• Z życia oddziałów przedszkolnych 2020/2021

        • Zakończenie roku przedszkolnego w grupie "Sarenki"

                     fotorelacja

          Rok przedszkolny dobiega końca. Oficjalnie pożegnaliśmy się 25 czerwca, na krótkiej uroczystości podsumowującej spędzony razem czas. Rozdane zostały dyplomy, upominki i podziękowania dla Rodziców. Dzisiaj wszystko zdawało się być ostatnie: wspólna zabawa, śniadanie, spacer po szkolnych korytarzach, żarty i uśmiechy... Co prawda dla niektórych przedszkolaków jeszcze przyszły tydzień da możliwość spotkań, ale już w zdecydowanie okrojonym gronie. Wakacje dla niektórych już się bowiem zaczęły. "Sarenki", życzymy Wam samych sukcesów w klasie pierwszej oraz w kolejnym oddziale przedszkolnym. Zawsze możecie na nas liczyć! Wspominajcie przedszkole miło! Udanych wakacji!

          Aneta Moryń


          Zakończenie roku szkolnego 2020/2021, pasowanie na przedszkolaka - Biedronki i Muchomorki 

                      fotorelacja

          Wychowawczynie


          Relaks „Sarenek” na placu zabaw

                       fotorelacja

          W oczekiwaniu na wakacje, wykorzystując piękną słoneczną pogodę, „Sarenki” z radością spędzały czas na placu zabaw. Piaskownica stałą się ulubionym miejscem zabaw, ale własne towarzystwo było również ogromną atrakcją.

          Aneta Moryń

          Sadzimy cytryny

                        fotorelacja

          „Sarenki” chętnie obserwują zmiany w przyrodzie i lubią rośliny. W czerwcu postanowiliśmy zasadzić pestki cytryn oczekując cierpliwie na rezultaty, które będzie można zobaczyć dopiero we wrześniu. „Sarenki” będą mieć piękną naturalną pamiątkę z przedszkola, która będzie wzrastać razem z nimi w czasie lat nauki szkolnej.

          Aneta Moryń

          Plastyczne wyzwania w grupie „Sarenki” – czerwiec

                     fotorelacja

          „Sarenki” są bardzo kreatywne i uwielbiają spełniać się plastycznie. Przedstawiam próbkę czerwcowych prac. Mam nadzieję, że twórcze wyzwania i zmagania nadal będą obecne w życiu dzieci z grupy „Sarenki”

          Aneta Moryń

          Dzieci - takie same i inne czyli spotkanie z Afryką 

                  fotorelacja

          W ciepłe, czerwcowe popołudnie do grupy przedszkolnej „Sarenki” wdarł się gorący powiew Afryki. Wszystko za przyczyną pani Martyny Jodłowskiej, nauczycielki przyrody i plastyki w SP nr 86, która zna i uwielbia Afrykę i chętnie dzieli się ze słuchaczami ciekawymi opowieściami z Czarnego Lądu. „Sarenki” pilnie uczyły się o prawach dziecka, znają pojęcie tolerancji i wiedzą, że wszystkie dzieci mają podobne marzenia i nie zmieni tego inny kolor skóry czy miejsce zamieszkania. „Sarenki” chętnie wsłuchały opowieści o życiu dzieci z odległego kontynentu. Poznały stroje, ozdoby, rzemiosło, środki komunikacji, domostwa, zwierzęta i kulturę mieszkańców Afryki. Jednak najwięcej emocji wzbudziło codzienne, często przepełnione pracą, życie dzieci z Afryki oraz ich skromne szkolne wyposażenie (często wzbogacane prezentami od uczniów SP 86), mundurki, zabawki (np.: piłka zrobiona ze śmieci”). „Sarenki” na przykładzie Afryki, przypomniały też sobie, jak cennym skarbem jest woda, o zasoby której wszyscy powinniśmy dbać.

          Spotkanie z panią Martyną było arcyciekawe: wzbogacone prezentacją multimedialną, możliwością przebrania się w regionalne stroje oraz biżuterię z Afryki. Dziękujemy 😊

          Aneta Moryń


          „Dzień Dziecka” w grupie przedszkolnej „Sarenki”

                                     fotorelacja

          Staraliśmy się bardzo, aby to piękne święto było atrakcyjne i radosne. „Sarenki” spędziły „Dzień Dziecka” na pikniku „pod chmurką”. Pogoda dopisała, dzieci mogły korzystać z atrakcji sportowo-rekreacyjnych, posmakować soczystych arbuzów, lodów i smakołyków, bawić się i …odpoczywać beztrosko w cieniu drzew. Ogromne bańki mydlane cieszyły dziecięce oczy. Wspólna nauka, zabawa i wypoczynek integrują i wzmacniają jedność grupy. Czas upłynął zbyt szybko!

          Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji pikniku.

          Aneta Moryń


           

           

          „Sarenki” odkrywają nowe techniki malarskie 

                   fotorelacja

          Malowanie jest przyjemne, ciekawe i zaskakujące. Tym bardziej, że można podejść do niego bardzo eksperymentalnie. „Sarenki” uczestnicząc w zajęciach o Polsce, jej położeniu i krajobrazie, zaznajomiły się z mapą Polski oraz mapą Europy i świata. Uzupełnieniem zajęć była praca plastyczna wykonana przy pomocy … wałka do ciasta i folii. Efekt końcowy jest wyjątkowo piękny. Zapraszamy do podziwiania.

          Aneta Moryń


          Deser dla Mamy i Taty 

                       fotorelacja

          „Sarenki” przygotowują się artystycznie i praktycznie do obchodów Dnia Mamy i Taty. Kochają przecież rodziców całym sercem. Ostatnio uczyły się przygotowywać prosty deser-niespodziankę, którym mogą zaskoczyć i uszczęśliwić rodziców 😊 Przy okazji dzieci poznały również zawód cukiernika oraz cukiernicze dzieła sztuki. Instrukcja wykonania deseru była przekazana dzieciom teoretycznie i praktycznie. Bardzo kolorowo i słodko było. Dzieci przygotowywały desery zgodnie z własnymi upodobaniami smakowymi. Przepis - warstwami ułożyć na dnie pucharku: pokruszone ciasteczka (petitki, oreo, markizy, itp.), galaretkę (lub budyń), ubitą śmietanę, owoce sezonowe (maliny, truskawki, borówki, kiwi itp.), startą czekoladę i posypki do ciast. Smacznego 😊

          Aneta Moryń


          Certyfikat / Żywe obrazy / „Zabawa sztuką” 

          fotorelacja

          „Sarenki” z oddziału przedszkolnego otrzymały certyfikat za udział w Ogólnopolskim Projekcie „Zabawa sztuką”. Ostatnim zadaniem w projekcie był wewnątrzprzedszkolny konkurs na „Żywe obrazy”. Wpłynęło 18 ciekawych prac z czterech grup. Komisja konkursowa będzie miała ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ … wszystkie prace są piękne! Wielkie podziękowania dla rodziców za pomoc i wsparcie dzieci w przygotowaniu „żywych obrazów”. Prace dzieci zaprezentowano społeczności szkolnej i przedszkolnej na wystawie. Zapraszamy do podziwiania 😊

          Aneta Moryń


          "Zabawa sztuką”- Symetria 

                     fotorelacja

          "Sarenki" z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 86 w Warszawie zaznajamiały się z symetrią w przyrodzie, sztuce i architekturze. Obejrzały piękną prezentację, bogatą w przykłady symetryczności w ww. sferach. Wyszukiwały przykłady symetryczności w najbliższym otoczeniu. Oczywiście symetria znalazła odzwierciedlenie w działaniach artystycznych: prezentujemy wykonaną "symetrię twarzy" (do zdjęcia prawej strony twarzy dziecka, dorysowana lewa strona) i skrzydła motyli (malowane jedno skrzydło, które po złożeniu odcisnęło kolory na drugim skrzydle). Plastyczne wariacje dały piękny efekt.

          Aneta Moryń


          „Sarenki” i orkiestra 

                          fotorelacja

          „Sarenki” udały się wirtualnie do filharmonii. Wrażenia bezcenne. Poznały instrumenty dęte, strunowe, perkusyjne. Uczyły się rozpoznawać ich dźwięki i podjęły się zadania stworzenia własnej orkiestry. Flet, gitara, harmonijki ustne, werble, dzwonki, bębny, dzwonki, kołatki, tamburyna…dźwięki muzyki i śpiew towarzyszyły dzieciom podczas zajęć. Zainspirowane koncertem skrzypcowym Antonio Vivaldiego „Wiosna”, wygrywały na instrumentach „muzykę” wiosennej łąki. Muzyka jest cudowna, a wyrazić ją można na wiele sposobów, co też  „Sarenki” wcieliły w życie bardzo skrupulatnie...

          Aneta Moryń


          Zabawa sztuką – technika plastyczna „mokre w mokre” 

           fotorelacja

          „Sarenki” z oddziału przedszkolnego zmierzyły się ostatnio z interesującą aktywnością plastyczną wykorzystującą technikę „mokre w mokrym”. Stosując różne „sztuczki” np.:  folię, chusteczki, pałeczki, suchy pędzel, sól, farby i wodę  wykonały piękne wiosenne bukiety. Wiosna była inspiracją, a eksperymentowanie ze sztuką wspaniałą zabawą.

          Aneta Moryń


          Wiosenne gry sportowe 

                         fotorelacja

          Wiosna dała nam cudowną pogodę, co skwapliwie wykorzystały "Sarenki" grając w zbijaka, malując kredą i korzystając z siłowni. Najważniejsze, że można było oddać się ruchowym szaleństwom...

          Aneta Moryń


          Zabawa sztuką w grupie „Sarenki” – Edgar Degas 

                        fotorelacja

          Kolejnym wyzwaniem dla „Sarenek” w projekcie „Zabawa sztuką” była twórczość malarza tancerek, czyli Edgara Degas. Trzeba przyznać, że twórczość Degas wywołała jak dotychczas największe poruszenie wśród dzieci. Dzieła Degas  odwoływały się bowiem w dużej mierze do baletu, który bardzo interesował „Sarenki”. Dzięki twórczości Degas „Sarenki” wnikliwiej spojrzały na balet, poznały największe baletowe dzieła, libretto do „Jeziora łabędzi”, pracę tancerza baletu, uczestniczyły w rozgrzewce baletowej oraz…wysłuchały kolejnej książki Agnieszki Starok „Baletnice” inspirowanej pracami Degas oraz ilustrowanej jego obrazami. „Sarenki” zmierzyły się nawet z baletowym wykonaniem fragmentów „Jeziora łabędzi” Piotra Czajkowskiego… były baletki, strój baletnicy i fryzury na miarę prawdziwego baletu. Taka ilość artystycznych doznań musiała być dopełniona pracą plastyczną „Baletnice”, która wypadła niezwykle efektownie i sprawiła dzieciom dużo radości.

          Aneta Moryń


          Zabawa sztuką  w grupie „Sarenki” - Paul  Klee i ELMER 

                         fotorelacja

          W ramach projektu ,,Zabawa Sztuką”, dzieci z grupy „Sarenki” zapoznały się z twórczością malarza Paula Klee oraz  przygodami słonia w kratkę, Elmera. Pięknie o Elmerze opowiedział dzieciom pisarz David McKee. Twórczość malarza i pisarza miały pewne cechy wspólne, co odkryły „Sarenki” tworząc własne prace plastyczne. Wstępem do artystycznego spełnienia dzieci, było przedstawienie sylwetki Paula Klee i  jego dzieł, w tym obrazu „Flora na piasku” oraz wysłuchanie przygód słonia Elmera w książkach „Elmer i wyjątkowy dzień”, „Elmer i wąż” oraz „Elmer i pogoda”. „Sarenki wg wzoru ułożyły puzzle, przedstawiające słonia Elmera, wykonały maski Elmera oraz prace plastyczno-techniczne przedstawiające Elmera. Kolor, kolor, kolor to  przesłanie Paula Klee towarzyszyło „Sarenkom” w trakcie plastycznych zmagań. Zabawa sztuką jest bardzo ciekawa, pouczająca i zabawna…

          Aneta Moryń


          Hodowla fasolek

                    fotorelacja

          Zmiany w „przyrodzie” można oglądać "gołym okiem", co udowodniły „Sarenki” zakładając własną hodowlę fasoli. Będą obserwować codziennie jej rozwój i wzrost. Każde dziecko miało podstawowe wyposażenie młodego badacza: słoik (podpisany), gumkę recepturkę, gazę i nasiona fasoli. Instruktaż w postaci filmu i krótkie omówienie zadania pozwoliło wcielić w życie arcyciekawy i prosty projekt badawczy. Dopełnieniem całości była karta obserwacji, którą „Sarenki” zaczęły uzupełniać w formie rysunkowej.

          Aneta Moryń


          Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty…

               fotorelacja

          Dzisiaj, po odwieszeniu zajęć w przedszkolu, celebrowaliśmy wspólne chwile korzystając z uroków wiosny. Nareszcie " Sarenki" razem….

          Aneta Moryń


          Nasze prace 

                    fotorelacja

          "Sarenki” chwalą się plastycznymi dokonaniami z przełomu marca i kwietnia. Z wielką przyjemnością przypominały wiośnie, że czas najwyższy na trwałe zadomowienie się u nas.

          Aneta Moryń


          Wesołych Świąt Wielkanocnych

                         fotorelacja

          Dopiero zaczynał się rok przedszkolny, a już … nadeszła wiosna i Święta Wielkanocne przed nami. „Sarenki”, w ostatnim dniu pracy przedszkola (przed zawieszeniem zajęć), wykonały piękną pracę plastyczną wprowadzając się w przedświąteczny nastrój. Bardzo chciały tym samym przekazać radosne przesłanie rodzicom i całej społeczności przedszkolnej i szkolnej. 

          Zdrowych i Spokojnych Świąt życzą wszystkim „Sarenki”.

          Aneta Moryń


            Zabawa sztuką w grupie „Sarenki” – Pablo Picasso

                    fotorelacja 

          Roll a Picasso to kolejne zadanie dzieci z grupy „Sarenki”. Tym razem „Sarenki” poznały twórczość i dzieła autora kubizmu Pabla Picassa. Efektem końcowym zajęć była praca plastyczna pt. „Portret” inspirowana stylem Picassa. O wyborze poszczególnych elementów pracy decydował los. I tak owal twarzy, oczy, nos i usta w skomponowanym przez dzieci „Portrecie”, były wynikiem rzutu kostką. Obcowanie z wielką sztuką również jest sztuką, w tym przypadku sztuką wyborów.

          Aneta Moryń


          Witaj PANI WIOSNO!!! 

             fotorelacja

          Główny korytarz naszej szkoły zyskał niecodzienny wygląd, zdobi go piękna dekoracja o tematyce wiosennej. W ten sposób klasy 1-3 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych postanowiły przywitać WIOSNĘ. Nad akcją, w wiosennych nastrojach, czuwały opiekunki samorządu p. Danuta Sadowska i p. Anna Kowalczyk. 


          Chiński Teatr Cieni – „Sarenki” obcują ze sztuką 

           fotorelacja

          12 marca dzieci z grupy przedszkolnej „Sarenki” wraz z innymi przedszkolakami miały zaszczyt uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym wystawionym przez p. Katarzynę Piętkę, wychowawcę grupy „Muchomorki”. Propozycja uczestniczenia w spektaklu była dla nas wielką niespodzianką oraz ogromną przyjemnością. Pani Kasia wprowadziła dzieci w tematykę chińskiej sztuki, kultury i wynalazczości. Trzeba przyznać, że zawdzięczamy wiele kreatywności Chińczyków. Teatr Cieni jest również ich pomysłem. Podczas spektaklu widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. „Sarenki” z zachwytem obejrzały spektakl „Słoń Trąbalski” inspirowany wierszem Juliana Tuwima. Na bis, dzieci mogły zobaczyć przedstawienie "Żuraw i czapla" wg Jana Brzechwy, zobrazowane cieniem przez p. Kasię Piętkę i p. Agatę Paprotny. Dziękujemy :)

          Aneta Moryń


           

          Zabawa sztuką w grupie „Sarenki” - Piet Mondrian

                fotorelacja

          Oto kolejny wielki artysta, którego twórczość poznały „Sarenki”. Współtwórca i przedstawiciel abstrakcjonizmu Piet Mondrian, który ukochał nachodzącą na siebie czarną, poziomą i pionową kreskę oraz kolor żółty, czerwony i niebieski. Drugoplanowe miejsce w jego pracach zajęły tzw. "nie-kolory" czyli czarny, szary i biały. Styl Mondriana pokochali architekci, a „Sarenki” zaprojektowały z klocków Lego, rurek kolorowe bloki, budynki, całe miasto respektując zasady stylu Mondriana. Malowanie obrazów zamknęło całość tej części projektu. Przed nami jeszcze wiele ciekawych malarskich odkryć :).

          Aneta Moryń


          Grupa Misiów w czasach prehistorycznych

           fotorelacja

          Dzieci z grupy Misie na tydzień przeniosły się do czasów prehistorycznych. Misie zapoznały się z historią dinozaurów, dowiedziały się jak wyglądały i czym się żywiły. Dzieci obserwowały erupcję wulkanu, podążały śladami prehistorycznych zwierząt, wykonywały wiele zadań z dinozaurami w roli głównej. Końcową atrakcją była foto-budka i zdjęcia z przedszkolnymi przyjaciółmi. 

          Joanna Wasiak


           Zabawa sztuką  w grupie "Sarenki"Vincent Van Gogh

                        fotorelacja

          Dzieci z grupy przedszkolnej „Sarenki” biorą aktywny udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Zabawa sztuką”. Potwierdzają słowa Friedricha Fröbla, że „człowiek jest istotą twórczą”, i udowadniają, że wielki pedagog się nie mylił. Głównym celem projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi. Zatem „Sarenki” poznają m.in. tajniki sztuki, życie i dzieła wielkich malarzy, style i kierunki artystyczne. Ostatnio odkryły twórczość Vincenta Van GoghaWirtualnie zwiedziły Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, wysłuchały inspirowanego pracami artysty opowiadania Agnieszki Starok „Czyj to domek?”, układały z magnetycznych klocków sześcian ilustrowany obrazami Van Gogha i co najważniejsze, namalowały własne „Słoneczniki” naśladując styl mistrza postimpresjonizmu.

          Aneta Moryń


          Dzień kota

           fotorelacja

          18 lutego to ważny dzień dla wszystkich kociar i kociarzy. "Sarenki" pamiętały o Mruczkach i uroczyście obchodziły Dzień Kota. Pośród atrkacji tego dnia można wymienić: zapoznanie się z faktami o życiu kotów, naukę piosenki o kotach, wykonanie pracy plastycznej związanej z kotami oraz malowanie twarzy w "kocie" motywy. Miauczenia w naszej grupie słychać było tego dnia zadziwiająco dużo :)

          Aneta Moryń


           fotorelacja

          "Sarenki" z grupy przedszkolnej pamiętały o "Walentynkach". Miłe słowo i niespodziankę miały dla swoich bliskich i przyjaciół.


          "Sarenki" z grupy przedszkolnej prezentują swoje prace...

           fotorelacja

          Przełom stycznia i lutego był bogaty w dokonania plastyczne. "Zima" jest wdzięcznym tematem do twórczej kreatywności przedszkolaków :)


          Przy pracy...i zabawie

           fotorelacja


          Uczymy się, uczymy...

           fotorelacja

          "Sarenki" wiedzą, że zerówka to przygotowanie do nauki w klasie pierwszej. Poza zabawą, dzieci pracują i zdobywają nowe wiadomości. Przedszkole bowiem to poważna "sprawa" :). Ostatnio omawialiśmy zbiory, klasyfikację elementów, co jednocześnie było okazją do twórczego podejścia do figur geometrycznych. 

          Aneta Moryń


          Dokarmianie ptaków

             fotorelacja

          Biedroneczki wiedzą jak ważne jest dokarmianie ptaków zimą, dlatego postanowiły przygotować kilka smakołyków które pomogą przetrwać im ten trudny okres. W czasie zajęć dzieci poznały również ptaki odwiedzające przedszkolny karmnik, dowiedziały się także co nasi skrzydlaci przyjaciele jedzą w zimie.  Bez trudu potrafią rozpoznać wróbelka, sikorkę, sójkę oraz gila. Pomoc ptakom w czasie zimy to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucie odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt. Kontakt ze zwierzętami uczy pomagać, rozwija empatię i troskę o dobro innych. 

          Marzena Majewska


          Dzień czerwony   

             fotorelacja

          Najmłodsze przedszkolaki przyszły ubrane na czerwono by świętować ,,Dzień czerwony". Dzieci w zabawach rozpoznawały barwę dnia, wskazywały czerwone owoce i warzywa, wąchały i smakowały mus z malin i truskawek. Dowiedziały się że serce jest symbolem miłości i nadchodzących Walentynek, z czerwonego musu wykonały serca dla rodziców. Pachniało malinami i truskawkami… i ,,miłością".

          Marzena Majewska, Katarzyna Piętka


          "Serduszkowa akcja" - gr. Misie

            fotorelacja

          Grupa Misie dołożyła swoją "cegiełkę" do serduszkowej akcji. Dzieci wykonały różnorodne,kolorowe serca, które ozdobią Poradnię Alergologiczną w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka.

          Joanna Wasiak


          Dzień Babci i Dziadka 

           fotorelacja

          Dzieci z oddziału przedszkolnego "Sarenki" pamiętały o swoich "dziadkach". Uroczyście i w podniosłym nastroju złożyły im życzenia zapewniając, że "Babcia z Dziadkiem to nasze skarby, malują uśmiech bez pędzla i farby". Uroczystość została nagrana profesjonalnym sprzętem dzięki uprzejmości jednego z rodziców i przekazana "dziadkom". Mamy nadzieję, że wiersze i piosenka przypadły wszystkim do serca :)

          Aneta Moryń


          Jak to pod balonem było...

            fotorelacja

          Po atrakcjach fizycznych zmagań był i czas na zajęcia plastyczne oczywiście związane ze sportami zimowymi.


          "Ekologiczny łańcuch choinkowy” - konkurs plastyczny 

           fotorelacja

          W grudniu 2020r. nasze przedszkolaki wzięły udział w rodzinnym, bożonarodzeniowym konkursie plastycznym pt. ,,Ekologiczny łańcuch choinkowy". Hołdując dawnej, polskiej tradycji dzieci z pomocą najbliższych wykonały przepiękne kolorowe łańcuchy, wykorzystując dary lasu i pola - szyszki, patyczki, orzechy, suszone owoce, sznurki oraz materiały recyklingowe - makulaturę, nakrętki, korki. Te błyszczące brokatem wielobarwne dzieła ozdobiły szkolny korytarz, przypominając wszystkim, że przyszedł czas ubierania choinek.  

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.  

          Organizatorzy: Marzena Majewska, Katarzyna Piętka


          Warsztaty bożonarodzeniowe w grupie Sówki

           fotorelacja

          Dzieci tworzyły stroiki świąteczne. 

          Kamila Matuszewska


          Choinka z klocków

          Muchomorki bardzo czekają na podarunki od św. Mikołaja. Specjalnie dla niego wspólnie zbudowały z klocków kolorową choinkę i prezenty. Święty Mikołaju - przybywaj! 

          Katarzyna Piętka


          Grupa Sówki pilnie się uczy 

           fotorelacja

          Kamila Matuszewska


          Jak cudownie być dzieckiem.... czyli radość z odrobiny śniegu

          "Sarenki" tęsknią za śniegiem. Rozczulająca była ich radość z widoku śniegu i szczęście z możliwości zabawy nawet niewielką jego częścią :). "Sarenki" szukały, szukały i znalazły małe wysepki śnieżne. Zabawa ze śniegiem była cudowna, ale została też połączona z pracą badawczą: mianowicie z obserwacją śniegu przez szkło powiększające.Co to będzie, gdy śnieg pojawi się w wielkich ilościach.... ;)

            fotorelacja


          Zero czyli nic. Matematyczne zabawy "Sarenek"

           fotorelacja

          Matematyczne zmagania "Sarenek" wiązały się z cyfrą 0. "Sarenki" okazały się niezwykle zdolne i pojętne. Wiedzą, że zero jest bardzo ważne i potrzebne, bez niego nauka i technika nie zrobiłaby potęspów. "Sarenkom" najwyraźniej matematyka sprawia zero problemów ;)


          Wizyta p. Ani z biblioteki w gr. Misiów

           fotorelacja

          Z okazji minionych Mikołajek, z niespodzianką odwiedziła grupę Misiów p. Ania z biblioteki. Jak zawsze nie mogło zabraknąć wielu pozycji książkowych, które z zaciekawieniem oglądały dzieci. Jednak według Misiów p. Ania miała jeszcze jakąś niespodziankę i nie pomyliły się. Pani Ania przyniosła świąteczne gadżety, które pomogły stworzyć magiczną atmosferę. Następnie dzieci wraz z p. Anią przeniosły się latającym dywanem w świat fantazji. Spotkanie jak zawsze było pełne emocji i wrażeń. 

          Joanna Wasiak


          Mikołajki 2020 w grupie Sówki

            fotorelacja

          Kamila Matuszewska, Katarzyna Kruszewska


          Świętowanie Mikołajek w grupie Misie

            fotorelacja

          7 grudnia nasza grupa świętowała Mikołajki. Ze względu na trwającą pandemię Koronawirusa Mikołaj nie mógł osobiście spotkać się z dziećmi, ale zostawił list dla naszej grupy, w którym podziękował za piękny wierszyk, który dzieci dla niego przygotowały. Misie znalazły pod choinką piękne prezenty, z których bardzo się ucieszyły. Po obejrzeniu prezentów od Mikołaja, nasze przedszkolaki miały okazję same zamienić się w prezenty - dzieci zawijały swoich kolegów i koleżanki w świąteczny papier i dekorowały prezenty wstążką. Później przyszedł czas na wspólne zabawy na korytarzu, które były okazją do wykorzystania niespożytych pokładów energii, która wczoraj wręcz rozpierała nasze Misie. Na koniec dzieci dokonały klasyfikacji obrazków przedstawiających różne przedmioty. Nasze Misie świetnie sobie poradziły z tym zadaniem. To był bardzo radosny i pełen emocji dzień.

           

          Anna Kurzyńska


          Mikołajki - gr. Biedronki

             fotorelacja

          Mikołajki to dzień, w którym na prezenty od Świętego Mikołaja czekają wszystkie dzieci na świecie. Przedszkolaki od samego rana przygotowywały się na wizytę wyjątkowego gościa śpiewając świąteczne piosenki i robiąc skarpety, które zawiesiły na kominku. Święty Mikołaj pamiętał o Biedroneczkach. Niestety nie mógł im przekazać prezentów osobiście zostawił list, w którym wyjaśnił swoją nieobecność. Biedroneczki otrzymały wspaniałe upominki a radości nie było końca. 

          Marzena Majewska


          W krainie bajek i baśni – gr. Misie

           fotorelacja

          Z okazji tematu tygodnia "W krainie bajek i baśni" grupę Misiów odwiedziła pani Ania z biblioteki. Dzieci z zaciekawieniem spoglądały do koszyka, zastanawiały się cóż pani Ania tam ukryła. Ileż było radości kiedy okazało się, że na dnie koszyka spoczywa peleryna Czerwonego Kapturka i książki. Dzieci za namową pani Ani przeniosły się w świat wyobraźni, następnie wysłuchały baśni, wykonując przy tym zadania. Na koniec tygodnia Misie wykonały bajeczną pracę plastyczną.

          Joanna Wasiak


          Mikołaj w grupie "Sarenek" 

            fotorelacja

          Ponieważ Mikołaj ma w najbliższym czasie bardzo wiele obowiązków, z pewnym wyprzedzeniem pojawił się w grupie "Sarenek", czym sprawił dzieciom ogromną niespodziankę!. "Sarenki" zobaczyły Mikołaja wchodzącego do budynku przedszkola z ogromym workiem pełnym prezentów. Z zaciekawieniem i radością oczekiwały na jego spotkanie. Odśpiewały Mikołajowi piosenkę i zapewniły, że są bardzo grzczne. Mikołaj doskonale wiedział, jak spełnić ich marzenia i obdarował każde z nich pięknym prezentem. Dzieci mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjecie z Mikołajem. A później...był czas na cieszenie się prezentami oraz poszukiwanie śladów Mikołaja i reniferów w terenie :)


          Mikołajkowy koncert "Sarenek" 

           fotorelacja

          Dla dzieci z grupy 'Sarenek" grudzień zaczął się bardzo pracowicie. Na prośbę Urzędu Dzielnicy Wawer dzieci przygotowały pastorałkę, która będzie wprowadzać mieszkańców naszej dzielnicy w mikołajkowo-świąteczny nastrój. "Sarenkom" nie brakuje zapału i talentów, dlatego z chęcią podjęły się tego wyzwania. Oczywiście zmienił się rytm pracy grupy, ale idea radosnego przesłania bardzo przypadła wszytkim do gustu. Film z wykonania pastorałki będzie wkrótce dostęony na stronie UD Wawer.


          BARBÓRKA - gr. Biedronki i gr. Muchomorki 

           fotorelacja

          Dzień CZARNY jak węgiel, czyli ,,BARBÓRKA" 04.12.2020 roku obchodziliśmy w ,,Biedronkach i ,,Muchomorkach" BARBÓRKĘ. Dzieci wskazywały na swoich ubrankach kolor czarny, który był tematem przewodnim piątkowych zajęć. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest ,,czarny skarb", czyli węgiel i skąd wziął się na świecie. Dzieci oglądały węgiel w różnych postaciach, rysowały nim i dowiedziały się do czego wykorzystywany jest po dziś dzień przez człowieka. Dzięki filmowi maluchy odwiedziły kopalnię węgla GUIDO i poznały niebezpieczny zawód górnika. Dziś przedszkolaki już wiedzą: co to jest czako i w jakich kolorach górnicy noszą pióropusze. ”Czarny dzień" maluchy zakończyły wraz z Bolkiem i Lolkiem wśród górników i podziemnych sztolni. 

          Wychowawczynie


          Andrzejki - gr. Sówki

           fotorelacja

          Dzieci wzbogacały wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych. Rozwijaliśmy zainteresowanie tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi. Było bardzo zabawnie i wesoło. 

          Kamila Matuszewska


          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – gr. Sówki

            fotorelacja

          Tego dnia dzieci przedstawiły swoje misie, opisywały ich wygląd. Z poznanych liter starały się ułożyć imię dla swojego misia. Układały misie od najmniejszego do największego i odwrotnie.  Licząc misie utrwalalismy liczebniki główne i porządkowe. Dzieci poznały historię produkcji popularnej przytulanki i dowiedziały się jak rozpoczęła się historia obchodów DNIA MISIA. Sówki obejrzały prezentację przedstawiającą najpopularniejsze misie: miś Uszatek, Coralgol, Yogi itd. oraz rozwiązywały ciekawe zagadki. Przypomnieliśmy sobie baśń o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach. Wspólnie  z sąsiednia zerówka na szkolnym korytarzu zaśpiewaliśmy popularna rymowankę utrwalająca lewa i prawa stronę: Prawa łapka, lewa łapka ja jestem niedźwiadek... Na koniec wspólnego świętowania dzieci stanęły do zdjęcia z samodzielnie zrobionym napisem: DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

          Kamila Matuszewska


          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – gr. Biedroneczki

           fotorelacja

          25 listopada Biedroneczki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przedszkolaki wysłuchały opowiadania o misiu Tomisiu, który często zapominał o magicznych słówkach, "dziękuję" i "przepraszam". Obejrzały prezentację multimedialną na temat historii powstania pluszowego misia, wykonały pracę plastyczną, obejrzały bajkę Miś Uszatek i ułożyły z puzzli Kubusia Puchatka. Na zakończenie każda Biedroneczka otrzymała pamiątkowy medal Przyjaciela Pluszowego Misia. 

          Marzena Majewska


          "20 minut dla matematyki" – gr. Misie

           fotorelacja

          Grupa Misie w ramach projektu "20 minut dla matematyki" utrwala figury geometryczne, a także uczy się współdziałać w grupie. Na koniec zajęć doskonaląc sztukę wycinania dzieci wykonały "geometryczny dywan".


          Dzień Misia

           fotorelacja

          "Sarenki" razem z "Sówkami" świętowały "Międzynarodowy Dzień Misia". Ważnym akcentem tego dnia była parada misiów :). Dzieci pokazały koleżankom i kolegom swoje ukochane przytulanki. Były misie duże, bardzo duże, małe i całkiem maleńkie. Niezależnie od wielkości, wszytkie kochane. "Sarenki" poznały różne gatunki niedźwiedzi, historię powstania pluszowego misia oraz ideę obchodów "Międzynarodowego Dnia Misia". Zabawie towarzyszyły konkursy: zlizywanie miodu na czas, zbieranie wykałaczek misiową łapką (ręce w rękawicach kuchennych), układanie pluszowych miśków zgodnie z wielkością, grupowe rysowanie portretów miśków (każdy mógł dorysować tylko jeden element), łamigłówki i ćwiczenia w formie "misiowych" kart pracy oraz zajęcia ruchowe. Ten wyjątkowy dzień nie mógł się obejść bez przypomnienia najbardziej znanych bajkowych misiów oraz ekspresyjnych tańców z misiami. "Sarenki" zostały całkowicie "zamiśkowane" i prawie zapomniały, że są "Sarenkami" ;)


          Jak żyć zdrowo? "Sarenki" to wiedzą!"

           fotorelacja

          Dzieci z grupy "Sarenki" znają pirmidę żywieniową i zasady zdrowego odżywiania. Mogły to udowodnić, osobiście przygotowując "zdrowe" kanapki. Przed przystąpieniem do działań, dzieci obejrzały książki kulinarne przyniesione przez "Sarenkowicza" i tak wiedza i praktyka spotkały się dzisiaj razem. Ruch i to całkiem spory towarzyszył zajęciom kulinarnym "Sarenek". Warzywa, nabiał i wędliny zagościły na "Sarenkowych" kanapkach. W "Sarenkowym" rankingu warzywnym, ogórek i pomidorki kotajlowe zajęły pierwsze miejsce :)


          Artystyczne zamiłowania "Sarenek" 

          "Sarenki" każdą wolną chwilę starają się przebywać na świeżym powietrzu. Jest to jedna z ulubionych form spędzania czasu przez dzieci. Spostrzegawcze "Sarenki"od razu zauważyły, jak piękne są jesienne liście otulone szronem. Ułożyły piękne kompozycje z liści :) Mamy ukryte talenty w grupie, o których w świecie artystycznym będzie kiedyś głośno!


          DZIEŃ MYSZKI MIKI - gr. Biedronki i Muchomorki

            fotorelacja

          Tego dnia Muchomorki i Biedroneczki wcieliły się w bajkowe postacie Walta Disneya, dziewczynki przebrały się za Myszki Minie, chłopcy natomiast za Myszki Miki, poznały historie najsłynniejszej myszki filmowej oraz innych bohaterów bajek animowanych Walta Disneya.

          Katarzyna Piętka, Marzena Majewska


          Utrwalanie nazw figur geometrycznych – gr. Sówki 

           fotorelacja

          Grupa Sówki. Utrwalamy nazwy figur geometrycznych. Klasyfikujemy ze względu na kształt, kolor, wielkość. Lubimy wyzwania- podnosimy stopień trudności i klasyfikujemy ze względu na dwie cechy np. kształt i wielkość. Liczymy boki i wierzchołki figur geometrycznych. W zespołach za pomocą różnych przedszkolnych klocków utrwalamy pojęcie klasyfikacji ze względu na określona cechę.

          Kamila Matuszewska


          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          Biedroneczki i Muchomorki uczą się grzeczności od pierwszego dnia pobytu w naszym przedszkolu, obchodzą także Dzień Życzliwości. Trzy magiczne słowa „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam" wielokrotnie padały z ust najmłodszych przedszkolaków, odgrywających dramowe scenki. Maluchy nie znają jeszcze liter, ale chętnie kolorowały napisy grzecznościowych zwrotów. Kolor żółty, symbol Dnia Życzliwości dominował w salach przedszkolnych, a znaczki grup zmieniły tego dnia barwę. Zobaczcie sami Biedroneczki i Muchomorki nie czerwienią się są żółte.

          Katarzyna Piętka, Marzena Majewska


          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 

           fotorelacja

          20.11 to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji dzieci z grupy "Misie" wysłuchały wiersza J. Korczaka "Prawa dziecka" zapoznając się z przysługującymi im prawami,  a następnie wykonały grupowy plakat "Mam prawo do..". 

          Był to dla małych "misiów" bardzo ważny dzień. 

          Joanna Wasiak


          Tydzień o zdrowiu - grupa Sówki

           fotorelacja

          Dzieci zapoznały się z piramida zdrowego żywienia. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: co należy robić by być zdrowym - zdrowo się odżywiać, pić odpowiednią ilość wody, ćwiczyć, spać określoną ilość godzin, dbać o higienę, ubierać się odpowiednio do pogody. Dzieci dowiedziały się czym są witaminy, w jakich produktach się znajdują i jak wpływają na nasz organizm. Rozmawialiśmy także o prawidłowej higienie jamy ustnej i skutkach jej nieprzestrzegania. Podczas zajęć plastycznych zrobilismy warzywne opaski na głowę. Na koniec tygodnia wskoczyliśmy w fartuszki i włożyliśmy opaski by poczuć się jak szefowie kuchni. Dzieci miały okazje tworzyć kolorowe, wesołe kanapki ze zdrowych produktów. Ćwiczyliśmy umiejętności manualno-techniczne tj. krojenie, smarowanie. Rozwijaliśmy twórcze myślenie wymyślając ciekawe i kreatywne pomysły na zdrowe kanapki. Poznaliśmy zasady savoir-vivre przy stole. To był wyjątkowo smaczny tydzień.

          Kamila Matuszewska


          Tydzień o zwierzętach domowych – gr. Sówki

           fotorelacja

          Kamila Matuszewska


          Kolorowy zawrót głowy w grupie "Sarenek" :) 

           fotorelacja

          Zabawy z chustą przypadły wszystkim do gustu i szaleństwom nie było końca… Szkoda, że dzień jest tak krótki…


          “Muchomorki" w świecie sztuk pięknych

           fotorelacja

          W listopadzie najmłodsze przedszkolaki poznawały dzieła wybitnego holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Zainspirowane jego twórczością wspólnie budowały z klocków lego makietę miasta. Do stawianych domów przedszkolaki użyły klocków zgodnych z gamą barw przedstawiciela neoplastycyzmu: czerwieni, błękitu i żółci.  Zarówno obcowanie z wielką sztuką jak i klocki lego sprawiły wszystkim ,,Muchomorkom" wiele radości. Może kiedyś powstanie tak kolorowe miasto. A może któryś z przedszkolaków zostanie artystą...

          Katarzyna Piętka


          Słoneczne kąpiele "Sarenek" w listopadzie? Tak, tak, tak! 

              fotorelacja

          „Sarenki” po zmaganiach edukacyjnych uwielbiają zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Piękna, słoneczna listopadowa pogoda, wielce jest łaskawa dla tych „Sarenkowych” planów.  Wiele mamy zajęć ruchowych w przedszkolu, ale słońce w listopadzie, to jest coś.


          "Sarenki" życzliwe dla wszystkich :)

           fotorelacja

          Dzień życzliwości i pozdrowień "Sarenki" obchodzą codziennie, nie tylko 21 listopada :). Postanowiły jednak podkreślić wagę i znaczenie tego dnia, ponieważ wiedzą, że bycie miłym, przyjaznym i uśmiechniętym pomaga w życiu każdemu. "Sarenki" wierzą mocno w to, że w każdym drzemią niewyczerpane pokłady dobra i warto okazywać bezinteresowną życzliwość. A zatem... "...dobre słowo podaj dalej".


          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

           fotorelacja

          W tym dniu na Biedroneczki i Muchomorki czekało wiele atrakcji. Rano  odwiedziła dzieci przyjazna Baba Jaga z bajki o ,,Jasiu i Małgosi" po zakończeniu jej wizyty przedszkolaki obejrzały teatr pacynkowy przygotowany przez wychowawczynie grupy I i II ,,Czerwony Kapturek" do muzyki Mieczysława Janicza. Biedroneczki i Muchomorki z zainteresowaniem śledziły przygody małej dziewczynki, która nie zawsze słuchała przestróg mamy. Po przedstawieniu dzieci miały możliwość odtworzenia ról samodzielnie pacynkami.

          Marzena Majewska, Katarzyna Piętka


          „Szkolne przygody Fajniaków” – gr. Sówki

           fotorelacja

          „Szkolne przygody Fajniaków” ciąg dalszy. W kolejnym dniu zajmowaliśmy się żywiołem- Ziemia. Ziemia to nasza planeta. Dzieci dowiedziały się, ze jest jedyna planeta w Układzie Słonecznym, na której istnieje życie. Ziemia to otaczająca nas przyroda, lasy, pola, wulkany, zasoby naturalne. Omówiliśmy budowę ziemi (jądro, płaszcz ziemski, skorupa ziemska). Przypomnieliśmy sobie, która z kolei planeta od słońca jest ziemia (trzecia). Dzieci dowiedziały się ze pełen obieg ziemi wokół słońca trwa 1 rok (ruch obiegowy), a pełen obrót ziemi wokół własnej osi trwa 24h (ruch obrotowy). Sówki dowiedziały się, ze właśnie z ruchu obrotowego ziemi wynika dzień i noc. Wymieniliśmy także  7 kontynentów i przypomnieliśmy kontynent, na którym znajduje się Polska. Wymieniliśmy czynniki wpływające szkodliwie na ziemię: smog, chemikalia, śmieci, niszczenie zieleni, nadużywanie prądu, wycinanie lasów, pożary. Wymieniliśmy także czynniki wpływające korzystnie na ziemię: segregacja śmieci, szanowanie roślin i zwierząt, niemarnowanie żywności, oszczędzanie wody i prądu. Dzieci zapoznały się z definicja i znakiem recyklingu. Przeczytaliśmy opowiadanie z fajniakowej książki „Kochajcie zieleń”. Obejrzeliśmy materiał edukacyjny i eksperymenty na tablicy interaktywnej. Wykleiliśmy szablony omawiające- Co ZIEMI służy a co szkodzi. Dzieci dowiedziały się jak segregować śmieci i jaka płynie z tego korzyść. Omówiliśmy ile potrzeba czasu na rozłożenie w przyrodzie poszczególnych odpadów (siatka, pudełko styropianowe, szklana butelka, kartka papieru), którymi zaśmiecamy ziemię. Za pomocą burzy mózgów szukaliśmy pomysłów na ponowne wykorzystanie odpadów (recykling). Sówki dowiedziały się jak być przyjacielem planety ZIEMI oraz otaczającej nas przyrody.

          Kamila Matuszewska


          Dzieci z grupy "Sarenek" świętowały 102 rocznicę odzyskania Niepodległości!

            fotorelacja

          Ważne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny nieobce są najmłodszym dzieciom z grupy "Sarenek". Wszyscy przygotowali się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Omówiliśmy i wyjaśniliśmy znaczenie symboli narodowych, zapoznaliśmy się z ciekawą, ale i trudną historią naszej Ojczyzny, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, uczyliśmy się wiersza "Katechizm Polskiego Dziecka" Władysława Bełzy, a na koniec przygotowaliśmy kotyliony i flagi. Ukoronowaniem dnia był "własnoręcznie" wykonany piękny plakat "11 listopada". Było wzruszająco i mam nadzieję, że poczucie tożsamości narodowej wśród  dzieci ugruntowało się i znacznie wzrosło.

          Aneta Moryń


          Jesienny kosz sensoryczny – gr. Biedroneczki

            fotorelacja

          Przedszkolaki z grupy Biedroneczki wybrały się na jesienny spacer w okolicy przedszkola. Na spacerze Biedroneczki podziwiały piękno przyrody i odkrywały jej sekrety, obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, opadające z drzew kolorowe liście, zbierały jesienne skarby z których przygotowały jesienny kosz sensoryczny pełen darów jesieni. 

          Marzena Majewska


          Motoryka duża - usprawnianie 

           fotorelacja

          Zabawy naszych rodziców i dziadków różniły się nieco od obecnych. Wcześniej dzieci spędzały bardzo dużo czasu na powietrzu bawiąc się z rówieśnikami i... nigdy się nie nudziły, chociaż często do dyspozycji miały tylko tzw. trzepak. "Trzepak", równoważnie i drabinki zastępowały obecne ćwiczenia sensoryczne, usprawniały i dskonaliły sprawność ruchową i koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci starają się korzystać z ostatnich jesiennych promieni słonecznych, radośnie się bawiąc doskonalą motorykę dużą i uczą się współpracy w grupie. A kto zmęczony, mógł odpocząć ciesząc się słońcem. Dzień zdaje się być zbyt krótki dla nas :)

          Aneta Moryń


          Tydzień o zdrowiu – gr. Muchomorki

           fotorelacja

          Najmłodsze przedszkolaki uczyły się jak żyć , by być zdrowym. ,,Muchomorki" wspólnie ułożyły ,,Piramidę zdrowia", szalały z piłkami na szkolnym boisku, chrupały marchewkowe chipsy i zainspirowane obrazami Giuseppe Arcimboldo wykonały portret  taty Pani Jesieni. Dzieci nie użyły jednak farb, ale jesienne warzywa: dynie, pomidory, czosnek, marchewki, cebule, ziemniaki, nasiona fasoli, rzodkiewki, liście natki i rukoli. ,,Muchomorki" wiedzą, że warzywa to samo zdrowie, że warto je codziennie jeść, ale ... można też tworzyć z nich obrazy. Bardzo ,,smaczne" dzieła - zobaczcie sami.

          Katarzyna Piętka


          Projekt „Szkolne przygody Gangu Fajniaków” – gr. Sówki

           fotorelacja

          Grupa „Sówki” rozpoczęła realizację projektu „Szkolne przygody Gangu Fajniakow”. Omawialiśmy żywioł POWIETRZE. Dzieci dowiedziały się ze choć czyste powietrze jest bezbarwne, bezwonne i go nie widać otacza nas wszędzie dookoła i czujemy je w postaci wiatru. Jest nam niezbędne do oddychania, znajduje się w naszych płucach, w domu, na podwórku, wszędzie. Potrzebne jest nam do życia. Powietrze związane jest z powstawaniem huraganów. W celu zobaczenia powietrza pompowaliśmy balony- im mniejszy balon tym mniej powietrza. Wprawialiśmy  powietrze w ruch puszczając balony oraz sprawdzaliśmy na szali zrobionej z wieszaka czy powietrze ma masę. Czytaliśmy opowiadanie o przygodach fajniaków. Później w parach urządziliśmy wyścigi kto szybciej zdmuchnie na druga stronę  stolika papierowa kulkę. Posługując się tablica interaktywna obejrzeliśmy materiał edukacyjny o żywiołach oraz śpiewałyśmy „fajniakowe” piosenki. Było bardzo wesoło. Ciąg dalszy nastąpi…

          Kamila Matuszewska


          ,,Sensoryczny parasol" - gr. Muchomorki

           fotorelacja

          ,,Muchomorki" wykleiły z darów jesieni ,,Sensoryczny parasol". Użyły do pracy: owoce jarzębiny i rokitnika, skorupki orzechów włoskich, nasiona fasoli i pestki pigwy. Dzieci przyozdobiły pracę zebranymi, kolorowymi liśćmi. Jesienny, wielobarwny parasol zawisł na ścianie naszej sali i przypomina, że nadszedł czas noszenia parasoli.

          Katarzyna Piętka


          Jesień, jesień złota musi trwać! 

            fotorelacja

          Dzieci z grupy "Sarenek" chciały sprawdzić na własne oczy czy rzeczywiście jesień jest zachwycająca. W poszukiwaniu jej cudowności udały się na spacer i długo nie musiały szukać. Tuż przy szkole zobaczyły śliczny jesienny ogród pełen kolorowych kwiatów. Jesień wyglądała z każdego mijanego ogródka, ale na terenie przyszkolnym było jej również dużo. Tęsknimy za latem, "...ale co tam, taka jesień, jesień złota niechaj trwa!" Zachwycająca jest prawdziwie.Na zdjęciach są dowody!

          Aneta Moryń


          Umiem wezwać pomoc 

           fotorelacja

          Grupa Sarenek gościła Panią Annę Rasińską z Zespołu ds. Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy, która spotkała się z dziećmi, aby omówić niezmiernie ważną kwestię dotyczacą bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo jest priorytetem w pracy z dziećmi. Pani Ania zapoznała dzieci z formacją, jaką jest Straż Miejska (umundurowanie, indywidualny numer identyfikacyjny Strażnika, zadania i rolę Straży Miejskiej oraz wspomniała o innych formacjach mundurowych, które służą społeczeństwu. Strażniczka Miejska omówiła z dziećmi sposób wzywania pomocy w sytuacjach zagrożeń oraz znajomość numerów alarmowych. Podsumowaniem zajęć były ćwiczenia praktyczne "Sarenek" z umiejętności telefonicznego zgłaszania interwencji. Dzieci zobowiązały się do nauczenia się na pamięć swojego adresu domowego, co zostało dokładnie sprawdzone w grupie następnego dnia :).

          Aneta Moryń


          Ogień - zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, czyli Gang Fajniaków w grupie Sarenek 

          Grupa przedszkolna "Sarenek" koleny raz uczestniczyła w projekcie edukacyjnym dotyczącym ochrony przyrody realizowanym pod patronatem "Gangu Fajniaków".  Głównym motywem zajęć był ogień, żywioł grożny i niebezpieczny, ale również przydatny i pomocny w życiu człowieka. "Sarenki" wiedzą, że z ogniem nie ma żartów. To wielka niszczycielska siła. Można ją jednak opanować, kontrolować, a co najważniejsze wykorzystać dla dobra ludzkości. Grupa wie, jaki czynniki sa potrzebne do podtrzymania ognia, wie również, że usunięcie jednego z tych czynników ogień wygasza. Teorii towarzyszyły doświadczenia, które dzieci obejrzały na filmie. Było bardzo ciekawie! Ważnym elementem zajęć była praca plastyczna zwiazana omawianym tematem.

          Aneta Moryń


          Sałatkowo-owocowo czyli naturalne witaminy w grupie "Sarenek" 

           fotorelacja

          „Sarenki” cieszą się bogactwem jesiennego wysypu owoców i warzyw. Czy można obojętnie przejść wobec możliwości skorzystania z takiej ilości naturalnych witamin? „Sarenki” postanowiły wzmocnić swoje organizmy i….przygotowały naturalne soki owocowe i sałatki. Wszystko smakowało „pysznie” i zostało zjedzone z ogromnym apetytem oraz wieloma dokładkami. Poza tym kulinarne doznania zostały wsparte piękną pracą artystyczną, oczywiście owocową czyli  „Jabłko” w trójwymiarze.

          Aneta Moryń


          "Oszczędzaj Kropelkę"- eksperymenty z wodą 

           fotorelacja

          Nasze kochane „Sarenki” podejmują śmiało nowe wyzwania. Dzięki programowi edukacyjnemu "Szkolny Gang „Fajniaków” dbałość i troska o przyrodę stała się „Sarenkom” bardzo bliska. „Sarenki” poznają bliżej dwa żywioły: wodę i ogień oraz ich znaczenie i wpływ na naszą planetę. 21 października grupa uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych „Oszczędzaj Kropelkę - eksperymenty z wodą”. Usystematyzowaliśmy wiedzę o wodzie, jej obiegu w przyrodzie, stanach skupienia, zbiornikach otwartych i zamkniętych, lodowcach, ilości wody pitnej na Ziemi, oszczędzaniu wody. Największą jednak atrakcją dla dzieci były eksperymenty, które skłaniały do obserwowania, poszukiwania oraz formułowania wniosków. Zobrazowaliśmy, ile jest wody na świecie (w tym pitnej), sprawdziliśmy, że woda przyjmuje kształt naczynia, potrafi się przemieszczać, paruje i się skrapla. Przed nami jeszcze omówienie żywiołu ognia i już dziś wiemy, że ….. nudno na pewno nie będzie :) 

          Aneta Moryń


          Wiosenny ogródek "Sarenek" 

           fotorelacja

          Grupa przedszkolana "Sarenki" kocha wszystkie pory roku, ale nieśmiało tęskni za wiosną : ). Wiosną wszystko budzi się do życia i "Sarenki" bardzo chcą widzieć te zmiany "z bliska" czyli obserwować przyrodę z okien własnej sali. W patek 16.10.2020 r. "Sarenki" założyły własny ogródek i zasadziły cebulki kwiatowe. Z niecierpliwością czekamy na lilie, tulipany, hiacynty, żonkile i "niespodzianki", które wiosną zakwitną pod oknami naszej sali. Radości było co niemiara :)

          Aneta Moryń


          Bo w przedszkole uczy, bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas :)

           fotorelacja

          W przedszkolu nigdy nie ma czasu na nudę! Każda chwila jest spędzana na nauce i nakierowanej zabawie. "Sarenki" bowiem uczą się bawiąc. Praca z podręcznikami stanowi pewną część procesu edukacyjnego. Popołudniami grupa ćwiczy sprawność manualną, precyzje ruchów i przygotowuje się do nauki pisania. "Sarenki" wiedzą, że każde wykonane zadanie doskonali ich umiejętności i gotowość do nauki w klasie pierwszej. Oto "Sarenki" przy pracy oraz przykłady "Sarenkowych" prac. 

          Aneta Moryń


          DZIEŃ POMARAŃCZOWY – gr. Muchomorki 

            fotorelacja

          W piątek 09.10.2020 r. grupa2 - ,,Muchomorki" zamieniła się w wiewióreczki, by świętować ,,DZIEŃ POMARAŃCZOWY". Tego dnia dominował kolor pomarańczowy zarówno w strojach, piosenkach, bajkach jak i na stole przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi nazwa tej jesiennej barwy, dotykały i smakowały pomarańcze, mandarynki i marchewki. Oglądały zwierzęta o pomarańczowym futrze, piły pomarańczowe soki warzywno-owocowe i wykonały pracę plastyczną p.t. ,,Wszystko pomarańczowe". Teraz maluchy już wiedzą jakiej barwy jest wiewiórka, korale jarzębiny czy dynia. Potrafią również uzyskać kolor pomarańczowy z barw podstawowych.

                                                                                                                                                                     Katarzyna Piętka, Aneta Kloc


          Jesień – gr. Biedroneczki

           fotorelacja

          Jesień na dobre  króluje nie tylko w sadach i ogrodach. W naszym przedszkolu można ją również znaleźć w kąciku przyrody przygotowanym przez  grupę BIEDRONECZKI.

          Marzena Majewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 86 im. Bronisława Czecha
      • ul. Koryncka 33 04-686 Warszawa Poland
      • 22 812 01 28 dodatkowy numer - świetlica: 601878915 dodatkowy numer - oddz. przedszk: 723245104
      • poniedziałek, czwartek: godz. 8.00-16.00; środa, piątek: godz. 7.00 - 15.00
      • e-mail: iod.wawer@edukompetencje.pl
      • https://www.facebook.com/sp86warszawa/
  • Galeria zdjęć

      brak danych