Szkoła bez przemocy
W roku szkolnym 2011/2012 akcję społeczną "Szkoła bez przemocy" koordynuje p. Katarzyna Światowska (logopeda)
Rok szkolny 2010/2011
"Tydzień Walki z Agresją" i "Dzień Szkoły bez Przemocy"
6 czerwca 2011r. zorganizowano na terenie szkoły„Dzień Szkoły bez Przemocy”, który był kulminacją naszych całorocznych działań dotyczących walki z agresją. W ciągu roku szkolnego wychowawcy realizowali działania z zakresu profilaktyki agresji i przemocy z uczniami podczas zajęć wychowawczych. Rodzice uczestniczyli w warsztatach doskonalących umiejętności wychowawcze. Postawiliśmy sobie za cel uświadomienie uczniom i rodzicom zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy oraz napojów energetyzujących. W związku z tym uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w czterogodzinnych warsztatach psychoedukacyjnych prowadzonych przez Ośrodek Psychoedukacji "Drabina" na temat: Nowe zagrożenie - Dopalacze. Nauczyciele zapoznali sie z prezentacją multimedialną dotyczącą zagrożeń dopalaczami. Rodzice i uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z gazetką tematyczną o dopalaczach oraz ze sposobami postępowania w przypadkach kontaktu z dopalaczami, które zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły w zakładce/profilaktyka. Więcej informacji na w/w temat można zdobyć korzystając z polecanych stron internetowych ("Wiadomości" na stronach SP Nr 86)". W pracy profilaktycznej byliśmy wspierani przez Straż Miejską i Policję, która przeprowadziła lekcje ze wszystkimi uczniami klas 0-VI na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich i bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą. Podsumowaniem naszych starań w eliminacji i rezygnacji z zachowań agresywnych na terenie SP 86 i w środowisku młodzieży był Tydzień Walki z Agresją. W trakcie tego Tygodnia odbyło się w szkole wiele imprez i zorganizowanych działań podkreślających naganność i szkodliwość zachowań noszących znamiona przemocy. Całość rozpoczynał apel inauguracyjny przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe pod opieką nauczyciela przygotowały przedstawienie "Sąd nad przemocą". W bibliotece szkolnej zaprezentowano wystawę książek promujących życie bez agresji oraz prezentację multimedialną "Stop przemocy". Uczniowie klas starszych na zajęciach informatycznych przygotowali foldery, ulotki i logo na temat szkodliwości przemocy i zagrożeń, które wynikają z jej stosowania. Przygotowane przez nich prace były wręczane przechodniom-mieszkańcom Wawra podczas happeningu ulicznego, w którym uczestniczyli uczniowie klas 0-III. Najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w przekazywaniu iskierki przyjaźni, która połączyła wszystkich w proteście przeciwko przemocy. W korytarzu głównym szkoły umieszczono hasła, złote myśli i przesłania promujące życie bez agresji. Przygotowano również gazetkę na temat rodzajów przemocy i sposobów radzenia sobie z nią. W związku z obchodami Tygodnia ogłoszono dwa konkursy: na plakat i hasła antyprzemocowe. Prace ocenione i wyróżnione przez Komisję zostały nagrodzone:
I miejsce otrzymała klasa 5b
II miejsce klasa 6a
III miejsce klasa 6b
Dzień Szkoły bez Przemocy kończył obchody Tygodnia Walki z Agresją. Na apelu podsumowującym, z udziałem Straży Miejskiej, wszyscy uczniowie i nauczyciele stawili się ubrani na czerwono. Kolor ten zwracał uwagę na rolę przyjaźni i serdeczności w relacjach z innymi. Każdy uczestnik tego Dnia otrzymał czerwony baloniki jako symbol walki z agresją oraz naklejkę z logo antyprzemocowym przygotowanym przez nauczyciela informatyki. Obchody Tygodnia zakończył wspomniany wyżej uliczny marsz, happening uczniów kl.0-III pod hasłem "Stop przemocy i agresji". Transparentami, ulotkami i głośno skandowanymi hasłami uczniowie SP nr 86 świadczyli o braku zgody na przemoc w relacjach międzyludzkich.
Szkoła Podstawowa Nr 86 już trzeci raz włączyła sie do programu społecznego
"Szkoła bez przemocy"
W roku szkolnym 2010/2011 realizowana jest V edycja programu
Program „Szkoła bez przemocy” prowadzi 18 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundacja Orange (dawniej Fundacja Grupy TP). Od 2009 r. do grona organizatorów dołączył Partner Programu – Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.
Ambasadorem Programu jest Tomasza Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.
W V edycji „Rodzice są z nami"
Badania rodziców zrealizowane w 2009 roku pokazały, że znaczna część polskich rodziców nie angażuje się w życie szkoły, pozostawiając jej pełnię funkcji nie tylko edukacyjnych, ale i wychowawczych. W odpowiedzi na to zjawisko w nowej edycji Programu chcemy podkreślić kluczową rolę rodzica w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły, podjąć próbę zmiany podejścia rodziców i włączenia ich w aktywne życie szkoły. Dlatego głównym przesłaniem w roku 2010/11 będzie punkt Kodeksu Szkoły bez Przemocy „Rodzice są z nami".
A szkoły, które uczestniczą w Programie...
- otrzymują pakiet materiałów edukacyjnych i informacyjnych: filmy instruktażowe dla nauczycieli, broszury, plakaty, naklejki;
- biorą udział w warsztatach makroregionalnych, w czasie których pedagodzy otrzymają kwalifikacje do prowadzenia szkoleń w zakresie profilaktyki przemocy i agresji.
Dzięki mapie szkół biorących udział w V edycji, która dostępna jest na stronie internetowej Programu (www.szkolabezprzemocy.pl), społeczności szkolne mogą na bieżąco opisywać realizowane pomysły działań w profilaktyce przemocy.
6 czerwca - Dzień Szkoły bez Przemocy
V edycję tradycyjnie już podsumujemy na początku czerwca 2011 roku podczas Dnia Szkoły bez Przemocy, ogólnopolskiego święta wszystkich społeczności szkolnych, które działają na rzecz przeciwdziałania agresji i przemocy. W roku szkolnym 2009/2010 świętowało z nami ponad 1800 polskich szkól.
Przystępując do programu zobowiązalismy się do przestrzegania KODEKSU
Kodeks
1. Szkoła jest wspólnotą.
Szkoła dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, opartej o jasny i przejrzysty system norm.
2. Wszyscy się szanujemy.
Wspólnota szkolna buduje klimat bezpieczeństwa, szacunku, otwartego dialogu i porozumienia pomiędzy nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami. Wszyscy uczestnicy społeczności szkolnej szanują siebie nawzajem i nie zachowują się wobec siebie agresywnie.
3. Wspólnie działamy przeciw przemocy.
W szkole działa system przeciwdziałania przemocy, który jasno określa: obowiązujące normy, procedury działania i współpracy wszystkich zainteresowanych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec przejawów agresji i przemocy. Jego zasady obowiązują wszystkich uczestników społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, pracowników niepedagogicznych oraz wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły.
4. Niczego nie ukrywamy.
Szkoła prowadzi regularną diagnozę problemu przemocy w szkole, a efekty działania systemu przeciwdziałania przemocy podlegają monitoringowi oraz ewaluacji.
5. Zawsze reagujemy.
Szkoła reaguje na każdy przejaw agresji i przemocy oraz zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy.
6. Nauczyciel nie jest sam.
Szkoła podejmuje działania, by nauczyciele mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy.
7. Uczniowie wiedzą, jak działać.
Szkoła organizuje uczniom regularne zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych, oraz radzenia sobie z agresją i przemocą.
8. Rodzice są z nami.
Aby przeciwdziałać przemocy szkoła współpracuje z rodzicami włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i obejmując działaniami edukacyjnymi.
9. Mamy sojuszników.
Szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy, gdy potrzeby przekraczają możliwości lub kompetencje szkoły.
10. Nagradzamy dobre przykłady.
Szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka.
W Kodeksie "Szkoły bez przemocy" znajdują się standardy, jakie powinna spełniać szkoła, której bliska jest idea walki z przemocą. Z jednej strony Kodeks definiuje wartości i normy postępowania, z drugiej zaś zawiera warunki - formalne i organizacyjne, jakie musi spełniać szkoła, która dba o rozwiązywanie konfliktów i ograniczanie przemocy.
Podstawową zasadą Kodeksu jest konieczność budowania wspólnoty szkolnej, której członkami są wszyscy uczestnicy szkolnego życia - nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. W myśl Kodeksu dopiero funkcjonowanie takiej wspólnoty, opartej na wspólnym poszanowaniu, pozwoli na sprawne funkcjonowanie w klimacie bezpieczeństwa i porozumienia oraz spełnienie pozostałych zasad Kodeksu.Prof. Janusz Czapiński, jeden z autorów Kodeksu podkreśla, że ten punkt jest najważniejszy - "W Polsce wspólnoty mamy już np. w rodzinach i tam wskaźnik patologii jest stosunkowo niski. Nie trzeba układać regulaminów, przewidujących rozwiązania trudnych sytuacji, bo wspólnota ta reguluje się sama. W szkole może być tak samo, ale nie jest. Zmianie tego stanu rzeczy ma służyć pierwszy, kluczowy punkt Kodeksu. Pozostałe są jego rozwinięciem. Ich realizacja ma na celu wytworzenie w uczniach i nauczycielach poczucia więzi oraz dumy z faktu, że są w tej, a nie innej szkole. Z kolei rodzicom ma pomóc w tym, by nie utyskiwali na szkołę".