• Spotkania

        • Rok szkolny 2016/2017

           

          Pod opieką maharadży.

           

          „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi...” Jan Paweł II

          Pod koniec roku szkolnego, grupa uczniów z klas 6 oraz 1-3 gimnazjum, dla których historia jest pasją, spotkała się z panem Wiesławem Stypułą „dzieckiem ocalonym podczas II wojny światowej z syberyjskiego zesłania przez maharadżę Jama Saheba Digvijay Sinhji”. Pan Wiesław z ogromnym zaangażowaniem ale i z sentymentem wspominał swoje dziecięce lata spędzone w Indiach w Balachadi w obozie dla polskich dzieci. Zanim trafił do obozu, przeżył gehennę na Syberii, dokąd razem z matką i bratem zostali zesłani. Pan Wiesław miał wówczas 9 lat. Jego ojca, żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, w 1942 r. zamordowało NKWD. Pan Stypuła opowiadał o bardzo ciężkich i trudnych warunkach w jakich żyli za Uralem, mówił o ciężkiej, często ponad siły, pracy przy wyrębie lasu. Na Syberii doświadczyli wiele zła, ale dzięki dobrym ludziom, których również i tam spotkali udało im się uciec z Syberii. Niestety, podczas tej ucieczki mama i brat p. Wiesława zachorowali na tyfus i zostali umieszczenie w szpitalu, a p. Wiesław błąkał się po sierocińcach. Dzięki staraniom Polskiego Rządu na Uchodźstwie razem z grupą innych dzieci, pan Wiesław po długiej podróży trafił do Indii, do miejscowości Balachadi, gdzie maharadża Jam Saheb wybudował i zorganizował Osiedle mieszkaniowe dla polskich dzieci. Maharadża nie tylko sam opiekował się dziećmi, ale nakłonił do pomocy także Izbę Książąt Indyjskich. Pan Wiesław wspominając swój pobyt w u maharadży Jama Saheba podkreślał jego wielkoduszność, wspaniałomyślność, gościnność, łagodność, szczere zainteresowanie  problemami i radościami swoich podopiecznych, oraz duże zaangażowanie w życie Osiedla. Maharadża był zainteresowany polską kulturą, brał udział we wszystkich ważnych uroczystościach, które odbywały się na terenie Osiedla: oglądał inscenizacje teatralne (np. jasełka, „Kopciuszek”, „Kordian”), zawody sportowe. Razem z żoną zostali rodzicami chrzestnymi sztandaru hufca harcerskiego. Pan Wiesław wspominał także o tym jak maharadża zapraszał ich do swojego pałacu np. na urodziny swoich dzieci, częstował ich wtedy smakołykami i oprowadzał po pałacu.

          Kiedy w 1946r osiedle zostało zlikwidowane, maharadża przyjechał na dworzec kolejowy aby osobiście pożegnać się ze swoimi podopiecznymi.

          Pan Wiesław nie tylko opowiadał o swoich przeżyciach, przywiózł ze sobą zdjęcia oraz film, który nakręciła jego córka 30 lat temu podczas jednej z wizyt w Indiach. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali podręcznik do historii z czasów pobytu w Osiedlu,  ręcznie przepisany przez jednego z kolegów pana Wiesława.

          Po latach pan Wiesław odwiedził Balachadi i spotkał się z synem i córką nieżyjącego maharadży. Powstał również film polsko-indyjski „Mała Polska w Indiach”. Maharadża jest patronem  Zespołu Szkół „Bednarska”, jego imię nosi skwer na warszawskiej Ochocie, został też pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

          Swoje wojenne przeżycia pan Wiesław opisał w książkach „W gościnie u „polskiego” maharadży” i „We wszystkie strony świata...”.

          Dla pana Wiesława Indie to druga Ojczyzna, mimo ciężkich przeżyć jakich doświadczył podczas wojny, na koniec spotkania powiedział, że w życiu spotkał dużo złych ludzi, ale spotkał też ogromną ilość ludzi dobrych i zakończył spotkanie przesłaniem, że trzeba być otwartym na świat i innych ludzi.

           

           

          W podróż dookoła świata z Krzysztofem Petkiem.

           

          Podróże kształcą – tak można streścić pokrótce spotkanie uczniów z pisarzem, podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania panem Krzysztofem Petkiem. Spotkanie trwało tylko 45 minut, ale w tak krótkim czasie udało nam się odwiedzić Syberię, Amerykę Południową, Rumunię i czeską Pragę. Bo właśnie tam, do Pragi zabiera swoich młodych czytelników najnowsza książka pisarza. „Zaklęcia dla Golema. Praga” – jest to pierwsza część serii przygodowej: „Zagadki i tajemnice”. Autor opisał przygody trójki rodzeństwa. Rozwiązują oni zagadki, wyjaśniają tajemnice, poszukują zaginionych dzieł sztuki. Książka jest powieścią przygodową i jednocześnie nietypowym przewodnikiem po czeskiej stolicy.

          Spotkanie z panem Petkiem było ciekawe, fascynujące i pełne humoru. Opowieści o przetrwaniu w mroźnym klimacie syberyjskim lub gorącym i wilgotnym klimacie puszczy amazońskiej były pełne historii mrożących krew w żyłach, ale też zabawne i pouczające. Wyprawy po bezdrożach Rumunii, gdy samochód terenowy grzęźnie w ogromnych błotach, spotkania na zamku hrabiego Draculi, to tylko niektóre opowieści, słuchane przez uczniów z zapartym tchem.

          Swoje opowieści autor uzupełniał zdjęciami z wypraw i obozów.

          Owocami jego podróży są książki, powstało ich już 25, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

          Na zakończenie spotkania podróżnik zaprosił czytelników na swoje obozy i wyprawy, uczniowie, którzy zakupili „Zaklęcia dla Golema” otrzymali dedykacje na ksiażce.

           

           

          „Bajka o Wojnie” – spotkanie z Joanną Rudniańską

           

          W ramach współpracy naszej szkoły z Biblioteką Pedagogiczną w Warszawie, klasa 3a wzięła udział w spotkaniu autorskim z panią Joanną Rudniańską, pisarką książek dla dzieci i dorosłych.

          „Bajka o Wojnie” przedstawia tragedię Hiroszimy widzianą oczami dziecka. Bohaterką książki jest dziewczynka o imieniu Wojna, która traci swoich najbliższych, jest świadkiem śmierci wielu ludzi. Zanim na jej rodzinne miasto spadła bomba, dziewczynka bardzo chciała być taka jak jej tata – dzielny żołnierz, który walczy i zwycięża. Wojna nie chciała być taka jak matka, która w wojnie nie widziała nic dobrego, a przeciwnie - same nieszczęścia. Wojna zazdrościła mężczyznom, którzy mogli „maszerować i strzelać”. Jednak któregoś dnia nad miasto nadleciał samolot i zrzucił bombę, zginęło wielu ludzi, Wojna ocalała. Była przerażona tym co się stało, tym z co zobaczyła i zmieniła imię na Pokój.

          Książka ta niesie ważne przesłanie – że każda wojna jest zła.

          Książka otrzymała Wyróżnienie Literackie Książka Roku 2015 w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.

          W spotkaniu wzięły udział dzieci z kilku dzielnic Warszawy. Książkę czytała dziennikarka Polskiego Radia Monika Gniewaszewska, zaproszona przez pisarkę. W trakcie czytania na ekranie wyświetlane były ilustracje z książki. Uczniowie zadawali pytania związane z książką, z Japonią, jej zwyczajami i ciekawostkami.

          Po spotkaniu każdy uczeń, który kupił książkę otrzymał autograf i dedykację od pisarki.

          Na pamiątkę spotkania każda grupa otrzymała od pisarki jej ulubioną książkę „Mój tata z obcej planety”.

           

           

          Spotkanie z pisarką Izabelą Skorupką

           

          W styczniu naszą szkołę odwiedziła pisarka, autorka tekstów piosenek, sztuk dla dzieci oraz opowiadań i wierszy. Pisarka przedstawiła swoją najnowszą powieść "Marcelina i Twierdza Wspomnień". Jest to druga część powieści dla dzieci ("Marcelina i Pamięć Przodków"), która opowiada o przygodach jedenastoletniej Marceliny. W spotkaniu uczestniczyli zarówno uczniowie starszych klas szkoły podstawowej jak i grupa uczniów z klas gimnzajalnych. Pani Skorukpa opowiadała o swoich sposobach na pisanie książek, o dziecięcym teatrze "Zebra w kratkę", który prowadzi od wielu lat, a także czytała fragmenty swojej najnowszej powieści. Na zakończenie spotkania chętni uczniowie mogli zakupić książkę oraz otrzymać autograf.

           

          Rok szkolny 2012/2013

           

          Spotkanie z pisarką brytyjską Kelly McKain

           

          7maja 2013r. w Bibliotece Publicznej w Aninie odbyło się spotkanie z anglojęzyczną pisarką Kelly McKain. Grupa uczennic SP nr86 które wyróżniają się w czytelnictwie lub pomagają w różnych pracach w bibliotece uczestniczyła w tym spotkaniu.  Pani McKain opowiadała o swoim pisaniu, o pomysłach , o sytuacjach z życia codziennego które wykorzystuje w swoich książkach. Wiele książek tej pisarki znajduje się w naszej bibliotece i są bardzo popularne. Sama pisarka jest osobą niezwykle sympatyczną ,bezpośrednią i  spotkania z nią wzbudzają emocje. Dziewczynki zakupiły nowe książki otrzymały autografy i zrobiły pamiątkowe zdjęcia.

           

           

           

           

          Dorota Gellner w naszej szkole

           

           

          W kwietniu 2011 odbyło się spotkanie z Dorotą Gellner poetką, autorką tekstów piosenek dla młodszych dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci kl. 0-1 które także zaprezentowały piosenki i inscenizacje jej tekstów. Spotkanie było wspólną zabawą i przyniosło dzieciom wiele radości. Dzieci zakupiły książki i otrzymały autografy.

           

           

          Spotkanie z poetką Dorotą Gellner

           

           

          W grudniu 2010 dzięki współpracy z Biblioteką Dziecięcą w Aninie kl. 3b wyróżniająca się w czytelnictwie w nagrodę uczestniczyła w spotkaniu z poetką Dorotą Gellner. Pani Gellner zapoznała dzieci ze swoimi wierszami a także tekstami jej piosenek. Zarówno wiersze jak i piosenki są znane dzieciom i chętnie wypożyczają jej książki. Przy akompaniamencie pianina dzieci śpiewały znane im piosenki.Spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości.

           

          Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke

           

           

           

           

          20 grudnia 2010 odbyło się spotkanie uczniów kl. 2-4 z pisarzem p. Grzegorzem Kasdepke. Godzinne spotkanie pełne humoru minęło jak jedna chwila. Pisarz przedstawił dzieciom swoje popularne książki a dzieci zadawały pytania nie tylko dotyczące twórczości. Pan Kasdepke nawiązał wspaniały kontakt z dziećmi. Spotkanie pozostawiło miłe wrażenia nie tylko dzieciom ale także nauczycielom. Gość podpisał b. dużo książek przyniesionych przez dzieci a także zakupionych po spotkaniu.

          Album fotograficzny

           

           

          Spotkanie z pisarką Kelly McKain



           

          17 maja 2008 o godz. 1000 odbyło się w naszej szkole spotkanie z angielską pisarką Kelly McKain, autorką powieści dla dziewcząt z serii To ja Lucy. (część 1. „Magiczna przemiana”, część 2. „Strój twoich marzeń”, część 3. „Chłopaki na scenę”, część 4 „Lucy w filmie”, część 5. „Fotomodelka doskonała”, część 6. „Tajne studio mody i urody”, część 7. „Gwiazda lata”- niedługo wyjdą dwie ostatnie, część 8. „Zwariowany świat mody”, część 9. „Planeta moda”). Pani Kelly McKain pisze również książki dla dzieci i dorosłych.

          Na spotkaniu publiczność miała okazję posłuchać fragmentów książki czytanych przez samą autorkę. Dla tych którzy słabiej znają anielski fragmenty te tłumaczone były na język polski.

          Był również czas na zadawanie pytań. Dziewczęta poznały wiele ciekawostek z życia pisarki.

          Można było również zakupić książki pani Kelly a po odstaniu w długiej kolejce otrzymać imienny autograf pisarki.

          Kelly McKain jest przemiłą, serdeczną, pełnążycia osobą, która rozsyła uśmiechy wokół siebie. Uczestnicy, którzy byli na spotkaniu na pewno tego nie żałują - pozostanie ono na długo w ichpamięci.

          Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w galerii zdjęć- Biblioteka

           



          Spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek

           


           


           

           

          W Bibliotece Publicznej w Aninie na ul.Trawiastej odbyło się spotkanie z pisarką p. Agnieszką Frączek. W spotkaniu uczestniczyli najlepsi czytelnicy z klas trzecich. Dzieci zadawały dużo ciekawych pytań, zakupiły książkę autorki i otrzymały autografy. Dzieci bardzo miło wspominają to spotkanie i proszą o zakupienie do biblioteki książek tej autorki.




          Spotkanie z aktorem Damianem Aleksandrem


          12 maja 2008odwiedził nasza szkołę aktor teatru Roma Damian Aleksander obecnie grający główną rolę w musicalu Upiór w Operze. Spotkanie miałozachęcić dzieci do czytania książek. Pan D.Aleksander spotkał się z dziećmi z kl. 0-3 anastępnie 4 i 6. Po wspaniałym czytaniuksiążek dzieci zadawały aktorowi pytania dotyczące teatru jego pracy aktorskiej. Bardzo miło i szybko minął czas spotkania a efektem było wypożyczenie czytanych przez niego książek. Zachęceni do książek z serii Przygód Pana Samochodzika uczniowie czekają w kolejce aby je wypożyczyć.
           

          Spotkanie z pisarką Joanną Olech


          Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Aninie grupa dzieci z kl. 4-tych uczestniczyła w spotkaniu z pisarką p. Joanną Olech. W bardzo miłym nastroju przebiegło to spotkanie dzięki świetnemu kontaktowi z dziećmi i humorowi autorki. Dzieci zakupiły książkę i otrzymały do niej wpisy autorki.
           

           

          Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke





          Uczniowie kl. 4b w nagrodę za aktywne czytelnictwo w roku szkolnym 2007/2008 uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie to zostalo zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Aninie. Dzieci bardzo miło spędziły czas tym bardziej, że dla większości z nich pan Grzegorz Kasdepke jest ich ulubionym autorem.

           

           

          Spotkanie z Joanną Papuzińską

           Korzystając z zaproszenia Biblioteki Publicznej w Aninie uczniowie kl 2a uczestniczyli w spotkaniu z p.Joanną Papuzińską .Udział w tym spotkaniu był wyróżnieniem dla tej klasy za aktywne czytelnictwo. Joanna Papuzińska jest bardzo znaną pisarką książek dla dzieci która także wspaniale opowiada o swoich książkach i włącza dzieci do zabawy.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych