• Biblioteka dziś

        • ROK SZKOLNY  2016/2017

           

           

          Plastusiowe przygody – życie i twórczość Marii Kownackiej

           

          W czerwcu odbyła się lekcja literacka dla klas 1sp, przygotowana i przeprowadzona przez panią Mariolę Pryzwan z Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie.

          Pani Mariola opowiedziała dzieciom kim była Maria Kownacka, pokazała różne przyniesione przez siebie - ale także te z zasobów naszej szkolnej biblioteki – książki pisarki, czytała fragmenty, opowiadała o spotkaniach pisarki z dziećmi. Na każde takie spotkania Maria Kownacka przynosiła ze sobą uszytego z gałganków Plastusia, który „ożywał” w jej rekach i „rozmawiał” z dziećmi. Dzieci mogły pochwalić się Plastusiami ulepionymi przez siebie, każdy był inny i każdy miał swój urok. Pani Mariola przyniosła z sobą swojego, ulepionego dawno temu Pastusia, który już kilka razy musiał być naprawiany, ponieważ na każdych zajęciach o Marii Kownackiej jest pokazywany uczniom, każde dziecko może go dotknąć. Na zakończenie zajęć dzieci wysłuchały z płyty fragmentów historii Plastusia czytanych przez Marię Kownacką.

           

           

           

          Konkurs plastycny "Wiersze Jana Brzechwy"

           

          W naszej bibliotece został zorganizowany konkurs plastyczny polegający na wykonaniu dowolną techniką płaską ilustracji do wybranego wiersza J. Brzechwy. Uczniowie klas 1-6 wykonali wiele ciekawych prac. Kilka prac przekazała na konkurs p. D. Ząberg, która prowadzi w naszej szkole zajęcia plastyczne. Siedem najładniejszych prac zostało wysłanych na ogólnopolski konkurs plastyczny „Mój Brzechwa”. Konkurs zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Konkurencja była ogromna, jury musiało wybrać najładniejsze prace z pośród 1614 wysłanych z 252 placówek z całej Polski. Tym razem nie poszczęściło się nam, ale wszyscy nasi uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali od naszej szkolnej biblioteki nagrody – książki, artykuły plastyczne, zakładki do książek. Zwycięzcom gratulujemy.

           

           

           

          Konkurs plastyczny "Słynne miejsca i budowle Rzymu"

           

          Kolejny konkurs zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną to konkurs plastyczny dla klas 1-3. Na podstawie książki M. Saska "Oto jest Rzym", uczniowie malowali, rysowali, wyklejali słynne miejsca i budowle wiecznego miasta Rzym. Cała pula nagród przypadła naszym uczniom: 1 miejsce - Chiara Possenti kl. 3a, 2 miejsce - Amelka Żurawska kl. 1b, 3 miejsce - Władysław Tkaczuk kl. 1b, i wyróżnienia: Hanna Wiśnioch kl. 1a, Wiktoria Kryńska kl. 3d, Rafał Trzpioła kl. 1a. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy nasi uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali od naszej biblioteki drobne upominki.

           

           

          Wisła i jej Urzecze – warsztaty

           

          Rok 2017 ogłoszono Rokiem Rzeki Wisły. Biblioteka Publiczna z ul. Trawiastej zaprosiła uczniów naszej szkoły na warsztaty pod ogólnym tytułem „Wykorzystanie tekstów kultury w poznawaniu Wisły i Urzecza”. Warsztaty odbywały się w ramach projektu „Łączy nas Wisła”, finansowało je m.st. Warszawa, a prowadził pan Tomasz Jastrzębski. W warsztatach wzięły udział dwie klasy 6b i 6c.

          Podczas warsztatów uczniowie poznali historię Wisły i Urzecza, poznali również znaczenia herbu Warszawy. Bardzo zaciekawiła uczniów historia  warszawskiej syrenki namalowanej w 1948r przez Pabla Picassa. Picasso przyjechał wówczas do Warszawa na I Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Zwiedzał Warszawę, min. ruiny Zamku Królewskiego, Łazienki, Belweder, pojechał również na Wolę, aby zobaczyć właśnie budowane osiedle mieszkaniowe. Duże wrażenie na artyście zrobiła funkcjonalność wznoszonych bloków, ale przede wszystkim materiał, z którego były budowane – zmielony gruz ze zburzonego miasta. Pod wpływem tych emocji na ścianie jednego z mieszkań namalował węglem Syrenkę, która w ręce zamiast miecza miała młotek. Wkrótce mieszkanie zaczęły odwiedzać liczne delegacje z zakładów pracy, szkół, nawet po kilkaset osób dziennie, lokatorzy mieli dość gości i podczas remontu zamalowali rysunek Syrenki.

          Uczniowie dowiedzieli się, jak kiedyś ogromne znaczenie miała kolorystyka stroju – po kolorach można było rozpoznać z jakiej okolicy jest dana panna lub kawaler. Uczniowie klasy 6c mogli sami zaprojektować i pokolorować taki strój.

          Omawiano również różne ciekawostki nt. Wisły, opisane w artykułach prasowych. Uczniów podzielono na małe grupki, każda grupka otrzymała artykuł poświęcony Wiśle, który należało przeczytać i wypisać najciekawsze zagadnienia lub te, które należało wyjaśnić, czy poszerzyć.

          Podczas omawiania map, uczniowie kl. 6b zaprojektowali własną legendę.

          Pan Tomasz opowiadał o zwierzętach, które można spotkać podczas spacerów nad Wisłą: bobry, rybitwy, kaczki, wydry i wiele innych. Opowieści swoje dodatkowo uatrakcyjniał zdjęciami.

          Dzieci dowiedziały się jak działa oczyszczalnia ścieków, niektóre pierwszy raz usłyszały o Grubej Kaśce i Chudych Wojtkach. Gruba Kaśka to studnia umiejscowiona w nurcie rzeki, a Wojtki to statki, które spulchniają dno. Gruba Kaśka działa od 1964r.W oczyszczalni jako kontrolerzy czystości wody„pracują” małże słodkowodne oraz ryby np. brzany. Jeśli zaczynają zachowywać się niestandardowo, to znaczy że należy przeprowadzić dodatkowe badania wody. Pan Tomasz wykonał eksperyment (wymieszał wodę i olej), który pokazał uczniom jak oddziela się w oczyszczalni brudy od wody. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również jak kiedyś poprzez odpowiednie budownictwo zapobiegano powodziom.

          Dzięki uczestnictwu w warsztatach, uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat Wisły, jej historii i znaczenia dla Warszawy.

           

           

          Konkurs recytatorski "Wiersze na cztery pory roku"

           

          W marcy Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs recytatorski dla uczniów klas 1 szkoły podstawowej pod tytułem "Wiersze na cztery pory roku". Autorką wierszy jest znana polska aktorka Laura Łącz. Wiersze pani Laury są wesołe i pogodne, uczniowie bardzo chętnie uczyli się ich na pamięć. Alicja Stępień z klasy 1c zajęła 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy nasi uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali od naszej biblioteki drobne upominki.

           

           

          Randka w ciemno z książką

           

          Z okazji Święta Zakochanych czyli Walentynek nasza biblioteka zorganizowała akcję "Randka w ciemno z książką". W ostatnim tygodniu przed feriami każdy uczeń mógł przyjść do biblioteki i wypożyczyć książkę niespodziankę. Ksiązki, które zostały wybrane podzielono na 3 grupy wiekowe - klasy 1-3 sp, klasy 4-6 oraz gimnazjum. Każda ksiażka została zapakowana w kolorowy papier ( każda grupa inny kolor i wzór). Uczniowie wypożyczali książkę, o której wiedzieli tylko tyle, że jest dla nich odpowiednia wiekowo. Wypożyczoną książkę należało rozpakować dopiero w domu, przeczytać i oddać po feriach. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem uczniów, że już pierwszego dnia po dwóch przerwach zabrakło książek i musiałyśmy przygotować kolejną partię.

           

           

          Cztrolatki w szkolnej bibliotece

           

          Do naszej biblioteki przyszli mali goście – grupa 4-latków z pobliskiego przedszkola „Cztery strony świata”. Tak maleńkich czytelników nasza biblioteka jeszcze nie gościła. Dzieci były bardzo przejęte wizytą, książeczki oglądały z ogromnym zainteresowaniem. Panie wychowawczynie powiedziały, że maluszki mają swoją biblioteczkę w sali i chętnie sięgają po książeczki. Na zakończenie wizyty pani bibliotekarka przeczytała uroczym gościom jeden z wierszy J. Tuwima. Miejmy nadzieję, że wyrosną z przedszkolaczków czytelnicy, którzy juz jako uczniowie szkoły chętnie będą odwiedzać  naszą szkolną bibliotekę.

           

           

          Konkurs recytatorski "Wierszyki domowe"

           

          W listopadzie grupa uczniów z klas 3 sp wzięła udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Bibliotekę Publiczną z Anina. Uczestnicy konkursu prezentowali wiersze Michała Rusinka z tomu "Wierszyki domowe". Oto recenzja z internetu: "Domowa wierszykownia według Rusinka. Próg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Lubisz śpiewać do prysznica? Oglądasz kręcące się w pralce pranie? Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. Sprawdź, co robią, kiedy na nie nie patrzysz" (www.znak.com.pl). Konkurencja była ogromna, udział w konkusie wzięło blisko 50 uczniów nie tylko z wawerskich szkół ale również z Pragi Pd. Marysia Strzelczyk z klasy 3b zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy! Wszyscy nasi uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali od naszej biblioteki drobne upominki.

           

           

          Sesja naukowa "150-lecie gminy Wawer"

           

          Grupka uczennic naszego gimnazjum wzięła udział w sesji nukowej "150-lecie gminy Wawer i 20-lecie Biblioteki Publicznej". Podczas sesji wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji: "150 lat Gminy Wawer - rys historyczny", "Wawer i jego osiedla", "Tradycja i kultura Urzecza", "Rola kolei w rozwoju linii otwockiej". A o działalności Biblioteki Publicznej w Wawrze, jej 20-tej rocznicy, a także o planach rozwoju biblioteki opowiadał jej dyrektor Jacek Czarnowski. Podczas części artystycznej wystąpił wawerski zespół Dur-Moll, który zaprezentował najpiękniejsze piosenki.Podczas przerwy można było obejrzeć wystawę historycznych fotografii przygotowaną przez wawerską Bibliotekę Publiczną. 

           

           

           

          ROK SZKOLNY  2015/2016

           

          OGŁOSZENIE !!!!!!

          „Dzisiaj jest uczniem wczoraj”

           

          Dołącz do NAS.

          Zostań współorganizatorem naszej wystawy związanej   z czasem i przemijaniem. Przynieś do biblioteki przedmiot związany z czasem ( 08.01.-15.01.2016r.)

          • ORYGINALNY KALENDARZ
          • ORYGINALNY ZEGAR
          • KLEPSYDRA
          • KSIĄŻKA NT. CZASU
          • INNE

          Każdy kto włączy się do wystawy otrzyma pamiątkową zakładkę do książki.

          Czas wystawy: 13-27 stycznia 2016r.

          Miejsce wystawy : ulubiona biblioteka.

           

           

           

          Program rządowy KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

          Szkoła podstawowa przystąpiła do programu rządowego KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ,  dzięki któremu biblioteka otrzymała fundusze w kwocie 2700zł. na zakup wymarzonych książek uczniów. Zakup książek poprzedzony został konsultacjami z uczniamiw formie  udziału w akcji  Ogólnopolskie Wybory Książek. Dodatkowo uczniowie zgłaszali swoje propozycje książek, które pragnęliby mieć w bibliotece. W pierwszym tygodniu stycznia biblioteka otrzymała już zamówione pozycje w sumie 203. W najbiższym czasie uczniowie będą mogli wypożyczać ulubione książki.

           

           

           

          KONKURSY, KONKURSY, KONKURSY ...

          W październiku w ramach Międznarodowego Miesiaca Bibliotek Szkolnych biblioteka zorganizowała konkursy dla uczniów:

          Dla klas 2-3 szkoły podstawowej  konkurs „Znam wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy” . Zadanie konkursowe polegało na rozpoznaniu i wpisaniu na kartę konkursową tytułów wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

          Dla  klas 4-6 szkoły podstawowej konkurs „Czy znasz te książki?”. Zadanie konkursowe polegało na rozpoznaniu i wpisaniu na kartę konkursową tytułów książek, z których pochodzą przedstawione fragmenty.

          Dla  klas 1-3 gimnazjum konkurs „Karykatury pisarzy i poetów”. Zadanie konkursowe polegało na rozpoznaniu i wpisaniu na kartę konkursową karykatur pisarzy i poetów polskich.

          Wyniki konkursów:

           

          „ Znam wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy”  Kl. 2 – 3

          I – Madzia Fabisiak 2a

          II – Chiara Possenti 2a

          III – Natalia Kaczmarska 2c

           

          „ Czy znasz te książki?”  Kl 4 - 6

          I – Wiktoria Luchowska 6b

          II – Dominika Domańska 6a

          III – Adrianna Pawlak 4b

           

           „Karykatury pisarzy i poetów”  Kl. 1 – 3 gim

          I – Gabrysia Hornicka 1B

          II – Inga Maksimov 1B

          III – Wiktoria Kujawa 2A

          Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy. Na zwycięzców czekają dyplomy i nagrody.

           

           

           

          Kiermasze książek

          W ramach współpracy biblioteki w z wdawnictwem PUBLICAT i wydawnictwem DRUGI TOM uczniowie  i nauczyciele mają możliwość zakupu książek po atrakcyjnych cenach. Wspólpraca trwa już 3 lata, dzięki czemu biblioteka otrzymuje gratisy, które powiększają nasz księgozbiór.

           

           

           

          ROK SZKLOLNY 2014/2015

          Uroczyste pasowanie na czytelnika.

          „Książka nas uczy, książka cieszy, czasem zadziwi nas niemało, albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart czytało” (Hanna Łochocka „Książka czeka”)

          W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników  na stałe wpisane jest  do kalendarza uroczystości szkolnych. Pasowanie odbywa się pod koniec I semestru, tuż przed feriami tak aby przerwa zimowa była również czasem spędzonym z książką.

           Zanim uczniowi złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę, jak należy zachować się w bibliotece. Dzieci rozwiązały bajkową krzyżówkę, wysłuchały również fragmentów baśni i bajek, odgadywały ich tytuły oraz dopasowywały je do odpowiednich ilustracji.

          Po zaliczeniu wszystkich zadań uczniowie złożyli uroczyste przyrzecznie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy pierwszoklasista poprzez dotknięcie książką ramienia został pasowany na czytelnika szkolnej biblioteki a także otrzymał dyplom i zakładkę. Uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami oraz pierwszym wypożyczeniem książek.

          Życzymy pierwszoklasistom, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Niech książki rozwijają ich wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2012/2013

           

           

          Targi książki

          Grupa uczniów naszego zespołu szkół w nagrodę za pracę na rzecz biblioteki uczestniczyła w wycieczce na IV Warszawskie Targi Książki które odbyły się na Stadionie Narodowym w dniach od 16 do 19 maja 2013. Nasze spotkanie z książką odbyło się w dniu przeznaczonym tylko dla bibliotekarzy i księgarzy dlatego też uczniowie mieli bezpośredni kontakt z wydawcami, mogli porozmawiać o książkach  zakupić je, otrzymać plakaty i zakładki. Była to bardzo udana wycieczka, uczniowie zaskoczeni byli ilością stoisk. W targach uczestniczyło 500 wydawców z 18 krajów m. in. Australii, Bułgarii, Tajwanu, Indii, Izraela, Rosji. Jako gospodarz Polska zaprezentowała najwięcej wydawnictw. Warszawski Targi odwiedziło ponad 60 tys. osób co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu. 

           

           

          Pasowanie na czytelnika

          Przed feriami jak zwykle w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie na  czytelnika. Uczniowie klas 1 wysłuchali krótkiego przedstawienia przygotowanego przez uczniów klas3, a następnie już w bibliotece otrzymali pamiątkowe dyplomiki i zakładki oraz mogli wypożyczyć swoje pierwsze książki.

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych