- z życia Szkoły 2024/2025
- z życia Szkoły 2023/2024
- z życia Szkoły 2022/2023
- z życia Szkoły 2021/2022
- z życia Szkoły 2020/2021
- z życia Szkoły 2019/2020
- z życia Szkoły 2018/2019
- z życia Szkoły 2017/2018
- z życia Szkoły 2016/2017
- z życia Szkoły 2015/2016
- z życia Szkoły 2014/2015
- z życia Szkoły 2013/2014
- z życia Szkoły 2012/2013
- z życia Szkoły 2011/2012
- z życia Szkoły 2010/2011
- z życia Szkoły 2009/2010
- UROCZYSTOŚCI 2007-2009
- SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
- KONKURSY RELIGIJNE
z życia Szkoły 2011/2012
DZIEŃ KIBICA
Dnia 11 czerwca 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 86 odbył się Dzień Kibica. W atmosferze Mistrzostw Europy podsumowano udział w programie "Szkoła bez przemocy".
,,Fair play jest ok”
W piątek 1 czerwca 2012r w Szkole Podstawowej Nr 86 obył się doroczny Dzień Sportu – Dzień Dziecka. Była to sportowo - rekreacyjna impreza pod hasłem „Fair play jest ok”. Ten dzień to święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły, jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Dzieci klas IV – VI startowały w turniejach: piłki koszykowej i tenisa stołowego. Przygotowano atrakcyjne nagrody, które ufundowane były przez Dyrekcję Szkoły i Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy za współpracę dzieciom, Dyrekcji szkoły, wychowawcom i Radzie Rodziców.
Nauczyciele wychowania fizycznego
DZIEŃ DZIECKA
1 czerwca świetowały wszystkie dzieci w naszej szkole. Rada Rodziców zorganizowała wiele atrakcji dla dziieci w dniu ich święta.
ZAJĘCIA KULTUROWO-JĘZYKOWE
W naszej szkole w dniach 28 - 31 maja 2012r odbywały się zajęcia językowo - kulturowe AIESEC dla klas IV - VI.
DZIEŃ SZÓSTOKLASISTY
Dnia 16 kwietnia 2012 r. w związku z Dniem Szóstoklasisty w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy dla uczniów klas szóstych oraz pokazowa lekcja geografii w gimnazjum. Udział w imprezie wzięły trzy klasy: VI a i VI b z SP 86 oraz klasa szósta z SP 128.
Pytania i zagadki były przygotowane na poziomie umiejętności ucznia kończącego szkołę podstawową. Poziom wiedzy uczniów był wyrównany i rywalizacja zacięta. Zwycięzcami Quizu zostali uczniowie klasy VI b, reprezentacja w składzie: Robert Ryłko, Adam Krawczyński, Arkadiusz Białobrzewski, Dorota Dziewulska, Michał Kwiatkowski
Największą atrakcją dla szóstoklasistów okazała się lekcja geografii w gimnazjum prowadzona przez panią Małgorzatę Gotowiec. Zajęcia wzbogaciły ćwiczenia i treści przekazywane z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.
Organizatorzy: pani Aneta Potocka
pani Marta Augustyniak
BLIŻEJ AFRYKI
Moja ogromna sympatia i pasja do Afryki nie maleje już od ponad czterch lat. Dzielę się nią z moimi uczniami, przekazując im wiedzę i ciekawostki o Afryce, a szczególnie o Kenii, do której jeżdżę. Przyjmuje to różną formę np: pokazy slajdów, fotografii, projekty edukacyjne, prezentacje multimedialne. Co roku organizuję też zbiórkę darów dla dzieci z zaprzyjaźnionych szkół i sierocinca w Kikambala. Dnia 7 marca 2012 roku odwiedzili nas szczególni goście z towarzystwa polsko-kenijskiego. Spotkanie miało bardzo ciepły, prawie rodzinny charakter. Dzieci otrzymały sporą porcję wiedzy w postaci pokazu slajdów, eksponatów, pamiątek, tradycyjnych strojów oraz opowieści. Uczestniczyły w konkursach, zadawały pytania, reagowały bardzo entuzjastycznie. Niespodzianką była możliwość skosztowania afrykańskich pączków MANDAZI, które zostały upieczone specjalnie dla naszych dzieci. Spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów przez naszych afrykańskich gości i „sesją fotograficzną”.
Martyna Jodłowska
ZBIÓRKA RZECZY DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA
W naszej szkole w grudniu prowadzona została przez Samorząd Uczniowski zbióka rzeczy dla dzieci z domu dziecka w Kowalewie. Zbieraliśmy odzież, zabawki, książki, gry, materiały piśmiennicze, artykuły higieniczne, chemię, słodycze, żywność (z długą datą ważności) i inne rzeczy potrzebne w gospodarstwie domowym. Przyjmowaliśmy wszystko, co przydać się mogło dzieciom. Wszystkie te rzeczy zostały przez uczniów z Rady Samorządu Uczniowskiego przejrzane, a potem przez opiekuna samorządu panią Joannę odwiezione do domu dziecka. W tym roku ze względu na ilość rzeczy wynajęliśmy przyczepę. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji.
Joanna Łopacińska-Tkaczuk
JASEŁKA
Radość Narodzin Jezusa przeżywaliśmy w naszej szkole w poniedziałek 19 grudnia. Uczniowie od zerówki aż do szóstej klasy przygotowywali się na ten dzień przez wiele tygodni. Najmłodsi szlifowali tekst, starsi ćwiczyli grę sceniczną i taniec. Nie było łatwo nawet na próbach. Ktoś zachorował, inny zapomniał z wrażenia tekstu, ktoś stłukł świecznik do tańca aniołów. Ale udało się!
W tym roku nasze Betlejem „sąsiadowało” ze szkolną klasą. A w klasie… - oj działo się działo. Diabłom o mały włos, a udałoby się nabrać uczniów na piekło z komputerami, telefonami i batonikami. Dobrze, że aniołowie zadziałali w porę - jak zwykle niezawodni i odwlekli uczniów od podpisania cyrografów. Zachwycili też publiczność swoim anielskim tańcem.
Tymczasem w małej szopie narodził się Zbawiciel świata. Maryja owinęła Go w pieluszki i położyła w lichym żłobie. Pewny siebie król Herod próbował zlokalizować Jezusa, ale zanim to zrobił – trafił do piekła skuszony przez diabła. Zaczęły się więc odwiedziny u świętej rodziny. Przybyli wiejscy pasterze, którzy złożyli sumienne przyrzeczenia. Obiecali nie łamać drzewek, nie kłamać, nie mówić brzydkich słów, nie martwić mamy i taty. Potem wystrojeni królowie, którzy tak pędzili, że zapomnieli swoich tradycyjnych darów. Złożyli więc dary duchowe. I wreszcie dzieci przyniosły Jezuskowi ciekawe prezenty takie jak ciepłą kołderkę, lukrowany piernik z Torunia, sprzęt do nurkowania, kilka modeli samochodzików oraz swoje trudy i zmagania w szkole.
Co to za Jasełka, gdyby nie było kolędowania. Pani Beata Lange wspaniale przygotowała szkolny chór oraz dzieci grające na instrumentach. Betlejemską noc zapewniła nam dekoracja p. Martyny Jodłowskiej. A wspaniały nastrój – widownia.
Po przedstawieniu wszyscy udali się oglądać szkolną szopkę do której bohaterów przygotowali uczniowie klas 1-3. Dodatkowo w szklanej gablocie wystawione zostały prawdziwe dzieła sztuki – szopki własnoręcznie wykonane przez dzieci. Można było tam zobaczyć świętą rodziną z makaronu lub gliny, tekturowych pasterzy, barana z kasztana i wiele innych nowatorskich pomysłów dzieci. Uczniowie klas 4-6 wykonali wielobarwne świąteczne witraże.
I tak skończyły się Jasełka 2011
niosąc wszystkim radość wielką.
Nie wiemy, czy się udały,
Bo się trochę poplątały,
Gdy się z głowy mówi wierszem,
Czasy dawne z dniem dzisiejszym.
Przygotowanie Jasełek: Dorota Ząberg i Kamila Frejusz
Oprawa muzyczna: Beata Lange
Dekoracja: Martyna Jodłowska
TYDZIEŃ WOLONTARIATU
W listopadzie Rada Samorządu Uczniowskiego przygotowała "Tydzień Wolontariatu", podczas którego próbowaliśmy zachęcić wszystkich uczniów do pomocy potrzebującym. W tym czasie odbyły się spotkania z panią z Centrum Wolontariatu podczas których tłumaczono czym jest wolontariat, jak można pomagać i przedstawiane były aspekty prawne działalności wolontariackiej. Odbyły się dwa apele podczas których rozmawiano o wolontariacie i przedstawiono wszystkie akcje wolontariackie w jakich nasza szkoła brała udział. Rozwiązany został konkurs literacki pt: ”Warto pomagać”, najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i zostali nagrodzeni. Rada Samorządu Uczniowskiego przygotowała happening podczas którego uczniowie szli przez szkołę niosąc transparenty, wykrzykując hasła dotyczące pomocy i rozdając cukierki i serduszka z napisami „Pamiętam! Pomagam!”. Odbyła się również akcja „Spójrz pod nogi” podczas której na podłodze w szkole pojawiły się napisy, które miały umilić dzień.
Joanna Łopacińska-Tkaczuk
AKCJE CHARYTATYWNE W SP NR 86
-
Pola Nadziei to kampania, którą prowadzi Towarzystwo Marianów w Warszawie. Celem prowadzonej akcji jest pozyskanie środków finansowych na opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, a także szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Już drugi rok z rzędu nasza szkoła wzięła udział w tej szczytnej akcji.
-
Kremówki papieskie to akcja z której dochód przeznaczony jest dla potrzebujących uczniów szkoły. Możliwość skosztowania papieskiej kremówki mamy podczas Dnia Papieskiego.
-
Senior dla Juniora to impreza szkolno-rodzinna w której biorą udział wszyscy uczniowie i z której dochód przeznaczony jest na potrzeby szkoły.
-
Poczytaj mi przyjacielu to akcja Centrum Edukacji Obywatelskiej w której bierze udział klasa 3b z naszej szkoły. W ramach programu młodzi ludzie przygotowują spotkania czytelnicze dla przedszkolaków, wspólnie czytają książki, a po lekturze uczestnicy razem się bawią, rysują, układają puzzle itp.
-
Zbiórka nakrętek to akcja prowadzona przez Stowarzyszenie Dom - Rodzina – Człowiek do której włączyła się nasza szkoła. Plastikowe nakrętki odkupują firmy recyklingowe, a za zebrane w ten sposób pieniądze Stowarzyszenie kupuje w zależności od potrzeb elektryczne wózki inwalidzkie lub protezy. Obecnie zbieramy nakrętki, za które zostaną zakupione dwa wózki z napędem elektrycznym dla dwóch jedenastoletnich chłopców: Damiana i Patryka
-
Góra Grosza to akcja prowadzona przez Towarzystwo Nasz Dom, a w szkole przez Samorząd Uczniowski. Podczas akcji uczniowie polskich szkół i przedszkoli zbierają drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym. Za jeden grosz nie można nic kupić, jednak jeśli uzbiera się olbrzymią „górę grosza”, to naprawdę możemy wiele.
-
Adopcja księdza Pawła Koteckiego pallotyna na misjach w Papui Nowej Gwinei (modlitwa, zbiórki pieniędzy do skarbonki).
-
Zbiórka znaczków to akcja prowadzona przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti w którą włączyła się nasza szkoła. Zbieramy ostemplowane znaczki, wycięte z koperty lub kartki z półcentymetrowym marginesem (nie mogą to być znaczki odklejone jak do klasera). Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczone są na animację misyjną.
-
Akcja HOBE zbieramy po 2 złote na roczną prenumeratę gazetki dla dzieci z Rwandy. Dzięki temu afrykańskie dzieci będą mogły co miesiąc otrzymywać nowy numer bardzo interesującego czasopisma, które pomaga walczyć z analfabetyzmem.
-
Zbiórka rzeczy dla dzieci z domu dziecka prowadzona przez Samorząd Uczniowski. Zbieraliśmy odzież, zabawki, książki, gry, materiały piśmiennicze, artykuły higieniczne, chemię, słodycze, żywność (z długą datą ważności) i inne rzeczy potrzebne w gospodarstwie domowym.
-
Klubik Młodych Wolontariuszy to klubik, który działa w naszej szkole w ramach samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zebrani w Klubiku pomagają swoim młodszym kolegom i koleżankom, bawią się z nimi i przygotowują dla nich zajęcia w świetlicy. Niedawno wolontariusze przygotowali „Tydzień wolontariatu”, podczas którego odbyły się spotkania z panią z Centrum Wolontariatu, apel, konkursy i happening.
-
Akcja pomocy dla zwierząt ze schroniska prowadzonego przez fundację „Pod psim aniołem”, dla którego zbieramy koce, kołdry, miski, zabawki, karmę i pieniądze.
-
Zebrała Joanna Łopacińska-Tkaczuk
IMPREZA "SENIOR DLA JUNIORA"
26 listopada 2011 roku w Szkole Podstawowej Nr 86 już po raz ósmy zorganizowana została uroczystość szkolno-rodzinna pt. „SENIOR DLA JUNIORA”. To spotkanie integrujące środowisko lokalne i szkolne stało się w naszej szkole tradycją. Impreza z każdym rokiem przyciąga do placówki wielu gości, którym leży na sercu dobro naszych uczniów.
Co było motywem tegorocznej imprezy? Odwieczny rytm przyrody z powtarzającym się corocznie cyklem wiosennego przebudzenia, letniej dojrzałości, jesiennego wyciszenia i zimowego spokoju, który ma wielki wpływ na człowieka.Jak co roku najważniejszą część uroczystości stanowiły występy dzieci, z wielkim zaangażowaniem przygotowane pod kierunkiem wychowawców.
Uczniowie poprzez przygotowane piosenki i tańce chcieli pokazać zgromadzonym gościom, że przemiany zachodzące w przyrodzie budzą ich ciekawość i skłaniają do refleksji. Publiczność żywo reagowała na to, co działo się na scenie, nagradzając artystów gromkimi brawami.
Na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Odbyła się aukcja prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów, a także sprzedaż ich rękodzieła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tez stoiska z ozdobami świątecznymi, lampionami i rzeczami, które mogą stać się ciekawym prezentem.
Rodzice z własnej inicjatywy przygotowali smakołyki, które serwowane były w „kawiarence”. Sprzedawano pyszne ciasta własnego wypieku, żurek, a nawet chleb z domowym smalcem.
Pragniemy złożyć przy tej okazji podziękowania naszym sponsorom, firmom: „Kotwica”, „Kroton”, „Aliga”, „Perfekt”, „Silverado”, piekarni „Odrężna” , piekarni „Grzybki”, cukierni „Mytlewski”, pracowni cukierniczej Andrzeja Bogusza i Krajowej Radzie Spółdzielczości.
Dochód z tegorocznej imprezy zostanie jak zwykle przeznaczony na potrzeby uczniów naszej szkoły.
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie serdecznie dziękują wszystkim za udział w spotkaniu, a szczególnie Radzie Rodziców za inicjatywę, włożony wysiłek i czas poświęcony organizacji imprezy „Senior dla Juniora”.J.Ł.-T.
FINAŁ XVII KONKURSU WIEDZY O SPORCIE
23 listopada 2011r. w Zespole Szkół nr 116 w Warszawie odbył się Wawerski Finał XVII Konkursu „Wiedzy o sporcie”. 18 najlepszych zawodników pisało test, następnie wyłoniono 6 finalistów, którzy w sali gimnastycznej odpowiadali na zadawane pytania. Odpowiedziom finalistów przysłuchiwali się zaproszeni goście: Władysław Zieliński, Kazimierz Czarnecki, Grzegorz Wajs, Michał Podolski, Radny Dzielnicy Wawer – Łukasz Kubik oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 116 – Tomasz Wierzbicki. Honorowi goście uroczystości wręczyli zwycięzcom medale i nagrody. Laureatom gratulujemy sukcesu oraz wspaniałej wiedzy historycznej.
Beata Sigłowy – Kaproń
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
04.11.2011r z okazji obchodów Święta Niepodległości klasa VI B i dzieci ze świetlicy przygotowały program artystyczny dla całej szkoły. W trakcie akademii dzieci zaprezentowały przedstawienie, wiersze i pieśni patriotyczne. Każdy z uczestników uroczystości mógł przeżyć wiele wzruszeń i podniosłych chwil. Przypomnieć sobie chwalebną historię naszej ojczyzny i trudy odrodzenia państwowości polskiej.
Przygotowujący akademię:
Beata Sigłowy – Kaproń
Beata Gąssowska
Beata Lange
Martyna Jodłowska
ŚWIĘTO CHLEBA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 86
„O zlepku żytni! Okruszyno marna!
Jakże twe dzieje ciekawe dla człeka!
Z twoimi losy jak ściśle się splata
I jasny pałac i chruściana chata!”
Władysław Syrokomla
Siedząc w ciepłym domu i jedząc kanapki na śniadanie czy kolację, rzadko zastanawiamy się nad pochodzeniem chleba i pracą włożoną w to, aby go upiec, czy sprzedać.
W październiku 2011 roku w Szkole Podstawowej nr 86 został zorganizowany projekt edukacyjny pod hasłem „Święto Chleba”. Celem było przypomnienie i ugruntowanie wiedzy dotyczącej roli chleba w ludzkim życiu. Przygotowano wystawę eksponującą zboża i produkty z nich powstające. W organizację wystawy zaangażowali się rodzice i uczniowie z klas trzecich, przynosząc różnego rodzaju ziarna, mąki, chleby, bułki, a także rzeczy służące do wypieku pieczywa. Uczniowie szkoły mogli poznać przysłowia dotyczące chleba, poznać brzmienie słowa „chleb” w różnych językach, mogli obejrzeć plansze dotyczące etapów powstawania tego szlachetnego pieczywa.
Tego dnia nauczyciele szkoły przygotowali pokaz, podczas którego uczniowie klas 0 – III mogli obserwować jak przygotowuje się chleb do wypieku. Poznawali składniki, z których piecze się chleb, dowiadywali się, czym jest zakwas, a także poznawali przepis na domowy chleb według tradycyjnych receptur.
Jednym z punktów programu był apel przygotowany przez przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunów, podczas którego przybliżano uczniom historię, tradycje i zwyczaje związane z chlebem, który w polskiej kulturze zajmuje szczególne miejsce. Uczniowie przekonywali kolegów o tym, że cześć dla chleba wypływa z szacunku do pożywienia oraz do pracy ludzkiej, apelowali także o odpowiednie jego traktowanie.
Zrealizowany projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem. Zapach świeżo pieczonych bochenków przyciągał wszystkich, a uczniowie chętnie uczestniczyli w pokazie i apelu, podziwiali wystawę i pogłębiali swoją wiedzę na temat chleba, jego powstawania i historii.
"Bez chleba żyć się nie da", słowa te są głębokim uzasadnieniem uroczystości, która miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 86 i mamy nadzieję staną się wyrazem codziennej troski wszystkich uczestników święta o chleb powszedni.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom, a także dwóm zaprzyjaźnionym piekarniom, które włączyły się w projekt.
Joanna Łopacińska-Tkaczuk
Uwaga! Artykuł o Święcie Chleba w naszej szkole ukazał się na stronie "Wiadomości Sąsiedzkich"
AKCJA CHARYTATYWNA "POLA NADZIEI"
Już drugi rok z rzędu nasza szkoła wzięła udział w szczytnej akcji charytatywnej "Pola nadziei". Dzieci zbierały pieniądze na rzecz hospicjum domowego. Za zebrane pieniadze dostały cebulki żonkili i posadziły na wyznaczonym miejscu przed szkołą.
Uczniowie mieli również okazję wysłuchac prelekcji i obejrzeć prezentację przybliżającą pracę wolontariuszy w hospicjum domowym.
Żonkil jest kwiatem nadziei, cieszymy się, ze w tym roku dalismy trochę nadziei ludziom, którzy najbardziej jej potrzebują.
Akcję koordynowały panie
Aneta Potocka i Martna Jodłowska.
XI DZIEŃ PAPIESKI
XI Dzień Papieski, jak co roku, był obchodzony w naszej szkole bardzo uroczyście. Tegoroczne hasło „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy” miało nam przypomnieć, jak ważna jest modlitwa w życiu każdego człowieka. Najlepszym wzorcem dla nas może być życie naszego błogosławionego - przesycone modlitewną zadumą.
Dla dzieci z naszej szkoły zostały zaplanowane dwie akademie. Dla młodszych klas (0-3) kółko religijne pod opieką p. Doroty Ząberg przygotowało sceny z życia Jana Pawła II. Mogliśmy sobie przypomnieć, jak od najmłodszych lat nasz polski papież modlił się w rodzinie, potem ze studentami na wycieczkach, wreszcie jako papież pielgrzymując do wielu krajów świata. Dzieci klas starszych (4 - 6) obejrzały zdjęcia błogosławionego i poznały rodzaje modlitwy, postawy modlitewne oraz praktyczne wskazówki ułatwiające modlitwę osobistą. Akademię przygotowała p. Kamila Frejusz.
Miłym akcentem tego dnia była możliwość skosztowania papieskiej kremówki. Pani pedagog Ania Moryń i pani psycholog Urszula Kwiecińska sprzedawały papieskie pyszności. Zainteresowanie było ogromne. Pieniążki z tej szkolnej akcji zostały przeznaczone na potrzebujących uczniów.
Szkolne ściany ozdobiły najładniejsze portrety Jana Pawła II wykonane przez uczniów klas 1 - 3.
Modlitwa Jana Pawła II przemienia świat. Przemienia spotkanych ludzi. Uczmy się być Wielkim od Jana Pawła II z pokorą klęczącego przed Bogiem. Zawsze jest jeszcze czas. Uczmy się od najmłodszych lat.
D.Ząberg
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
14 października odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Po występach dzieci nastapiło pasowanie na uczniów.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października 2011 roku świętowaliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej.
WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
30 września 2011 roku w szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Szczegóły dotyczące wyborów i skład wybranej Rady znaleźć można w zakładce Samorząd.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
-