Co to za wydarzenie?
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Żydzi walczyli do 16 maja 1943, kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów.
Co symbolizują żonkile ?
Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Przyłączało się do niego coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. Dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby.
Niestety, w związku z pandemią koronawirusa w Polsce te obchody były bardzo okrojone, najczęściej odbywały się w sieci.
Nasza szkoła włączyła się w akcję Żonkile 2020 poprzez możliwość wykonania plakatów dotyczących powstania, a od dzisiaj uczniowie mogą odwiedzać Muzeum Polin i wirtualnie brać udział w zaproponowanych działaniach.
Na stronie internetowej Muzeum Polin znajdują się różne akcje online, których adresatem mogą być uczniowie szkoły podstawowej. /https://polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne/
Zachęcam do odwiedzenia Muzeum Polin lub zapoznania się z wybranymi relacjami, które podałam w poniższych linkach.
1. Ambasadorka akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek "Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz" Marcina Szczygielskiego oraz "Pan Apoteker" Katarzyny Ryrych.
Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę. Rafał to żydowski chłopiec mieszkający z dziadkiem w warszawskim getcie, zaś Bluma to ośmioletnia dziewczynka, którą poznajemy w dniu, w którym wraz ze swoją żydowską rodziną musi przeprowadzić się do krakowskiego getta.
2. Spacer bez wychodzenia z domu prowadzi Anita Borkowska, przewodniczka Muzeum POLI
3. Pokaz filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943"
Film jest skierowany do uczniów klas 8 i starszych
UCZNIOWIE, KTÓRZY WYKONAJĄ KARTĘ PRACY ZAPROPONOWANĄ PRZEZ MUZEUM POLIN MOGĄ LICZYĆ NA POCHWAŁY I/LUB OCENY
Zapraszam
Wioletta Pawlak