- Insta.Ling
- Program mPotęga - Matematyka jest jak kurz - jest wszędzie i już
- Szkoła Myślenia Pozytywnego – KOMUNIKACJA BEZ PRZEMOCY
- PROGRAM WSPARCIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
- SIĘGNIJ PO WIĘCEJ - Rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych m.st. Warszawy
- BLIŻEJ RYNKU PRACY- Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego
- PROGRAM PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ I PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
- SZKOŁA POZYTYWNEGO MYŚLENIA - MYŚLĘ POZYTYWNIE
- PROFILAKTYKA I BEZPIECZEŃSTWO
- ABC Ekonomii
- INTELIGENTNA MATEMATYKA
- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EKOLOGICZNY - EKO SZKOŁA
- ROZMAWIAJMY O ...
- POCZYTAJMY O MIGRACJACH
- READ ON!
- EKONOMIA NA CO DZIEŃ
- RAZEM Z WAMI
- SZKOŁA DLA PRZEDSZKOLA, PRZEDSZKOLE DLA SZKOŁY
- CYBERNAUCI
- VARSAVIANISTYCZNA SZKOŁA
- OUR DAILY BREAD
- BEZPIECZNE WĘDRÓWKI. OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI
- Projekt „NASZE MIEJSCE”
- ARCHI-PRZYGODY
- OTWARTA FIRMA
- Innowacja matematyczna: Mnożenie i dzielenie pisemne inaczej, czyli w tabelce
- Innowacja pedagogiczna pt.: Efektywna nauka słownictwa w języku angielskim z platformą internetową InstaLing
SZKOŁA DLA PRZEDSZKOLA, PRZEDSZKOLE DLA SZKOŁY
Projekt "Szkoła dla przedszkola, przedszkole dla szkoły"
Realizatorzy:
- Szkoła Podstawowa nr 86 w Zespole Szkół nr 116 w Warszawie
- Przedszkole nr 84 „Promyk” w Warszawie
Termin realizacji:
od 15 października 2013 roku do końca roku 2014 roku
Koordynator
Joanna Łopacińska-Tkaczuk
Wstęp
Wiek przedszkolny i wejście w proces edukacyjny w klasie pierwszej szkoły podstawowej to bardzo ważne etapy rozwoju młodego człowieka. Nauczyciele i wychowawcy starają się poszerzyć wiedzę dzieci o człowieku i świecie, wzbogacić słownictwo, dostarczyć całego bogactwa nowych doznań. Stosując różne metody można rozwijać aktywność dzieci i wspierać ich wszechstronny, harmonijny rozwój. Łącząc dwa światy – przedszkole i szkołę można zmniejszyć strach dzieci przed nowym doświadczeniem jakim już jest albo niedługo będzie pojawienie się w murach nowej placówki, można również pomóc im przełamać lody, zaprzyjaźnić się, zrozumieć i odnaleźć w sytuacji.
Cele:
- wprowadzenie dzieci w świat wspólnoty rówieśniczej
- promocja szkoły i przedszkola
- integrowanie grupy przez wspólną pracę i zabawę
- budzenie zaciekawienia różnymi formami pracy np. plastycznymi, technicznymi
- rozbudzenie chęci współpracy
- zapoznanie dzieci z przedszkola ze szkołą
- wzmacnianie motywacji poznawczej
- zwiększenie rozumienia poleceń
- motywowanie uczniów do brania udziału w konkursach
Realizacja celów:
1. Wymiana prac plastycznych
Wymiana skutkująca czterema wystawami w przedszkolu i czterema w szkole
Tematyka – cztery pory roku
a. Jesień
W październiku dzieci z przedszkola i szkoły malowały prace plastyczne o tematyce jesiennej dla swoich kolegów. Prace zostały zawiezione odpowiednio - dzieci z przedszkola do szkoły, a dzieci ze szkoły do przedszkola, gdzie można je zobaczyć na wystawach. Zapraszamy do podziwiania.
b. Zima
W styczniu dzieci z przedszkola i ze szkoły wykonały prace o tematyce zimowej. Prace zostały przekazane i rozwieszone na wystawach.
c. Wiosna
Wiosna za oknami, wiosna w kalendarzu, tak więc dzieci biorące udział w projekcie wykonały piękne prace plastyczne o tematyce wiosennej. Pojawiły się pani Wiosna, wiosenne kwiaty i wiosenne krajobrazy.
d. Lato
Rozpoczęło się lato. na zakończenie projektu dzieci przygotowały prace przedstawiające tą właśnie porę roku. Oczywiście i w tym wypadku prace zostały pokazane w formie wysawy w zaprzyjaźnionych placówkach.
2. Konkurs
„Wiersze Juliana Tuwima w ilustracji dzieci”
Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima, w związku z tym konkurs wiązał się z jego twórczością. Pierwszoklasiści wraz z wychowawcą wybrali wiersz, który został przekazany przedszkolu. Tu dzieci go wysłuchały, a następnie wykonały ilustrację do wiersza. Prace plastyczne zostały zebrane i przekazane do pierwszej placówki, gdzie były poddane ocenie dzieci. Ta sama procedura powtórzyła się w drugiej placówce - dzieci ze szkoły robiły pracę plastyczną do utworu wybranego przez przedszkolaków.
Utwór wybrany przez dzieci z przedszkola to wierszyk pt. "Dżońcio". Natomiast uczniowie ze szkoły wybrali dla przedszkolaków utwór pt. "Dyzio Marzyciel".
Część prac uczniów ze szkoły Prace dzieci z przedszkola
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie dostały dyplomy, natomiast nalepsze prace zostały nagrodzone.
3. „Poczytaj mi przyjacielu”
Dzieci z klasy szóstej wraz z wychowawczynią będą przyjeżdżać w odwiedziny do przedszkola. Na miejscu będą czytały teksty, pokazywały scenki i bawiły się z dziećmi.
a. Spotkanie listopadowe
30 listopada 2013 roku klasa szósta udała się do przedszkola, aby przedstawić dzieciom przygotowaną przez siebie inscenizację wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Dzieci przywiozły ze sobą własnoręcznie wykonane wagony. Na miejscu przyjęte były bardzo miło. Dwa razy występowały przed przedszkolakami, które zachowywały się nienagannie i którym podobało się to, co zobaczyły.
Zdjęcia z wizyty w przedszkolu TUTAJ
b. Spotkanie grudniowe
Dnia 18 grudnia 2013r. uczennice klasy VI wraz z wychowawczynią odwiedziły dzieci z przedszkola. Dziewczynki czytały maluchom opowiadania związane ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie dzieci z przedszkola z pomocą starszych koleżanek wykonały prace plastyczne, tj. bałwanki i reniferki - koszyczki. Dzieciom sprawiło wiele radości kolorowanie oraz sklejanie prac.
c. Spotkanie styczniowe
Na początku stycznia uczniowie z gimnazjalnego koła teatralnego, którzy również chcieli przystąpić do projektu pojechali do przedszkola z przygotowaną przez siebie sztuką pt. "Mikołajkowe oczekiwanie". Przyjęto ich bardzo miło. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim oglądającym je przedszkolakom.
d. Spotkanie marcowe
Koło teatralne z gimnazjum było w marcu w przedszkolu z przedstawieniem pt. ,,Zaczarowanym pociągiem w świat bajki”. Dzieci przedstawiły fragmenty znanych bajek min. Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi oraz piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka” i ,,My jesteśmy krasnoludki”. Wszyscy oglądający przyjęli sztukę z entuzjazmem.
e. Spotkanie kwietniowe - klasa szósta
W kwietniu przed świętami dzieci z klasy szóstej odwiedziły przedszkolaków. Przeczytały im opowiadanie wielkanocne Doroty Kozioł pt. "Zajączek Feliks", a potem razem z młodszymi kolegami i koleżankami wykonywały kolorowe zajączki z papieru. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie klasy VI lubią takie spotkania.
f. Spotkanie kwietniowe - klasa trzecia
"Na stole wielkanocnym gniazdko wiklinowe,
a w gniazdku - koszyczku jajka pisankowe.
Jedno jajko pękło, wykluł się kurczaczek,
a na tym kurczaczku kolorowy szlaczek..."Po świętach uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 86 zachęceni przez opiekuna projektu również odwiedzili przedszkole i pokazali dzieciom sztukę pt. "Opowieść o Wielkanocnym Jaju". Sztuka nawiązywała do tradycji tworzenia pisanek na Wielkanoc. Występujące osoby były pięknie przebrane, mowiły wiersze i śpiewały rytmiczne piosenki. Przedszkolakom bardzo podobał się występ ich starszych kolegów.
g. Spotkanie majowe - Piknik rodzinny
W sobotę 24 maja 2014 r. uczniowie z koła teatralnego Gimnazjum nr 102 odwiedzili Przedszkole nr 84, by na Pikniku Rodzinnym pokazać dzieciom i ich rodzicom przygotowane przez siebie przedstawienie.
h. Spotkanie majowe - klasa szósta
Na zakończenie współpracy klasa szósta ze szkoły podstawowej odwiedziła po raz ostatni grupę "Zuchy", aby wspólnie z dziećmi czytać (czytano m.in. "Jasia i Małgosię" i "Martynkę w wesołym miasteczku") i bawić się. Zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni i wspólnie spędzony czas będą mile wspominać.
4. Klasa pierwsza w przedszkolu
Tym razem klasa pierwsza ze Szkoły Podstawowej nr 86 odwiedziła Przedszkole nr 84 "Promyk". Dzieci przygotowały przedstawienie o stokrotce, która nie chciała męża, a także o dzieciach, które powinny słuchać mam, a wszystko to i jeszcze wiele pięknych wierszy związane było z Dniem Taty i Mamy. Zarówno dzieci z przedszkola jak i uczniowie ze szkoły bawili się znakomicie. Dziękujemy.
5. Zabawa „Cichy przyjaciel”
Zabawa polega na wylosowaniu dziecka z przedszkola przez dziecko z pierwszej klasy oraz dziecka ze szkoły przez przedszkolaków i własnoręcznym wykonaniu dla wylosowanych osób prezentów. Pozwoli to na powstanie więzi z „przyjacielem” z drugiej placówki. Prezenty dzieci będą wykonywać pod nadzorem nauczycieli. Dary będą dla wszystkich dzieci podobne tj. wszystkie dzieci z klasy pierwszej będą robiły dla wylosowanych przez siebie osób z przedszkola podobne rzeczy, a przedszkolaki będą działały podobnie w stosunku do swoich starszych kolegów, zapobiegnie to sytuacji w której jedno dziecko zazdrości drugiemu tego, że dostało coś innego.
a. Prezent na Mikołajki
Pierwszym prezentem jaki dzieci wykonały był prezent na Mikołajki.
Dzieci z przedszkola otrzymały zrobione przez pierwszaków bombki.
Uczniowie klas pierwszych otrzymali od dzieci z przedszkola ośmiorniczki.
b. Prezenty na Dzień Dziecka
Dzień Dziecka jest dla każdego ucznia niezwykle ważny. Drugim prezentem przygotowanym przez dzieci ze szkoły dla przedszkolaków właśnie na Dzień Dziecka były motylki. Uczniowie włożyli w nie duzo pracy.
Od swoich mlodszych kolegów pierwszoklasiści otrzymali kwiaty zrobione z lizaków. Pomysł na prezent bardzo się dzieciom spodobał, a lizaki były pyszne.
Więcej zdjęć "Cichego Przyjaciela" TUTAJ
6. Zbiórka rzeczy dla schroniska dla zwierząt
W trakcie trwania projektu, pojawił się nowy pomysł, do realizacji którego włączyły się obie placówki. Pomysł polega na wsparciu Fundacji Azylu pod Psim Aniołem, która zajmuje się bezdomnymi zwierzętami. W związku z tym w szkole i w przedszkolu odbyła się zbiórka rzeczy i karmy dla zwierząt. Wszystkie zebrane produkty zawieźliśmy do schroniska. Wszystkim, którzy wsparli akcję serdecznie dziękujemy.
7. Odwiedziny dzieci z przedszkola
10 czerwca 2014 r. w odwiedziny do Szkoły Podstawowej nr 86 przyjechały dzieci z Przedszkola nr 84 "Promyk", które wspólnie z uczniami szkoły realizują projekt "Szkoła dla przedszkola, przedszkole dla szkoły". Dzieci poznawały szkołę, oglądały sale oddziałów zerowych, edukacji wczesnoszkolnej, pracownie przedmiotowe, świetlicę i inne pomieszczenia. Wszędzie były ciepło witane zarówno przez nauczycieli, jak i przez uczniów, którzy specjalnie dla nich śpiewali piosenki, z nimi się bawili, prezentowali im swoje umiejętności. W przerwie na stołówce dzieci zostały poczęstowane napojami i słodkimi przysmakami. Podczas spaceru po szkole przedszkolaki spotkały panią pielęgniarkę, panią logopedę, wielu nauczycieli i pracowników administracji szkoły, a także panią Dyrektor, która przyszła, by osobiście powitać gości.
W drugiej części spotkania dzieci odwiedziły szkolną bibliotekę, gdzie odbyła się lekcja połączona z opowieściami o książkach, zagadkami i czytaniem opowiadania. Dzieci mogły obejrzeć książki dostępne w bibliotece. Po tych zajęciach przedszkolacy spotkali się ze swoimi przyjaciółmi z klasy pierwszej. Wspólnie bawili się i śpiewali.
Na zakończenie wycieczki nastąpiła wymiana podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w projekt osób, oraz dyplomów i prezentów dla dzieci.
Zarówno dzieci z przedszkola jak i dzieci ze szkoły wiele zyskały i wiele się nauczyły dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym "Szkoła dla przedszkola, przedszkole dla szkoły". Dziękujemy wszystkim osobom, które umożliwiły i pomogły w organizacji spotkania oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt.