie historie.

          Kolejnym konkursem był konkurs ortograficzny. W tym roku okazało się, że wielu uczniów świetnie sobie radzi z ortografią; zarówno w pierwszych, jak i w drugich klasach znalazło się po kilku mistrzów, którzy napisali dyktando bezbłędnie.

          Ostatnim konkursem był konkurs recytatorski, na którym dzieci przedstawiały wiersze Juliana Tuwima.

          Uroczyste podsumowanie Tygodnia Kultury Języka Polskiego odbyło się dnia 26 czerwca. Laureaci wszystkich konkursów zostali nagrodzeni maskotkami i dyplomami, a wszystkie dzieci miały okazję przypomnieć sobie i wyrecytować wspólnie znane wiersze Juliana Tuwima.

             Zdjęcia


           

           

          FESTIWAL JĘZYKÓW OBCYCH

           

           

          Dnia 17.06.2013r odbył się w naszej szkole FESTIWAL JĘZYKÓW OBCYCH. Uczniowie różnych klas prezentowali piosenki, wiersze, pląsy i scenki w języku angielskim i niemieckim. Nauczyciele j. angielskiego wręczyli również nagrody dzieciom, które brały udział w konkursie.

           fotorelacja


           

          ZWYKŁA, NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY

           

           

          Otworzyłam drzwi pracowni przyrodniczej i nie wierzyłam własnym oczom. Na lekcje przyrody dzieci bardzo chętnie przygotowują prezentacje będące formą wykładu, pokazu slajdów, plansz, plakatów, fotografii, eksponatów itp. Ta lekcja była jednak szczególna. Pod hasłem „Polska, moja ojczyzna” dziewczynki z klasy VIb:  Ania Galas, Michalina Dworak, Małgosia Ignaczak, Kasia Małysz i Magdalena Pilip przygotowały wręcz spektakl artystyczny z pokazem strojów regionalnych, tańców, degustacją potraw, oprawą muzyczną i wspaniałą wiedzą merytoryczną.

          GRATULUJĘ!

          Martyna Jodłowska

           fotorelacja


          ZAJĘCIA KULTUROWO - JĘZYKOWE

           

           

           

          W naszej szkole w dniach 3 – 7 czerwca 2013r. odbyły się zajęcia kulturowo - językowe w ramach programu AIESEC. Uczniowie klas III – VI mieli okazję poznać kulturę i zwyczaje takich krajów jak Indie, Chiny, Kanada, Kolumbia i Brazylia. 

          Studenci prezentowali wymienione kraje w sposób ciekawy, zachęcający do rozmowy w języku angielskim. Uczniowie poznali podstawowe zwroty w ojczystych językach naszych gości. Była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz motywacja do dalszej nauki języków obcych.
           
          Agnieszka Gajek
          Małgorzata Matoszko - Epa
           fotorelacja 

          WYCIECZKA DO LUBLINA I WOJCIECHOWA

           

           

          We wtorek 4 czerwca 2013 roku uczniowie klas piątych i część szóstych wzięli udział w wycieczce do Lublina. Zwiedziliśmy tam Stare Miasto, zamek, który był niegdyś więzieniem carskim, archikatedrę św. Jana Chrzciciela oraz klasztor o. Dominikanów, w którym znajduje się niezwykły skarbiec z relikwiami Świętego Krzyża. 
          Udaliśmy się też do skansenu wsi lubelskiej, w której zrekonstruowano dwory szlacheckie i domy chłopskie z XVIII wieku.
          Ostatnim punktem programu była wizyta u kowala w Wojciechowie. Tam, uczestnicy wycieczki, obejrzeli i wzięli udział w pokazie mistrzowskim kucia żelaza.
          Pomimo kapryśnej pogody wycieczka była udana, wszystkim humory dopisywały.
           
          Marta Augustyniak
          Maria Karwowska
          Aneta Potocka
           fotorelacja

          WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS III

           

           

          Dnia 4 czerwca 2013r. uczniowie z klas III pojechali na wycieczkę do „Hopsasa” w Józefowie koło Otwocka. Dzieci obejrzały prezentację dotyczącą rodzaju zbóż i wypieku chleba. Wzięły udział w warsztatach dotyczących produkcji i wypieku pieczywa. Obejrzały dawne maszyny rolnicze i narzędzia pracy: młockarnię, kosę, pług. Poznały nasiona zbóż: żyta, jęczmienia, kukurydzy, gryki, owsa. Przy ognisku dzieci upiekły kiełbaski. Poznały zanikający zawód – kowala i zobaczyły różne rodzaje metali. Na koniec wycieczki dostały własnoręcznie wykonane wypieki z ciasta i kupiły podkowy, które wykonał kowal. 

           fotorelacja


          DZIEŃ DZIECKA - DZIEŃ SPORTU

           

           

          W dniu 3 czerwca 2013 r. w szkole odbył się Dzień Sportu dla dzieci klas I-VI. Scenariusz imprezy przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego.
          Uczniowie klas IV - VI rywalizowali w turnieju piłki koszykowej (dziewczęta) oraz w turnieju piłki nożnej (chłopcy). Młodsi koledzy z klas I –III współzawodniczyli w grach i zabawach sportowych na wesoło z wykorzystaniem różnych przyborów. Dzieci klas I-III dopingowały swoich kolegów okrzykami i hasłami starannie przygotowanymi na plakatach, które poddane były ocenie komisji. Najlepsze zostały nagrodzone dyplomami oraz ogromnymi brawami uczniów. Dużą atrakcją były występy dzieci, które prezentowały swoje umiejętności w różnych dziedzinach: artystycznych, wokalnych i sportowych. Wszyscy wraz z komisją byli zachwyceni talentami uczniów, którzy dostarczyli wszystkim wspaniałych przeżyć.
          Podczas całej imprezy dyżur pełnili harcerze, którzy pomagali dzieciom pokonywać przeszkody (wspinaczka po skrzynkach), zdobywać nowe umiejętności (ozdoby z filcu), bawić się z wykorzystaniem kolorowej chusty, malować twarze najmłodszym. Przygotowano atrakcyjne nagrody, które ufundowane były przez Dyrekcję Szkoły i Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy za współpracę dzieciom, Dyrekcji szkoły, wychowawcom, harcerzom i Radzie Rodziców.
          Zabawa przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze, pogoda i humory dopisywały co uwiecznił szkolny fotoreporter.
           
          Teresa Keler
           fotorelacja cz.1
           fotorelacja cz.2

          DZIEŃ MAMY I TATY

           

           

          Dzień Mamy i Dzień Taty zapisane są w kalendarzu jako odrębne święta. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 86 od kilku lat obchodzą je wspólnie. W tym roku za uroczystość odpowiedzialni byli uczniowie klas pierwszych. Przygotowano program artystyczny składający się z wierszy, piosenek i układów tanecznych. Uczniowie wyrazili w nich swoją miłość i wdzięczność za codzienny trud włożony w ich wychowanie. Występy dostarczyły  licznie przybyłym rodzicom wielu wzruszeń i radosnych emocji. Po występach rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek do klas, gdzie uczestniczyli w konkursach oraz otrzymali upominki własnoręcznie wykonane przez dzieci. Wspólnie spędzony czas  upłynął w miłej atmosferze, która na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.
          Wszystkim Mamom i Tatusiom życzymy spełnienia marzeń, wielu szczęśliwych dni spędzonych ze swoimi pociechami oraz samych słonecznych dni.
           
          Grażyna Abratowska
           fotorelacja

          SPOTKANIE Z PISARKĄ KELLY MCKAIN

           

           

          Uczennice naszej szkoły w nagrodę za pracę na rzecz biblioteki uczestniczyły w spotkaniu z anglojęzyczną pisarką Kelly McKain. Zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Aninie spotkanie z autorką ulubionych książek sprawiło  dziewczynkom dużo radości. Zakupiły książki i otrzymały autografy.

          Beata Chrzanowska
          Barbara Mich

           fotorelacja


          TARGI KSIĄŻKI

           

           

          Grupa uczniów Zespołu Szkół nr 116 wyróżnionych za pracę na rzecz biblioteki uczestniczyła w wycieczce na IV Warszawskie Targi Książki. Zwiedzaliśmy targi w dniu otwarcia, uczniowie spotykali się z miłym przyjęciem ze strony wydawców przedstawiających swoje książki.

          Beata Chrzanowska
          Barbara Mich

           fotorelacja


          I DZIELNICOWY KONKURS LOGOPEDYCZNY

           

          16.05.2013r. odbył się I Dzielnicowy Konkurs Logopedyczny "Logopedyczne wierszyki na dziecięce języki" dla klas 0 - 3. 

          Organizatorem konkursu była SP nr 109 w Warszawie. Konkurs miał na celu pokazanie, że dzieci z trudnościami językowymi mogą rozwijać talent recytatorski. Promował również zajęcia logopedyczne, podkreślając ich ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. 

          Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice:

          1. Gabriela Narkiewicz, kl. 01
          2. Alicja Borowicz, kl. 1a
          3. Anna Guzewicz, kl. 1a
          4. Klaudia Stasińska, kl. 2a

           

          Wszystkie uczestniczki wspaniale recytowały wybrane wiersze. Jury przyznało Annie Guzewicz III miejsce.

          Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich.

          Katarzyna Światowska


          WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH DO SOBANIC

           

           

          W piątek, 10-tego maja przy słonecznej i ciepłej pogodzie klasy czwarte pojechały na atrakcyjną wycieczkę o charakterze integracyjno-sportowym. Program był bardzo bogaty, obejmował między innymi precyzyjne strzelanie z wiatrówki i z łuku, szalone jazdy na  quadach, brawurowe przejścia po mostach linowych i peruwiańskich, zjazdy na linie z wysokiej wieży, wspinaczkę skałkową, zajęcia z topografii – szukanie skarbu  przy pomocy mapy, ekstremalne walki w strojach sumo i wiele innych oraz odpoczynek przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Zabawa była wspaniała, dzieci odważne i nieutrudzone „w bojach”. Ku uciesze naszych małych wychowanków, kadra opiekuńcza z paniami wychowawczyniami na czele, wykazała się też nie małą kondycją fizyczną, odwagą i poczuciem humoru uczestnicząc w wielu konkurencjach. Szkoda, że ten czas zabawy i radości mamy już za sobą!

                                                                                                                                   Teresa Keler
          Martyna Jodłowska
           fotorelacja

          ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 116 W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II

           

           

          11 maja 2013r. w sobotę przy Szkole Podstawowej 124 w Falenicy odbył się IX bieg przełajowy „Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Organizatorem biegu był Wydział Sportu i Rekreacji Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy i Szkoła Podstawowa Nr 124. 

          Celem imprezy było uczczenie pamięci naszego wspaniałego rodaka Papieża Jana Pawła II. Wystartowaliśmy liczną grupą w kilku biegach (startowały różne grupy wiekowe dzieci, rodziców i nauczycieli). Po każdym biegu uczestnicy otrzymali: certyfikat ukończenia biegu, medal z wizerunkiem Jana Pawła II, słodycze i napój. 
          Izabela Wolska 
           
           fotorelacja
           

          222 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

           

          9 maja 2013r. odbył się uroczysty apel poświęcony 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIa pod opieką wychowawcy - p. Agnieszki Ornoch. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym nastąpiła część artystyczna. Szóstoklasiści starali się w prostej i przystępnej formie przybliżyć swoim młodszym kolegom wydarzenia z 1791r. i przekazać ważne fakty z historii Polski. Zgromadzona w sali gimnastycznej i odświętnie ubrana publiczność dowiedziała się między innymi jak wyglądała sytuacja polski w XVIII wieku, co to jest konstytucja, jakie były przyczyny jej uchwalenia i jakie zmiany wprowadzała w dawnej Polsce.

          Nie zabrakło też wierszy patriotycznych. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru, który zaprezentował znane wszystkim i wzruszające pieśni tj. "Rota" czy "Jak długo w sercach naszych".

          Agnieszka Ornoch

           fotorelacja


          BŁĘKITNA PRZYSZŁOŚĆ Z RWE, CZYLI O TERAŹNIEJSZOŚCI I PRZYSZŁOŚCI ENERGII

           

           
           
          17 kwietnia 2013r. nauczycielki Zespołu Szkół nr 116 uczestniczyły w warsztatach pudełka „POWER BOX” przygotowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy współpracy z Fundacją RWE w Polsce.
          Panie uczestniczyły w szkoleniu zestawu edukacyjnego „POWER BOX” dla uczniów klas IV – VI poświęconego problematyce energii. Mogły wykonać wiele doświadczeń, które pomogły odpowiedzieć na pytania: Jak wykorzystać energię wiatru, a jak tę, pochodzącą ze Słońca? Jak gromadzimy energię i jakie mamy z tym kłopoty? W jaki sposób prąd elektryczny przenosi informację?  Zarówno RWE jak i CNK zależy, by młodzi ludzie rozumieli, skąd się bierze energia, byli świadomi tego, że jej zasoby mogą się wyczerpać i zadawali sobie pytania gdzie i jak szukać alternatywnych jej źródeł, wreszcie, w jaki sposób każdy z nas może energię oszczędzać.
          Panie zaprezentowały uczniom klas IV - VI zawartość „POWER BOX”. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie nowymi możliwościami, które otwiera przed nimi praca z „POWER BOX”: ciekawe eksperymenty i pokazy. Dzięki nim nauczyciele mogą tworzyć własne scenariusze i moderować dyskusję o energii podczas lekcji, uczniowie zaś mają okazję  do samodzielnego wykonania doświadczeń. W taki sposób nauczyciele mogą pomóc uczniom w rozwijaniu ich kreatywności i możliwości twórczego rozwiązywania problemów. Dzięki POWER BOX taki nauczyciel wspiera ucznia konkretnymi oddziaływaniami.
          Martyna Jodłowska
          Maria Karwowska

           fotorelacja


          UWAGA! DOBRY PIES

           

           

          W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, uczniowie klas I-III  uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Uwaga! Dobry pies”. Program objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, przybliżył uczniom wiedzę w zakresie bezpiecznych zachowań w obecności psów oraz odpowiedzialnej opieki nad nimi.
          W cotygodniowych spotkaniach uczniowie poszczególnych klas, mieli szansę przećwiczenia właściwych zachowań w obecności Loli – prawdziwego, bezpiecznego psa – terapeuty. Sympatyczne spotkania odbywały się w obecności opiekunki psa – wolontariuszki ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
          Dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci zapamiętały, że postępując w odpowiedni sposób mogą zapobiec niebezpieczeństwu ze strony zwierząt.  Nauczyły się rozpoznawać nastrój psa, bezpiecznie się z nim witać. Poznały sytuacje, których należy unikać w kontakcie ze zwierzęciem oraz jak prawidłowo zachować się w razie ataku obcego psa.
          W drugim cyklu zajęć, który rozpocznie się w maju, uczniowie dowiedzą się, że właściciele psów mają określone obowiązki, a właściwa opieka nad psem może uczynić go bezpiecznym i szczęśliwym towarzyszem.
          Jesteśmy przekonani, że dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci zapamiętają, że postępując w odpowiedni sposób mogą zapobiec niebezpieczeństwu ze strony zwierząt. Mamy nadzieję, że spotkania z Lolą uwrażliwią dzieci na fakt, że zwierzęta są żywymi, czującymi istotami, którym należy się troskliwa opieka i  szacunek.

          Grażyna Abratowska

           fotorelacja


          ABC BEZPIECZEŃSTWA W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

           

           

          W dniach 19 i 22 kwietnia uczniowie z klas 0 - III wzięli udział w projekcie "ABC BEZPIECZEŃSTWA" przeprowadzonym przez ZTM. W ramach tego projektu odbyły się specjalne lekcje dla dzieci, uczące je, jak prawidłowo zachowywać się na przystankach i w środkach komunikacji miejskiej. Lekcje miały charakter praktyczny, dzieci odbyły przejażdżkę miejskim autobusem, a prowadzący je instruktor w ciekawy sposób przybliżył im zasady bezpiecznego zachowania w komunikacji miejskiej. Uczniowie nauczyli się odczytywać symbole rysunkowe znajdujące się w autobusach, mieli też okazję samodzielnie skasować bilet oraz sprawdzić jego ważność. Dostali też pamiątkowe znaczki odblaskowe i książeczki, które przypomną im i utrwalą zdobytą wiedzę.

           

           fotorelacja


           DZIEŃ PATRONA

           

           

          18.04.2013r. jak co roku obchodziliśmy uroczystość nadania imienia szkole. Minęło już 43 lata od kiedy Bronisław Czech patronuje naszej szkole. W tym roku uczniowie klasy IVb przygotowali krótką akademię przypominającą życie, osiągnięcia sportowe i tragiczną śmierć naszego patrona. Dzieci odczytały fragmenty biografii tego wielkiego Polaka, podkreślając jak wielką rolę w jego życiu odgrywał sport i miłość do Ojczyzny. Uczniowie zapoznali nas z jego osiągnięciami sportowymi oraz przypomnieli inne zainteresowania i pasje. Podkreślali jego niezłomny patriotyzm, poświęcenie dla Ojczyzny i tragiczną śmierć w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Na koniec spotkania została wręczona nagroda dla zwycięzcy szkolnego konkursu wiedzy o Bronisławie Czechu, którym został uczeń klasy Va - Bartosz Grabek.

          Teresa Keler

           fotorelacja


          X SUPER MATEMATYK

           

                                       

           

          Dnia 17 kwietnia po raz dziesiąty odbył się w naszej szkole finał dzielnicowego konkursu Super Matematyk dla uczniów klas III. Wzięli w nim udział reprezentanci dziewięciu szkół dzielnicy Wawer, którzy zostali wyłonieni podzczas eliminacji szkolnych. Poziom umiejętności matematycznych  wszystkich uczestników był bardzo wyrównany. Mimo, że zadania konkursowe nie były łatwe, tytuł Super Matematyka i I miejsce zdobyło trzech uczniów. Są to uczniowie ze szkół 76, 109, 218.

           


          KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "THINK IN ENGLISH"

           

          W sobotę 13 kwietnia 2013r. odbył się Finał Ogólnowarszawskiego Konkursu Języka Angielskiego „THINK IN ENGLISH”. Konkurs ten został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W eliminacjach konkursowych brało udział ponad dwustu uczniów klas szóstych warszawskich szkół podstawowych.
          Do finału zakwalifikowały się trzy osoby ze Szkoły Podstawowej nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie: Małgorzata Ignaczak, Weronika Kowalczyk, Bartłomiej Bolesta.
          Z radością informujemy, że uczennica klasy 6B Małgorzata Ignaczak, otrzymała nagrodę wyróżnienia podczas uroczystej Gali Finałowej Konkursu „THINK IN ENGLISH”.
           
          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
          Nauczyciel języka angielskiego : Agnieszka Gajek

          EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

           

           

          Dnia 12.04.2013r. w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową - teoretyczny i praktyczny, poprowadzony przez Straż Miejską - Miasteczko Ruchu Drogowego. Do egzaminu dzieci przygotowały panie prowadzące zajęcia techniczne wspólnie ze Strażą Miejską (obsługa roweru, przepisy ruchu drogowego, przebieg egzaminu). Ustalona procedura uzyskiwania karty rowerowej miała na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat zasad oraz umiejętności o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym. Część teoretyczną egzaminu stanowił test wielokrotnego wyboru składający się z 8 pytań. Część praktyczna polegała na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych: przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, jazda do przodu po prostej i po rondzie, jazda po wyznaczonym torze, prawidłowe hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w wyznaczonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe.

           

           fotorelacja


           DZIEŃ ZIEMI

           

           

          11.04.2013r w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi.

          Cześć artystyczną oraz oprawę plastyczną przygotowały wychowawczynie klas III z uczniami. Model Ziemi, hasła proekologiczne, plakaty oraz stroje związane z tematyką akademii wpłynęły na atrakcyjność imprezy. Podczas występów zwrócono uwagę na: ekologię, ochronę środowiska naturalnego, przyrody, recykling, zachowania proekologiczne. Przedstawione treści miały na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczniów naszej szkoły

          Krystyna Bettella, Małgorzata Jankowska, Agnieszka Wróbel

           foto


          WIOSENNIE I SPORTOWO

           

           

           

           Wraz z nadejściem wiosny i słońca na twarzach pojawia się uśmiech, a w organizmach rodzi się energia motywująca do działania i ruchu. Takie wydarzenie wymaga celebracji, a najlepiej jest to robić w sposób aktywny i zdrowy dla duszy i ciała. Dlatego też w naszej szkole specjalnie z tej okazji zostały zorganizowane zawody sportowe dla najmłodszych. Oddziały 0-III mogły rywalizować między sobą w konkurencjach wymagających celności, szybkości, skoczności, koncentracji i dokładności. Wszystko w duchu fair play i atmosferze dobrej zabawy!

          Paulina Opalińska, Piotr Zawadzki 

           foto


          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

           

           

          21 marca 2013r. w szkole witaliśmy pierwszy dzień wiosny. Choć nie było ciepło na dworze, wszystkim dopisywał znakomity humor. Uczniowie brali udział w wielu wesołych i kolorowych konkursach, np. na najbardziej kolorową klasę, czy najpiekniej udekorowaną salę. Był też konkurs pytań. Zwycięzcą tegorocznej zabawy została klasa 5b. Gratulujemy!

          Samorząd szkolny

           foto


           

          SPEKTAKL "O FLORCE, KTÓRA CHCIAŁA ZOSTAĆ PIŁKARZEM"

           

                  

           

          Dnia 27 lutego uczniowie klas II odwiedzili Centrum Promocji Kultury, gdzie odbył się interaktywny spektakl dla najmłodszych pt. "O Florce, która chciała zostać piłkarzem". Strażnicy Straży Miejskiej m.st. Warszawy sami napisali scenariusz, przygotowali scenografię, zaprojektowali kostiumy i... sami wcielili się w role bajkowych bohaterów. Zabrali najmłodszych w magiczny świat bajek, gdzie dobro zwycięża zło.

          Udział w spektaklu miał odpowiedzieć na szereg pytań: Komu powierzyłbyś swoją tajemnicę? Czym jest zaufanie? Kim jest osoba nieznajoma? Czy może być dobra, czy zła? Jakie są zasady ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi? Odpowiedzi zostały ukryte w opowieści o Florce, która o swoim marzeniu – piłce nożnej - opowiada mamie. Ta jednak nie podziela entuzjazmu córki. Wykorzystuje to nieznajoma osoba, która zdobywa zaufanie dziewczynki, obiecując, że w zamian za przyjaźń pomoże zrealizować jej marzenie.

          Spektakl spotkał się z żywą reakcją widzów, którzy aktywnie brali udział w fabule i odpowiadali na pytania aktorów. Na zakończenie wszyscy wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia z aktorami.

           


           

          ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

           

           

          Dnia 22 stycznia, jak co roku, uczniowie klas II zaprosili do szkoły swoje babcie i swoich dziadków, aby w prostych słowach podziękować im za codzienny trud, który wkładają w wychowanie  wnuków i za miłość, którą ich obdarzają. Dzieci przedstawiły swoim najbliższym wiersze, piosenki, skecze, przedstawienia i tańce, a na zakończenie występów obdarowały samodzielnie wykonanymi kwiatami i laurkami.

          Zdjęcia     


          BAJKOWE JASEŁKA

           

          W Zespole Szkół Nr 116 w tym roku odbyły się Bajkowe Jasełka. Całe zdarzenie relacjonowały sprytne dziennikarki. Do Małego Jezusa przyszedł Czerwony Kapturek, który przyniósł kosz pełen smakołyków. Pinokio obiecał, że już zawsze będzie mówił prawdę. Mały Jezusek uśmiechnął się do radosnej Calineczki, a od spracowanego Rybaka przyjął złota rybkę. Dziewczynka z zapałkami ogrzała ognikiem Świętą Rodzinę, a poduszeczka Sierotki Marysi była bardzo praktycznym podarunkiem.  Pszczółka Maja miała specjalnie przygotowany na tę uroczystość plaster słodkiego miodu. Wśród tylu oryginalnych gości znalazła się Kopciuszek, który odnalazł złoty pantofelek i postanowił podarować go Jezusowi. Dobrze, że niecne plany króla Heroda zostały w porę prześwietlone i zaopiekowała się nim kohorta czartów.

          W tym baśniowym nastroju Smerfetka złożyła życzenia dla Świętej Rodziny. Sprytne dziennikarki kończąc swój reportaż przypomniały, że historia z Betlejemskiej szopki to nie bajka, ale prawda, która na zawsze powinna być w naszych sercach. Na zakończenie wszyscy rozstali się z kolędą na ustach.
          W szkole powstała też szopka, do której postaci wykonały dzieci na lekcjach religii.  Można tam zobaczyć Józefa zrobionego z plastikowej butelki, Maryję z drewnianej łyżki oraz pasterzy, królów, aniołów i innych gości z materiałów recyklingowych.

          Jasełka przygotowały katechetki: Kamila Frejusz i Dorota Ząberg. Oprawa muzyczna Wojciech Krzak.


          SENIOR DLA JUNIORA

           

           

          17 listopada 2012 roku w Zespole Szkół NR 116 przy ulicy Korynckiej już po raz dziewiąty zorganizowane zostało spotkanie integrujące środowisko lokalne i szkolne pt. ”Senior dla Juniora”. To przedsięwzięcie jest wspaniałą tradycją, która z każdym rokiem przyciąga do naszej szkoły coraz więcej serdecznych przyjaciół i znajomych, którym leży na sercu dobro naszych uczniów.

          Tegoroczną uroczystość uświetnili swoją obecnością: Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Pani Renata Potrzebowska oraz Radny Dzielnicy Wawer Pan Zdzisław Gójski oraz przyjaciele szkoły

          W tym roku postanowiliśmy udać się do świata bajek. Impreza odbyła się pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”. W baśniowym świecie wykreowanym przez uczniów można było spotkać zarówno leśne ludki, pluszowe misie jak również Pana Kleksa we własnej sobie. Bajkowe postaci zachęcały do wspólnej zabawy oraz propagowały zdrowy styl życia.

          Jak co roku na wszystkich gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek, które przygotowali rodzice naszych dzieci i uczniowie wszystkich klas pod kierunkiem nauczycieli. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bowiem na program imprezy złożyły się: prezentacje poszczególnych klas, pokaz tańców nowoczesnych, mini koncert fortepianowy oraz krótki koncert piosenki francuskiej. Popisy artystów były nagradzane gromkimi brawami. Odbyły się także: aukcje prac plastycznych dzieci, wykonane w rozmaitych technikach. Dużą popularnością cieszyło się malarstwo na szkle oraz piękne, ręcznie malowane przez nauczycieli bombki. Na szkolnych korytarzach pojawił się odświętny klimat dzięki ozdobom świątecznym, rękodziełom uczniów, pierniczkom wykonanym przez uczniów. Rodzice z własnej inicjatywy przygotowali smakołyki i atrakcje kulinarne, które serwowane były w kawiarence. Można było uraczyć się smakowitym żurkiem, kiełbaską na gorąco i wiejskim chlebkiem z domowym smalcem. Ciast i słodkości było bez liku, aż wybór był trudny.

          Do rąk niektórych szczęściarzy trafiły przygotowane specjalnie na tę okazję paczki niespodzianki. W tym roku dzięki staraniom Rady Rodziców wśród dzieci zostały rozlosowane liczne, atrakcyjne zabawki.

          Dużym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana w bibliotece wystawa pod tytułem „W świecie egipskich wierzeń i baśni” przygotowana przez bibliotekę szkolną.

          Wielkie podziękowania należy złożyć przy tej okazji naszym sponsorom: firmom: ”Kotwica” „Aliga”, „Perfekt” „Reflex S.C.”, „Joanna” , ”Silverado”. Wsparł naszą akcję również: klub „Mambo Fitness”, szkoła językowa „Olton”, sklep „Troll-Land”, delikatesy „Tora”, restauracja Widoczna, piekarnia „Grzybki”, „Okrężna” oraz cukiernia: Andrzej Boguszsz, Mytlewski oraz „Mamuśka” .

          Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie serdecznie dziękują wszystkim za udział w tym szkolnym święcie, a szczególnie Radzie Rodziców za inicjatywę i poświęcony czas. Dochód z tego przedsięwzięcia jak zwykle przeznaczony jest na potrzeby dzieci naszej szkoły. To bardzo szczytny cel!

          Dziękujemy Rodzicom za inicjatywę, cieszymy się z takiej współpracy.

          Do zobaczenia w przyszłym roku!

          Krystyna Bettella

          Małgorzata Matoszko-Epa

          Agnieszka Gajek

           


          WARSZTATY EKOLOGICZNE

           

           

          W październiku 2012r. odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne pt. "Z ekologią za pan brat!". W warsztatach uczestniczyli uczniowie z kals I - III. Dzieci wykonały wspaniałe ekologiczne torebki, wazoniki, bransoletki, roboty, owoce, itp. W przygotowanie upominków dzieci włożyły mnóstwo serca i wysiłku. Część z prac było można zakupić 17 listopada podczas imprezy szkolno - rodzinnej "Senior dla juniora".

          Agnieszka Wróbel


          FINAŁ KAMPANII "WIEM, CO JEM"

           

           

          30 października 2012r. odbył się w naszej szkole uroczysty finał kampanii ,,Wiem, co jem!", prowadzonej od 5 lat przez Ratusz. Kampania promuje zdrowe odżywianie i kształtuje zdrowy styl życia. Tego dnia w murach szkoły gościliśmy:

          p. Agatę Włodarczyk - inspektora do spraw oświaty w dzielnicy Wawer

          p. Andrzeja Kołodziejczyka - przedstawiciela Odziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego

          p. Marię Maciak - Dyrektora SP nr 76

          p. Stefana Dejnekę - Dyrektora SP nr 109

          p. Małgorzatę Wysocką - Dyrektora SP nr 124

          p. Monikę Jędrzejewską - Dyrektora SP nr 128

          p. Annę Gowacką - Dyrektora SP nr 138

          p. Tomasza Wierzbickiego - Dyrektora Zespołu Szkół nr 116

          p. Beatę Sigłowy Kaproń - Dyrektora SP nr 86 w Zespole Szkół nr 116

          p. Krystynę Polińską - Dyrektora Gimnazjum nr 102 w Zespole Szkół nr 116

          Delegacje uczniów klas trzecich, które przyjechały z wawerskich szkół podstawowych oraz ich wychowawców: SP nr 76, SP nr 109, SP nr 124, SP nr 128, SP nr 138, SP nr 140, SP nr 195, SP nr 204, SP nr 216, SP nr 218, SP nr 86

          p. Hannę Stolińską - dietetyka

          p Agnieszkę Hrycan - Zielińską - przewodniczącą Rady Rodziców SP nr 86

          Przybyłych gości witały u progu szkoły owocowymi koreczkami p. pedagog Aneta Moryń, p. psycholog Urszula Kwiecińska oraz samorząd szkolny. Wszyscy goście otrzymali emblematy ,,Wiem, co jem" - Gość. Przybyłych przywitał gospodarz finału p. Tomasz Wierzbicki. Uroczystośc prowadzili koordynatorzy Dzielnicowego Finału Kampanii ,,Wiem, co jem" w SP nr 86 p. Agnieszka Ornoch oraz p. Agnieszka Wróbel. W pierwszej części uroczystości goście mogli podziwiać występy uczniów z klas 0 - VI naszej szkoły, po których wysłuchaniu nikt nie miał wątpliwości, co warto jeść, aby być zdrowym i silnym. Wszyscy uczniowie byli wspaniale poprzebierani w stroje owocowo - warzywne, przygotowane przez rodziców i wychowawców. Następnie zabrała głos p.dietetyk, która zaprezentowała i utrwaliła zasady zdrowego odżywiania.

          W drugiej części finału odbyły się konkursy międzyszkolne, pomiędzy delegacjami jedenastu wawerskich szkół podstawowych.

          Jury konkursu w składzie: p. Anna Głowacka, p. Monika Jędrzejewska, p. Andrzej Kołodziejczyk, p. Tomasz Wierzbicki trzymało kciuki za wszystkich uczniów.

          Nagrodami dla zwycięzców były statuetki ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego oraz dyplomy i owocowe kosze ufundowane przez Dyrektora Zespołu Szkół nr 116.

          Konkursy przygotowały p. Agnieszka Gajek, p. Małgorzata Jankowska, p. Dorota Ząberg.

          Uczniowie sprawdzali szybkość w konkurencji ,,Kto pierwszy zje banana?", rozpoznawali owoce po smaku i dotyku, wymieniali witaminy występujące w wierszu przedstawionym przez uczniów kl. IIc, układali puzzle, wzięli udział w quizie, wymieniali rodzaje grzybów przedstawionych przez kl. IIIc w inscenizacji ,,Grzybobranie". Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej wymieniali produkty, w których występuje witamina D, obejrzeli pokaz owocowo - warzywnej mody, rozwiązywali zagadki.

          Prezentację multimedialną pt. ,, Czy wiesz, co jesz?" przygotowałały p. Joanna Walczak i p. Grażyna Żurawska. Uczniów do wystąpienia w pokazie mody przygotowały p. Marta Augustyniak, p. Małgorzata Matoszko - Epa, p. Aneta Potocka.

          Na zakończenie uroczystosci każdy zespół szkół otrzymał pamiątkowe podziękowania oraz ekologiczne torebki - niespodzianki.

          Naszą szkołę reprezentowali - Szymon Gugałka z kl. IIIa, Antonina Laskowska z kl. IIIb, Jakub Cieśluk z kl. IIIc. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Grażyna Mijalska.

          Pani inspektor Agata Włodarczyk dziękowała pracownikom SP nr 86 za organizację finału oraz wszystkim gościom za przybycie.

          Podczas finału goście mogli obejrzeć wystawę książek na temat zdrowego żywienia pt. ,,Jem kolorowo i zdrowo!" przygotowaną przez p. Urszulę Kwiecińską, p.Beatę Chrzanowską, p. Barbarę Mich, stragan pt. ,,Wiem, co jem!" przygotowany przez p. Anetę Moryń, p. Urszulę Kwiecińską, wystawę pt. ,,Od ziarenka do bochenka" - przygotowaną przez p. Grażynę Abratowską, Grażynę Mijalską, p. Ewę Wiewiórę, wystawy tematyczne m.in. materiały i prospekty reklamowe udostępnione przez Agencję Rynku Rolnego oraz p. Agnieszkę Grzybowską - szkolną pielęgniarkę. Wystawę pt. ,,Smakołyki w koszach" przygotowaną przez uczniów z klas 0 - 3 oraz plakaty wykonane przez uczniów ze szkół, które włączyły się w podsumowanie Dzielnicowego Finału Kampanii ,,Wiem ,co jem' oraz uczniów z klas 0 - 6 naszej szkoły. Goście mogli również zagrać w ciekawe gry planszowe, które przygotowały p. Krystyna Bettella i p. Agnieszka Gajek. Mogli też skorzystać ze stanowiska malowania i rysowania nad którym pieczę sprawowali p. Paulina Opalińska i p. Piotr Zawadzki. Nad oprawą plastyczną finału czuwali: p. Martyna Jodłowska, p. Aneta Moryń, p. Urszula Kwiecińska, p. Maria Karwowska, p. Tadeusz Kamiński oraz panie ze szkolnej świetlicy. Oprawę muzyczną sprawowali p. Kamila Frejusz oraz uczniowie gimnazjum nr 102. Zdjęcia - p. Małgorzata Mikusek-Hoang.

          Podczas uroczystości goście mogli skosztować smakołyków ze szewdzkiego stołu - przepysznych dietetycznych ciast, sałatek, dań przygotowanych przez rodziców, wychowawców i przyjaciół szkoły. Szczególne podziękowania dla p. Bogumiły Karpińskiej - fundatora actimeli, soków, ciastek oraz owoców dla goszczących u nas uczniów.

          Dziękujemy również uczniom klas V, VI oraz uczniom z samorządu szkolnego, którzy bardzo prężnie działali w sekcji porządkowej podczas uroczystości.

          Ogromne podziękowania za pomoc w organizacji Finału Kampanii ,,Wiem,co jem" dla wszystkich Pracowników SP nr 86, Grona Pedagogicznego, Rodziców, Przyjaciół Szkoły oraz naszych wspaniałych Uczniów! Dzięki Państwa wsparciu goście czuli się w naszej szkole wspaniale!

          Agnieszka Wróbel

           


          AKCJA EKOLOGICZNA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

           

           

          Jak co roku nasza Szkoła aktywnie wzięła udział w ekologicznej akcji "Sprzatanie Świata". Dzieci z poszczególnych klas były odpowiedzialne za wysprzątanie przydzielonych im obszarów wokół szkoły. Pod okiem nauczycieli uczniowie rzetelnie i z zapałem wykonali swoje zadanie.


          SPOTKANIE Z MISJONARZEM

           

          Czy z opony samochodowej można zrobić buty? Oczywiście, że tak. Udowodnił to o. Roman Rusinek – pallotyn, który odwiedził uczniów naszej szkoły. Opowiadał o misjach, na które jeździł do Rwandy. Dowiedzieliśmy się, że dzieci z krajów misyjnych żyją bardzo biednie. Tylko nieliczne chodzą do szkoły, gdyż za naukę trzeba zapłacić. Uczą się pilnie i zapisują lekcje na dwustronnej tabliczce. Liturgia w Rwandzie wygląda inaczej niż u nas – mogliśmy zobaczyć na nagranym filmie Ojca. Jest tam dużo śpiewu, tańca i radości. Nauczyliśmy się hymnu misyjnego w lokalnym języku Rwandy.

          Każdy uczeń naszej szkoły ma szansę wspomóc misje biorąc udział w wielu szkolnych akcjach. Wśród nich jest mikołajkowa akcja polegająca na zaprenumerowaniu czasopisma HOBE dla uczniów z Rwandy. Od roku wspieramy również misjonarza ks.Pawła Koteckiego, który posługuje w Papui Nowej Gwinei (modlitwa i skarbonka misyjna). Zbieramy zużyte znaczki pocztowe jako makulaturę filatelistyczną. Warto wziąć także udział w ogólnopolskim konkursie misyjnym „Mój szkolny kolega z Afryki”.

          kat.Dorota Ząberg


          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU

           

           

          21 września 2012r Szkoła Podstawowa nr 86  obchodziła Międzynarodowy Dzień Pokoju. Dzieci ubrane na biało-niebiesko przygotowały z tej okazji gołąbki pokoju. Wszystkie klasy wyruszyły w symboliczny pochód z balonikami, aby wyrazić solidarność z ludźmi, których dotknęła i doświadczyła wojna.

          Samorząd


          73 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
           

           

          06.09.2012r. z okazji 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej klasy Va i Vb przygotowały akademię z programem artystycznym dla klas IV - VI. W trakcie akademii dzieci z klasy Vb zaprezentowały przedstawienie obrazujące tajne nauczanie podczas wojny, zaś uczniowie klasy Va pożegnali wakacje i powitali nowy rok szkolny recytując wiersze i śpiewając piosenki.

          Maria Karwowska
          Aneta Potocka 


          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

           

           

          W tym roku uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 odbyło się 3 września 2012r. Pierwsi o godz. 1000 witali mury szkolne uczniowie klas IV-VI. O godz.1100 młodsze dzieci z klas 0-III wraz z rodzicami przybyli na rozpoczęcie. Najbardziej przejęci zmianami w swoim życiu byli pierwszoklasisci i oddział przedszkolny.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych