Urszula Kwiecińska
Dojrzałość szkolna
Dojrzałość szkolna dziecka
Dojrzałość szkolna to osiągnięcie przez dziecko takiego stopnia rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego i fizycznego, jaki umożliwia mu udział w życiu szkolnym i opanowanie treści programowych w klasie pierwszej.
- Dojrzałością szkolną określa się poziom rozwoju dziecka, niezbędny do podjęcia różnorakich obowiązków, jakie niesie ze sobą życie szkolne. Inaczej jest to moment równowagi pomiędzy wymaganiami szkoły, a możliwościami rozwojowymi dziecka.
- Szkoła jest pierwszym miejscem pracy każdego dziecka. Dobry start w niej pozwoli pierwszakowi radzić sobie z późniejszymi trudnościami oraz szanować siebie i swoje obowiązki. Jest ogromnie ważny dla dalszej kariery dziecka. Wpływa na ukształtowanie się poczucia własnej wartości, pozytywnego stosunku do szkoły, do nauki, rówieśników i nauczycieli.
- Nie zawsze każde dziecko jest gotowe podjąć naukę w klasie pierwszej. Zdarza się, że dziecko o bardzo wysokim poziomie rozwoju intelektualnego nie jest dojrzałe emocjonalnie i społecznie aby sprostać sytuacji szkolnej.
- Na pełną gotowość szkolną składają się: dojrzałość fizyczna; dojrzałość umysłowa; dojrzałość emocjonalno – społeczna; dojrzałość do czytania i pisania; dojrzałość do matematyki.
- Dojrzałość fizyczna – dziecko jest zdrowe, silne, dobrze zbudowane i ogólnie sprawne ruchowo. Posiada niezaburzoną sprawność manualną i grafomotoryczną oraz koordynację wzrokowo – ruchową.Charakteryzuje się prawidłowym funkcjonowaniem organów zmysłowych. Jest wytrzymałe, zdolne do większych wysiłków, dobrze odżywione, odporne na choroby i zmęczenie. Ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilość snu.
- Dojrzałość umysłowa – dziecko posiada pewien zasób wiedzy o świecie, o życiu przyrody i ludzi, dobrze orientuje się w najbliższym otoczeniu oraz środowisku, w którym żyje. Potrafi krótko opowiedzieć o swojej rodzinie,o psie lub kocie, o ulubionych zabawkach, bądź obejrzanym filmie. Posiada pewien zasób doświadczeń i wyobrażeń, będących podstawą do rozwoju pojęć. Dziecko jest aktywne poznawczo, chce się uczyć, zdobywać wiedzę, poznawać nowe zjawiska. Interesuje się pisaniem i czytaniem. Potrafi uważnie i ze zrozumieniem słuchać tego, co mówi nauczyciel. Rozumie i spełnia jego polecenia. Posiada umiejętność zrozumiałego wypowiadania się, wyrażania życzeń, własnych sądów, pytań, wniosków i ocen. Dziecko wie jak się nazywa, ile ma lat, gdzie mieszka, chętnie opowiada, o tym co widzi na obrazku. U 6-latków dominuje jeszcze myślenie konkretno-obrazkowe. Działania na konkretach staja się podstawą wyobrażeń. Dojrzałość umysłowa to również umiejętność koncentrowania uwagi dowolnej przez dłuższy czas na zadaniach, zabawach, doprowadzając zaczętą pracę do końca, aby osiągnąć efekt końcowy.
- Dojrzałość emocjonalno-społeczna – dziecko jest w znacznym stopniu samodzielne. Łatwo i chętnie nawiązuje kontakty zarówno z nauczycielem jak i rówieśnikami. Posiada umiejętność współdziałania i współpracy w grupie, potrafi podporządkować się niezbędnym wymaganiom dyscypliny. Jest obowiązkowe, wytrwałe i wrażliwe na opinię wychowawcy. Cieszy się z osiągnięć całej grupy. Jest odpowiedzialne za podjęte zadania, np. rolę dyżurnego. Rozpoczętą pracę stara się doprowadzić do końca, pomimo zmęczenia. O dojrzałości emocjonalnej możemy mówić wówczas, gdy dziecko cechuje pewna równowago psychiczna, gdy siła jego reakcji jest adekwatna do działającego nań bodźca. Dziecko niedojrzałe emocjonalnie z błahego powodu wybucha, złości się, płacze, często jest agresywne, drażliwe, lękliwe i na-pięte. Osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej pozwala dziecku przeżywać pozytywne emocje przynależności do grupy, życzliwości, przyjaźni oraz reagować w sposób adekwatny do sytuacji.
- Dojrzałość do czytania i pisania – dziecko umie dokonywać analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej niezbędnej w procesie różnicowania kształtów, dźwięków, ich rozpoznawania, porównywania i odtwarzania. Rozumie znaczenie wyrazów, jako graficznych odpowiedników słów. Posiada orientację przestrzenną, która umożliwia rozpoznawanie kierunków, położenia i proporcji, wymiarów odwzorowywanych form graficznych. Posiada odpowiednią pamięć wzrokową, ruchową czyli umiejętność przetwarzania obrazu graficznego. Dziecko pojmuje istotę czytania, rozumie symbolikę liter i pisania oraz dokonuje analizy i syntezy wzrokowej.
- Dojrzałość do matematyki – dziecko rozumie i umie określić stosunki przestrzenne, czasowe i ilościowe w praktycznym działaniu. Potrafi sklasyfikować przedmioty wg przeznaczenia, wielkości, kształtu i koloru. Umie dodawać i odejmować na konkretach w zakresie 10.
- Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców dzieci, które w szóstym roku życia rozpoczęły naukę szkolną, to przede wszystkim:
- przesadne stymulowanie rozwoju intelektualnego dziecka, a nie dostrzeganie jego problemów związanych z rozwojem emocjonalnym i społecznym;
- oczekiwanie od dziecka stałego sukcesu, a także bagatelizowanie jego problemów wynikających z jego niewystarczającej dojrzałości emocjonalno-społecznej;
- demonstrowanie postawy nadopiekuńczej, opóźniające samodzielność życiową dzieci, często z jednoczesnym nadmiernym zaspokojeniem głównie potrzeb materialnych dziecka.
Wojciech Brejnak: Psychologiczno-Pedagogiczne kryteria dojrzałości szkolnej, moje bambino, Łódź 2011.
Opracowała: Urszula Kwiecińska – psycholog szkolny