• REGULAMINY BIBLIOTEKI

Regulamin biblioteki

1.  Biblioteka szkolna udostępnia księgozbiór uczniom, nauczycielom, innym pracownikom szkoły oraz rodzicom.

2.   Wypożyczać książki i inne materiały można jedynie na swoje nazwisko.

3.   Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie.

4.  Maksymalny czas wypożyczenia książki lub innego materiału wynosi dwa tygodnie. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą nauczyciela bibliotekarza termin ten może ulec przedłużeniu.

5.  Uczeń może posiadać na swoim koncie nie więcej niż dwie książki/materiały. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą nauczyciela bibliotekarza ww. ilość książek/innych materiałów na koncie może ulec zwiększeniu.

6. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy wypożyczoną książkę/materiał, zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki/materiału lub innej wskazanej przez bibliotekarza.

7.  Wypożyczone książki/materiały powinny być zwrócone nie później niż dwa tygodnie przed zakończeniem zajęć w danym roku szkolnym.

8. Zasady wypożyczania z biblioteki podręczników i materiałów edukacyjnych przez uczniów określa regulamin korzystania przez uczniów z podręczników i materiałów edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 86.

9. W bibliotece obowiązuje cisza oraz zakaz spożywania posiłków i napojów oraz zakaz używania telefonów komórkowych. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może zezwolić na użycie telefonu komórkowego.

10.  Czas pracy biblioteki ustala dyrektor Szkoły.

Regulamin czytelni

1. Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
          2. Czytelnia czynna jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
          3. Czytelnik jest zobowiązany do zgłoszenia się do nauczyciela bibliotekarza i wpisania się do  „ Zeszytu odwiedzin w czytelni”.
          4. W czytelni można czytać książki i czasopisma oraz odrabiać lekcje.
          5. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów,  to jest z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
          6. Z księgozbioru podręcznego (m.in. encyklopedie, słowniki, albumy…) czytelnik może korzystać tylko na miejscu, nie można wynosić ich poza czytelnię.

7. Czytelnik ma dostęp do książek i czasopism znajdujących się na regałach otwartych. Do innych zbiorów – za pośrednictwem nauczyciela bibliotekarza.
          8. Uczniowie przebywający w czytelni pozostają pod opieką bibliotekarza lub nauczyciela prowadzącego zajęcia.

9. Uczniowie zapisani do świetlicy szkolnej korzystający z czytelni po lekcjach, w sytuacji gdy grupa tych uczniów liczy powyżej 5 osób,  mogą korzystać z czytelni pod opieką    nauczyciela świetlicy.
          10. Przed opuszczeniem czytelni czasopisma i książki należy zwrócić bibliotekarzowi lub odłożyć na właściwe miejsce.
          11. W przypadku zniszczenia, uszkodzenia materiałów bibliotecznych czytelnik zobowiązany jest do odkupienia zniszczonych materiałów lub materiałów o równej wartości. Ewentualnie, po uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem, może przekazać inne materiały na rzecz biblioteki.
          12. W czytelni obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i napojów oraz zakaz używania telefonów komórkowych. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zezwolić na użycie telefonu.
          13. Czytelnik swoimi zachowaniem nie powinien przeszkadzać innym czytelnikom w korzystaniu ze zbiorów biblioteki. Czytelnicy zachowujący się głośno, łamiący zasady regulaminu mogą być wyproszone z czytelni.

Regulamin korzystania przez uczniów z podręczników i materiałów edukacyjnych